Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

131

 

 

4)Аналіз завдання четвертого рядка

Зверніть, будь ласка, увагу на наступне завдання.

Зробіть аналіз: зі скількох елементів воно складається? (Зод-

ного)

Це новий елемент. Він називається «петля, яка не виходить за межі робочого рядка».

Письмо елементів під рахунок у повітрі

Алгоритм написання петлі, що не виходить за межі робочого рядка (Четвертий рядок, с. 16)

1. Починаємо писати трохи нижче середини робочого рядка

2. Ведемо праворуч вгору

3. Заокруглюємо вліво, торкаючись верхньої рядкової лінії

4. Ведемо, заокруглюючи вниз на себе, до нижньої рядкової лінії

5. Заокруглюємо праворуч

6. Закінчуємо писати близько нижньої робочої лінії

— Працюємо на рахунок і-раз-і.

Пальчикова гімнастика

Їде поїзд, стук, стук, стук, Металевий перестук. Швидше, швидше стукотить, Як стріла по рейках мчить. Потім їде повільніше, Тихше, тихше, тихше, тихше. Затихає, стук та стук, Металевий перестук.

5)Аналіз завдання останнього рядка

Зверніть, будь ласка, увагу на останнє завдання.

Зробіть аналіз: зі скількох елементів воно складається? (З двох)

132

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Дайте характеристику цим елементам. (Перший елемент — петля, яка не виходить за межі робочого рядка, другий — коротка пряма лінія.)

Як поєднуються ці елементи між собою? (За допомогою верх-

нього з’єднання)

Алгоритм написання (П’ятий рядок, с. 16)

1. Починаємо писати трохи нижче середини робочого рядка

2. Ведемо праворуч вгору

3. Заокруглюємо вліво, торкаючись верхньої рядкової лінії

4. Ведемо, заокруглюючи вниз на себе, до нижньої рядкової лінії

5. Заокруглюємо праворуч

6. Не відриваючи руки, ведемо до верхньої лінії робочого рядка

7. Торкнувшись верхньої робочої лінії, ведемо коротку пряму вниз на себе до нижньої лінії робочого рядка

— Працюємо на рахунок і-раз-і, два.

VI. Підсумок уроку

Які елементи рукописних літер ви вчилися писати на уроці?

Що здалося вам найскладнішим?

Який настрій у вас на кінець уроку?

Останнє завдання — заштрихувати автомобілі. Розмалюйте ці машинки у колір, який символізує ваш настрій.

*О. Б. Полєвікова

Урок 23 (читання)

Тема. Звуковий аналіз вимовлених слів Мета: учити учнів виконувати частковий звуковий аналіз слів, виділяти голосні у складі

слова, перші й останні звуки у словах, моделювати слова, позначати звуки у схемах слів, виконувати самостійну роботу; розвивати артикуляційні вміння, фонематичний слух; вчити правильно поводитись на природі.

Обладнання: зошити в клітинку для графічного зображення звукових схем слів і моделей речень; матеріали з підготовки до перевірки знань учнів за добукварний період; фішки для позначення звуків мовлення; демонстраційне й індивідуальні набірні полотна.

*  © Полєвікова О. Б., 2010

Конспекти уроків навчання грамоти

133

 

 

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми продовжимо спостереження за звуками рідної мови, будемо записувати слова за допомогою умовних знаків.

III.Вправляння у практичному застосуванні набутих знань. Розвиток фонематичного слуху

Послухайте, будь ласка, вірш О. Кононенко і скажіть, у яких словах чути звуки [л] і [л].

Лось і лосенятко з ним, Ліс для лосів — рідний дім. Літо в ліс гукнуло осінь,

Лист летить на спини лосям.

Учні повторюють вірш зі слів учителя, називають слова зі звуками [л] і [л’], визначають місце кожного з них у слові.

IV. Коротка бесіда за змістом ілюстрації Букваря «Екскурсія до лісу» (с. 14–15)

У лісі,— нагадує вчитель,— слід вести себе обережно, не лякати лісових мешканців. Особливо треба зберігати тишу в лісі навесні, щоб не турбувати птахів, які у цей час висиджують у гніздах пташенят. Якщо ви будете поводитись саме так, то побачите багато цікавого.

Яких тварин можна побачити в наших українських лісах? (Учні називають тварин, зображених на ілюстрації, доповнюють перелік назвами тих тварин, що живуть у їхній місцевості.)

