Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Elektronny_pidruchnik_z_Khimiyi.pdf
Скачиваний:
151
Добавлен:
08.02.2016
Размер:
1.06 Mб
Скачать

108

Усі уроки хімії. 10 клас. Стандарт і академічний рівень

 

 

Амідні добрива: розрізняють добре розчинні й погано розчинні. До добре розчинних належить карбамід, до погано розчинних — уреформ та ізобутиленкарбамід, який одержують шляхом конденсації ізомасляного альдегіду з карбамідом. Сфери застосування й масштаби виробництва повільно діючих добрив через їх високу вартість поки що обмежені.

Амонійно-нітратно-амідні добрива: концентровані водні розчини карбаміду й амоній нітрату, а також їхні розчини в амоніаковій воді. Є ефективними як для внесення в ґрунт, так і для підгодівлі рослин.

IV. Підбиття підсумків уроку, виставляння оцінок за роботу на уроці й повідомлення на семінарі

Узагальнення вчителя

Застосування мінеральних добрив — один з основних прийомів інтенсивного землеробства. За високого рівня агротехніки й застосування добрив можна керувати врожайністю, підвищувати її в кілька разів. Саме таке питання наразі розв’язують наші хіміки й сільськогосподарські працівники для того, щоб достатньо забезпечити потреби країни в продуктах харчування, а промисловість — у сировині.

V. Домашнє завдання

Опрацювати матеріал параграфа, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.

Творче завдання: створити рекламу або «антирекламу» мінеральних добрив.

Урок 19

Тема уроку. Карбонатна кислота. Карбонати й гідрогенкарбонати. Якісна реакція на карбонат-іон

Цілі уроку: формуватизнанняучнівпрокарбонатнукислоту як одну зі слабких неорганічних кислот; ознайомитизїїфізичнимийхімічнимивластивостями; поглибити знання про середні й кислі солі, їх взаємоперетворення на прикладі карбонатів ігідрогенкарбонатів;ознайомитиучнівзякісною реакцією на карбонат-іон.

Тип уроку: комбінований урок засвоєння знань, умінь і навичок і творчого застосування їх на практиці.

II семестр. Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки

109

 

 

Форми роботи: навчальналекція,фронтальнайсамостійнаробо­ та з опорною схемою, лабораторний і демонстраційний експерименти.

Обладнання: періодичнатаблицяхімічнихелементів,таблиця розчинності.

Демонстрація 7. Дія хлоридної кислоти на кальцій карбонат. Лабораторний дослід 7. Визначення карбонат-іонів.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1.Згадайте, в який спосіб у лабораторії одержують вуглекислий газ.

Демонстрація 7. Дія хлоридної кислоти на кальцій карбонат Демонстрація 6. Одержання вуглекислого газу та його взаємо-

дія з водою й вапняним молоком yy Одержання:

CaCO3 +2HCl → CaCl2 +CO2 +H2O

yy Пропускаємо крізь воду з метилоранжем — забарвлення в червоний колір:

H2O +CO2 ↔ H2CO3

yy Пропускаємо крізь вапняне молоко — каламутніє:

CO2 +Ca(OH)2 → CaCO3 +H2O

Запишіть йонно-молекулярні рівняння реакцій.

2.Як довести, що розчин карбон(IV) оксиду — кислота?

3.Поясніть, як можна змінити рівновагу в системі:

H2O +CO2 ↔ H2CO3 ↔ H2O +CO2

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Карбонатна кислота, карбонати

H2CO3 — слабка кислота, у розчині встановлюється рівновага системи:

H2O +CO2 ↔ H2CO3 ↔ H2O +CO2

За яких умов рівновага зміщуватиметься в бік утворення карбо-

натної кислоти? (Підвищення тиску, зниження температури)

У водних розчинах карбонатна кислота — слабкий електроліт:

H2O +CO2 ↔ H2CO3 ↔ H+ +HCO3↔2H+ +CO23— рівновага значною мірою зміщена ліворуч.

110

Усі уроки хімії. 10 клас. Стандарт і академічний рівень

 

 

Утворює два ряди солей: MeCO3 — карбонати, MeHCO3 — гідрогенкарбонати.

Розчинними у воді є карбонати Na+, K+, NH4+. Гідрогенкарбонати всі розчиняються у воді. Карбонати Натрію й Калію плавляться без розкладу, решта розкладаються внаслідок нагрівання й навіть у процесі кипіння.

CaCO3 → CaO +CO2

2NaHCO3 t°→Na2CO3 +CO2 +H2O

Для деяких карбонатів широко використовуються тривіальні назви: Na2CO3 — кальцинована сода, Na2CO3 10H2O — каустична сода, K2CO3 — поташ, CaCO3 — крейда.

IV. Самостійна практика зі взаємоперевіркою

Завдання 1. Напишіть рівняння реакцій, з допомогою яких можна здійснити перетворення:

Ca(OH)2 → CaCO3 → Ca(HCO3 )2 → CaCO3 → CO2 → Na2CO3

CO2 +Ca(OH)2 → CaCO3 +H2O

CaCO3 +CO2 +H2O → Ca(HCO3 )2

Ca(HCO3 )2 +Ca(OH)2 →2CaCO3 +2H2O

CaCO3 → CaO +CO2

CO2 +2NaOH → Na2CO3 +H2O

Завдання 2. У процесі нагрівання суміші кальцій карбонату й магній карбонату масою 18,4 г утворилося 4,48 л CO2 (н. у.). Обчисліть уміст кожного карбонату в суміші.

Якщо m(CaCO3 ) = x г, то m(MgCO3 ) = (18,4−x) г.

 

х г

→ CaO +

а л

 

 

CaCO3

CO2

 

 

100 г моль

 

22,4 л моль

 

 

(18,4−x) г

 

 

b л

 

 

MgCO3 → MgO +

CO2

 

 

84 г моль

 

 

22,4 л моль

 

a+b =

x 22,4

+

(18,4−x) 22,4

 

= 4,48;

100

 

 

 

 

84

 

 

0,224x+4,907−0,266x = 4,48;

0,042x = 0,427; х = 10,17 (г).

m(CaCO3 ) =10,17 г, m(MgCO3 ) = 8,23 г.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]