Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

151

 

 

3.Великі літери Є, С, Ж, Х

4.Рядкові літери а, и, і, ї, й, л, м, н, ц, ч, ш, щ, я

5. Рядкові літери и, й, м, у, ц, ш, щ

6.Рядкові літери г, п, р, т

7.Рядкова літера е

8. Рядкові букви д, у

152

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

9. Рядкові літери б, а, в, ф, д, о, ю

10. Рядкові літери є, с, ж, х

Фізкультхвилинка

От зробив гусак зарядку Та й у річку — бух із кладки! — Миє крила, чистить лапки. Каже качур: Так-так-так, Фізкультурник наш гусак.

М. Стельмах

3)Рольова гра «Я — учитель»

Учень виходить до дошки, називає елемент, який пропонує вчи-

тель, аналізує його, пояснює, як написати.

4)Цікаве штрихування

Діти, тітонька Сова приготувала для вас цікаве завдання. Воно лежить у конвертах.

Вам необхідно заштрихувати малюнки вивченими елементами літер.

V. Підсумок уроку

Що ви повторили сьогодні на уроці?

Які з вивчених елементів вам здаються найскладнішими,

аякі — найпростішими?

Ще раз назвіть елементи літер, які ви вже вмієте писати.

Конспекти уроків навчання грамоти

153

 

 

*О. М. Мачнева

Урок 27 (читання)

Тема. Перевірка знань і вмінь учнів. Робота з дитячою книжкою. І. Малкович «Отакий роззява!»

Мета: здійснити перевірку знань, умінь і навичок, набутих учнями за добукварний період; учити вимовляти питальні речення; ознайомити з особливостями прозивалок; розвивати фонематичний слух, виразність мовлення; виховувати самостійність, тактовність, інтерес до книги.

Обладнання: зошити в клітинку для графічного зображення звукових схем слів і моделей речень; предметні малюнки для перевірної роботи; комплект книжок «Веселі вірші» на кожну парту (з навчального комплекту «Читаю сам» для 1 класу, рекомендованого Міністерством освіти і науки України (лист № 1/11-467 від 10.02.2003)).

Хід уроку

I.Організаційний момент

Сьогодні на уроці навчання грамоти у нас з’явилася ще одна нова книжка. Ми обов’язково з нею попрацюємо. Перевіряємо порядок на партах: олівці є, зошит для читання лежать на краю парти. Нова книжка — у кожного на столі посередині.

II.Повідомлення теми і мети уроку

Ми виконаємо самостійну роботу; попрацюємо з новою книжкою.

III.Підготовка до виконання самостійної роботи. Робота за Букварем (с. 18–19)

1Повідомлення вчителя про види дитячої художньої творчості

Ви прийшли до школи не тільки, щоб одержувати знання,

ай розвивати свої вміння: співати, танцювати, читати вірші, виконувати ролі різних дійових осіб у виставах, розвивати спортивні вміння.

2Складання речень до ілюстрацій Букваря

Подивіться, що нового ви бачите у кінці моделі речення

(с. 19)? (Замість крапки — новий знак кінця речення.) Він назива-

ється знаком питання і ставиться тоді, коли в реченні про когось або про щось запитується, наприклад:

Що співає дівчинка? Де гуляють діти? Чим грають у футбол?

*  © Мачнева О. М., 2010

154

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

3Робота в парах. Інтонування питальних речень. Міні-діалоги

Учні повторюють за вчителем запитання і дають відповіді.

Що росте на дереві?

На дереві ростуть яблука.

Чим займаються діти?

Діти танцюють.

Що робить дівчинка з мікрофоном?

Дівчинка співає.

4Складання розповідних речень до моделей, поданих на с. 18–19

5Зіставлення звукових моделей і малюнків Букваря (танець, нога,

миша, комаха, вінок, бант)

6Фізкультхвилинка («Гопачок» під музику)

IV. Перевірна робота

1 Запис моделей до речень, які промовляє вчитель (за варіантами)

Варіант 1

Варіант 2

Діти танцюють

Дівчинка співає

 

 

Сонечко сяє у небі

Хлопчик грає у футбол

 

 

2 Запис звукових схем до предметних малюнків, які називають діти

Варіант 1

Варіант 2

Оса

Око

Рука

Коза

 

 

Кінь

Сіль

 

 

3Фізкультхвилинка

Учні відпочивають під повільну музику.

