Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Стаціонар-Технології (ДЕК).doc
Скачиваний:
4
Добавлен:
07.09.2019
Размер:
197.12 Кб
Скачать

1.Умій вислухати товариша. 2.Закінчив діло, допоможи другу. 3.Спілкуйся, але працюй тихо, щоб не заважати іншим. 4. Поділися з товаришем своїми матеріалами.

Способи здійснення групового навчання.1 спосіб: Однорідна групова діяльність. Усім групам в класі вчитель дає виконувати однакове завдання. (2 клас Тема: Робота з пластичними матеріалами. Кожна група виконує композицію з персонажів до казки «Колобок» 2 спосіб: Диференційована групова діяльність. Різні групи отримують різні завдання. При цьому цілісність пізнавальної діяльності всього класу зберігається, оскільки залишаються спільними освітні, виховні й розвивальні цілі уроку. В основу диференціації може бути покладено рівень складності завдань або їх кількість. Урок з художньої праці у 1 кл. Тема:«Творимо світ казковий – метеликовий» Мета: навчити проектувати і конструювати метеликів з різних матеріалів і в різних техніках. Учні працюють у групах. 1 група виконує метелика способом витинанки, 2 – в техніці аплікації з паперу, 3 аплікація з тканини, 4 – викладання метелика з кружечків (мозаїка), 5 – в техніці орігамі. 3 спосіб: Кооперативна групова діяльність. Кожна група працює над виконанням частини спільного для всього класу завдання. (3 клас: Тема: «Формотворення рибок у різних техніках» 1. група робить витинанки рибок, 2 група карбування рибок на фользі, 3 група ліплення рибок з пластиліну, 4 група – рибки методом орігамі. Коли всі групи виконали своє завдання створюється колективна робота «Підводне царство» (учні прикріплюють своїх рибок, на уявний акваріум, який на ватмані намалював вчитель). Така робота обов’язково завершується колективним обговоренням, представленням, захистом виконаних завдань.4 спосіб: Індивідуально-групова робота. Виконання групового завдання потребує розподілу навчальної роботи між її учасниками. У цьому разі кожен учасник групи виконує частинку спільного групового завдання. Виконання завдання оцінюється й обговорюється спочатку в групі, а вже потім виноситься на розгляд усього класу та вчителя.

Правила організації інтерактивної роботи учнів на уроці.

  1. В роботу необхідно залучати всіх учнів.

  2. Варто потурбуватися про психологічну підготовку учнів. Не всі учні психологічно готові до безпосередньої участі в тих чи інших формах роботи. Деякі учні сковані, неконтактні. Тому вчитель повинен намагатися організувати роботу так, щоб всі учні почували себе комфортно. Частіше залучати їх до таких видів робіт.

  3. В групах не повинно бути багато учнів. Тільки при цій умові буде продуктивною робота, адже важливо, щоб кожен учасник групи був задіяний у виконанні поставленого завдання (кожен має бути почутий).

  4. Клас повинен бути спеціально підготовленим до роботи в малих групах, щоб учасникам було зручно працювати.

  5. Повторити правила роботи в групі перед початком роботи, дотримуватись правил під час виконання завдання.

  6. На уроці вчитель повинен підтримувати функціонування як окремих груп, так і всього класу, слід постійно нагадувати учням час, цікавитися кількістю виконаних завдань, радити зосереджувати увагу на головному.

Приклади організації роботи в малих групах:

Сюжетна аплікація. Створення композицій до казок.(учні виконують сюжетну аплікацію із кольорового паперу до кожної казки: 1 група – до казки «Ріпка», 2 група казка «Колобок», 3 група «Рукавичка», 4 група «Лисиця та журавель». Підсумок уроку: кожна група розповідає про свою роботу, хто над чим працював. Влаштовується виставка робіт).

Симетричне вирізування (1 група виготовляє прямокутну серветку, 2 група - квадратну серветку, 3 група - круглу серветку, 4 група – мережка).

Об’ємні вироби з паперу і картону. (Виготовлення іграшок конічної форми, учні працюють у групах по три учні і кожен виготовляє персонажів до обраної казки. В кінці уроку група інсценізує маленький фрагмент казки, використовуючи виготовлених персонажів).

Робота з об’ємним природнім матеріалом (На уроці діти з природного матеріалу виготовляють різні іграшки. 1 група – виготовляє композицію із звірів, 2 група – композицію з комах, 3 група – композицію з птахів, 4 група створює композицію з рибками. В кінці уроку кожна група представляє свою роботу).

