- •V. Підсумок уроку
- •Мультимедійний супровід уроку
- •Мультимедійний супровід уроку
- •Хід уроку
- •Іі. Перевірка д/з
- •IV. Закріплення вивченого теоретичного матеріалу на практиці
- •Самоконтроль
- •Мультимедійний супровід 1 завдання уроку
- •Підсумок уроку
- •Урок 5 Тема: Прикметники твердої і м’якої груп, їх відмінювання
- •Хід уроку
- •Ііі. Вивчення теми
- •Мультимедійний супровід уроку
- •Хід уроку
- •Мультимедійний супровід оргазаційного етапу уроку
- •Хід уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •V. Практичне засвоєння
- •Хід уроку
- •IV. Повідомлення теми та мети уроку
- •V. Сприймання і засвоєння нових знань, умінь та навичок.
- •VI. Закріплення здобутих зун
- •VI. Підсумок.
- •VII. Домашнє завдання.
- •Урок 10
- •Хід уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •V. Закріплення вивченого на практиці
- •Урок 11
- •Хід уроку
- •V Підсумок уроку
- •Урок 12
- •М.Луків хід уроку
- •V. Виконання практичних вправ
- •Vі. Підсумок уроку
- •Мультимедійний супровід уроку
Урок 10
Тема: Написання прізвищ прикметникової форми
Мета: Ознайомити шестикласників з правилами написання та відмінюванням прізвищ прикметникової форми;
розвивати орфографічні та пунктуаційні навички, уміння аналітично мислити, систематизувати;
формувати українознавчий світогляд за допомогою зразків самобутніх українських прізвищ, виховувати любов до історії рідного народу.
Тип уроку: урок практичного застосування знань
Міжпредметні зв’язки: історія, українська література
Обладнання: підручник, портрети українських письменників, словник прізвищ.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Перевірка Д/З
Учні з групи лідерів (окремі) читають вголос мініатюри, учні з групи росту оцінюють прослухані роботи, а також роблять усне повідомлення. Учні з групи вирівнювання готують рецензію, з групи лідерів – оцінюють рецензію.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Зробіть синтаксичний розбір словосполучення Анна Ахматова.
Які ще прізвища прикметникової форми ви знаєте?
IV. Вивчення нового матеріалу
Робота з підручником
Аналітична бесіда
Що викликало у вас здивування?
Чи є щось у почутому про що ви не знали раніше?
Що варто записати?
Скласти план прочитаного в зошит.
V. Закріплення вивченого на практиці
Тест “Закінчити речення”
Автором славетної “Наталки Полтавки” є Іван Петрович…..
Кобзарем називають великого поета України Тараса Григоровича ……
Провідмінювати за відмінками
Тарас Шевченко, Олександр Довженко, Ліна Костенко, Олександр Пушкін.
Вправи підручника
Впр. 275
За якими правилами пишуться російські прізвища українською мовою?
Зіставте звуковий склад прізвищ, який передається засобами української та російської графіки.
Коли він максимально наближається в обох мовах і коли є розбіжності? Від чого залежать?
Впр. 276.
Впр. 277.
Підсумок уроку.
Д/З. Впр. 283
Бажаючим (творчо обдарованим учням): твір-казка “Як українські прізвища сперечалися з російськими”.
Урок 11
Тема: Розбір прикметника як частини мови
Мета:Узагальнити та систематизувати вивчений матеріал;
виявити прогалини у знаннях учнів, розробити систему роботи щодо їх ліквідації;
розвивати аналітичні, логічні, гіпотетичні навички та здібності учнів, їхні орфографічні та пунктуаційні уміння;
формувати українознавчий світогляд за допомогою текстів українських пісень, виховувати любов до музики і пісні.
Тип уроку: урок перевірки рівня знань, умінь і навичок.
Міжпредметні зв’язки: музичне мистецтво, українська література.
Обладнання: підручник, фонозапис Т.Петриненко «Пісня про пісню», рушник.
Епіграф: Українська пісня – це геніальна поетична біографія українського народу.