V. Робота з дитячою книжкою

1Установка на слухання твору

«Отакий роззява, ліві двері справа»,— це весела прозивалка. Звідки вона з’явилась і хто її придумав, ви зараз дізнаєтесь. Уважно слухайте.

2Читання вголос вірша вчителем

ОТАКИЙ РОЗЗЯВА Жив собі роззява — Ліві двері справа.

Конспекти уроків навчання грамоти

155

 

 

Зранку він хутенько встав, Піджака вдягати став: Шусть руками в рукави — З’ясувалось, то штани.

Отакий роззява — ліві двері справа.

Вбрав сорочку він, однак Всі кричать йому: не так! Одягнув пальто — проте Знов кричать йому: не те!

Отакий роззява — ліві двері справа.

Поспішаючи в дорогу, Рукавичку взув на ногу. Ну, а замість капелюха Натягнув відро на вуха.

Отакий роззява — ліві двері справа.

Трамваєм тридцять третім Він їхав на вокзал І, двері відчинивши, До водія сказав:

— Шановні?! трам-тарам-пам-пам,

Ящось хотів сказати вам!

Ясів не в той, мені... а-яй! Трамзал негайно на вокзай! Водій перелякався І на вокзал подався.

Отакий роззява — ліві двері справа.

Ось біжить він до кав’ярні Щоб квитки купити гарні. Далі — гляньте на роззяву — Мчить купляти в касі каву.

Отакий роззява — ліві двері справа.

Вибіг він аж на перон, Там — відчеплений вагон. Пан роззява в нього вліз, Сім валіз туди заніс, Примостився під вікном Та й заснув солодким сном. Зранку гульк:

— Егей! — гукає, Що за станція? — питає.

Чемний голос відповів:

— То є славне місто Львів! Ще поспав. Аж сходить сонце. Знов поглянув у віконце.

156

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Бачить — знов стоїть вокзал, Здивувався і сказав:

Що за місто? Це Болехів, Коломия чи Радехів? Чемний голос відповів:

То є славне місто Львів! Ще собі поспав з годинку, Знов поглянув на зупинку.

Бачить — знов якийсь вокзал, Здивувався і сказав:

Що за станція цікава

Київ, Зміїв чи Полтава? Чемний голос відповів:

То є славне місто Львів! Тут він крикнув —

Що за жарти?

Жартувати так не варто! Вчора я у Львові сів, А приїхав знов у Львів?

Отакий роззява — ліві двері справа!

І. Малкович

— Чи сподобався вам веселий вірш Івана Малковича «Отакий роззява!»?

Учитель відкриває запис на дошці.

Запам’ятаймо: придумав вірш про роззяву поет І. Малкович. Хто запам’ятав? Хто повторить прізвище автора?

А яка назва цього вірша?

Учитель звертає увагу на те, щоб діти правильно вимовляли прізвище письменника і заголовок твору.

3Колективне відтворення прослуханого, розмірковування про прослухане

Сьогодні ми будемо вчитися колективно читати і декламувати вірш. У ньому повторюються рядки «Отакий роззява, ліві двері справа». Зараз ми кілька разів повторимо ці слова і навчимося їх виразно хором декламувати.

Приготуйтесь: я читаю вірш, і коли потрібно буде проговорювати рядки вірша, які ми завчили, я зупинятимусь, і ми разом будемо їх декламувати.

4Повторне читання вірша з елементами декламації

5Розглядування книжки

Учні розглядають книжку, знаходять написи на обкладинці, ілюстрації до вірша всередині книжки, уважно розглядають їх,

Конспекти уроків навчання грамоти

157

 

 

переконуються в тому, що це саме той твір, який щойно прочитав учитель. Педагог спонукає учнів відтворювати окремі рядки вірша до деяких ілюстрацій.

6Виховний момент

Діти, як ви вважаєте, для чого складають прозивалки?

Вони існують для того, щоб аналізувати свою поведінку і поведінку інших. Якщо людина ще не вміє дотримуватись загальноприйнятих правил поведінки, можна дати їй змогу виправитися, не роблячи зауважень. Ми знаємо, що дехто дуже ображається на зауваження і робить навпаки. А ось прочитає такий вірш, і все зрозуміє, і буде поводитись гідно. Ображати, обзивати ж один одного не слід. Це не ввічливо!

