Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

181

 

 

4 Підготовчі вправи

Робота з калькою.

Обведення пальчиком «наждачних» букв.

Письмо «у повітрі».

5Обведення букви під рахунок учителя раз-і, два-і («Пропис», с. 18, 4-й рядок)

6Порівняння написаного зі зразком

7Самостійне письмо букви. Аналіз своєї роботи: визначення букви, яку вдалося написати найкраще

— Намалюйте «найкращій» букві корону.

Фізкультхвилинка

1)У — В. п.: стійка на лівій нозі, праву — в сторону на п’яту. Ліва рука внизу, праву зігнуто в ліктьовому суглобі і відведено в сторону, передпліччя догори.

Те саме в інший бік.

В. п.

2)А — В. п.: широка стійка, ноги нарізно, руки перед грудьми. 1 — руки в сторони. 2 — В. п. 3 — руки вперед. 4 — В. п.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

1Робота за таблицею з’єднань

Роздивіться елементи, що записані на рядку. Це рядкова буква у в поєднанні з іншими буквами.

Спробуйте за таблицею визначити вид з’єднання. (Верхнє,

нижнє чи середнє)

182

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

2Коментар до написання даного з’єднання

3Обведення дітьми цього з’єднання через кальку

4Письмо опрацьованого з’єднання

Таким чином проводиться робота і з наступними поєднаннями рядкової букви у в поєднанні з іншими буквами.

5 Розфарбовування з граматичним завданням

Покажіть на малюнках рибку, огірок, равлика, кенгуру, яблуко.

На які дві групи можна поділити ці предмети?

Назвіть слова, в яких є звук [у] та буква у. Розфарбуйте ці малюнки.

6Гра «Пошуковець»

Знайдіть серед букв заховані слова ау, уа та підкресліть їх.

праоваоаоаудвлаопоруажідвлпоршнллбаулпопррауоїл

орлолоуадплроршноуалдрплороауждєдлалорпшнуадлр

лпортбйїкщуалілоарааудрлрьєгкаудплрруадвідпалрш

V. Підсумок уроку

Яку букву ви навчилися писати на уроці?

Який звук вона позначає на письмі?

З яких елементів складається?

Що на уроці було цікавим, складним?

І на завершення отримайте подарунок від букви У.

Улюблені слова на У Звичайно, вам я подарую. Я і сама їх всі люблю

І дуже у житті реальному ціную. Урівноважений і уважний, Уславлений і улюблений...

Завжди будь таким!

Конспекти уроків навчання грамоти

183

 

 

 

Урок 33 (читання)

*І. В. Вернигор

 

Тема.

Звук [о]. Позначення його буквами О, о

 

Мета:

ознайомити дітей зі звуком [о] і буквами О, о, що його позначають; вчити правильно

 

артикулювати цей звук, виділяти його у словах; вправляти в читанні складів та слів

 

з буквою о; удосконалювати навички складання речень за схемами, звукового аналізу

 

слів; розвивати вміння слухати; збагачувати активний словник учнів; виховувати у ді-

тей почуття дружби й товариськості.

Обладнання: малюнок зоряного неба, зірки з буквами, картки, малюнок ракети, картка з друкованими маленькою і великою буквами Оо, кросворд, схеми речень, малюнок кубка.

Хід уроку

I.Організаційний момент

Всі почули ви дзвінок? Він покликав на урок.

Кожен з вас вже постарався, До уроку приготувався. Тож девіз тепер згадаємо, І урок вже починаємо.

Учні повторюють за вчителем девіз, написаний на зоряному небі.

Красиво

читаємо

чітко

розповідаємо

мовлення своє розвиваємо

— Давайте пригадаємо як правильно сидіти за партою. Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгляд плаката.)

*  © Вернигор І. В., 2010

184

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

II.Актуалізація опорних знань учнів

Погляньте, діти, на дошку. Хтось розсипав зірочки з буквами! Давайте складемо з цих букв слова.

1)

О

К

Т

А

М

Е

(Комета)

2)

Ц

Е

С

О

Н

 

(Місяць)

3)

С

Я

М

І

Ц

Ь

(Сонце)

— Які ви молодці! А зараз складіть з цих слів речення за схемами.

.

.

.

Фізкультхвилинка

Хто там, хто там вже втомився

(Оплески)

І наліво похилився?

(Нахили)

Треба всім нам разом встати,

(Встають)

Фізкультпаузу почати.

(Оплески)

Руки вгору, руки в боки.

 

Ізроби чотири кроки. Руки вгору, руки вниз, На сусіда подивись.

Ітихесенько сідай, Працювати починай.

III.Повідомлення теми і завдань уроку

— Урок сьогодні в нас буде незвичайний. Нам потрібно допо-

могти потрапити додому жителеві планети Океанія. А хто це, ви зараз дізнаєтесь.

