Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

191

 

 

*І. В. Вернигор

Урок 35 (читання)

Тема. Закріплення знань про звукові значення вивчених букв. Робота з дитячою книжкою. «Щедра осінь» (збірка віршів)

Мета: закріпити знання учнів про вивчені букви, їх звукове значення; поповнювати активний словниковий запас учнів; розвивати в учнів навички свідомого й виразного читання; удосконалювати навички складання речень за схемами, звукового аналізу слів; збагачувати активний словник учнів; виховувати у дітей почуття дружби й товариськості, любов та повагу до українських традицій та символів.

Обладнання: каса букв, предметні малюнки, загадки, збірка віршів «Щедра осінь» (К. : ТОВ «АВДІ», 2009), звуко-складові та звуко-буквені схеми, макет потяга зі звуками, картки для гри «Поле чудес»

Хід уроку

I.Організаційний момент

Швидко пролунав дзвінок: Розпочати час урок.

Ми навчаємось старанно, І працюєм залюбки.

Друзі скажуть: «Бездоганно! Ви усі — розумники!»

II.Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні на уроці ми будемо закріплювати знання про звукові значення вивчених букв.

III.Повторення вивченого матеріалу

Які звуки ви вже знаєте? ([а], [у], [о])

Які це звуки? (Голосні)

Якими буквами позначаються ці звуки? Назвіть їх.

А зараз давайте пригадаємо, як правильно сидіти за партою. Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою

ігрудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгляд плака-

та.)

1Гра «Веселий поїзд»

На дошці — макет потяга.

Я буду називати слова, якщо у цих словах є звук [а], [у] або [о], ви будете казати, у який вагон треба «посадити» це слово.

*  © Вернигор І. В., 2010

192

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Їжак, кінь, метелик, акула, огірок, курка, яструб, порося, свічка, слон.

[А] ] ]

2Гра «Добери слово»

Зараз ми пограємо у гру «Поле чудес». А ось і завдання. Вам потрібно підібрати слова, які б підходили до схеми.

А (Варіанти відповідей: мак, рак, бал, бак тощо.)

О (Варіанти відповідей: дом, сом, лом, сон, хор тощо.)

У (Варіанти відповідей: кут, кум, жук, луг тощо.)

Фізкультхвилинка

Хмарка сонечко закрила, Срібні зірочки зронила. Ми ті зірки пошукаєм, На подвір’ї позбираєм. Пострибаєм зайченятами, Політаєм пташенятами, Потанцюємо ще трішки, Щоб спочили наші ніжки.

Всі веселі?

Так!

Чудово! А тепер до праці знову.

3Гра «Допоможи Буратіно»

Буратіно розсипав звукові схеми і малюнки та не може їх зібрати. Давайте допоможемо йому.

Конспекти уроків навчання грамоти

193

 

 

IV. Узагальнення вивченого матеріалу

1 Конкурс найкращого скоромовця

Читання скоромовки з дошки «луною» за вчителем, поступово прискорюючи темп.

Ой був собі коточок, Украв собі клубочок Та й сховався в куточок.

2 Робота з дитячою книжкою «Осінь щедра золота» (збірка віршів), с. 10

ГОРОБИНА Хто в хустині червоненькій Став у лісі між дубів?

Може, дівчинка маленька Назбирать прийшла грибів? Ні, не дівчинка там стала. Горобина вироста.

Їх хустину гаптувала Щедра осінь золота.

М. Познанська

— Послухайте уважно вірш. Скажіть, чи відповідає його зміст малюнку?

Учитель зачитує вірш, діти розглядають ілюстрацію до вірша.

3 Підготовка до самостійного читання. Робота над «важкими» словами

Хустині

червоненькій

дівчинка

Дівчинка

назбирать

прийшла

Горобина

гаптувала

щедра

Пояснення значення слова гаптувала.

4Бесіда за змістом вірша

Про кого йдеться у віршику?

Чому деревце горобини порівнюють із маленькою дівчинкою?

