Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

171

 

 

Роздивіться малюнки до відомих вам казок та мультфільмів.

Назвіть цих казкових героїв і скажіть, із якої вони казки чи мультфільму.

Хто знає, про що ця казка? (Учитель указує на один із ма-

люнків.) Хто її головний герой? Що ви можете сказати про його характер? Чи подобається вам його безтурботність і веселощі, його доброта й бажання всім допомогти?

Що ви можете сказати про інших казкових героїв? (Розпові-

ді учнів.)

Назвіть слова, у яких вам зустрівся звук [а].

2 Гра «На прийомі в Айболитя»

Кого лікував Айболить?

Розподіл ролей.

Як він це робив?

Айболить хоче перевірити, чи добре чують вушка звіряток. Яким звуком починається й кінчається слово акула? Чи є цей звук

уназвах інших звіряток? Допоможемо їм.

Яким звуком починається ім’я лікаря?

Виділеннязвуку[а]супроводжуєтьсяйогопозначеннямусхемах слів як голосного, а у нижній клітинці — друкованою буквою А.

Акула

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А

 

 

 

А

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зайчатко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А

 

 

А

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Айболить

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

За кожне слово — назву тварини доктор дає вітамін A. Хто хоче бути здоровим і одержати вітаміни? (Учитель роздає червоні фішки з коробки, на якій написано «Вітамін A».)

Вітамін A дуже корисний для очей, він зміцнює зір.

Ой, діти, а чи ті вітаміни ми одержуємо? Як це довідатися?

Подивіться на коробку. Хто впізнав цю букву? Прочитайте її. Знайдіть і підкресліть букву а в словах, що записані на дошці.

Слова записані рукописними буквами.

172

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

VI. Підсумок уроку

Яку букву ви навчилися писати на уроці?

Який звук вона позначає на письмі?

З яких елементів складається?

Що на уроці було цікавим, складним, веселим?

І на завершення буква А дає вам поради:

Акуратна буква «А»

До порядку призива! Треба бути акуратним,

Мати ангельський характер. А якщо активним будеш,

У друзів ти авторитет здобудеш.

*Т. М. Бондар

Урок 31 (читання)

Тема. Звук [у]. Позначення його буквами У, у Мета: продовжувати формувати поняття про букву У, як знак для позначення відповідного

звука; ознайомити дітей з буквами У, у і звуком [у]; вчити знаходити і чути звук [у] в мовленні, виділяти і знаходити букву в звукових моделях слів; моделювати букву; продовжити роботу над формуванням умінь визначати наголос, називати послідовно звуки у слові, будувати його звукову модель; вчити зливати звуки; розвивати фонетичний слух, аналітико-синтетичні вміння роботи зі звуком, збагачувати словниковий запас, удосконалювати мовлення учнів; виховувати любов та бережливе ставлення до природи, вміння поводитись у скрутній ситуації.

Обладнання: звукові схеми, фішки для звукового аналізу, магнітофон, аудіозапис, набори малюнків, набори лічильних паличок, товста нитка, індивідуальні картки, олівці (фломастери), Буквар.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1Повторення про звукове значення букви А

Роздивіться малюнки. Скажіть, на що всі вони схожі. (На букву А) Так, це образи букви А.

Який звук позначає буква А? Дайте йому характеристику.

Декламація хором віршика про букву А.

Валфавіті А — найперша!

Валфавіті А — найлегша!

*  © Бондар Т. М., 2010

Конспекти уроків навчання грамоти

173

 

 

Ширше ротик розкривай, Букву А ти проспівай:

— А-а-а-а!

2 Гра «Полювання»

Алла азбуку вивчала, На алеї А шукала, А під аркою знайшла

Там, де айстра розцвіла.

3Гра «Букет»

Давайте пригадаємо вчорашній урок. Де ми побували? Кого вітали? (Вітали букву А з днем народження.)

Доберіть квіти до букета, щоб у назвах квітів був звук [а]. (Айстра, троянда, лілія, ромашка, волошка, мальва)

Звуковий аналіз слів ромашка, мальва. Визначення місця букви А в слові.

– • – • – – •

АА

=

 

 

 

 

 

 

А

 

 

А

 

 

 

 

 

4Гра «Ніч»

Учитель вводить дітей в ігровий сюжет, читаючи слова:

Чорна ніченько-чарівниченько! Чом не бачимо твого личенька?