Загадка

Ох,— зітхнула Оля тихо. Не виходить буква, лихо. Наче бублик, ось яка.

Що за літера така? (Літера о)

Читання теми уроку з дошки «Космічна подорож з буквою о».

Конспекти уроків навчання грамоти

185

 

 

IV. Вивчення нового матеріалу

— А на чому ми зможемо полетіти? Ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.

Засвистіла, полетіла — Хвіст вогненний залишила. (Ракета)

Ось ми вже біля ракети. (Учитель демонструє малюнок ра-

кети.) А тепер познайомимось з нашим гостем.

1Ознайомлення з буквою о

Звук [о] позначається на письмі буквою о. Розгляньте друковані велику та малу букви. Чи подібні вони за формою? Подивіться, де «живе» ця буква в касі.

Послухайте вірш І. Січовика.

Сонце, наче буква О, Над землею попливло. І до нього, як до мами, Діти тягнуться руками.

Пофантазуйте: на що схожа літера О?

Мешканці планети Океанія розмовляють дуже швидко. Щоб

зними спілкуватися, нам потрібно потренуватися.

2 Мовленнєва розминкаСкоромовки

Оленя одне блукало. Оленя когось шукало.

Ой, був собі коточок, Украв собі клубочок.

Чистомовка

Ок-ок-ок — ось колючий їжачок, Ми-ми-ми — приготувався до зими. Чок-чок-чок — повна хата грушечок. Ок-ок-ок — частуватиме діток.

— І нарешті ми прилетіли на планету Океанія.

Мешканці цієї планети приготували для вас завдання. Якщо ви його правильно виконаєте, то отримаєте винагороду. Перше завдання — в Букварику.

Фізкультхвилинка

Ми на Місяць прилетіли, На зручній площадці сіли, У скафандри одяглись І гуляти подались.

186

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Як незручно нам ходити, Так і хочеться злетіти, Тут, на Місяці, в 6 раз Стали легше ми ураз.

Гарно по планетах мандрувати, Бачити усе, багато знати, Але слід додому повертати, Гарно на читанні працювати.

3Робота з Букварем (с. 24)

Розгляньте букву о.

Вам треба до поданих схем підібрати відповідний малюнок.

4Робота з картками

О— Послухайте слова. Подумайте, на якому місці стоїть звук [о], та підніміть картку з відповідною

Осхемою.

Яблуко, орел, історія, олівець, європа, скло,

Оокеан, черговий, дерево.

V. Узагальнення вивченого матеріалу

1 Робота з Букварем (с. 25). Бесіда за малюнком

Кого бачите на малюнку? (Хлопчика) Дайте хлопчикові ім’я, яке б починалося літерою о. (Олег) Куди Олег потрапив? (У підводне царство) Який вираз обличчя хлопчика? (Здивований) Як ви гадаєте, що здивувало Олега? Що вигукнув Олег? Прочитайте. (Учи-

тель пояснює, що в підводному царстві Олег побачив корали,

восьминога, молюсків, краба.) А тепер зіставимо звукові схеми та малюнки. (Учні аналізують слова корали, восьминіг.)

2

Розгадування кросворда

 

 

 

 

 

 

 

 

1)

Сірий, та не вовк,

 

 

 

 

 

 

 

1О

 

 

 

 

 

 

 

Довговухий, та не заєць,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

З копитами, та не кінь. (Осел)

2

О

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2)

Вудки лиш позакидали,

 

 

 

 

 

 

 

 

3О

 

 

 

 

 

 

 

Щось одразу упіймали.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рибонька нівроку,

 

 

 

 

 

 

 

 

4О

 

 

 

 

 

 

 

Ну, а зветься… (окунь).

 

 

 

 

 

 

 

 

3)

Всяк школяр його шанує,

4) Довкола пеньочків

 

 

Бо він пише і малює.

 

Вмостились грибочки.

 

 

Хто ж цей славний молодець?

 

Більші та маленькі,

 

 

Це, звичайно,… (олівець).

 

А звуться… (опеньки).

 

Конспекти уроків навчання грамоти

187

 

 

VI. Підсумок уроку

З якою буквою ви сьогодні ознайомились?

Який звук вона позначає на письмі? Доведіть, що він голосний.

Які ви молодці! Працювали дуже добре, і за це отримуєте винагороду — «Зоряний кубок».

*І. В. Вернигор

Урок 34 (письмо)

Тема. Письмо рядкової букви о Мета: ознайомити учнів з рукописною буквою о, вчити їх писати нову букву, з’єднувати її з ви-

вченими буквами; розвивати навички звукового аналізу; зв’язне мовлення дітей, спостережливість; збагачувати словниковий запас дітей; виховувати старанність, охайність.

