Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

121

 

 

Зверніть увагу на третій рядок.

Зі скількох елементів складається це завдання? (З трьох)

Назвіть їх. (Малий лівий півовал, коротка пряма, продовжена до верхньої лінії робочого рядочка, коротка пряма лінія із за­ округлення внизу праворуч.)

На який рахунок ми будемо писати? (І-раз-і, два-і, три-і)

Письмо елементів під рахунок у повітрі

 

Алгоритм написання (третій рядок, с. 14)

1.

Починаємо писати елемент нижче верхньої рядкової лінії

2.

Ведемо, заокруглюючи, вгору проти часової стріли до верхньої

 

лінії робочого рядка

3.

Заокруглюємо ліворуч

4.

Ведемо вниз на себе, теж заокруглюючи

5.

Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч

6.

Торкнувшись нижньої робочої лінії, ведемо вгору до верхньої

 

лінії робочого рядка

7.

Ведемо вниз по писаному пряму коротку лінію на себе

8.

Біля нижньої рядкової заокруглюємо праворуч

9.

Торкнувшись нижньої лінії робочого рядочка, ведемо вгору до

 

верхньої рядкової лінії

10. Не відриваючи руки, по писаному ведемо на себе довгу пряму

 

вниз

11.Закінчуємо писати на нижній міжрядковій лінії

4)Аналіз завдання четвертого рядка

Згадайте, будь ласка, хто допоміг Дюймовочці вирватися

зполону старої Миші та сліпого Крота? (Ластівка)

Як сталося, що Дюймовочка і Ластівка познайомилися? (Від-

повіді учнів.)

Так, Ластівка дуже захворіла, і Дюймовочка допомогла їй одужати. Давайте і ми допоможемо цій пташці вилікувати поранене крильце.

122

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

Зверніть увагу на четвертий рядок. Як ви вважаєте, яку назву

має цей елемент? (Великий лівий півовал)

Письмо елемента під рахунок і-раз-і у повітрі

Алгоритм написання великого лівого півовала (Четвертий рядок, с. 15)

1.

Починаємо писати трохи нижче верхньої міжрядкової лінії

2.

Ведемо, заокруглюючи ліворуч угору до верхньої міжрядкової лінії

3.

Заокруглюємо ліворуч

4.

Ведемо вниз на себе, теж заокруглюючи

5. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч

6. Ведемо вгору

7. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

Пальчикова гімнастика

Перший пальчик рано встав,

Удзвінок закалатав. Другий, як татусь учив,— Всіх в кімнаті полічив. Третій пальчик для початку

Удворі провів зарядку.

А четвертий без нагадок У братів навів порядок. П’ятий пальчик на ранок

Влаштував смачний сніданок.

Шостий часу не втрачав, В школі пальчиків навчав.

Сьомий пальчик після школи Прилучав до волейболу. Восьмий пальчик без розмов Нарубав на зиму дров.

А дев’ятий жито жав, Всіх піснями розважав. Як стемніло, то десятий

Всіх братів покликав спати.

5) Самостійна робота на п’ятому рядочку

VI. Підсумок уроку

— Ось які ви молодці! Допомогли Дюймовочці впоратися із завданнями, перемогти всіх ворогів. Разом з Ластівкою вона полетіла в теплі далекі краї, де зустріла багато друзів. Серед них були і ельфи, і пташки, і комашки, і метелики, і навіть гусінь. Таких веселих гусениць ми бачимо на сторінці нашого зошита. Давайте їх розмалюємо, щоб світ, у якому мешкатиме Дюймовочка, був різнокольоровим.

1 Обведення по контуру малюнків на с. 15

Конспекти уроків навчання грамоти

123

 

 

2Розфарбовування

Чи сподобалася вам наша подорож?

Чи всі завдання ви виконали вдало?

Які елементи ви сьогодні навчилися писати?

