Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

111

 

 

Другий елемент зустрічається при написанні рядкових літер а, и, і, ї, й, л, м, н, ц, ч, ш, щ, я.)

Письмо під рахунок елементів у повітрі

Алгоритм написання (Перший рядок, с. 14)

1. Починаємо писати від верхньої рядкової лінії пряму коротку лінію вниз на себе

2. Біля нижньої рядкової заокруглюємо праворуч

3. Торкнувшись нижньої лінії робочого рядочка, ведемо вгору до верхньої рядкової лінії

4. Не відриваючи руки, по писаному ведемо на себе коротку пряму лінію вниз

5. Заокруглюємо біля нижньої рядкової праворуч вгору

6. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

— Працюємо під рахунок раз-і, два-і.

2)Самостійна робота на другому рядку

Фізкультхвилинка

Я печу, печу, печу Діткам всім по калачу, Зверху маком потрушу, В піч гарячу посаджу. Випікайтесь, калачі, У натопленій печі! Буду Васю, Олю, Нату Калачами пригощати!

Г. Демченко

3)Аналіз завдання третього рядка

Зверніть увагу на третій рядок.

Чим він відрізняється від першого? (Другий елемент — до-

вга пряма лінія, яка закінчується на нижній міжрядковій.)

112

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Письмо елементів під рахунок у повітрі

Алгоритм написання (Третій рядок, с. 14)

1.

Починаємо писати від верхньої рядкової лінії пряму коротку

 

лінію вниз на себе

2.

Біля нижньої рядкової заокруглюємо праворуч

3. Торкнувшись нижньої лінії робочого рядочка, ведемо вгору до верхньої рядкової лінії

4. Не відриваючи руки, по писаному ведемо на себе довгу пряму лінію вниз

5.Закінчуємо писати на нижній міжрядковій лінії

Працюємо під рахунок раз-і, два.

4)Самостійна робота на четвертому рядку

5)Аналіз завдання останнього рядка

Зверніть, будь ласка, увагу на останнє завдання.

Зробіть аналіз: зі скількох елементів складається, які ці еле-

менти. (Коротка пряма лінія з заокругленням вгорі і внизу, довга пряма лінія, що пишеться до нижньої міжрядкової)

Письмо елементів під рахунок у повітрі

Алгоритм написання (П’ятий рядок, с. 14)

1.Починаємо писати коротку пряму лінію нижче верхньої лінії робочого рядка

2.Заокруглюємо праворуч, торкаючись верхньої робочої лінії

3.

Ведемо вниз на себе пряму коротку лінію до нижньої рядкової

 

лінії

4.

Торкаючись нижньої лінії робочого рядка, заокруглюємо вправо

5. Ведемо до верхньої робочої лінії від верхньої рядкової лінії пряму коротку лінію вниз на себе

6. Від верхньої рядкової лінії, не відриваючи руки, по писаному ведемо вниз на себе пряму довгу лінію

7. Закінчуємо писати на нижній міжрядковій лінії

— Працюємо на рахунок і-раз-і, два.

Конспекти уроків навчання грамоти

113

 

 

VI. Підсумок уроку

Написання яких елементів прописних літер повторювали на уроці?

Що здалося вам найскладнішим?

Знайдіть на сторінці рядок, який вам найбільш вдався.

Намалюйте на полі біля цього рядка квіточку.

*О. Б. Полєвікова

Урок 19 (читання)

Тема. Формування у дітей початкових навичок звукового аналізу. Моделювання односкладових слів. Робота з дитячою книжкою. «Загадки на згадку»

Мета: здійснити перехід від виділення зі слова окремих звуків до повного звукового аналізу невеличких слів; формувати в учнів аналітико-синтетичні вміння; ознайомити з найпростішими жанровими особливостями загадок та їх призначенням; розвивати фонематичний слух, образне, логічне мислення; виховувати кмітливість, спостережливість, інтерес до книги.

Обладнання: зошити в клітинку для графічного зображення звукових схем слів і моделей речень; предметні малюнки; фішки для позначення звуків мовлення; демонстраційне й індивідуальні набірні полотна; комплект книжок «Загадки на згадку» на кожну парту (з навчального комплекту «Читаю сам» для 1 класу, рекомендованого Міністерством освіти і науки України (лист № 1/11-467 від 10.02.2003)).

Хід уроку

I.Організаційний момент

Сьогодні на уроці навчання грамоти у нас з’явилася ще одна нова книжка. Ми обов’язково з нею попрацюємо. Перевіряємо порядок на партах: олівці є, зошит для читання лежать на краю парти. Нова книжка — у кожного на столі посередині.

II.Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми будемо виділяти звуки у словах, ділити їх на склади, записувати слова за допомогою умовних знаків; попрацюємо з новою книжкою.

