Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
прикметник уроки.doc
Скачиваний:
15
Добавлен:
13.02.2016
Размер:
5.4 Mб
Скачать

Мультимедійний супровід уроку

Урок 3

Тема: Повна та коротка форма прикметника

Мета: домогтися глибокого засвоєння знань про повну і коротку форму прикметника;

розвивати творче мислення, орфографічні, пунктуаційні та комунікативні навички та вміння;

формувати українознавчий світогляд за допомогою зразків українського фольклору

Тип уроку: Урок-фольклорна експедиція.

Міжпредметні зв’язки: українська література, музичне мистецтво.

Обладнання: Підручник, дидактичний матеріал, фонозаписи українських народних пісень, караокезаписи

Хід уроку

І етап – організаційний. Розминка – гра “Відлуння”: учитель називає одиниці мовлення та спілкування, а учні – розділи мовознавства, які їх вивчають.

Іі. Перевірка д/з

Учень виступає з усним повідомленням, решта – готує рецензію. Учитель тим часом має змогу перевірити наявність і якість виконання письмових вправ.

ІІІ. Актуалізація опорних знань – тест “Закінчити речення”

  1. Прикметник – це самостійна частина мови, яка відповідає на питання ….

  2. Прикметник означає ….

  3. Прикметники поділяються на такі групи за значенням ….

  4. Прикметник має граматичні категорії ….

  5. Якісні прикметники відрізняються від присвійних і відносних тим, що…

  6. Присвійні прикметники відповідають на запитання …..

  7. Повна форма прикметників має два різновиди - …..

  8. Коротка форма прикметників найчастіше зустрічається у …..

  9. Прикметники чоловічого роду не можуть мати …..

  10. Прикметники жіночого та середнього роду не можуть мати …..

IV. Закріплення вивченого теоретичного матеріалу на практиці

Діти! А чи знаєте ви лексичне значення слова “експедиція”? З’ясуйте за тлумачним словником і запишіть у зошити.

Сьогодні ми вирушаємо у фольклорну експедицію і спробуємо дослідити українські народні пісні, прислів’я та приказки на предмет використання в них повної та короткої форм прикметників.

Завдання 1. Дівчатка із фольклорної групи заспівають віночок українських пісень, а учні мають виписати прикметники повної нестягненої та короткої форми ...

Звучать пісні (по 1 куплету):

“Зеленеє жито, зелене”

“Ой сад, зелен сад”

“Ой на горі та й женці жнуть”

“Дунаю, Дунаю, чому смутен течий”

“Луговая зозуленько”

Самоконтроль

Яка форма зустрічається рідше?

Завдання 2. Зробити фонетичний розбір виписаних слів.

Завдання 3. Коментований диктант

  1. Зимнєє тепло, як мачушине добро.

  2. Рано журавлі на південь відлітають – холодную зиму обіцяють.

  3. Гостреє словечко коле сердечко.

  4. Чоловік красен добрими ділами.

  5. Коли правеє діло – говори сміло.

  6. Моя душа кривая – усе приймає.

  7. Людськеє око бачить глибоко.

  8. Талант красен, та нещасен.

Завдання 4. (Спостереження)

Замініть повну нестягнену форму та коротку у цих прислів’ях і приказках на повну стягнену. Що зміниться? Чи втратить текст? Що саме втрачено? (Емоційність, переконливість)

Завдання 5. Підібрати поетичні епітети – прикметники повної нестягненої та короткої форм до іменників:

сад, дівчина, жито, небо, голубка, трава

- прикметники повної стягненої форми до іменників:

ворон, голуб, сонце, ніч, зорі

Завдання 6. Від прикметників повної стягненої форми утворити прикметники короткої:

дрібний, зелений, красний, давній, нещасний

Завдання 7. Один із новоутворених прикметників введіть у речення і зробіть його синтаксичний розбір.

Підсумок уроку (учні роблять самостійно)

Д/З На вибір:

а) Вправа підручника.

б) Усне повідомлення “Прикметники повної і короткої форми в українському фольклорі”.

в) Скласти вправу самостійно.