Якими фарбами ви б розфарбували цей малюнок?

Розкажіть, що ви знаєте про горобину.

Фізкультхвилинка (вправа для очей)

1)Голова нерухома. Підняти очі вгору. Зробити ними рухи по колу за годинниковою стрілкою, проти годинникової стрілки. Повторити 3–6 разів. Вправа сприяє розвитку складних рухів очей i підвищує стійкість вестибулярних реакцій.

194

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

2)Нарахунок1–4заплющитиочі,сильнонапружуючиочнім’язи; на рахунок 1–6 розплющити їх, розслабивши м’язи очей, та дивитись у далечінь. Повторити 4–5 разів.

Розповідь учителя про калину

У кожного народу є свої рослини-символи. Люди вірять, що такі рослини бережуть і захищають їх, а тому люблять і прославляють ці символи. Для українців такими є верба і калина. Правду каже українське прислів’я: «Без верби та калини нема України».

Калина — це дерево нашого українського роду. Калиною прикрашали не тільки рушники або сорочки. Цвіт калини дівчата вплітали у віночки. Калина у вінку — ознака краси та вроди. Тому про дівочу красу можна почути: «Гарна, як калина».

Але калину використовують не тільки як прикрасу. Про яке використання калини ви ще знаєте?

Учні читають вірш по рядках один за одним.

5 Друкування слів

Учитель роздає учням аркуші паперу. Учні друкують слова з дошки

«калина», «осінь», «хустинка».

Зробіть звуко-буквений аналіз цих слів. Визначте, де знаходяться букви А, У, О — на початку, в середині чи в кінці слова.

V. Підсумок уроку

Назвіть звуки, які вивчили.

Які вони? Чому? Доведіть.

Якими буквами позначаються ці звуки на письмі?

Що цікавого дізналися на уроці?

*К. О. Дергільова

Урок 36 (письмо)

Тема. Письмо великої букви О Мета: ознайомити учнів із великою рукописною буквою О, вчити писати цю букву, поєднувати

її з вивченими літерами; закріплювати уміння переписувати цю букву з рукописного та друкованого шрифту; удосконалювати навички звукового аналізу слів; формувати елементи самоконтролю; виховувати спостережливість.

Обладнання: друкована і рукописна велика буква О, предметні малюнки, загадки, лист, малюнок дерева із завданнями, різнокольорові листочки; посібник (Македонова Л. А., Мачнева О. М. Навчання каліграфічного письма. 73 алгоритми написання українських літер та графічних знаків: Посібник для учителів. — Херсон, 2005).

*  © Дергільова К. О., 2010

Конспекти уроків навчання грамоти

195

 

 

Хід уроку

I.Організаційний момент

У ч и т е л ь

Пролунав уже дзвінок, Починається урок. Що ми будемо робити?

Уч н і (разом)

Букви будемо учити Один, два, три, чотири, п’ять — Хочем все на світі знать.

II.Актуалізація опорних знань учнів

Зранку мене зустрів листоноша, який передав вам лист. Але цей лист не відомо від кого, і щоб дізнатись про це, потрібно відгадати загадку.

1 Загадка

В зеленім лісі побував Якийсь художник — і по волі Дерева перефарбував У золотисто-жовтий колір.

Ти хто такий? — я здивувавсь.— Чому тебе не бачив досі?

То придивися, — хтось озвавсь,— І ти тоді побачиш… (осінь).

То цей лист нам написала Осінь. Послухайте його.

Любі діти! Злий чаклун відібрав мої чарівні фарби, без яких я не можу розфарбувати землю. Щоб їх повернути, мені потрібно виконати завдання. Але сама впоратись я не можу і тому звертаюсь до вас за допомогою.

— Допоможемо Осені?

 

ЛИПА

2 Перше завдання

ДУБ

ДОЩ

— Прочитайте слова, які

«заховалися» на дереві.

 

 

Які з цих букв ви вже навчилися писати?

Ви впоралися із завданням і отримуєте першу винагороду (листочок жовтого кольору).