III. Вправляння у практичному застосуванні набутих знань

1Виділення першого й останнього звука в словах: три, дуб, кран, сіль

2Повторення вивченого на попередньому уроці

Голосні звуки — це звуки [а, о, у, и, і, е]. Вони вимовляються вільно, без перешкод. У звуковій схемі позначаємо їх кружечком.

*  © Полєвікова О. Б., 2010

114

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Приголосні звуки — це звуки, які протяжно вимовити чи проспівати не можна, утворюються завдяки різним перешкодам за допомогою голосу й шуму або тільки шуму. У звуковій схемі позначаємо їх рискою.

Скільки в слові голосних, стільки в ньому і складів.

3 Робота з фішками

Учні показують, який останній звук (голосний (кружечок) чи приголосний (риска)) чути в словах: кіно, рак, вода, ліс, жар,

село.

4 Творча вправа

З К древа захищає, і на них вона завжди;

зН звірятко заховає, коли треба, від біди,

зГ з-за хмари виглядає, шапку сніжну не скидає.

(Кора — нора — гора)

IV. Повний звуковий аналіз слів

1Спостереження за вимовою звуків у двофонемних словах

Які звуки чуємо, коли плаче немовля? ([уа]) Це голосні чи приголосні звуки? Обґрунтуйте свою відповідь. Вимовте кожний звук окремо. Позначимо їх двома кружечками. Запишемо.

А як ми перегукуємося в лісі? ([ау]) Чи є різниця в схемах

слів?

Послухайте, які звуки ми вимовляємо в слові ох.

Учитель виставляє на набірному полотні фішки з голосними і приголосними звуками.

Від аналізу зворотних складів (ах, ух, ось, от, ех) учитель переходить до аналізу прямих складів (злиття): ми, ви, ти, на.

Порівнюються звукові моделі двох рядків слів:

голосний + приголосний;

приголосний + голосний.

Учні записують звукові схеми на дошці й у зошитах.

2 Звуковий аналіз слів, що мають у своєму складі три звука: оса, іду, Іра, ура

V. Утворення складів (злиття звуків)

Учитель пропонує дітям утворити склади (злиття) з таких зву-

ків: [н], [у] — ну; [р], [а] — ра; [с], [о] — со; [ф], [а] — фа; а також назвати звуки, які чути в злитті: ло — [л], [о]; зи — [з], [и]; шу

[ш], [у]; ба — [б], [а].

Фізкультхвилинка (під музику пісні «Наша мова — світанкова» (муз. І. Полєвікова, сл. Г. Бідняка)

Конспекти уроків навчання грамоти

115

 

 

VI. Робота з дитячою книжкою

1Коротка підготовка учнів до сприймання змісту книжки. Установка на слухання

Яку чудову пісню про рідну мову світанкову ми щойно проспівали! Виявляється, у ній є безліч загадок! А чи любите ви їх? Давайте їх послухаємо і спробуємо відгадати.

2Читання загадок уголос учителем

Перша загадка української поетеси Тамари Коломієць має назву «Кмітливим для початку».

• Кмітливим для початку

Про них говорять скрізь:

Загадую загадку:

Трудівники відомі —

Про корабля, що плава

І кожна річ у домі

По вкритій чистій лаві,

До себе кличе їх.

По білій полотнині,

Це — десять майструвальників,

По праній сорочині

Старальців-помагальців

І прямо, і навкіс.

На двох руках твоїх.

Рівняє складки носом.

Ти ж, правда, знаєш всіх?

А хто ж його матроси?

 

А ось — загадка від Грицька Бойка.

Попелясто-зозулястий, Забіяка він горластий. З червоною бородою… Йде поважною ходою. Носить гордо співунець На голівці гребінець.

Загадка Василя Шаройка має назву «Дивний м’яч».

• Дідусь Матвій

Дивися, Зіно,

Маленькій Зіні

Не розбий.

Купив м’яча у магазині.

В обід його

Той м’яч —

Ми будем їсти.

Великий та рябий…

Хай здогадається читач,

Таким не грають футболісти.

Як називається той м’яч.

Після прослуховування і відгадування загадок учитель повідомляє, що це авторські загадки, тому що придумали їх українські письменники Тамара Коломієць, Грицько Бойко і Василь Шаройко.

3Колективне відтворення прослуханого

1)Бесіда за змістом загадок

З чим порівняла Тамара Коломієць праску?

А хто ж матроси на кораблі?

Старальці-майструвальці в загадці нашій — … (пальці).

Чому півника в загадці Грицько Бойко називає попелястозозулястим?

116

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Як ще називає автор цього домашнього птаха? (Забіяка, спі-

вунець)

Що дивного у м’ячі, про який написав у загадці Василь Шаройко?

