Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

141

 

 

«Я, звичайно, ладна була виконати всі її побажання, бо її чоловік врятував мені життя. Але, врешті-решт, я зрозуміла: чим більше людині давати, тим більше вона хоче. Ось і доводиться таким людям залишатися у розбитого корита…» (Золота рибка з одно-

йменної казки)

Учитель вивішує ілюстрацію до казки «Золота рибка».

— Давайте подивимося на завдання, що приготувала для нас Золота рибка.

Учитель просить дітей розкрити конверти й дістати картки з рукописними літерами.

Це новий елемент. Він називається нижня петля.

Спробуйте знайти цей елемент у рукописних літерах. (Зу-

стрічається при написанні рядкових букв д, у.)

Алгоритм написання нижньої петлі (Четвертий рядок, с. 17)

1.

Ведемо вниз на себе довгу пряму лінію від верхньої лінії робочого

 

рядка

2.

Біля нижньої міжрядкової лінії заокруглюємо ліворуч,

 

торкаючись цієї лінії

3. Ведемо вгору до перетину з нижньою рядковою і довгою прямою лініями

4.Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

Пишемо під рахунок раз-і.

Пальчикова гімнастика

Ми писали, ми трудились, Наші пальчики стомились. Втому з пальчиків струсили, Стиснули в кулак щосили.

У замочок їх замкнули І до сонця потягнули.

Привітались пальці в танці, (Їх ніяк не зупинити!)

142

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Вправо-вліво, вліво-вправо Будуть весело ходити. Візьмем швидко ручки в руки І без ліні до науки.

Будем знову працювати, Будем грамоту вивчати.

7)Аналіз завдання п’ятого рядка

Останнє завдання на робочому рядочку для нас підготував головний герой, який був володарем предмета, про який піде мова

утакій загадці.

«Для мене дуже шкідливо стільки часу знаходитися у воді… Дякую цьому допитливому й неслухняному хлопчакові. Як би не він й не черепаха, скільки б ще довелося мені лежати на дні?..» (Золо-

тий ключик з казки «Пригоди Буратіно»)

— Молодці, це — Буратіно.

Учитель вивішує на дошку ілюстрацію до казки «Золотий ключик».

А ось і його завдання.

Зі скількох елементів складається завдання? (З двох)

Які це елементи? (Нижня петля, коротка пряма, продовжена до верхньої лінії робочого рядочка)

Алгоритм написання (П’ятий рядок, с. 17)

1.Ведемо вниз на себе довгу пряму лінію від верхньої лінії робочого рядка

2. Біля нижньої міжрядкової лінії заокруглюємо ліворуч, торкаючись цієї лінії

3.

Ведемо вгору до перетину з нижньою рядковою і довгою прямою

 

лініями

4.

Продовжуємо до верхньої робочої лінії

5. Далі від верхньої лінії робочого рядка ведемо пряму коротку лінію вниз на себе

6. Біля нижньої рядкової заокруглюємо праворуч

7. Торкнувшись нижньої лінії робочого рядочка, ведемо вгору до верхньої рядкової лінії

— Працюємо, рахуючи: раз-і, два-і.

Конспекти уроків навчання грамоти

143

 

 

VI. Підсумок уроку

Творча робота

Молодці, ви впоралися зі всіма завданнями, що приготували для нас казки. Я вам обіцяла, що наприкінці уроку ми дізнаємося, яку з казок інсценуватимемо для батьків.

«До мене залізла ціла купа тварин: і Мишка, і Жабка, і Зайчик,

іЛиска, і Вовк, і Кабан, і навіть Ведмідь. Але дісталася я песику». («Рукавичка»)

Візьміть альбомний аркуш.

Обведіть на ньому свою долоньку так, щоб вийшла рукавичка.

— Ми знаємо, що рукавички плетуть. Давайте і ми сплетемо наші рукавички. Використайте для цього елементи, які ми на уроці навчилися писати,— верхні та нижні петлі.

Можна використовувати кольорові олівці; кожний рядочок петель — іншого кольору.

Чи сподобався вам урок?

Загадка якого героя була для вас найскладнішою?

Які елементи навчилися писати?

Знайдіть у зошиті робочий рядочок, на якому елементи літер вдалися вам найкраще. Намалюйте маленьку рукавичку на полі навпроти цього рядочка.

