Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

 

 

221

Гра «Утвори та прочитай склади»

 

 

А

И

О

У

М

О

У

И

А

— Утворіть слова зі складів ма, ми, мо так, щоб ці склади були на початку слова і в кінці. (Малина, мама, мило, сидимо і т. ін.)

Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти, Треба трохи відпочити. Руки вгору, руки вниз, На сусіда подивись. Руки вгору, руки в боки, Вище руки підніміть, А тепер їх опустіть. Пострибайте кілька раз, За роботу, все гаразд.

Ми минули порт «Букви» і наближаємося до порту «Слова».

Гра «Знайди будиночки»

Схеми загубили свої будиночки — слова. Допоможіть, з’єд­ найте схеми з відповідними малюнками.

Гра «Поділи слово на склади»

Учитель показує предметні малюнки. Перший ряд називає предмет, який зображений, другий ряд ділить слово на склади, третій — вказує, на який склад падає наголос.

222

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

IV. Узагальнення вивченого матеріалу

— Час вирушати до останнього порту. Перешкод для корабля немає. Ми — у порту «Речення».

Фізкультхвилинка (вправи для очей)

1. Голова нерухома. Підняти очі вгору, опустити вниз. Подивитися вправо, потім — вліво. Повторити 6–8 разів.

2. Відкинутись на бильце стільця. Вдихнути. Нахилившись уперед до кришки парти, видихнути. Повторити 5–6 разів.

3. Руки витягти уперед, подивитись на кінчики пальців, підняти руки вгору (вдихнути), стежити очима за руками, не піднімаючи голови, руки опустити (видих). Повторити 4–5 разів.

Гра «Склади речення за даними схемами»

.

.

.

Гра «Зберемо човники»

Плаче гірко вовченя: Скільки клопоту щодня! Тільки човники збере, Знов їх вітер рознесе. Допоможем вовченяті Його човники зібрати.

На човниках зображені слова. Слід розмістити їх у певному порядку, щоб вийшло речення.

Прочитайте речення з різними інтонаціями. (Я співчуваю;

запитую; обурююсь; насміхаюсь...)

Конспекти уроків навчання грамоти

223

 

 

к

о

л

и

ш

е

В

і

т

е

р

м

о

р

і

н

к

а

о

р

а

б

е

ль

Гра «Художники»

Намалюйте малюнок до цього речення.

Надрукуйте на аркуші це речення. Підкресліть однією рискою букви, які ви вже вивчили.

Якими звуками позначаються ці букви?

Чим відрізняються приголосні звуки від голосних?

Наша подорож вже добігла кінця! Ви добре впоралися з усіма завданнями. Молодці!

V.Підсумок уроку

Ви сьогодні були розумними, уважними, організованими мандрівниками.

Вам сподобався урок? (Якщо так, учні піднімають зелений кружечок, якщо ні — червоний.)

*К. О. Дергільова

Урок 42 (письмо)

Тема. Письмо великої букви М («ем»), складів, слів із нею Мета: вчити писати велику М («ем»), поєднувати її з вивченими літерами; розвивати вмін-

ня списувати речення з рукописного та друкованого шрифту, удосконалювати вміння будувати звукові моделі слів, порівнювати, працювати за зразком; виховувати спостережливість, уважність, вчити працювати спільно, формувати позитивне ставлення до навчання.

Обладнання: демонстраційні картки з друкованими й рукописними літерами, каса, предметні малюнки, фішки для звукових моделей, плакат «Правильно сиди під час письма», девіз, малюнки з гімнастикою для очей; посібник (Македонова Л. А., Мачнева О. М. «Навчання каліграфічного письма. 73 алгоритми написання українських літер та графічних знаків»: посібник для учителів. — Херсон, 2005).

*  © Дергільова К. О., 2010

224

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Хід уроку

I.Організаційний момент

Діти, розпочинаємо урок. Поверніться один до одного, подивіться в очі, приємно усміхніться і збережіть цей лагідний настрій на весь урок.