Робота з об’ємним природнім матеріалом (Учні працюють на уроці в цехах майстерні «Природа і фантазія». Діти обирають в якому «цеху» вони будуть працювати. Один цех працює з шишками, інший з каштанами, третій з жолудями. Група обирає бригадира і створюється власна композиція. Бригадир координує роботи всієї групи.

Робота з пластиліном (Робота буде спільною. Одну композицію буде виготовляти одна ланка (вчитель розподіляє учнів по ланках). У кожній ланці робота теж буде розподілена між окремими учнями. Один учень виготовляє фігурку звіра, другий колобка, третій виготовлятиме основу тощо, коли кожний з членів ланки виконає доручене завдання, тоді всі разом складуть композицію. Учні працюючи в ланках розподіляють між собою завдання. Коли виконають поставлене завдання. Якщо необхідно вчитель допомагає кожній ланці у створенні композиції, направляє їх задум, фантазію. Після виконання робота кожної ланки обговорюється. Влаштовується виставка.

Розробити фрагмент уроку з використанням технологій колективно-групового навчання (за вибором студента).

Тема: Симетричне вирізування. Витинанки. Дерева і ліс.

Мета: Закріпити навички роботи з папером. Розширювати уявлення про мистецтво витинанок і його історію. Формувати наполегливість, старанність. Вчити використовувати у своїй роботі знання та уміння, набуті на уроках образотворчого мистецтва, «Я і Україна». Розвивати уяву, увагу, відчуття форми, ритму, кольору. Виховувати любов до прекрасного, акуратність в роботі, колективізм, почуття відповідальності за доручену справу.

Обладнання: Демонстраційний матеріал: зразки витинанок, ілюстрації «Пори року», підручник «Трудове навчання», учнівські роботи минулих років, аудіо запис П.І. Чайковського «Пори року». Для індивідуального користування: картон кольоровий папір, ножиці, олівець, клей, шаблони.

Хід уроку:1 етап. Організація учнів до уроку (налаштування на роботу, перевірка готовності до уроку).2 етап. Повідомлення теми та мети уроку. Наш урок має стати казковим, а для цього ви маєте бути великими майстрами. За допомогою звичайних ножиць і паперу будете створювати свою казку. Ви будете удосконалювати навички зображення предметів засобами витинанки. 3 етап. Актуалізація знань та досвіду учнів. Гра «Чарівний мікрофон» (мета: з’ясувати, що діти знають про мистецтво-витинанки). Учні один одному передають мікрофон, відповідаючи на запитання вчителя: «Що таке витинанка?», «Які види витинанок ви знаєте?», «Де ми вже зустрічалися з витинанками?» (При виріз сніжинок, метеликів)

4 етап. Виклад нового матеріалу. «Коли виникла витинанка?» Вчитель доповнює відповіді учнів: В українському мистецтві витинанки значного поширення набули в кінці ХІХ ст. Саме тоді українські хати почали прикрашати паперовими витинанками. Коли почали склити вікна, то їх стали прикрашати витинанками, в залежності від пори року і пов’язаних з нею видів праці, свят і обрядів, виготовляли тимчасові витинанки. Наприклад: збираючись сіяти, вирізали і наклеювали витинанку «Посівну», коли наставала пора збирати хліб, - «Врожайну», на весілля – «Весільну» (Вчитель демонструє різні витинанки). Тож по витинанках визначали, які саме події відбувалися в кожній оселі. Згодом витинанками почали оздоблювати інтер’єр сільської хати: прикрашали стіни, печі, мисники. (Демонстрація витинанок)

Зараз ви попрацюєте в парах. Робота в парах: учні один одному розповідають як правильно користуватися ножицями, правила роботи з шаблоном, учні пригадують як правильно складати папір для виготовлення витинанки.

5 етап. Аналіз зразка виробу. Вчитель демонструє учням шаблони дерев, пропонує їм назвати на які дерева вони схожі, пригадати прислів’я про дерева, загадки. Сьогодні ви будете працювати в групах і зображувати пори року за допомогою витинанки. Учні за допомогою вчителя об’єднуються в групи, вчитель пропонує кожній групі назвати кольори, якими б вони охарактеризували свою пору року. В цих кольорах ви і будете виконувати свої роботи. Одна з груп буде створювати композицію «Зимовий ліс» (білий та синій кольори), 2 група – «Осінь у парку» (жовтий, жовтогарячий), 3 група «Сади цвітуть» (білий рожевий) 4 група – «Літо в лісі» (зелений). Учитель демонструє учням композиції «Пори року» в техніці витинанка.