*О. М. Мачнева

Урок 25 (читання)

Тема. Повний звуковий аналіз слів. Урок-гра «Поле чудес» Мета: учити дітей виконувати повний звуковий аналіз слів, виділяти звуки в складі слова,

моделювати слова й речення, формувати поняття про слова, що мають декілька значень, а також про те, що один і той самий предмет можна назвати по-різному; вчити виконувати самостійну роботу; розвивати мовлення першокласників; артикуляційні вміння, фонематичний слух; виховувати уважність.

Обладнання: індивідуальні диференційовані картки для самостійної роботи, таблиці з умовним позначенням слів для турів гри, призи переможцям турів; зошити в клітинку для графічного зображення звукових схем слів і моделей речень; сюжетний малюнок, моделі речень; фішки для позначення звуків мовлення; демонстраційне й індивідуальні набірні полотна.

*  © Мачнева О. М., 2010

144

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Хід уроку

I.Організаційний момент

Сьогодні ми всі — учасники гри «Поле чудес», а Леонід Якубович у відпустці. Тому, якщо дозволите, вестиму її я. У завданнях вам зустрінуться звукові схеми до слів, що є назвами різних машин.

II. Основна частина

I відбірковий тур

Словникова робота. Формування поняття про слова, що мають декілька значень

В українській мові є слова, що мають декілька значень. Слово «машина» — одне із них. По-перше, це механізм, створений людиною для виконання корисної роботи, наприклад, у сільському господарстві: трактори, комбайни, сівалки тощо. Їх ще називають жниварські (сільськогосподарські) машини. Найулюбленіші машини сучасних дітей — електронні обчислювальні машини: комп’ютери і ноутбуки. Також машинами називають численні транспортні засоби, що здійснюють перевезення пасажирів. Існує залізничний, водний, підземний, повітряний транспорт; транспорт пасажирський і вантажний.

Тож рушаємо у цікавий світ, створений працьовитими людськими руками,— світ машин.

Завдання 1. Вправи на складоподіл за ілюстрацією букваря (с. 16–17)

— Зверніть увагу на дітей, що працюють за сучасними електронно-обчислювальними машинами — комп’ютерами. Дайте їм імена. Назвіть імена дітей, що мають два склади. (Оля, Іра, Зіна,

Олесь, Іван, Тарас, Борис), три склади (Микола, Леонід, Олена, Те-

тяна, Наталя, Віталій). Визначте наголошений склад.

Завдання 2. Фонетико-артикуляційні вправи

Чим закінчується день і починається ніч? (Звуком [н])

Послухайте вірш і назвіть слова, в яких чуєте звук [т].

Ідуть жнива. Тарасів тато На тракторі в степу весь час. Як тато, трактористом стати Також збирається Тарас.

Учитель ще раз читає вірш. До виконання завдання першого туру викликає трьох учнів, які правильно підняли руку і назвали слова вірша з одним, двома, трьома складами.

Конспекти уроків навчання грамоти

145

 

 

Завдання I туру

У першому турі вам треба відгадати слово, звукову схему якого записано на дошці.

Це слово — назва гумового або залізного обруча на ободі колеса. (Шина)

Учні можуть називати окремі звуки або відгадувати слово відразу. Той, хто назвав звук неправильно, дає змогу відповісти іншому. Якщо сталося так, що гравці першого відбіркового туру не можуть назвати слово

здвох спроб, учитель визиває гравця із класу.

Отже, що означає слово шина? (Це гумовий або залізний обруч на ободі колеса.)

IIвідбірковий тур

Завдання 1. Складання речень за ілюстрацією Букваря і запис мо-

делей до них: Літак летить. Корабель пливе. Потяг мчить. Машина зупинилась. Мотоцикл стоїть. У небі літак. У морі — човен. На колії — потяг. На трасі — мотоцикл.

Завдання 2. Добір складів за подібністю: до складу з твердим приголосним дібрати склад із м’яким приголосним: та — тя; то — тьо; ту — тю; те — тє; ти — ті.

Завдання 3. Виділення звуків зі слів (на початку і в кінці слова):

їжак, край, вітер, лінь, день.

Серед тих, хто правильно виділяв звуки, учитель обирає гравців

IIтуру.

Завдання II туру

— Зверніть увагу на таку звукову схему.

Це слово — важкий металевий пристрій з лапами і на ланцюгу, призначений для зупинки судна у відкритій водоймі через зчеплення його з ґрунтом. (Якір)

Фізкультхвилинка

Встали всі швиденько І приготувалися дружненько.