Девіз:

Лиш дзвінок на урок продзвенить, Стане кожний серйозним в ту мить. Бо роботи багато у нас,

Ідружно працює наш клас.

II.Актуалізація опорних знань учнів

1Повторення вивченого про звуки і букви

Які букви позначають голосні звуки?

Покажіть, де вони живуть у касі.

Які букви позначають вивчені приголосні звуки?

Покажіть їх у касі.

Коли пишемо велику букву?

Доберіть кілька імен, щоб починалися на букви, які ви вже вивчили. (Відповіді учнів.)

2Робота із загадкою

Послухайте і відгадайте загадку.

Хто у Африці живе, цілий день банан жує? Дражнить всіх мале звірятко.

Хто це, дітки?.. (Мавпенятко).

Викладіть фішками звукову схему слова мавпа.

Придумайте їй ім’я, щоб починалося на м.

З якої літери ми будемо писати ім’я мавпочки?

Які ще імена починаються на цю літеру?

А чи зможемо ми записати ці імена? (Ні) Правильно, адже ми ще не вміємо писати велику літеру М.

Фізкультхвилинка

Ви втомились?

Саме час дружно відпочити, І знайому фізхвилинку В гості запросити.

Ми писали, ми трудились, Наші пальчики втомились, А щоб далі нам писати, Треба пальці розім’яти.

Конспекти уроків навчання грамоти

225

 

 

Руки вгору потягніть І до сонця підстрибніть!

Всі присядем, встанем враз. Знов чекає праця нас!

III.Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогодні ми будемо вчитися писати велику букву М («ем»).

IV. Вивчення нового матеріалу

Розгляньте велику рукописну літеру М. Чим вона подібна до друкованої?

Чим відрізняється? Які елементи вам уже відомі?

Велика буква М («ем») складається з трьох елементів: довгої прямої похилої лінії, що починається із заокруглення, і двох довгих прямих, заокруглених унизу праворуч.

Робота в зошиті (с. 27)

Повторення відомостей про правильне розташування зошита на

парті, тримання ручки, поставу.

Зошит швидко розгортаю Руку правильно тримаю, За поставою слідкую.

З чистотою я дружу, На «відмінно» напишу.

1Письмо довгої похилої, що починається із заокруглення внизу

Починаємо писати трохи вище нижньої рядкової лінії. Ведемо вниз до нижньої лінії робочого рядка. Торкнувшись нижньої рядкової, заокруглюємо вправо. Ведемо довгу пряму похилу вгору до верхньої міжрядкової лінії.

Учні «пишуть» елемент у повітрі.

2Письмо довгої прямої, що заокруглюється внизу праворуч і продовжується до верхньої міжрядкової лінії

Починаємо писати на верхній міжрядковій лінії. Ведемо пряму лінію вниз на себе до нижньої лінії робочого рядка. Заокруглюємо вправо. Ведемо вгору довгу пряму до верхньої міжрядкової лінії.

Учні «пишуть» елемент у повітрі.

3Письмо довгої прямої, що заокруглюється внизу праворуч

Починаємо писати на верхній міжрядковій лінії. Ведемо довгу пряму лінію вниз на себе до нижньої лінії робочого рядка, за­ округлюючи праворуч, доводимо до середини робочого рядка.

Учні «пишуть» елемент у повітрі.

226

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

4Почергове письмо елементів під рахунок

5Письмо букви М («ем»)

Велика буква М («ем») складається з трьох елементів: довгої прямої похилої лінії, що починається із заокруглення, і двох довгих прямих, заокруглених унизу праворуч.

 

Алгоритм написання великої букви М («ем»)

1.

Починаємо писати трохи вище нижньої рядкової лінії

2.

Ведемо вниз до нижньої лінії робочого рядка

3.