О. Довженко
Хід уроку
І етап – організаційний
Звучить музика «Пісні про пісню» Т. Петриненко і вчитель читає слова
Нам дано будувать мости
У незнанії світи.
І додому, де вірно ждуть
Довгих років, довга путь.
Тільки пісня у чужім краю
Здолає сто доріг.
І кохану нагада твою,
І далекий твій поріг.
Невичерпною була важливість пісні завжди в нашому краї, не уявляємо ми Україну без пісні і зараз. А чи можемо уявити ми нашу державу без слова? Звичайно ж ні! А без того слова, що розповідає нам про те, яка ця наша пісня? Теж не можемо. Тому сьогодні ми продовжуємо говорити про Україну та її чарівну мову й пісню.
ІІ. Перевірка Д/З (фронтально)
ІІІ. Оголошення теми, мети. Мотивація. Актуалізація раніше вивченого.
Тестова перевірка
Знайдіть якісний прикметник:
а) заячий; б) швейний; в) грецький; г) кислий
Знайдіть відносний прикметник
а) ясний; б) овечий; в) глиняний; г) денний
Знайдіть присвійний прикметник
а) слухняний; б) батьківський; в) високий; г) зоряний
Знайдіть прикметник твердої групи:
а) могутній; б) продажний; в) порожній; г) пізній
Знайдіть прикметник м’якої групи:
а) самобутній; б) тотожний; в) бідолашний; г) заможний
Знайдіть речення, в якому не з прикметником пишеться окремо:
Кущі колючого терну все густіше вкривали яр непроглядним зеленим покровом (А.Шиян).
Не менше і не гірше враження справляли різні господарські заходи і пристрої. (Ю.Смаля).
Нешвидкою ступою потяглися Кайдашеві воли вздовж Западинців. (І.Нечуй-Левицький).
Валя має здібності зціляти всіх недужих, і тому хвороби страшенно її бояться. (О.Копиленко)
Знайдіть речення, в якому не з прикметниками пишеться разом:
1. Я всі слова мої незлі, всі почуття мої гарячі, всю душу пристрасної вдачі тобі, Вітчизно, віддаю. (П.Воронько)
2. Не бійтесь заглядати у шиповник: це птичий яр, а не сумне провалля. (М.Рильський).
3. Невеличке, чепурне містечко купалося в ранкових проміннях сонця. (І.Цюпа).
ІV. Виконання практичних вправ
Словниковий диктант:
Прегарний, передсвятковий, приблудний, зеленавий, осінній, завтрашній, придорожній, безбрежний, надвечірній, багатоденний, трирічний, невисокий
Підкреслити орфограми.
Виділити словотворчі морфеми.
Вказати спосіб творення прикметників.
Ознайомлення з порядком морфологічного розбору прикметника за підручником.
Введіть три слова у речення про пісню
Диктант
Якось Господь Бог вирішив наділити дітей світу талантами. Французи вибрали елегантність i красу, угорці – любов до господарювання, німці – дисципліну i порядок, росіяни – владність, поляки – здатність до торгівлі, італійці одержали хист до музики... Обдарувавши всіх, підвівся Господь Бог зі святого трону i раптом побачив у куточку дівчину. Вона була боса, одягнута у вишиванку, руса коса переплетена синьою стрічкою, на голові мала вінок із червоної калини.
Хто ти? Чого плачеш? – запитав Господь.
Я – Україна, а плачу, бо стогне моя земля від пролитої крові й пожеж. Сини мої на чужині, на чужій роботі, вороги знущаються з удів та сиріт, у своїй хаті немає правди й волі.
Чого ж ти не підійшла до мене раніше? Я всі таланти роздав. Як же допомогти тобі?
Дівчина хотіла вже йти, та Господь Бог, піднявши правицю, зупинив її.
– Є у мене неоціненний дар, який уславить тебе на цілий світ. Це – пісня.
Узяла дівчина – Україна дарунок i міцно притиснула його до серця. Поклонилася низенько Всевишньому i з ясним обличчям i вірою понесла пісню в народ.
Гіпотетичний прогноз:
Що втратить текст, якщо з нього вилучити прикметники?
Розбір прикметників як частин мови.