6 етап. Планування трудового процесу. Учитель нагадує учням правила виконання витинанок. Папір складається навпіл. Шаблон накладається поряд з лінією згину. Обводимо шаблон і вирізаємо отримане зображення. При вирізанні необхідно слідкувати, щоб ножиці прорізали папір точно по зображених лініях.

7 етап. Практична робота. Учні продумують свою роботу. Виготовлення витинанок під музику «Пори року». Під час виконання учнями поставленого завдання вчитель спостерігає за роботою окремих груп, при необхідності надає практичну допомогу. Коли кожен учень виготовить свою витинанку, група створює спільну композицію на одному фоні. Фізкультхвилинка проводиться в перерві практичної роботи.8 етап. Оцінювання і підведення підсумків уроку. Після завершення роботи група обговорює свою роботу і представляє роботу всьому класу, учні інших груп можуть задавати їм питання. 9 етап. Прибирання робочих місць.

Проведення нестандартних уроків з трудового навчання. Методичні особливості проведення уроку-мандрівки в процесі трудового навчання. Розробити фрагмент уроку-мандрівки на тему: «Ознайомлення зі світом професій» (1-4 клас).

Сучасне суспільство потребує від школи підготовки активних, самостійних людей з розвиненими творчими здібностями. Традиційні уроки недостатньо ефективні для розв’язання даних проблем, один із можливих варіантів розв’язання проблеми може стати застосування нестандартних форм і методів навчання.

Стандартний урок трудового навчання структурно поділяється (орієнтовно) на такі етапи: 1.Підготовка робочих місць до уроку. 2. Організаційна частина.3. Повідомлення теми і мети уроку.4. Виклад нового матеріалу.5. Аналіз зразка виробу.6. Планування трудового процесу.7. Практична робота учнів. 8. Підведення підсумків уроку. 9. Прибирання робочих місць.

Уроки ж, які не вкладаються (повністю або частково) в рамки виробленого й сформульованого дидактикою, на яких учитель не дотримується чітких етапів навчального процесу, методів, традиційних видів роботи – нестандартні. Вчителі намагаються вийти за межі шаблону в побудові методичної структури заняття. Використання, створення нестандартних форм уроків вчителями є виявом учительської творчості. Нестандартний урок – передусім мистецтво педагога, вчителя-майстра, який застосовує власні нетрадиційні форми роботи з дітьми.

Багато змін відбувається в початковій школі: урізноманітнюються методичні підходи, розробляються нові, інтегровані й варіативні курси. Та незмінним залишається органічне не сприйняття дітьми сухих, нецікавих, одноманітних занять. Дітям позмагатися, виявити кмітливість, уміння. Підтримання цього природного бажання й розвиток на його основі здібностей кожного школяра одне з важливих завдань учителя. Уроки трудового навчання забезпечують непогані умови для цього. Учні дуже полюбляють різноманітні нестандартні заняття: уроки-казки, уроки-змагання, уроки-конкурси, уроки-мандрівки, урок-ярмарка, урок-аукціон, урок-гра.

Значення нестандартних уроків. Нестандартний урок максимально стимулює пізнавальну самостійність, творчу активність та ініціативу школярів. Навчання спрямоване на розвиток, підвищення якості знань, формування працьовитості, потрібних у житті навичок та вмінь. Велике значення має емоційна сфера дитини, розвиток її природних задатків, удосконалення здібностей.

Розглянемо деякі приклади таких уроків:

Віршовані (римовані) уроки: це такі нестандартні уроки, що проводяться у віршовані формі. Всі етапи такого уроку, всі завдання, пояснення – це римовані тексти. Як правило, ці уроки підсумовують вивчені теми, тобто є узагальнюючими. Римовані уроки максимально зосереджують увагу школярів, бо матеріал подається стисло – віршами, і не можна пропустити основне, треба зуміти його чітко виділити й зробити певні висновки.

Урок-змагання (урок-конкурс, урок-турнір, урок-вікторина)

Готуючись до уроку-змагання, учитель проводить таку роботу: 1.Підбір різних конкурсів. 2. Якщо необхідно підготовка помічників для проведення уроку. (консультантів, асистентів). 3. Підготовка необхідного обладнання, інструментів, матеріалів , нагород та ін. 4. Об’єднує учнів в команди (в команді повинні бути як хлопчики, так і дівчата з різним рівнем розвитку) (об’єднання відбувається за допомогою лічилки, інтересами, за першою буквою імені, за розрахунком, жеребкуванням). 5. Підбір журі (старшокласники, інші вчителі, психолог…)

Для того щоб на пояснення завдань не витрачалось багато часу на даному уроці, бажано щоб вчитель проводив подібні конкурси, ігрові ситуації на попередніх уроках.