Нехай вам буде радісно від думки про те, що Дюймовочка щаслива!

*О. Б. Полєвікова

Урок 21 (читання)

Тема. Тверді та м’які приголосні звуки. Умовне позначення твердих і м’яких приголосних Мета: учити розрізняти тверді й м’які приголосні, виділяти їх на початку і в кінці слова, моделювати слова, позначати звуки у схемах слів; розвивати артикуляційні вміння,

фонематичний слух учнів; виховувати гуманні почуття.

Обладнання: зошити в клітинку для графічного зображення звукових схем слів і моделей речень; сюжетний малюнок, моделі речень; фішки для позначення звуків мовлення; демонстраційне й індивідуальні набірні полотна.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми дізнаємось, на які дві групи поділяються приголосні звуки; будемо записувати слова за допомогою умовних знаків.

III. Вправляння у практичному застосуванні набутих знань

1 Робота з реченням (с. 14–15 Букваря)

Учні складають речення до моделей, поданих на с. 15 Букваря.

Приклади речень

Ліс. Звірі відпочивають. Орел сидить на горі. Літо. Гарний день. Сова спить на дереві.

Повторюють: «Речення складається зі слів. Речення слугує для вираження думки. У кінці речення ставиться крапка».

2 Робота зі словом

1)Учні називають у реченнях слова-назви предметів, дій, ознак.

2)Двоскладові слова ділять на склади, визначають наголошений склад.

*  © Полєвікова О. Б., 2010

124

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

3) Повторюють:

Голосні звуки — це звуки [а], [о], [у], [и], [і], [е]. Вони вимовляються вільно, без перешкод. У звуковій схемі позначаємо їх кружечком.

Приголосні звуки — це звуки, які протяжно вимовити чи проспівати не можна, утворюються завдяки різним перешкодам за допомогою голосу й шуму або тільки шуму. У звуковій схемі позначаємо їх рискою.

Скільки у слові голосних, стільки в ньому і складів.

4)Записують на дошці і в зошитах звукові схеми слів сова, орел, гора

Роботу виконують у такій послідовності:

а) називають слово, поділяють на склади, визначають наголошений склад;

б) вимовляють кожен звук по черзі, дають йому характеристику, позначають умовним знаком.

Фізкультхвилинка (під вірш Г. Чубач)

Рідний голос, рідне слово — Все народжене з любові. Ранки роси в трави трусять, Вітер роси в травах сушить. На землі, що родить щиро, Ростемо під знаком миру.

IV. Звукові спостереження

Діти, назвіть звуки, які на схемах позначені рисками. (Учні називають тверді приголосні.)

Так, це все — приголосні звуки. Пригадаємо, чим же приго-

лосні відрізняються від голосних. Тепер вимовте за мною такі звуки: [л], [д], [т], [н], [с]. (Учні вимовляють.) Які це звуки — голо-

сні чи приголосні? Доведіть. (Учні називають перешкоди, що

трапляються на шляху струменя видихуваного повітря під час вимови названих звуків.) Знову вимовте, будь ласка, звук [н] і ска-

жіть, на який інший приголосний звук він схожий. (На звук [н]) Вимовте звуки [н], [н] і порівняйте, чи однаково вони утворюються, як створюється перешкода на їх шляху. (Учні з’ясовують, що

під час вимови звука [н] кінчик язика притискується до верхніх зубів, а під час вимови звука [н] до твердого піднебіння притиску-

ється середня частина язика. Причому, губи під час вимови звука [н] більш напружені і розтягнуті в сторони.) Звук [н] — твердий;

а] — м’який. Ще раз вимовте [н] і [н] і скажіть, у вимові якого звука перешкода сильніша. (Учні чітко артикулюють [н] і [н] і роблять висновок, що за силою і за площею зімкнення перешкода

сильніша під час вимови м’якого звука.)

