Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
прикметник уроки.doc
Скачиваний:
15
Добавлен:
13.02.2016
Размер:
5.4 Mб
Скачать

Підсумок уроку

Д/З Вправи підручника (на вибір) 217, 218, 221.

Учні вибирають посильні завдання.

Урок 5 Тема: Прикметники твердої і м’якої груп, їх відмінювання

Мета: формувати в учнів уміння правильно відмінювати прикметники;

розвивати орфографічні, пунктуаційні вміння та навички спостереження;

формувати українознавчий світогляд за допомогою текстів про українські обереги, виховувати любов до природи

Тип уроку: урок - практикум

Міжпредметні зв’язки: українська література, біологія, географія.

Обладнання: підручник, вінок, квіти

Хід уроку

І. Організаційний етап.

Гра – термінологічна розминка. Учитель одягає на учня український вінок, називає термін. Дитина відповідає, пояснюючи значення терміна.

Лексика, лексикологія, абзац, тавтологія, пунктограма, пунктуація тощо.

ІІ. Перевірка Д/З. Синхронний переклад:

Цветок красивее человека; Улыбка слаще мёда. Самый дорогой человек. Наиболее яркий винок. Тончайшие оттенки. В кратчайший срок. Выбирай цветок по больше и позеленее. Ромашка краше полыни. Берись за дела по важнее.

Запитання: Яка відмінність у творенні форм вищого і найвищого ступенів у порівнянні з російською мовою?

Ііі. Вивчення теми

Мотивація: Урок – практикум допоможе вам, повправляючись у відмінюванні прикметників твердої і м’якої груп, уникнути орфографічних і граматичних помилок в майбутньому. А ще ми пригадаємо все про давній український оберіг – вінок.

Вправа – спостереження

Перепишіть прикметники разом з іменниками, замінивши крапки закінченнями. Як розрізнити тверду і м’яку групу прикметників?

Чарівн… квітка; український… вінок; барвист… віночок; дружн… подарунок; болотян… квітка; зелен… обереги; головн… убір.

Звірте свої висновки з підручником самостійно (ознайомлення з таблицею ст. 119, 120)

  • Чи викликає теоретична інформація якісь труднощі?

Впр. 237

Впр. 238

Лінгвістична гра (по групах) Впр. 239.

Диктант – самоперевірка

Молода красива дівчина плела віночок. Він розквітав над прадавнім Чумацьким Шляхом, над віковими липами, над тихими полями. Вінок – це давній оберіг дівоцтва.

Красуня потягнулася до неба, до вечірньої зорі і завмерла від щастя і дива. Зелений оберіг наворожив їй гарну долю,невичерпну радість, вірну любов і втіху.

(Учитель називає орфограми та пунктограми, наявні в тексті. Учні, обмінявшись зошитами, позначають помилки і оцінюють роботи один одного).

Підсумок уроку

Д/З Впр. 242

Урок 6

Тема: Спроба творення прикметників

Мета: Формувати в учнів уміння правильно утворювати та записувати прикметники із суфіксами – еньк, есеньк, ісіньк, уват, зьк, цьк, ичн, ічн, ов, йов;

удосконалювати правописні навички та вміння;

формувати українознавчий світогляд за допомогою текстів про українські символи, виховувати любов до природи

Тип уроку: комбінований урок.

Міжпредметні зв’язки: географія, інформатика.

Обладнання: підручник, презентація, калина.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний етап

Орфографічна хвилинка Один учень називає орфограму, інші – записують слова з цією орфограмою.

Форми контролю – самоконтроль, учительський контроль.

Оцінку отримує учень, який “проводив” розминку, учні обмежуються оцінюванням у вербальній формі.

ІІ. Перевірка Д/З (Наявність + якість)

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Евристична бесіда:

  • Як називається розділ мовознавства, у якому вивчається будова слова?

  • Що називаємо морфемою?

  • Чому закінчення не є значущою частиною слова?

  • Які способи творення слів ви знаєте?

  • Чому будова слова і орфографія вивчаються синхронно?

IV. Вивчення нового матеріалу

  • Оголошення теми, мети, мотивація. (Глибокі знання способів творення прикметників – запорука орфографічної грамотності).

  • Самостійна робота з підручником (ст. 122) і складання опорної системи чи будь-якої іншої опори. Учитель оголошує своєрідний конкурс опор.

  • Коментований диктант з наступним спостереженням і завданням звернути увагу на суфікси. В яких із них є в? Про який символ України йдеться?

Гарнесенький кущ росте при дорозі. Його стовбур – короткуватий. Рослина захищає від поганющих та злих очей. Це – старезний та давній символ нашої держави. Червонуваті грона не залишають байдужими нікого. Білесенький цвіт символізує дівоцтво.

  • Суфіксальним способом утворити прикметники із значенням пестливості, зменшеності, неповноти ознаки від слів:

КАЛИНА (яка?) гарна, біла, червона, тендітна, мала, добра.

Вибірковий диктант

(Виписати прикметники із значенням пестливості)

  1. Цілющу калину на землю прислали, щоб в краї створила малесенький рай.

  2. Не журися, калиноньку, ти така гарненька, не хилися, вербонько, ще ж ти зелененька.

  3. Калинонька малісінька виросла у полі, щоб добро було в країні і ладу доволі.

  • Розібрати виписані слова за будовою.

  • У яких стилях мовлення найчастіше вживаються прикметники із значенням пестливості чи згрубілості? У яких стилях вони взагалі не вживаються?

  • Утворити прикметники від слів: турок, Україна, кріпак, грек, кравець, ткач, католик, Дрогобич, Прага, Запоріжжя, Острог, птах, Калум, лісник, Париж, боягуз, цар, студент, чуваш і синхронно записати в зошит.

  • Яким способом утворені прикметники?

  • Яка орфограма є спільною для них?

Завдання: Записати прикметники. Розібрати за будовою. Якими способами вони утворені?

У приміських будинках рідко побачиш калину. А раніше її клали в купіль новонароджених немовлят, а п’ятирічним дівчаткам вили із неї та чорнобривців віночки. Бездоганна калина,як лікарський засіб. Її багаторічна сила випробувана віками. Безвідповідальний – той, хто не знає символів своєї держави.

Утворити словосполучення:

Поле, квіти; бій, друзі; дощ, день; термін завдання; алюміній завод; служба, телефон; казка, світ.

Робота з підручником ст. 130.

Утворити прикметники від іменників:

Наталка, Ольга, Одарка, історія, етнос, біологія, енциклопедія, калина.

Зробимо висновки:

  • За допомогою яких суфіксів найчастіше утворюються прикметники?

  • Які орфограми ми пригадали на уроці?

Підсумок уроку, оцінювання.

Д/З Усне висловлювання з теми – для всіх учнів.

На вибір – впр. 261 чи впр. 221