Учні заплющують очі і слухають окремі приголосні звуки, які називає вчитель, вимовляючи вголос злиття цих звуків зі звуком [а]:

[н] — [на], [п] — [па], [м] — [ма], [з] — [за], [к] — [ка], [ж] — [жа]

іт. ін.

5 Гра «Будь уважним»

Учитель читає ряд слів, дітям потрібно знайти «зайве» та пояснити свій вибір.

Акація, аґрус, ананас, абрикос. (Акація. Плоди акації не вжи-

вають люди).

174

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Корова, бик, кавун, ромашка. (Бик. Немає А.)

Шафа, акробат, диван, стілець. (Атлет. Не меблі, людина.)

6. Розширення словникового запасу учнів

— Хто такий акробат?

Акробат — гімнаст, який виконує складні фізичні вправи, номери, наприклад у цирку.

АКРОБАТИ Ми тендітні, ми граційні,

Сальто робимо подвійні, І шматочки, і шпагати, А звемося акробати!

Розглядування малюнка Букваря (с. 20).

— Нескладні акробатичні вправи ви будете робити на уроках фізкультури. Але для цього потрібно готуватися вже зараз удома. Наприклад, кожного ранку робити зарядку, бігати на свіжому повітрі, стрибати через скакалку.

7Гра «Букви-акробатки»

Букви А займалися акробатикою. Знайди ті, що лінувалися.

8Гра «Виправ помилки Незнайка»

Чи правильно складені речення?

Тополя висока, а берізка зелена. (–) Тополя висока, а берізка ни-

зенька.

Яблуко солодке, а перець гіркий. (+)

Земля чорна, а сніг холодний. (–) Земля чорна, а сніг білий.

Олівець дерев’яний, а гвіздок залізний. (+)

9Розігрування ситуацій, зображених на малюнках Букваря (с. 21)

Промовляння речення: «А-а-а-а!» з різною інтонацією.

Фізкультхвилинка

ВЕСЕЛІ МАЛЯТА

Дружно всі ми піднялись,

(Встати з-за парт.)

Вліво, вправо подивились.

(Нахилити голову ліворуч, праворуч.)

Потім хутко повернулись,

(Руки на пояс, зробити поворот.)

Всім навколо посміхнулись,

(Поплескати у долоні.)

Поплескали у долоні

 

І побігали як поні.

(Біг на місці.)

Хай лунає всюди сміх,

(Останні два рядки всі вимовляють

Ми, малята, кращі всіх!

хором.)

Конспекти уроків навчання грамоти

175

 

 

III.Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми ознайомимося ще з однією буквою алфавіту. Вгадайте, з якою. Скажіть, що промовляє корова? (Му-у-у!) Який голосний звук ви почули в кінці? (Звук [у]) Отже, на уроці ми будемо вивчати букву, що позначає цей звук. Це буква Уу.

IV. Вивчення нового матеріалу

1Ігрова ситуація

Роздивіться, діти, малюнки та визначте, куди ми сьогодні помандруємо. (Треба скласти перші звуки кожного слова.)

Листок (лінійка), індик, сонце (сніг) — ЛІС.

А вирушимо ми у подорож на казковому потязі, який їде

ісвистить: «У-у-у-у!» (Імітування звуку.)

2Характеристика звука [у]

Звук [у] — голосний, оскільки повітря в роті не зустрічає перешкод, звук співається, тягнеться.

3Звуковий аналіз слів (Буквар, с. 22–23)

Вийшли ми з вагону і побачили, що назустріч нам біжить маленький, сіренький, вухатий звір. Хто ж це? (Заєць)

Яке слово допомогло вам визначити, що це саме він? (Ву­ хатий)

Чому ж кажуть «вухатий заєць»? (Бо в нього довгі вуха.)

Зробіть звукову схему слова вуха.

1)Аналіз слова вуха

Скільки звуків у слові?

Скільки голосних? Назвіть їх.

Скільки приголосних? Назвіть.

Дайте характеристику приголосним.

Скільки в слові складів? Доведіть.

Який склад наголошений? Промовте його.

На якому місці розташований звук [у]? (У середині слова)

Увага! Прислухайтесь! Хто це голос подає? (Звучить запис кування зозулі.) Це кує зозуля. У народі кажуть, що зозуля роки людини, що її почує, рахує. Тож нам зозуля нарахувала багато років щасливого життя.