Хто купив м’яча?

Як звати внучку?

Які слова допомогли дізнатися, що в загадці йдеться не про футбольний м’яч?

2)Гра «Додай слівце»

Учитель ще раз перечитує загадки, залишаючи учням змогу до-

дати в кінці кожного рядка слово в риму.

3) З’ясування жанрових особливостей загадки

Учитель пояснює учням, що загадка — це невеличкий твір, що розповідає про предмети, явища, їх істотні ознаки, але не називає їх. Майстерність загадки полягає в тому, щоб створити у слухача певний образ, який наштовхнув би на відгадку.

Який образ використала Тамара Коломієць? (Корабель і ма-

троси)

А Грицько Бойко? (Забіяка з гребінцем і червоною бородою)

А Василь Шаройко? (М’яч великий і рябий, що будуть їсти за обідом)

4)Фізкультхвилинка

Учитель ще раз читає загадку про півника Грицька Бойка,

адіти імітують цю пташку.

5)Розглядування книжки

Учні, працюючи в парі, детально розглядають книжку. Розріз-

няють на ній ілюстрації, написи. Ті, хто вміє читати, читають назви загадок, прізвища авторів.

Далі книжка розглядається посторінково, на кожній сторінці діти звертають увагу на те, хто зображений на ілюстрації, що там відбувається, який настрій у персонажів.

6)З’ясування призначення загадок

Учні роблять висновок, що загадки розвивають образне мовлен-

ня, кмітливість і тому мають важливе значення для дітей.

7)Рекомендації до самостійної діяльності протягом тижня

Підготувати для класного «Куточка читача» на виставку

книжки-загадки, які є в родині; ілюстрації-відгадки до улюблених загадок або скласти загадки в колі сім’ї, попросити батьків записати їх і загадати у класі.

Конспекти уроків навчання грамоти

117

 

 

VII.Підсумок уроку

— Сьогодні на уроці ми працювали з книжкою, що має назву «Загадки на згадку», вчилися робити повний звуковий аналіз слів.

*О. М. Мачнева

Урок 20 (письмо)

Тема. Підготовка до написання букв. Письмо малих та великих півовалів. Урок-казка Мета: ознайомити учнів з новими елементами рукописних букв: малим та великим лівими

півовалами; закріплювати вміння дітей писати вже знайомі графічні елементи, орієнтуватися у сітці робочого зошита, правила посадки під час письма, тримання ручки, розміщення зошита на парті; вміння виконувати складовий та звуковий аналіз слів, працювати самостійно та колективно; розвивати вміння аналізувати елементи, з яких складається завдання; увагу, мовлення, фантазію та уяву, дрібну моторику; привчати до охайності під час виконання письмових робіт, виховувати працелюбність, співчуття до ближнього, бажання допомогти тому, хто цього потребує.

Обладнання: Дюймовочка (малюнок або іграшка); музичний супровід, магнітофон; ілюстрація до підготовчої письмової вправи.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

1Закріплення правил письма

Прошу сісти так, як не можна сидіти під час письма.

А тепер сядьте правильно. Перевірте відстань від парти до грудей, від очей до зошита.

Прошу взяти ручку так, як не слід її брати під час письма.

А тепер виправте помилку й візьміть ручку правильно. Перевірте чи правильно ваш сусід по парті тримає ручку.

Прошу покласти зошит так, як не слід його класти на парту під час письма.

А тепер поверніть зошит правильно. Перевірте його положення за допомогою похилої лінії.

2Повторення назв ліній робочого зошита

Візьміть олівець і на полях навпроти кожного робочого рядка поставте крапку.

Полічіть кількість міжрядкових ліній, верхніх робочих ліній, нижніх ліній робочого рядочка. Подумайте і скажіть, чому

*  © Мачнева О. М., 2010

118

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

кількість верхніх і нижніх робочих ліній співпадає з кількістю ро-

бочих рядків. (Саме ці лінії і утворюють робочі рядки.)

III.Повторення вивченого на попередніх уроках

Робота за матеріалами уроку читання

1Звуковий аналіз

— Готові до гри? Тож давайте для початку посперечаємося.

Ястверджую, що у слові сіль — два склади. Ви згодні?

Ястверджую, що у слові зірка — голосні звуки [і] та [а]. А як думаєте ви?

Ястверджую, що слово море починається з приголосного [м].

Ястверджую, що у слові мрія наголос падає на другий склад. У слові книжка — два голосних звуки.

У слові буквар — три приголосних. Чи так?

Учні висловлюють свою думку.

2 Складовий аналіз слів

Учительпропонуєучнямстрибнутистількиразів,скількискладів у поданих словах. Показує ілюстрації, учні називають слова і стрибають.