V.Фізкультхвилинка («Звіроробіка»)

Учні виконують перші два куплети пісні, імітуючи рухи тварин.

На підвіконня сіла кішка. Вмивається, бо чепурна.

За кішкою постежмо трішки. І зробим так, як робить це вона.

Приспів:

Раз, два, три — спробуй повтори! (Двічі) Три, чотири, п’ять — нумо повторять! Ну просто молодці!

134

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

В болоті чапля, мов на чатах, Стоїть і ловить жабенят.

Не важко так стоять ні краплі Для нас, для натренованих малят.

Приспів.

VI. Частковий звуковий аналіз слів з опорою на їхні звукові моделі

Використовуючи матеріал Букваря (с. 12–15), вчити учннів:

1)чути в окремих словах і складах голосні звуки. Наприклад: у слові лось — голосний [о]; у слові кінь — голосний [і]; у складі со- — голосний [о]; у складі -ва — голосний [а]; у складах си-; -ни — голосний [и];

2)правильно виділяти зі слів звуки на початку і в кінці: у слові білка — на початку — пом’якшений приголосний [б]; останній — голосний звук [а]; у слові кролики — на початку чуємо

звук [к]; у кінці — звук [и]; у слові кінь — на початку чуємо звук — [к]; у кінці — звук [н];

3)позначати за допомогою вчителя умовними знаками звуки в словах: лось, оса, гриби, малина, лисиця.

VII.Робота з реченням. Запис моделей речень, що складаються із різної кількості слів

За ілюстраціями Букваря (с. 12–15) учні закріплюють уміння складати речення з різною кількістю слів, наприклад, на тему «Свійські та дикі тварини».

Учням можна ставити запитання:

Що знайшла білочка?

Що тримає їжак?

Що збирає лисичка?

На чому сидить оса?

Біля чого сидить сонечко?

По чому повзе мураха?

На кого дивиться лосеня?

Де ростуть гриби?

Які гриби ростуть у лісі?

Які у лося роги?

Біля чого ростуть мухомори?

VIII. Фізкультхвилинка («Звіроробіка»)

Учні виконують останні два куплети пісні, імітуючи рухи тварин.

Конспекти уроків навчання грамоти

135

 

 

Змія по стежці лісовій Повзе, ховатись не спішить. А ми стараймося мерщій Руками її рухи повторить.

Приспів:

Раз, два, три — спробуй повтори! (Двічі) Три, чотири, п’ять — нумо повторять! Ну просто молодці!

Тварин умій оберігати, Поводься в лісі тихо, не кричи. Побачиш ти чудес багато, Для тебе пісня лісу зазвучить.

Приспів.

IX. Підготовка учнів до перевірки знань і вмінь за добукварний період

Учитель, беручи до уваги рівень розвитку дітей класу, обирає форму перевірки (роботу за варіантами чи індивідуальні картки для кожного учня). Оскільки в добукварний період програмою передбачено формування елементарних аналітико-синтетичних умінь у роботі над реченням, текстом, звуками мовлення, педагог може підготувати різнорівневі завдання. До їх виконання дітей треба готувати заздалегідь. На цьому уроці доречно запропонувати дітям попрацювати в парах над завданнями, аналогічними до контрольних:

1)Послухати речення, що читає вчитель, записати в зошити їхні моделі.

Ліс. На дереві білка. Діти збирають гриби.

2)Попрацювати з предметними малюнками: з’єднати малюнок предмета з його звуковою схемою, наприклад, малюнки і звукові схеми.

3)Самостійно записати схеми до слів, які називає вчитель (слова мають бути різної структури: одно-, дво-, трискладові).

X.Перевірка виконаної роботи

XI. Ретельна робота над помилками

XII.Підсумок уроку

— Ви на уроці вчились чути у словах голосні звуки, виділяти звуки на початку і в кінці слова; складали речення за схемами і схеми до речень; виконували самостійну роботу.