Торкнувшись нижньої рядкової, заокруглюємо вправо

4.

Ведемо довгу пряму похилу вгору до верхньої міжрядкової лінії

5.

Не відриваючи руки, ведемо пряму лінію вниз на себе до нижньої

 

лінії робочого рядка

6.

Заокруглюємо вправо

7.

Ведемо вгору довгу пряму до верхньої міжрядкової лінії

8.

Не відриваючи руки, пишемо по писаному вниз на себе

 

до верхньої лінії робочого рядка

9.

Продовжуємо пряму до нижньої робочої лінії

10. Торкнувшись нижньої рядкової лінії, заокруглюємо вправо

11. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

Пишемо під рахунок і-раз, два-і, три-і.

Заплющте очі. Спробуйте написати велику букву М («ем»)

уповітрі. Потім обведіть букву в зошиті до кінця рядка. Роздивіться, чи правильно ви це зробили. Підкресліть олівцем букву, яка вам сподобалась. Наступний рядок напишіть самостійно.

Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

Широко розплющу очі, Роздивлюсь усе охоче. Потім мружусь, наче киця, І заплющую очиці!

Вправу повторити 5 разів.

А тепер нове завдання — Оченятам тренування. Раз — поглянь у далечінь,

Два — в долонці відпочинь.

Конспекти уроків навчання грамоти

227

 

 

Пальчикова гімнастика

ЗАМОК Ой, який складний замок! Треба відімкнути:

Похитали, потрусили, Ще й постукали — й відкрили.

Пальці переплетені «в замку». Похитувати долонями в різні боки, потім трусити руками, стукати зап’ястями, розчепити долоні і показати.

6 Письмо буквосполучень

Учитель звертає увагу учнів на поєднання букв. Під час написання слова мама нагадує дітям поєднання першого складу з дру-

гим (безвідривне).

V. Узагальнення вивченого матеріалу

1Списування друкованого речення

Прочитайте речення. Скільки слів у цьому реченні? Прочитайте перше слово. Якими літерами, друкованими чи рукописними, записано речення?

Біля дошки один учень робить схему цього речення.

— Запишіть речення рукописними літерами. Перевірте, чи пра­ вильно записали речення.

2Робота з віршиком

— Уважно послухайте вірш і скажіть, про кого в ньому йдеться?

Під лист заховалась червона малинка, Та ягідки стиглі Маринка знайде.

Їх ручка зриває уміло маленька Й плоди соковиті у кошик кладе.

Братик Михайлик Маринку питає:

— Коли ми додому із лісу підем? Яку в іменах на початку, хто знає, Ми літеру пишем? Підказуйте!.. (М)

(У вірші йдеться про Маринку і Михайлика.)

Які ще імена починаються з цієї букви?

Які цифри «дружать» з літерою м? (Сім, вісім)

VI. Підсумок уроку

Яку букву вчилися писати?

Назвіть імена, які починаються буквою М.

З якої букви їх писатимемо?

Коли ще будемо писати велику букву М?

228

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

 

*К. О. Дергільова

Урок 43 (читання)

Тема.

Звук [і]. Позначення його буквами І, і

Мета:

ознайомити учнів з артикуляцією звука [і], позначення його буквою і; пояснити дітям,

 

що буква і позначає м’якість попередніх приголосних звуків; розвивати навички чи-

 

тання складів та слів з буквою і; збагачувати активний словник учнів; удосконалювати

 

навички робити звуко-буквений та звуко-складовий аналіз слів; виховувати інтерес до

навчання, старанність, бажання активно працювати.

Обладнання: каса букв, картки з рукописними та друкованими літерами, картки з друкованими великою та малою буквами, предметні малюнки, чистомовки, сніжинки зі складами, малюнки із зображенням Незнайка та Снігової королеви.

Хід уроку

I.Організаційний момент

Уже дзвінок сигнал нам дав, І на урок він нас покликав. А отже, часу не втрачаймо, Роботу швидше починаймо.