196

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Фізкультхвилинка

Руки вгору, руки вниз, На сусіда подивись. Руки в гору, руки в боки, Пострибай на місці трохи. Руки ззаду покладемо, Головою повернемо. Разом присядемо І за парти сядемо.

3Друге завдання

Послухайте вірш і скажіть, яка буква не виходила в Олі під час письма.

«Ох,— зітхнула Оля тихо.— Не виходить буква, лихо. Наче бублик, ось яка.

Що за літера така?»

З якої літери починається ім’я цієї дівчинки?

Які ще імена дівчаток, що починаються буквою О, ви знаєте?

Які імена хлопчиків починаються з літери О?

А хто скаже, з якої букви пишуться імена.

Ви добре попрацювали і за це ви отримуєте другу винагороду

(листочок червоного кольору).

III. Повідомлення теми і завдань уроку

Давайте сьогодні навчимось писати велику букву О.

IV. Вивчення нового матеріалу

Розгляньте велику рукописну літеру О. Чим вона подібна до друкованої? Чим відрізняється?

Велика буква О складається з одного елемента — овалу.

1Робота в зошиті (с. 23)

Пригадайте, як пишеться буквосполучення ао, пропишіть до кінця рядочка.

Пальчикова гімнастика

ПАВУК Біжить по павутинню Жвавенький павучок.

Ось мушку він побачив — Потрапила в сачок!

Пальцями схрещених рук швидко «бігти» по столу, на останній рядок «схопити» мушку.

Конспекти уроків навчання грамоти

197

 

 

СЕСТРИЧКИ Посварились дві сестрички, Розійшлися хто куди.

Ну, а потім помирились, Обнялись — нема біди.

Розвести долоні, доторкуючись зап’ястя­ ­ ми, потім переплести пальці.

2Повторення правил про те, як сидіти за партою, тримати ручку, розміщувати зошит

Хто нагадає, як треба сидіти за партою, тримати ручку і розміщувати зошит на парті?

3Робота у зошитах з друкованою основою: написання букви О

1)Письмо великої букви О

Велика буква О складається з одного елемента — овалу.

Алгоритм написання великої букви О

1. Починаємо писати трохи нижче верхньої міжрядкової лінії

2. Ведемо, заокруглюючи, ліворуч угору

3. Торкаючись верхньої міжрядкової лінії, заокруглюємо ліворуч

4. Ведемо вниз на себе, теж заокруглюючи

5. Торкаючись нижньої рядкової лінії, заокруглюємо праворуч

6. Ведемо вгору до початку овалу

— Пишемо під рахунок і-раз-і.

2)Письмо буквосполучень О, Оа, Оу

V.Узагальнення вивченого матеріалу

Списування друкованого речення (запис — на дошці)

Ось вам останнє завдання. Прочитайте речення. (Олег купив морозиво.)

Про кого воно? (Про Олега)

Що сказано про Олега?

Скільки в реченні слів?

Якими літерами — друкованими чи рукописними — подано речення? (Друкованими)

198

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Прочитайте складами перше слово.

Як його слід писати?

Прочитайте друге слово.

Скільки у ньому букв?

Назвіть останнє слово.

Які голосні у ньому?

Запишіть речення.

Діти, ось ви отримали останній листочок з фарбою — зелений.

Усі завдання вже виконані! Ви допомогли Осені отримати свої чарівні фарби! І нарешті вона розфарбує все навкруги.

VI. Підсумок уроку

Чи сподобався вам урок?

Що найбільше запам’яталося вам?

Яку букву вчилися писати?

Назвіть слова, у яких зустрічається ця буква.

*К. О. Дергільова

Урок 37 (читання)

Тема. Звук [и]. Позначення його буквою и Мета: ознайомити з артикуляцією звука [и], позначенням його буквою и; вдосконалювати

навички читання складів, слів з буквою и; закріпити вивчені букви; розвивати уміння робити звуковий-буквений та звуко-складовий аналіз слів; розвивати уміння слухати, пам’ять; ознайомити дітей з багатозначними словами; виховувати старанність, любов до природи, бажання активно працювати.