Етапи уроку:-Вступне слово ведучого.-Проведення випробувань. (ведучий повинен коротенько пояснити завдання перед кожним випробуванням, навіть якщо учні вже знайомі з правилами) -Підбиття підсумків. -Нагородження переможців (слід передбачити відзнаки не лише команді-переможниці, а й тієї що залишилась на ІІ місці).

Уроки-сюжетні замальовки (урок-казка, урок-вечорниці)

До цих нестандартних уроків належать ті, що побудовані на конкретному театральному сюжеті, де діти виконують певні значні або «маленькі» ролі.

Підготовка до уроку: 1.Складання план-конспект уроку (основну роботу виконує вчитель Він складає план-конспект майбутнього нестандартного уроку, тему якого заздалегідь обговорює з учнями. Спостерігаючи за дітьми, педагог вирішує, кому доручити виконання певної ролі. У 1-2-х класах учитель сам розподіляє ролі між школярами, а в 3-4-х – це роблять самі діти, але під керівництвом класовода, виконуючи ролі персонажів, учні набувають вміння триматися перед аудиторією, правильно і виразно говорити). 2.Бесіда з учнями (повідомлення теми уроку, розподілення ролей) 3.Підготовка до майбутнього уроку (діти вчать ролі, вірші, пісні; готуються костюми, декорації, все необхідне для проведення уроку). Така підготовча робота згуртовує дітей.

Уроки-мандрівки (очні (, у природу, на виробництво) і заочні (в межах класу).

Екскурсія у парк, сквер: мета: збирання природного матеріалу, спостереження за природою, знайомство з рослинами свого краю. Для збирання матеріалу восени вчитель веде учнів на екскурсію до парку або лісу). Перед екскурсією вчитель з дітьми повторює правила поведінки під час екскурсії. Розповідає учням який матеріал необхідно збирати, як це робити, не шкодячи природі, демонструє учням те, що можна збирати і як ці матеріали потім зберігати. Під час екскурсії учні збирають листочки дерев, кущів, травичку, насіння липи, клена, ясеня, об’ємний природний матеріал: каштани, жолуді, горіхи, шишки: соснові, ялинові; гілочки. Вчитель знайомить учнів з різноманітними рослинами, рослинами, які занесені до Червоної книги, які рвати не можна. Кожен учень повинен мати паперовий кульок, коробку або папку для збирання природного матеріалу. Вчителю можна об’єднати учнів у групи, кожна з яких збирає певний матеріал. Вчитель розповідає учням, що не треба брати все підряд, а краще вибрати те, що сподобалось; звертає увагу учнів на різноманітність осінніх барв, форм у природі. Вже зараз вчитель пропонує учням пофантазувати над тим, що можна зробити з того або іншого матеріалу. Повернувшись до школи, учні займаються сортуванням матеріалу і підготовкою його до зберігання.

Екскурсія на виробництво, на робочі місця фахівців різних професійних напрямів. Значення екскурсій. У навчальній програмі багато уваги приділено екскурсіям на виробництво. В звичайних класних умовах вчитель не завжди має можливість ознайомити учнів з сучасним виробництвом. Екскурсії на виробництво – найкращий засіб ознайомлення учнів з діяльністю дорослих. Велике значення екскурсія має не лише для ознайомлення учнів з сучасним виробництвом, а й виховання в них поваги до праці, до людей праці. На екскурсії діти спостерігають, як працюють дорослі, які матеріали обробляють, які використовують інструменти і машини, як організовують працю. В екскурсії можна виділити такі основні етапи: підготовку до екскурсії, проведення її, підбивання підсумків. Підготовка до екскурсії починається з вибору об’єкта екскурсії. Вибір визначається навчальними завданнями, поставленими в процесі екскурсії. В сільській місцевості можливості вчителя праці досить обмежені. Інколи екскурсії йому доводиться проводити на те саме підприємство, тому він повинен слідкувати за тим щоб екскурсії не повторювалися за змістом і інтерес учнів до екскурсії не знижувався. Вибравши об’єкт, учитель домовляється з керівниками підприємства і вирішує питання про те, хто проводитиме екскурсію і час її проведення. Найбільший навчальний ефект буває тоді, коли екскурсію проводить сам учитель. Він чітко уявляє собі навчальні завдання екскурсії, підготовленість учнів, знання їх з основ наук. Усе це дає йому можливість акцентувати увагу учнів на головному. На жаль, учитель праці не завжди буває підготовлений до ролі екскурсовода на сучасному промисловому підприємстві. Тоді екскурсію проводить працівник підприємства, якого вчитель завчасно ознайомлює з її завданням. Разом з екскурсоводом учитель праці намічає маршрут екскурсії і об’єкти, які будуть показані учням. Багато уваги слід приділяти при цьому питанням безпеки. Учитель разом з екскурсоводом продумує, як забезпечити безпеку руху учнів на території підприємства.