2)Аналіз слова зозуля за звуковою схемою підручника (с. 22), використовуючи поданий вище план

А зозуля сиділа на величезному дубі. (Чи є звук [у] в цьому слові? Де він знаходиться?) А під дубом, подивіться, багато його маленьких синочків — жолудів.

176

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

3)Аналіз слова жолуді за звуковою схемою підручника (с. 22), використовуючи поданий вище план

4Робота над виразністю вимови (за малюнками)

— Наслідуємо тварин і явища природи. У ч и т е л ь. Як виє вовк?

У ч н і. Довгий, протяжний звук.

Уч и т е л ь. Як завиває завірюха (вітер)?

Учні зображають.

Уч и т е л ь. Хто зображений на третьому малюнку?

Уч н і. Це пугач.

Уч и т е л ь. Так. Його легко відрізнити від сови за великими надбрів’ями. Якщо вовк виє, то пугач...

Уч н і. Ухає.

Уч и т е л ь. Як він ухає? Хто може показати?

Учні показують.

У ч и т е л ь. Порівнюємо, як ухає пугач і виє вовк. (У! У! У! —

У-у-у-у!)

— Ці звуки можна почути в лісі. Розіграємо ситуацію.

5 Ознайомлення з буквою У. Асоціативні образи букви

— Придивіться, діти, до дерева, на якому сидить пугач. Його гілка схожа на букву У.

Розгляд букви в Букварі чи на демонстраційних зразках. Викладання букви з лічильних паличок, товстої нитки

— На що ще схожа ця буква?

Скажи, горобчику, чому Ти так боїшся букви У?

Тобі зізнаюся я, татку,— Ця буква схожа на рогатку.

А чим рогатка страшна для горобчика? Чи потрібно їх робити для розваги?

Придумайте свої образи букви У, щоб горобчикові не було страшно.

Конспекти уроків навчання грамоти

177

 

 

Фізкультхвилинка

1)У — В. п.: стійка на лівій нозі, праву — в сторону на п’яту. Ліва рука внизу, праву зігнуто в ліктьовому суглобі і відведено в сторону, передпліччя догори.

Те саме в інший бік.

В. п.

2)А — В. п.: широка стійка, ноги нарізно, руки перед грудьми. 1 — руки в сторони. 2 — В. п. 3 — руки вперед. 4 — В. п.

V.Закріплення вивченого матеріалу

1Читання вивчених букв у Букварі (с. 22)

Прочитайте букви на жовтих квадратах.

Знайдіть речення, складене з букв У. Прочитайте його виразно, передаючи окличну інтонацію.

Хто чи що видає цей звук?

2Читання речень, складених з вивчених букв

Довго ми ходили лісом. Багато цікавого побачили, та щось

яне бачу серед вас Марійки? Де ж вона?

1)Розгляд ілюстрації Букваря (с. 23).

Що з нею трапилося? (Вона заблукала.)

Що вона нам кричить? Хто зможе прочитати?

2)Читання речення «Ау-у!»

Як треба поводитись у лісі, щоб не заблукати? (Триматися групою, далеко не відходити від дорослих та знайомої стежки.)

3)Читання з дошки речення «У-а! У-а!»

Хто, на вашу думку, міг би промовляти ці слова? (Маледитя агукає.)

4)Читання речень

А-а-а-а! У-у-у-у! Ау-у-у! У-а-а-а! Ау-ау-ау! Уа-уа-уа!

3Вивчення вірша напам’ять

Кричить мій менший братик:

— У-а! У-а! У-а!

Він знає небагато — Дві букви: «у» та «а».

І. Січовик

4Гра «Пошуковець»

Знайдіть на сторінці Букваря якнайбільше букв у.

Молодці, діти! Та поїзд знову свистить: «У-у-у!» Час вирушати додому.

А щоб не було нам нудно в дорозі, пограємо ще в одну гру.

178

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

5Гра «Нове слово»

Учитель називає слово і пропонує дітям змінити звук [а] на звук [у].

Сам — сум, так — тук, бак — бук, раки — руки, балка — булка, лапа — лупа, дати — дути.

VI. Підсумок уроку

Де ми сьогодні побували?

Що цікавого побачили, почули?

Чого навчилися?

Як треба поводитись, щоб не заблукати у лісі?