Слова для гри: гриб, хата, квітка, жолудь, учитель, ніж, життя, зима, зоопарк, зозуля, мухомор, мураха, сміх, море.

IV. Повідомлення теми і завдань уроку

— Діти, хочете дізнатися, хто буде у нас сьогодні на уроці в гостях? Тоді відгадайте загадку. Це не проста загадка. Ім’я нашої гості зашифроване в останніх звуках слів, які я зараз буду вимовляти. Слухайте уважно.

Сік, вода, мороз, мак, зебра.

Так, це — казка.

Лунає музика.

— А прийде з казки до нас маленька дівчинка. Її ім’я вам усім добре відоме. Згадайте її за описом: «Вона маленька, усього з дюйм заввишки».

Так, це — Дюймовочка. (Показ малюнка або іграшки.) Ця ма-

ленька дівчинка просить у вас допомоги. Ми повинні врятувати її від Жаби, Жука, старої Миші та сліпого Крота. Для цього потрібно пам’ятати, що працювати в зошитах необхідно охайно, сидіти рівно, не нахилятися і протягом уроку виконати всі завдання, подолати всі перепони.

Конспекти уроків навчання грамоти

119

 

 

V. Вивчення нового матеріалу

1Вправи з ручкою

Перед тим, як вирушити у дорогу, давайте попрацюємо з нашим знаряддям праці — ручкою.

2Підготовка до безвідривного письма

Підготовча письмова вправа

Ми знаємо, що від Жаби та її синка Дюймовочку врятував Метелик. Він схопив лапками сплетений поясочок та утягнув великий лист латаття далеко-далеко від зелених потвор. Давайте і ми сплетемо невеличкий поясочок, щоб допомогти Дюймовочці.

Рух пальців і кисті виконується проти часової стрілки і за часовою стрілкою.

Прядиво це золоте Павучок плете й плете. Дивне прядиво іскриться, Проти сонця золотиться.

3Робота у прописах (с. 15)

Дюймовочка опинилася у великому густому лісі. Кого вона там зустріла? (Жука-джентльмена) А чи справді Жук був джентльменом? Чому ви так вважаєте?

Так, Дюймовочці прийшлось деякий час прожити у лісі. На с. 15 наших «Прописів» ми бачимо цей ліс. Давайте спробуємо допомогти дівчинці. Зробимо цей ліс кольоровим.

1)Обведення по пунктиру

2)Розфарбовування малюнків дерев

4Робота у прописах (с. 15)

1)Аналіз завдання першого рядка

Дюймовочці дуже гарно жилося в лісі влітку. Пташки співали їй свої пісні, комашки допомагали шукати їжу. Та настала зима. Стало холодно. Комашки зникли. Дюймовочці стало важко. Вона пішла стежкою і потрапила до старої Миші. Та пригостила її зернятком. Хто пам’ятає, скільки дівчинка з’їла зерняток? (Половину одного зернятка)

120

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Подивіться на с. 15 прописів. На що схожий елемент, що записаний на першому рядочку? (На половину зернятка)

— Цей елемент називається малий лівий півовал.

Щоб допомогти Дюймовочці, треба написати два рядочки цього елемента.

Де починаємо писати? (Нижче верхньої лінії робочого рядка)

Пишемо по часовій стрілці чи проти неї? (Проти часової стрілки)

Де закінчуємо писати? (Вище нижньої лінії робочого рядка)

Письмо під рахунок елементів у повітрі

Алгоритм написання малого лівого півовала (Перший рядок, с. 15)

1. Починаємо писати елемент нижче верхньої рядкової лінії

2. Ведемо вгору проти часової стрілки до верхньої лінії робочого рядка

3. Заокруглюємо ліворуч

4. Ведемо вниз на себе, теж заокруглюючи

5. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч

6. Торкнувшись нижньої робочої лінії, ведемо вгору

7. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

— Працюємо під рахунок і-раз-і.

2)Самостійна робота на другому рядочку

Фізкультхвилинка

По черзі діти обертають пальці рук в різні сторони.

Ручка коло малювала,

(вказівним)

На папері танцювала.

(середнім)

Розступіться, ширше коло!

(безіменним)

Скільки простору довкола!

(мізинцем)

Коло вправо, коло вліво

(вказівним)

Станцювать вона зуміла,

(середнім)

Натомившись, спочивала

(безіменним)

Потім знову починала.

(мізинцем)

3)Аналіз завдання третього рядка

Миша примушувала Дюймовочку працювати на неї, готуватися до весілля зі сліпим старим Кротом. Дівчинці було дуже важко.

Давайте виконаємо наступне завдання і допоможемо Дюймовочці.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]