Обладнання: схеми речень, малюнок дівчинки Оленки, друкована і рукописна букви о, предметні малюнки, вірші, ребуси, кросворд; посібник (Македонова Л. А., Мачнева О. М. Навчання каліграфічного письма. 73 алгоритми написання українських літер та графічних знаків: Посібник для учителів. — Херсон, 2005).

Хід уроку

I.Організаційний момент

Уже дзвінок нам дав сигнал, І на урок він нас покликав. А отже, часу не втрачаймо, Роботу швидше починаймо.

II. Актуалізація опорних знань учнів

1Виділення звука [о] з вірша

Сьогодні до нас завітала Оленка з кошиком, повним овочей. Вона принесла нам нову рукописну букву. А яку саме, ви згодом дізнаєтесь. А спочатку послухайте вірш.

Голосна очеретянка Оселилась якось ранком У рясних очеретах. Одягнувши окуляри, Написала незабаром Олівцем очеретяним На воротах номер ґанку. Ось-ось одуд-листоноша

Принесе новин хороших.

Який звук найчастіше повторюється у вірші?

Знайдіть у класі предмети, в назвах яких зустрічається звук [о].

*  © Вернигор І. В., 2010

188

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

2Робота за малюнками у зошиті (с. 22)

Розгляньте малюнки. Що на них зображено? (Оса, огірок)

Слова оса, огірок поділіть на склади. Назвіть перший склад. Який звук його утворює?

Учні роблять звуковий аналіз слів з опорою на схеми, подані під малюнком. Складають речення за схемами з цими словами.

. .

III.Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні ми навчимося писати малу букву о, яку принесла нам Оленка.

IV. Вивчення нового матеріалу

1 Ознайомлення з новою буквою

Буква О на сонце схожа, І на бублик, й на обруч. Мов кермо, я хочу взяти Круглу букву обіруч.

Порівняння друкованої букви о з рукописною.

— Розгляньте друковану і рукописну букви о. Що чи кого нагадує вам ця буква?

2Повторення правил сидіння за партою, відомостей щодо того, як тримати ручку, розміщувати зошит під час письма

Учні розказують правила посадки під час письма, розміщення зошита на парті, показують, як тримати ручку.

3Написання рядкової букви о

— Рядкова буква о складається з одного елемента — овалу.

Алгоритм написання рядкової букви о

1. Починаємо писати букву нижче верхньої рядкової лінії

2. Ведемо вгору до верхньої лінії робочого рядка

3. Торкнувшись верхньої робочої лінії, заокруглюємо ліворуч

4. Ведемо вниз на себе, теж заокруглюючи

5. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч

6. Торкнувшись нижньої лінії робочого рядка, ведемо вгору до початку овалу

— Пишемо під рахунок і-раз-і.

Конспекти уроків навчання грамоти

189

 

 

4Робота у зошитах з друкованою основою: письмо букви о

Спочатку учні пишуть овал у повітрі, обводять зразок і пишуть

урядку. Порівнюють написане зі зразком, виділяють помилки. Наступний рядок пишуть самостійно.

Пальчикова гімнастика

СНІЖОК

Сніг-сніжок Засипав поріжок.

Побігли ми погратися У сніжки на лужок.

Пальцями рук немов присолювати щось, потім «бігти» пальцями та «ліпити» сніжки.

V.Узагальнення вивченого матеріалу

— Давайте розглянемо овочі, які принесла нам Оленка.

1 Загадки

Помідорчик я кругленький, Соковитий і смачненький, Вітамінів торбу маю, Тому весело співаю.

Сидить дівчина в коморі, А коса її на дворі.

Коса в їжу не годиться,

Звітаміном A — морквиця.

Я червоний бурячок, Солоденький на смачок, Я на грядці уродився,

Звами, діти, подружився.

Я цибулька для салатів, Вітамінами багата.

Не біда, що ніс щіпаю,— Всіх від грипу захищаю.

Що у нашому городі Стає першим у пригоді, Виростає щодоби, Як у лісі гриби?

Скажіть, у назвах яких овочів зустрічається буква о? Зробіть звуко-складовий аналіз цих слів.

190

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

2Гра «Пошуковець»

— На малюнку знайдіть предмети, у назвах яких є буква о.

3 Розгадування ребусів

 

О О

О

,,,

(Океан)

(Місто)

МОЛ

(молоко)

Учні називають слова-відгадки, ділять слова на склади, визначають місцезнаходження звука [о].

VI. Підсумок уроку

1 Кросворд

1

 

 

 

 

 

1)

Портфель у першокласника…

2

О

 

 

 

 

 

 

 

 

(новий).

 

 

 

 

 

 

 

2)

Великі двері. (Ворота)

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]