Конспекти уроків навчання грамоти

125

 

 

— Перешкода ніби подвоюється, коли вимовляємо м’який приголосний після твердого, губи розходяться в сторони. Ось тому і будемо позначати м’який приголосний не однією рискою, як твердий приголосний, а двома.

Таким умовним знаком будемо позначати м’які приголосні зву-

ки [л], [д], [т], [н], [с] тощо.

V.Закріплення в учнів одержаних знань про голосні, тверді та м’які приголосні звуки, формування вмінь розрізняти їх

1Вимова голосних, твердих і м’яких приголосних

Назвіть звуки, що позначаємо кружечком. ([а], [о], [у], [и], [і], [е]) Як називають ці звуки? Скільки їх в українській мові?

Тепер назвіть звуки, які позначаємо однією рискою. (Учні називають тверді приголосні звуки.)

Назвіть звуки, які будемо позначати двома рисками. (Учні називають м’які приголосні звуки.)

Тільки той швидко і добре навчиться читати, без помилок писати, хто навчиться розрізняти тверді і м’які приголосні звуки.

2Виділення звуків зі слів (на початку і в кінці слова): оси, Оля, Іра, акація, торт,

льон, кінь, ліс

3Утворення складів (злиття) із різних звуків: [л], [о] — ло; [с], [и] — си; [й], [у] — йу; [ж], [а] — жа; [з], [е] — зе

4Добір злиття до виставлених на дошці моделей: твердий приголосний + голосний; м’який приголосний + голосний

5Позначення на дошці і в зошитах злиття ля, на

Учні коментують: [л] — м’який приголосний, позначаємо двома рисками; [а] — голосний звук, позначаємо кружечком тощо.

6Творча вправа

Чого нема у воді, а є в морі, річці, озері? (Звука [р])

Фізкультхвилинка під чистомовки

Пи-пи-пи — яблука купи; Пі-пі-пі — смітинки у крупі; Си-си-си — радість принеси; Сі-сі-сі — в нас веселі всі!!!

7Упізнавання на слух м’яких приголосних звуків у словах: ліс — [л]; день — [д], [н]; сіно — [с]; чай — [й]; ходить — [т]

8Виділення зі слів складів із м’якими приголосними: літо (лі-); діти (ді-); вулиця

(-ця); селяни (-ля-)

126

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

9Добір схожих складів із м’яким приголосним звуком до тих, що називає вчитель:

та (тя); ло (льо); лу (лю); до (дьо) тощо

VI. Робота з реченням

Учні складають за сюжетним малюнком речення із двох, трьох слів, які відповідають моделям, що накреслені на дошці. Двоскладові слова ділять на склади, визначають наголошений склад.

VII.Підсумок уроку

Які звуки є в українській мові?

Які бувають приголосні звуки?

Я називатиму тверді приголосні звуки, а ви у відповідь — парні м’які: [л], [д], [т], [н], [с], [з], [ц].

*О. Б. Полєвікова

Урок 22 (письмо)

Тема. Підготовка до написання букв. Письмо малих овалів Мета: вчити учнів писати нові елементи: овал, петлю, що не виходить за межі робочого

рядка; закріпити вміння орієнтуватися в сітці робочого зошита, правила посадки під час письма, тримання ручки, розташування зошита на парті, виконувати складовий та звуковий аналіз слів, вміння складати речення за поданою схемою, працювати самостійно та колективно; розвивати вміння аналізувати елементи, з яких складається завдання, увагу, мовлення, дрібну моторику; виховувати охайність під час виконання письмових робіт, працелюбність.

Обладнання: плакат «Сиди рівно під час письма»; ілюстрація до підготовчої письмової вправи, роздавальні картки з елементом, який вивчається на уроці.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

1Закріплення правил письма

Згадайте, як потрібно правильно сидіти за партою під час письма, перевірте відстань від парти до грудей (за допомогою ребра долоні), від очей до зошита (за допомогою руки. що поставлена на лікоть і пальцями торкається вух).