II.Актуалізація опорних знань учнів

Перед тим, як почати працювати, давайте пригадаємо правила сидіння за партою. Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спинку тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядання плаката.)

Гра «Букви розсипалися»

Діти, Незнайко розсипав букви. Давайте допоможемо йому скласти з цих букв слова.

Т

О

М

К

Л

Р

Е

Л О

К

О

И

М И

Л

О

(Молоток, килим, орел)

Гра «Злови літеру»

— Якщо почуєте у вірші звук [м],— плескайте у долоні.

Маринка з Михасем чомусь захворіли. Жувачку жували, меду не їли!

Не жуйте жувачки, мої малюки,

Ізуби свої бережіть залюбки!

Розкажіть, як треба берегти зуби.

*  © Дергільова К. О., 2010

Конспекти уроків навчання грамоти

229

 

 

III. Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з новою буквою — і. Але ось біда, Снігова королева забрала до себе цю букву. Щоб її

повернути, ми маємо виконати завдання, які приготувала Снігова королева.

IV. Вивчення нового матеріалу

1Ознайомлення зі звуком

Розгляньте малюнки на дошці. Назвіть, що на них зображено? Який спільний звук є у назвах цих предметів? (Звук [і])

2Спостереження за вимовою звука

Коли вимовляємо звук [і], губи розкриті у посмішці, кінчик язика впирається у нижні зуби, повітря проходить через рот.

Вимовте цей звук за мною. Чи є перешкоди у вимові? Який це звук? Чому він голосний?

3Гра «Хто почує звук [і]?»

Учитель читає вірш. Учні плескають у долоні, якщо почують слово зі звуком [і].

Ігор маленький злякався індика І на подвір’ї за хвірткою зник. Іра гукнула: «Ця курка велика — Це ж белькотун-забіяка індик!»

Фізкультхвилинка

Раз-два — всі присіли, Потім вгору підлетіли. Три-чотири — нахилились, Зі струмочка гарно вмились П’ять-шість — всі веселі, Крутимось на каруселі. Сім-вісім — в поїзд сіли, Ніжками затупотіли. Дев’ять-десять — відпочили, І за парти тихо сіли.

230

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

4Робота за Букварем (с. 30)

Звук [і] позначається на письмі буквою і. Буква і є велика

імала. (Учитель демонструє картки з літерами.)

Коли вживають велику букву? (Велику букву вживають на початку речення, коли пишуть імена чи прізвища.)

Прочитайте перший рядок складів, потім — другий. Чим вони відрізняються?

Порівняйте склад ми та мі. Який можна зробити висновок? (Літера і пом’якшує попередні приголосні звуки.)

Назвіть зображені в Букварику предмети. (Іграшки, свічка,

місяць, ракета, літак, тролейбус, трамвай) У яких із цих слів є звук [і]?

Назвіть послідовно звуки у словах свічка, літак.

V. Узагальнення вивченого матеріалу

1Читання чистомовки

Діти повторюють чистомовку «луною» за вчителем, потім — самостійно.

Ічка-ічка-ічка — ось глибока річка. Ачка-ачка-ачка — пливла по річці качка. Єчки-єчки-єчки — знесла вона яєчки. Чат-чат-чат — навиводить каченят. Чить-чить-чить — плавать діточок навчить. Ічці-ічці-ічці — попливуть разом по річці.

2Гра «Доповни слово»

Снігова королева приготувала для вас непросте завдання. Але перед тим, як отримати його, згадайте, якою буквою позначається на письмі звук [і]? А ось і завдання. На кожній сніжинці

єсклад. Вам треба доповнити склад, щоб утворилося слово.

мі

лі

кі

ві

3Гра «Кидаю склади»

Учитель називає «тверді» склади, а учні — «м’які».

Ти — ті

ри — рі

ни — ні

ви — ві

ми — мі

ди — ді

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]