Перед проведенням екскурсії вчитель проводить з учнями підготовчу бесіду. Вчитель пояснює учням ціль екскурсії, розповідає учням куди вони підуть і що будуть спостерігати. Під час такої бесіди можна запропонувати учням питання на які вони повинні будуть відповісти після екскурсії. Це робиться для того, щоб спостереження учнів були цілеспрямованими. Також такі питання підвищують увагу учнів під час екскурсії. Також, вчитель пояснює учням, що екскурсія це такий сам урок, як і класне заняття, тому під час екскурсії необхідно виконувати всі вимоги, які ставляться учням на уроці: уважно слухати розповідь, організовано задавати питання, не розмовляти, не порушувати дисципліну. Не можна порушувати дисципліну і по дорозі на підприємство, треба йти парами, не відставати, переходити вулицю за дозволом вчителя. Також вчитель проводить з учнями бесіду з техніки безпеки.

Хід екскурсії. Перед початком екскурсії, вчитель вже на підприємстві проводить ще раз коротку бесіду про цілі екскурсії і порядком огляду підприємства. Потім він коротко розказує про значення підприємства для регіону і продукцію підприємства. Після бесіди переходять до огляду підприємства.

Підведення підсумків екскурсії. Після виконання навчального завдання вчитель організовано виводить учнів з території підприємства. Екскурсія завершується підбиванням підсумків, що може відбуватися відразу, або через деякий час.

Уроки-зустрічі з фахівцями різних професій, народними умільцями. Учні завчасно готуються до цієї зустрічі, підбирають питання, готують цікавий матеріал (вірші, загадки про представників даної професії), стенд-газету. Представник окремої професії може не лише розповісти про те чим він займається, а й навчити чомусь учнів.

Уроки - мандрівки (в межах класної кімнати) базуються на вміннях учні уявляти, фантазувати. Уроки-мандрівки зацікавлюють учнів, базуються на грі, яка допомагає уникнути напруження, створити веселий настрій; стимулюють розвиток творчих здібностей дітей, кмітливості, логічного мислення, уяви. 1 Підготовчий етап: Ефективність уроку залежить від підготовки до нього вчителя і учнів. Вчитель визначає тему, мету, вид уроку-мандрівки та встановлює його логічну послідовність. Вивчає програму з трудового навчання, матеріал підручника з теми уроку, ознайомлюється з методичною літературою, науковою та додатковою. Така робота завершується складанням плану-конспекту уроку. Вчитель обмірковує шляхи підготовки дітей до заняття. Вчитель готує завдання, цікавий матеріал, конкурси, наочність, роздатковий матеріал для кожної зупинки, підготовка класної кімнати до проведення уроку, якщо необхідно залучає до цієї роботи окремих учнів.2 Проведення уроку.3 Підбиття підсумків уроку

Розробити фрагмент уроку-мандрівки на тему: «Ознайомлення зі світом професій» (1-4 клас).

Тема: Ознайомлення зі світом професій (4 клас).

Мета: Розширити знання учнів про професії, значення праці у житті людини. Повторити основні правила техніки безпеки на уроках трудового навчання, обов’язками чергових. Розвивати уяву, образне мислення, кмітливість. Виховувати любов до праці і повагу до людей різних професій. Обладнання: Ілюстрації із зображенням людей різних професій, пам’ятки з техніки безпеки для уроків трудового навчання, папір, фарби, гребінець, шпильки, прикраси, бинти, ножиці, будівельні конструктори, репродукції картин із серії «Видатні художники ХХ ст.»

Хід уроку:1 етап. Організація учнів до уроку (налаштування на роботу, перевірка готовності до уроку).