Команди усі виконуйте вміло. Отже, до діла сміло!

Руки на плечі один одному поклали. Вліво качнулися, потім управо.

Як на хвилях нас на морі качає. Вітер морський нас всіх обдуває. Вітром зірвало парус у нас.

Канати піднімемо ми в той же час. Піднімемо знову, нумо ще раз. Матроси в цій залі просто клас!

146

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Вбіноклі поглянем — морські простори,

Вморі спокійно, адже ми в дорозі. Можна в мандрівку нам вирушати, Рукою услід усім помахати!

III відбірковий тур

Завдання 1. Добір звукових схем до малюнків Букваря (машина,

літак, потяг).

Завдання 2. Складання речень до схем, поданих на сторінках Бук-

варя (с. 16–17).

Завдання 3. Виділення звуків зі слів (на початку і в кінці слова):

їжак, край, вітер, лінь, день.

Серед тих, хто правильно виділяв звуки, учитель обирає гравців

IIIтуру.

Завдання III туру

— Зверніть увагу на таку звукову схему.

Це слово — споруда, пристосована до плавання та перевезення людей і вантажів по воді. Її можна назвати словами пароплав, корабель, човен, яхта. (Судно)

Гра з глядачами

Глядачам пропонується звукова схема слова, що називає апарат

для очищення пилу з предметів одягу, меблів, килимів тощо. (Пи-

лосос).

Фінал

Переможцям трьох турів гри пропонується завдання: дібрати до звукової схеми слово, що називає прилад для вмикання і вимикання електричного струму. Без нього не існує жодної побутової техніки. (Вимикач)

Фізкультхвилинка

Учні показують рухами, як вони прибирають удома.

Я маленький господар, Мамі помагаю.

Наче кухонний комбайн, Вдома прибираю.

Супергра

Переможцеві гри пропонується послухати вірш Лідії Компанієць і назвати сільськогосподарську машину, про яку ще не йшла мова на уроці; зробити повний звуковий аналіз цього слова.

Переливчасто гуркоче Трактор на лану:

Конспекти уроків навчання грамоти

147

 

 

Ллється, ллється із сівалки Зерно в борозну.

Проросте воно й запахне Полем, чебрецем. Стане в мами під руками Теплим буханцем.

Учень під керівництвом учителя виконує повний звуковий аналіз сло-

ва сівалка.

Учитель пояснює, що сівалка — це машина для висіву насіння сільськогосподарських культур, кормових трав, а також для внесення добрив

уґрунт.

III.Заключна частина

Підбиття підсумків гри (можна у формі репортажу)

Увага! Увага! Передаємо репортаж з уроку навчання грамоти, що відбувся у 1-А класі... Це був не просто урок, а гра «Поле чудес»! Завданнями для гри слугували слова, що стосуються різних машин.

Учні були дисциплінованими, працювали самостійно, виконували різні завдання, з’ясовували значення слів, аналізували їхній звуковий склад, складали речення і моделі до них.

Учитель називає ще раз переможців відбіркових турів, кожного туру гри і фіналу.

*О. М. Мачнева

Урок 26 (письмо)

Тема. Закріплення вмінь писати вивчені елементи букв Мета: закріплювати вміння орієнтуватися в робочому зошиті, аналізувати та писати вивчені

елементи, виконувати звуковий аналіз слів, відгадувати загадки, навички правильної посадки за партою під час письма, тримання ручки та розташування зошита; розвивати вміння учнів аналізувати елементи літер, пам’ять, кмітливість, увагу, уяву, мовлення, спостережливість, дрібну моторику; позитивне ставлення до навчання; виховувати бережливе ставлення до письмового приладдя.

Обладнання: робочі зошити у косу лінію; телевізор, фрагмент мультфільму «Уроки тітоньки Сови. Абетка-малятко»; ілюстрації рукописних літер; конверти із завданнями для цікавого штрихування.

Хід уроку

I.Організаційний момент. Вступне слово вчителя

Діти, сьогодні до нас на урок завітав шановний гість. Щоб дізнатися, хто він, відгадайте загадку.

*  © Мачнева О. М., 2010

148

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

II. Актуалізація опорних знань учнів

1 Відгадування загадок

Що воно за дивна птиця? Світла денного боїться. Дзьоб крючком, великі очі, І не спиться їй щоночі.