Обладнання: набір карток з буквам і словами, предметні малюнки, малюнок букви и, чистомовки, скоромовки, малюнки для гри «Що зайве?».

Хід уроку

I.Організаційний момент

Швидко пролунав дзвінок: Розпочати час урок.

Ми навчаємося старанно, І попрацюєм залюбки.

Друзі скажуть: «Бездоганно, Ви усі — розумники!»

II. Актуалізація опорних знань учнів

На дошці прикріплені малюнки огірка, осла, одягу.

*  © Дергільова К. О., 2010

Конспекти уроків навчання грамоти

199

 

 

Розгляньте малюнки на дошці. Що на них зображено?

Підберіть до цих предметів слова-ознаки, які їм підходять:

зелений, дитячий, впертий. (Зелений огірок, дитячий одяг, впертий осел)

Яким звуком починаються ці слова? Якою буквою позначається звук [о]?

III.Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні на уроці ми будемо вивчати новий звук. Але який саме, ви дізнаєтесь, коли послухаєте віршик.

И — ця літера цікава! Зліва дивиться направо.

— Ич! — дивується сама,— Я у дружбі з усіма,— Гарно мовлюсь, голос маю, Але слів не починаю!

IV. Вивчення нового матеріалу

Діти, до нас завітала гостя — лисичка Лиска. Вона прийшла із проханням — допомогти їй. Лисичка зовсім не знає букву и. Давайте допоможемо їй, навчимо Лиску.

1Ознайомлення з буквою и

Звук [и] позначається на письмі буквою и. Розгляньте друковану букву. Подивіться, де «живе» ця буква в касі.

Ніякі риби, ні тварини, ні птахи Не починаються у нашій мові з и. Але в кінці та в середині слова Потрібна дуже и у нашій мові.

Чистомовка

Із-із-із — барсучок в нору заліз. Ди-ди-ди — наступили холоди. Ить-ить-ить — барсучок тут смачно спить. Ни-ни-ни — аж до самої весни.

200

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Скоромовка

Три лисички, три сестрички Миють лапки, миють личка. Не виводить тато лис Їх немитими у ліс.

Про кого ця скоромовка?

Зробіть звуко-складовий аналіз слова лисички. Назвіть звук, який повторюється? Що це за звук?

Фізкультхвилинка

Стрибу-стрибу! Скоки-скоки! Прилетіли дві сороки. Прискакали жабенята, Стали у танку кружляти. Прибігла лисонька — Заграла на скрипочці. Скре-ке-ке, ква-ква-ква!

2Робота за Букварем (с. 26)

Розгляньте малюнки у Букварику. Знайдіть предмети, у на-

звах яких є звук [и]. (Гори, нарциси, кипариси, чайки)

Підберіть до звукових схем відповідні малюнки. (Кипариси, чайки) Складіть речення за схемами, поданими на с. 26. (Дитина грається мушлею. Гори. Кипариси стрункі.)

3Розвиток мовлення. Ознайомлення з багатозначними словами

Діти, подивіться на малюнки у Букварику на с. 27. Що зображено на цих малюнках? (Лисички, гриби) А чи знаєте ви, як називаються ці гриби? (Лисички)

Наша Лиска цікавиться, чому ці гриби так називаються? (Вони за кольором подібні до кольору шерсті лисички.)

Складіть за схемами одне речення зі словом лисички у значенні тварини, інше речення — у значенні гриби.

4Робота за Букварем (с. 27)

Гра «Вгадай слово»

Підставте замість крапок букви і прочитайте слово, яке утво-

рилося. (Туристи)

V.Узагальнення вивченого матеріалу

Допитлива Лиска приготувала для вас, діти, завдання. Вона хоче перевірити, чи добре ви вже знаєте букву и.

Гра «Що зайве?»

Учні називають предмет, у назві якого немає звука [и].

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]