Візьміть правильно ручку, перевірте в сусіда по парті, чи правильно він її тримає, виправте, якщо є, помилки.

*  © Полєвікова О. Б., 2010

Конспекти уроків навчання грамоти

127

 

 

— Розгорніть зошит на с. 16, покладіть його на парту, підготувавши для письма, перевірте правильність його положення за допомогою похилої лінії.

2Повторення назв ліній робочого зошита

Давайте згадаємо, як називається та лінія в робочому зошиті, на якій ми вчимося писати елементи літер.

З яких двох ліній складається робочий рядок?

Як називається лінія, що знаходиться між робочими рядками?

3Повторення елементів літер

Графічний диктант

Клас працює в робочому зошиті в косу лінію, а один учень — на дошці,

коментуючи написання елементів.

— Напишіть елементи, які я буду називати.

Учні спочатку «прописують» кожний елемент у повітрі, рахуючи хором. Далі можна використати прийом «Письмо по мокрому» — вчитель вологою ганчіркою пише на дошці, а учень повторює написане крейдою.

Довга пряма лінія, що починається від верхньої міжрядкової

(раз).

Коротка пряма лінія, яка починається із заокруглення вгорі й закінчується заокругленням внизу праворуч (і-раз-і).

Велика дугоподібна лінія (і-раз).

Коротка пряма лінія, що заокруглюється знизу праворуч

(раз-і).

Коротка горизонтальна лінія, що пишеться на верхній робочій лінії (раз).

Малий лівий півовал (і-раз-і).

Великий лівий півовал (і-раз-і).

Учитель перевіряє написане на дошці, виправляє помилки. Учні звіряються з дошкою.

III.Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні на уроці ми будемо продовжувати вчитися писати елементи рукописних літер, а також закріпимо знання, отримані на уроці читання про тверді та м’які приголосні звуки.

IV. Робота за матеріалом уроку читання

1Складовий аналіз слів

Відгадайте загадку. Плесніть у долоньки стільки разів, скільки складів у слові-відгадці.

128

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Зранку, вдень і в надвечір’я Облітаю ліс уздовж і вшир я. Занесу своє яєчко У чуже якесь гніздечко.

Легко всівшись на суку, Я роки лічу: ку-ку! (Зозуля)

Швидко скрізь цей птах літає, Безліч мошок поїдає, За вікном гніздо будує,

Тільки в нас він не зимує.

(Ластівка)

2Вправи на порівняння твердих і м’яких приголосних звуків

1)Промовте ще раз ці два слова: зозуля, ластівка

Зверніть увагу на схожі звуки, які вимовляються по-різному.

Які це звуки? ([л], [л])

Послухайте наступні пари слів і знайдіть пари — твердий

ім’який приголосний.

Рись — лисичка, равлик — річка, сніжинка — нитка, сіль — сад, тигр — тінь, тюльпан — туман.

2)Звукові спостереження

Жили собі дві сестрички. Одну звали — Ляна, а другу — Лана.

Перша дівчинка завжди була усміхненою, веселою та життєрадісною. А друга весь час сердилася та була всім невдоволена. Ляна була доброю дівчинкою, а її сестра Лана іноді навіть злою. Батьки дуже раділи, коли Ляна танцювала, співала пісні. У неї це дуже добре виходило. Та й самій дівчинці це подобалось робити. Лана намагалася все робити так, як її молодша сестра, та не завжди в неї це виходило. Заспіває Ляна пісню: ля-ля-ля. І виходить мелодія красивою та ніжною. Повторює за нею Лана: ла-ла-ла. А пісня виходить суворою та сердитою. Заспіває Ляна: льо-льо-льо.

А якою виходить ця пісня у Лани? (Ло-ло-ло)

Якщо Ляна співає: лі-лі-лі, то яка пісня чується від Лани? (Ли-ли-ли)

Одного разу дівчатка з бабусею пішли до іграшкової крамниці. Які ж іграшки вибере кожна з сестер?