— Ху-ху-гу! — кричить-співа. Відгадали? Ні?.. (Сова).

— Так, це — мудра тітонька Сова.

Учитель показує картинку із зображенням тітоньки Сови, або м’яку іграшку, можна використати фрагмент з мультфільму «Уроки тітоньки Сови. Абетка-малятко».

2Повторення правил посадки за партою під час письма (за плакатом «Сиди рівно під час письма»)

3Закріплення правил тримання ручки та розташування зошита під час письма

4Повторення назв ліній сітки зошита для письма

Для чого в зошиті потрібні лінії?

Як вони називаються?

Які лінії утворюють робочий рядок?

Чому цей рядок називається робочим?

Полічіть кількість робочих рядків на сторінці зошита у косу

лінію.

Робота на цьому уроці проводиться не в «Прописах», а у робочому зошиті в косу лінію.

Як називається лінія, що допомагає правильно розмістити зошит на парті? (Похила)

Як називається лінія, що не входить до складу робочих ряд-

ків? (Міжрядкова)

III.Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні на уроці ми разом з тітонькою Совою дізнаємося, чи навчилися учні першого класу писати елементи літер, будувати складові моделі слів, робити звуковий аналіз; чи вміють вони рівно сидіти під час письма, чи правильно тримають ручку, чи правильно розміщують зошит на парті.

Давайте покажемо тітоньці Сові, чого навчилися і що вже вміємо робити.

Конспекти уроків навчання грамоти

149

 

 

IV. Вивчення нового матеріалу

1 Вправи на розвиток дрібної моторики

Вправа 1. «Гра на акордеоні»

Лікті поставити на парту. Долоньки скласти одна до одної.

Пальці направлені вгору. Пальці, не роз’єднуючи рук, розводити та знову ставити у вихідне положення.

Диригує блискавка, Грім у бубон б’є, На акордеоні Вітер виграє.

За О. Лупієм

Вправа 2. «Автомобіль»

Усі, крім великих, пальці рук зціплюються в замок. Це — дви-

гун машини. Великими пальцями робимо обертові рухи в різних напрямах. З текстом вірша швидкість прискорюється, а потім знов уповільнюється.

Ось мій автомобіль. Заліз у нього джміль І на кермо натис:

Дзиз-дзиз-дзиз. Сам, як мотор, гуде. Автомобіль не йде.

Не крутиться й кермо само.

В. Швець

Вправа 3. «Сонечко»

Пальчики стиснуті в кулачок. Вказівний і мізинець розведені

всторони. Учні ворушать ними, ніби повзе комашка, просуваючи руку по парті вперед.

Сонечко вгору повзе по травинці, Чорний горошок у нього на спинці, Грає проміння довкола яскраве, Сонечку сонце всміхнулось ласкаве.

Л. Лобанов

2Звуковий аналіз слів акордеон, сонечко, автомобіль

3Вправи з ручкою

4Робота в зошиті

1)«Розписування»

Учні, які можуть самостійно впоратися із завданням, викону-

ють його за зразком учителя, що написаний на першому рядочку.

150

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Учитель допомагає слабшим учням проаналізувати елементи і виконати завдання за зразком.

(У зошиті написані зразки найпростіших елементів:

1.Коротка пряма лінія, що розміщується на верхній і нижній рядкових лініях.

2.Довга пряма горизонтальна лінія, що розміщується на верхній та нижній робочих лініях.

3.Коротка пряма лінія.

4.Довга пряма лінія, що починається від верхньої міжрядкової.

5.Довга пряма лінія, що починається від верхньої робочої лінії.

6.Коротка пряма лінія, що заокруглюється внизу вправо.

7.Коротка пряма лінія, що починається із заокруглення та закінчується заокругленням вправо.

Можна використати інші елементи.)

2)Письмо більш складних елементів букв

Тітонька Сова пропонує виконати таке завдання. Вам необхідно з представлених літер виділити елементи і записати їх окремо.

Учитель показує рукописні літери, діти виділяють вивчені елементи. Вчитель просить назвати ці елементи. Якщо виникають труднощі, вчитель допомагає. Учні хором повторюють назву кожного елемента, «прописують»

уповітрі під рахунок, на дошці «по мокрому» і записують їх у зошит.

1.Великі літери А, Й, Л, М, П, Т, Ц, Ч, Ш, Щ, Я

2. Великі літери М, Ш, Щ

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]