136

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

*О. Б. Полєвікова

Урок 24 (письмо)

Тема. Підготовка до написання букв. Письмо петлеподібних елементів у напрямку «вгорувниз» (і-раз) та у напрямку «вниз-вгору» (раз-і)

Мета: вчити учнів писати нові елементи: верхню та нижню петлі; поєднувати елементи між собою верхнім з’єднанням, виконувати звуковий аналіз слів, відгадувати загадки; закріплювати навички орієнтування у сітці робочого зошита, правильної посадки за партою під час письма, тримання ручки та розташування зошита; узагальнити знання про народні та авторські казки; вчити дітей сприймати казки як джерело знань, мудрого порадника в житті; розвивати вміння учнів аналізувати елементи літер, пам’ять, кмітливість, увагу, уяву, мовлення, логіку, спостережливість, дрібну моторику; розширювати світогляд; формувати позитивне ставлення до навчання; виховувати бережливе ставлення до письмового приладдя; любов до книги.

Обладнання: плакат «Сиди рівно під час письма»; магнітна дошка; ілюстрації до казок, казкові персонажі (малюнки або м’які іграшки); роздавальні картки з рукописними літерами, що містять у собі елементи, які учні вчитимуться писати на уроці; ілюстрація для письмової підготовчої вправи.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

1Закріплення правил сидіння під час письма (за плакатом «Сиди правильно під час письма»)

2Повторення назв ліній сітки робочого зошита

3Повторення правил тримання ручки

III.Робота за матеріалом уроку читання

Робота в групах. Вікторина «Знавці казок»

Прослухайте і відгадайте, про яку казку йдеться.

1-ша група

Сидить півник на печі, Їсть смачненькі калачі, Тут лисичка прибігає, Мерщій півника хапає, Біжить котик рятувати,

В лиски півника забрати. («Котик і півник»)

Для аналізу взяти слово «півник».

2-га група

Знайшов півник колосок, Змолов борошна мішок.

*  © Полєвікова О. Б., 2010

Конспекти уроків навчання грамоти

137

 

 

Спік негайно у печі Пиріжки та калачі. Мишенят не пригощав,

Бо жоден з них не помагав. («Колосок»)

3-тя група

Що втекло від баби з дідом, Не сиділо на вікні, А зустрілось з зайченятком,

Йну співать йому пісні? («Колобок»)

Назвіть перший склад у слові-відгадці.

Назвіть звуки другого складу.

Назвіть наголошений склад у слові (матеріал уроку читання).

Виконайте усний звуковий аналіз слова казка.

IV. Повідомлення теми і завдань уроку

— Як ви здогадалися, сьогодні на уроці ми подорожуватимемо сторінками відомих казок. Кожна казочка приготувала для вас завдання з письма. Виконавши їх, ви дізнаєтеся, виставу за якою казкою ми підготуємо для наших батьків.

V. Вивчення нового матеріалу

1Вправи з ручкою

А ось і перше завдання. А приготувала його для вас казочка, назву якої ви повинні зараз відгадати за описом.

«Оце так хвіст у цієї Мишки! Не зрівняти його ані з кулаком Дідуся, ні з кулаком Бабусі. Й треба ж було цій Мишці вибігти у найнеслушнішиймомент.Заразбиусідивувалисязмене.Лежалобяна видноті…»

(Яйце з казки «Курочка Ряба»)

— Молодці. Тепер подивимося, яке ж завдання приготувала для нас ця казочка.

Учитель дістає малюнок яйця, на зворотній стороні якого намальована рука з ручкою.

2Робота у прописах (с. 17)

1)Виконання графічного завдання

Усі завдання виконуються в такому порядку:

а) аналіз елемента; б) прописування елемента в повітрі під рахунок;

в) робота на дошці (використовується прийом «Письмо по мокрому»).

138

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

— Ще одне завдання заховалося у казці, в якій є така пісенька:

Ой ви мої діточки, козеняточки! Відімкнетеся, відчинитеся! Ваша мати прийшла, Молока принесла.

Як називається ця казка? («Вовк та семеро козенят»)

Учитель вивішує ілюстрацію до цієї казки.

Наступне завдання: відгадайте, хто з тварин відвернувся? Це друзі наших семи козенят.

Щоб не помилитися, обведіть по пунктирах силуети тваринок.

Назвіть їх.

2)Письмова підготовча вправа

Цікаве завдання приготувала для вас головна героїня казки, про яку співається у пісеньці:

Несе мене лисиця за темнії ліси, Та за бистрі ріки, за високі гори! Котику-братику, порятуй мене!

(«Кіт і Півник», головна героїня — Лисичка)

Учитель вивішує малюнок лисички.

— А ось і завдання.

Рухи кисті та пальців — виписування петель.

Раз — петелька, два — петля,— Руда лиска промовля.