*Т. М. Бондар

Урок 32 (письмо)

Тема. Письмо рядкової букви у Мета: продовжувати формувати поняття про букву як знак для позначення відповідного звука;

ознайомити дітей з написанням рядкової букви у, вчити писати її окремо та у поєднанні з іншими елементами та вивченими буквами; розвивати фонетичний слух, аналітикосинтетичні вміння, збагачувати словниковий запас, розвивати мовлення учнів, графічні навички, дрібну моторику; виховувати працьовитість, інтерес до рідної мови.

Обладнання: звукові схеми, фішки для звукового аналізу, набори малюнків, «Прописи».

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

1Актуалізація вивченого на уроці читання

Звучить кування зозулі.

Де ми побували на уроці читання? (У лісі)

Що трапилося з однією дівчинкою? (Вона заблукала.)

Як вона гукала? (Ау-у-у!)

Складання речень за схемами та малюнком «Прописа» (с. 20).

Наприклад: Марійка кричить. Дівчинка заблукала у лісі.

— Який другий звук у вигуку «ау»? Дайте йому характеристику.

Гра «Спіймай звук»

У класі букву «у» вивчали —

У-а, у-а, — у візку маля пищало.

А-у-у! — гучно діти так кричали, Бо в темнім лісі заблукали.

Якою буквою позначається звук [у]?

*  © Бондар Т. М., 2010

Конспекти уроків навчання грамоти

179

 

 

2Повідомлення теми і мети уроку

Щоб скоріше дівчинка знайшла дорогу додому, нам необхідно навчитися писати рядкову букву у. Для цього вам слід бути уважними, наполегливими та старанними.

3Робота над загадкою

У двох матерів по п’ятеро синів. (Руки і пальці) Звуковий аналіз слова рука. Визначення місця вивчених букв у слові.

4Бесіда «Для чого людині руки»

Для чого, на вашу думку, людині руки?

Що можна ними робити?

 

 

 

 

 

У

 

А

 

 

 

 

РУКИ Тепла і ніжна — в матусі рука.

Дужа й солона вона в моряка.

У сталевара — міцна, мозолиста. Легка, мов крило,— в піаніста-артиста. В лікаря — чуйна.

Шорстка — в хлібороба...

Тільки ніяка рука — у нероби.

Л. Савчук

Коли кажуть «золоті руки»?

Давайте і ми будемо прагнути того, щоб наші ручки були вмілими і працьовитими.

5 Пальчикова гімнастика

ХЛОПЧИК-ПАЛЬЧИК

Хлопчик-пальчик, Що робив?

З першим братом В ліс ходив.

З другим братом Борщ варив, З третім братом Пас корів,

А з четвертим — Кашу їв.

НА РОБОТУ

Старший встав — не лінувався. Вказівний за ним піднявся — Розбудив сусід його.

Той — свого, а той свого. Встали вчасно всі брати — На роботу треба йти.

180

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

III. Вивчення нового матеріалу

1 Ознайомлення з рядковою буквою у

Розгляд букви.

Виділення складових елементів.

Рядкова буква у складається з короткої палички з заокруглен-

ням внизу та подовженої петлі.

• Порівняння рукописної букви у з друкованою.

2 Підготовчі вправи. Пояснення та письмо елементів букви («пропис», с. 18, 1–3 рядки)

Перший елемент починаємо писати від верхньої рядкової, ведемо вниз рухом на себе, трохи не доводячи до нижньої рядкової, робимо заокруглення праворуч, торкаючись лінії і пишемо вгорувправо до верхньої рядкової.

Подовжена похила лінія з петлею внизу починається з верх-

ньої рядкової, пишемо похилу лінію до нижньої міжрядкової, заокруглюємо ліворуч і ведемо лінію, що утворює петлю, вгору-вправо так, щоб вона перетнула подовжену на місці збігу її з нижньою лінією робочого рядка.

3Коментований показ учителем написання рядкової букви у

Рядкова буква у складається з двох елементів: короткої прямої похилої лінії, заокругленої внизу праворуч, і нижньої петлі.

Алгоритм написання рядкової букви у

1. Пишемо від верхньої рядкової лінії коротку пряму вниз на себе

2. Біля нижньої рядкової заокруглюємо праворуч

3. Торкнувшись нижньої робочої лінії, ведемо вгору до верхньої рядкової лінії

4.Не відриваючи руки, ведемо по писаному довгу пряму вниз на себе до нижньої міжрядкової

5. Заокруглюємо ліворуч

6. Торкаючись нижньої міжрядкової лінії, ведемо вгору до перетину з нижньою рядковою і прямою лініями

7. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

— Пишемо під рахунок раз-і, два-і.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]