2 етап. Повідомлення теми та мети уроку. Сьогодні ми з вами поговоримо про професії ваших батьків. Де вони працюють? Може, хто в школі? У крамниці? В лікарні? Чи хотіли б ви на мить стати дорослими? Ким ви себе уявляєте? Ми з вами пограємо в ігри, де ви зможете насправді попрацювати продавцем, лікарем, перукарем.

3 етап. Виклад нового матеріалу. Отже сьогодні в нас урок буде не звичним. Я пропоную здійснити вам подорож у світ професій. У продовж екскурсії я буду вашим екскурсоводом. Екскурсовод – людина, яка ознайомлює з незнайомими місцями та предметами, розповідає про них.

– Отож, почнемо нашу екскурсію з «художнього музею». «Вирушаємо!» Учні розглядають виставку (яку завчасно підготував вчитель) репродукції картин із серії «Видатні художники ХХ ст.)». – Картини яких художників вам сподобалися найбільше? Якими матеріалами та інструментами користується художник? (Фарбами, олівцями, крейдою, пензлями та ін.) Хто з вас мріє стати художником? Конкурс «Художники». Необхідні матеріали: аркуш паперу, фарби, склянки з водою, пензлики. У конкурсі приймають участь троє учнів. Необхідно швидше і найкрасивіше зобразити на аркушах які прикріплені на дошці якусь квітку. За командою вчителя учні приступають до роботи. Учні вболівають. Чий малюнок вам сподобався?

«Перукарня». Відгадайте загадки: «Яким є, таким покаже і без слів усе розкаже. (Дзеркало); «Зуби є, а рота немає» (Гребінець). – Кому ці предмети потрібні для роботи? Звичайно, перукареві. А що ще знаходиться на робочому місці перукаря? Тож вирушаємо до перукарні. Хто мріє стати перукарем? Гра «Найкраща зачіска». Двоє «перукарів» роблять зачіски «клієнтам» (дівчаткам з довгим волоссям). Інструменти і матеріали: гребінці, стрічки, шпильки, прикраси. – Хто виявився вправнішим перукарем?

Наступна наша зупинка «Лікарня». Чи доводилося вам звертатися до лікарів? Яких саме? (Стоматолога, педіатра, хірурга, ортопеда, офтальмолога та ін.). Хто мріє стати лікарем? Конкурс «Медична допомога». Троє дівчаток накладають пов’язки на палець або руку «хворих». Інструменти та матеріали: ножиці, бинти.

Тепер «вирушаємо» з вами в «Автопарк». Щоб потрапити на територію автопарку, необхідно відгадати загадки. «Я стою на ходу, а спинюся – упаду» (велосипед). Залізний кінь фарбований і гумою підкований (автомобіль). А хто працює в автопарку? А яка техніка знаходиться в автопарку? Де вона зберігається?(в гаражі). – Майбутніх будівельників запрошую на будівництво гаражів для автотранспорту. Змагання «Будівельники» Інструменти і матеріали: будівельні конструктори, іграшкові автомобілі. Учні споруджують гаражі для автомобілів. – Чий гараж найкращий? Яка конструкція гаража найбільш практична?

Бібліотека. – Що повинен знати бібліотекар, щоб швидко знайти на книжковій поличці необхідну книжку? (Як за каталогом складені книжки). Каталог складається за алфавітом.

Гра «Бібліотекар». Кожному учасникові гри учитель пропонує 10 книг, які потрібно скласти в алфавітному порядку (за прізвищем авторів). Хто швидше виконає завдання, той і переможе.

Дорогі учні, може ви станете у майбутньому лікарями чи перукарями, учителями чи продавцями, а може водіями, але ким би ви не стали – любіть свою професію і поважайте людей інших професій. Наша подорож завершилась, пропоную пограти вам у гру «Де я був?». (Учитель описує ситуацію: Я бачила книги. Де я була? Хто з учнів відповідає, той і задає наступне питання. Наприклад: Я бачив бинти, ліки. Де я був? (У лікарні). Я бачив картини. Де я був? (У музеї) Я бачив терези. Де я був? (У крамниці).

Під час нашої подорожі ви помітили, що люди різних професій працюють з різними інструментами, вони працюють ними дотримуючись правил техніки безпеки. На уроках трудового навчання ми теж будемо користуватися різними інструментами та пристосуваннями. Давайте повторимо правила техніки безпеки на уроках трудового навчання.

Закріплення вивченого. Поясніть прислів’я: Лінощі псують людину. Без праці немає життя на Землі.

Підсумок уроку. Про які професії ви дізналися? Для чого потрібно знати правила техніки безпеки? Навіщо людині працювати?

Прибирання робочих місць.