Не дивуйтеся з лисиці: Виплітає рукавиці Мама-лисичка для малят, Для руденьких лисенят.

3)Аналіз завдання першого рядка

— Відгадайте, про який предмет йдеться.

«Мені приємно знаходитися на голівці цієї Дівчинки. Вона дбає про мене. Я завжди охайна. Мені подобається разом з нею подорожувати лісом, навідуватися до бабусі. Але є одна вада: моя хазяйка занадто довірлива. Тому з нею трапляються різні негаразди…»

(Червоний капелюшок з однойменної казки)

— Так, це Червоний капелюшок.

Учитель вивішує картинку із зображенням червоного капелюшка.

Конспекти уроків навчання грамоти

139

 

 

А завдання, яке приготував для нас Червоний капелюшок розміщене у «Прописах» на першому рядочку.

Нам необхідно навчитися писати елемент літери, який називається довга пряма лінія з петлею угорі.

Звідкіля починається ця лінія? (З верхньої рядкової лінії)

До якої лінії ведеться вгору? (До верхньої міжрядкової)

У якому напрямку продовжується? (Донизу)

Де вона закінчується? (На нижній лінії робочого рядка)

Алгоритм написання довгої прямої лінії з петлею угорі (перший рядок, с. 17)

1. Починаємо писати від верхньої рядкової лінії

2. Ведемо з нахилом угору

3. Заокруглюємо під верхньою міжрядковою лінією ліворуч і ведемо довгу пряму вниз до себе

4.Закінчуємо писати на нижній лінії робочого рядка

Пишемо на рахунок і-раз.

4)Аналіз завдання другого рядка

Відгадавши, про який предмет йдеться, ви одразу здогадаєтеся, хто приготував для нас наступне завдання.

«Відверто кажучи, неприємно, коли тебе взуває Кіт. Бо в нього кігті. Він подряпав і розірвав усі мої устілки. Я, звичайно, розумію, що уся ця біганина заради хазяїна, але дуже вже боляче…»

(Чоботи з казки «Кіт у чоботях»)

Молодці! Послухайте завдання від Кота у чоботях.

Зверніть увагу на другий рядок.

Чим він відрізняється від першого? (Закінчується заокру-

глення унизу праворуч)

Алгоритм написання довгої прямої лінії з петлею угорі та заокруглення унизу праворуч (Другий рядок, с. 17)

1. Починаємо писати від верхньої рядкової лінії

2. Ведемо з нахилом угору

3. Заокруглюємо під верхньою міжрядковою лінією ліворуч і ведемо довгу пряму вниз до себе

4. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч

5. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

— Працюємо під рахунок і-раз-і.

140

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Танцювальна хвилинка

То який танець ми станцюємо? Козачок!

Два притопи, три прихлопи, На носок, на каблучок, Руку вліво, руку вправо, Ми танцюєм козачок.

Ще крок вліво, другий вправо, Змах руками, крок ногами, Руки вниз на поясок, Ми танцюєм козачок.

5)Аналіз завдання третього рядка

— Ще одне завдання нам приніс герой усім відомої казки.

«Я вирішив просто подорожувати світом і не знав, що все так станеться. Я гадав, що всі так само добрі, як мої Бабуся і Дідусь. Але виявилося, що у цьому світі мешкають і злі, і жорстокі, і хи-

трі…» (Колобок з однойменної казки)

— Упізнали? Так, це — Колобок.

Учитель вивішує ілюстрацію до казки «Колобок».

Завдання знаходиться у «Прописах» на третьому рядочку.

Зі скількох елементів складається це завдання? (З двох)

Як вони називаються? (Перший — верхня петля, другий — довга пряма лінія, що ведеться до нижньої міжрядкової)

Зверніть увагу на з’єднання цих елементів. Яке воно? (Верхнє)

Алгоритм написання (Третій рядок, с. 17)

1. Починаємо писати від верхньої рядкової лінії

2. Ведемо з нахилом угору

3. Заокруглюємо під верхньою міжрядковою лінією ліворуч і ведемо довгу пряму вниз до себе

4. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч

5. Дописуємо до верхньої лінії робочого рядка

6. Ведемо вниз на себе довгу пряму лінію до нижньої міжрядкової

Працюємо під рахунок і-раз-і, два.

6)Аналіз завдання четвертого рядка

Щоб дізнатися, хто приготував для вас наступне завдання, необхідно відгадати назву казки.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]