На дошці — малюнки іграшок, учитель показує, а діти говорять, хто купить цю іграшку — Ляна чи Лана.

Лялька, лев, лисичка, літачок, ведмідь, мишеня.

3 Складання речення про улюблену іграшку за поданою схемою

.

V. Вивчення нового матеріалу

1 Вправи з ручкою

Конспекти уроків навчання грамоти

129

 

 

2Підготовка до безвідривного письма

1)Підготовча письмова вправа

Давайте повторимо вправу, яку виконували на попередньому уроці письма. Рух пальців і кисті виконується проти часової стрілки і за часовою стрілкою.

Прядиво це золоте Павучок плете й плете. Дивне прядиво іскриться, Проти сонця золотиться.

2)Робота у прописах (с. 16)

Обведіть за пунктиром, не відриваючи олівця від паперу, кораблик і хвилі. Розфарбуйте малюнок.

3Робота у прописах (с. 16)

1)Аналіз завдання першого рядка

Зверніть увагу на новий елемент, який ми сьогодні будемо вчитися писати. Хто знає, на яку букву він схожий? (На букву о)

Так, молодці. Цей елемент називається малий овал.

Знайдіть у рукописних літерах та обведіть цей елемент.

На картках написані літери, у яких зустрічається малий овал. Це — б,

а, в, ф, д, о, ю.

Учні обводять на картках овал.

Написання під рахунок елементів у повітрі.

Робота на дошці, використовуючи прийом «Письмо по мокрому».

Алгоритм написання овалу (Перший рядок, с. 16)

1. Починаємо писати малий овал нижче верхньої рядкової лінії

2. Ведемо вгору до верхньої лінії робочого рядка

3. Торкнувшись верхньої робочої лінії, заокруглюємо ліворуч

4. Ведемо вниз на себе, теж заокруглюючи

5. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч

6. Торкнувшись нижньої лінії робочого рядка, ведемо вгору до початку овалу

— Працюємо під рахунок і-раз-і.

130

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

2) Самостійна робота на другому рядкуФізкультхвилинка

Руки вже за головою, Тож дивись перед собою. Виправляємо хребет, Лікті зводимо вперед. Мов метелики літаєм,

Крильця зводим — розправляєм.

3)Аналіз завдання третього рядка

Зверніть увагу на третій рядок.

Чим він відрізняється від першого? (Другий елемент — ко-

ротка пряма лінія, що з’єднується з першим елементом за допомогою невеличкої вигнутої лінії.)

Ще раз уважно подивіться на цю маленьку горизонтальну лінію — це верхнє з’єднання. Воно потрібно, щоб букви могли стояти одна поруч з іншою і утворювати слова.

Покладіть руку на плече сусідові по парті. Бачите, ви тепер разом. Так і букви. Щоб вони стояли разом у словах, їх треба поєднати.

«Написання» елементів під рахунок у повітрі.

Робота на дошці, використовуючи прийом «Письмо по мокрому».

Намагайтеся писати, не відриваючи руки.

 

Алгоритм написання (Третій рядок, с. 16)

1.

Починаємо писати малий овал нижче верхньої рядкової лінії

2.

Ведемо вгору до верхньої лінії робочого рядка

3.

Торкнувшись верхньої робочої лінії, заокруглюємо ліворуч

4.

Ведемо вниз на себе, теж заокруглюючи

5.

Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч

6.

Торкнувшись нижньої лінії робочого рядка, ведемо вгору до

 

початку овалу

7.

Не відриваючи руки, ведемо малу дугоподібну лінію до верхньої

 

рядкової лінії

8.

Торкнувшись верхньої лінії робочого рядка, ведемо вниз на себе

 

коротку пряму до нижньої робочої лінії

— Працюємо під рахунок і-раз-і, два.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]