7Рекомендації до діяльності з книжкою протягом тижня

Добирати і виставляти у «Куточку читача» книжки з веселими віршами. Організувати виставку малюнків до твору І. Малковича «Отакий роззява!»

VI. Підсумок уроку

Які види робіт ви виконували на уроці?

Який знак може стояти в кінці речення?

Наведіть приклади питальних речень.

Що було важко виконати під час самостійної роботи?

Що було виконати найлегше?

Чи сподобався вам вірш І. Малковича «Отакий роззява!»?

Чим?

Чи можна про героя вірша сказати: «Поспішиш — людей насмішиш»?

*О. М. Мачнева

Урок 28 (письмо)

Тема. Підсумковий урок добукварного періоду. Перевірна робота Мета: перевірити вміння учнів орієнтуватися на сторінці робочого зошита, правильно сидіти

під час письма, тримати ручку; закріпити навички написання основних графічних елементів підготовчого періоду; самостійно зображувати, розташовувати їх на робочому рядку; розвивати творчі здібності; вміння учнів аналізувати елементи літер; пам’ять, кмітливість, увагу, уяву, мовлення, спостережливість; дрібну моторику; формувати позитивне ставлення до навчання; виховувати бережливе ставлення до письмового приладдя.

*  © Мачнева О. М., 2010

158

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Обладнання: казковий персонаж — Королева країни Букволяндії; робочий зошит у косу лінію, зошит з калькою, аркуш-вкладиш з вивченими елементами літер; картки з творчим завданням.

Хід уроку

I.Організаційний момент

Сьогодні до нас у гості завітала Королева країни Букволяндії. Вона повинна переконатися, що кожен з вас опанував елементами літер, навчився їх писати і готовий вивчати букви. Ми повин­ ні дуже добре працювати й довести Королеві, що готові до подорожі її країною.

II. Актуалізація опорних знань учнів

1 Перевірка знань гігієнічних правил письма

1)Правила посадки за партою під час письма

2)Правила розміщення зошита на парті

3)Правила тримання ручки

2 Перевірка знань сітки робочого зошита

Робота в парах

Учні одне одному показують та називають лінії сітки зошита.

III.Ознайомлення із зошитом із калькою та робота в ньому

1Ознайомлення із зошитом із калькою

Діти, Королева Букволяндії принесла вам у подарунок цікаві зошити. Вони незвичні. Подивіться самі. Розгляньте першу сторінку незвичайного зошита. Ми будемо писати на ній, підкладаючи під сторінку аркуш-вкладиш, на якому вже будуть написані сьогодні ще елементи літер, а на наступному уроці — самі букви.

2Робота в зошиті з калькою

IV. Фізкультхвилинка (за вибором учителя)

V. Виконання письмових вправ у робочому зошиті

1Робота за зразком учителя

Учні прописують рядочки за зразком учителя.

2Диктант

Учитель диктує вивчені елементи літер. Учні записують їх у робочому зошиті в косу лінію.

Конспекти уроків навчання грамоти

159

 

 

3 Творчі вправи

VII. Підсумок уроку

Молодці,вивпоралисязусімазавданнями.Кожензвасотримає від Королеви країни Букволяндії дозвіл на подорож. У цю мандрівку ми вирушимо на наступному уроці.

Які з вивчених елементів вам і досі здаються найскладнішими?

Які елементи — найпростіші?

Давайте пообіцяємо Королеві, що ми й надалі будемо намагатися вчитися охайно писати.

букварний період

*Т. М. Бондар

Урок 29 (читання)

Тема. Звук [а]. Позначення його буквами А, а Мета: формувати поняття про букву як знак для позначення відповідного звука; ознайомити

дітей з буквами Аа і звуком [а]; вчити знаходити і чути звук [а] в мовленні, виділяти і знаходити букву в звукових моделях слів, моделювати букву; продовжити роботу над формуванням умінь визначати наголос, називати послідовно звуки у слові, будувати його звукову модель; ознайомити з розділовим знаком у кінці речення — знаком оклику; розвивати фонетичний слух, аналітико-синтетичні вміння роботи зі звуком; збагачувати словниковий запас, удосконалювати мовлення учнів; виховувати співчутливість, турботливість, бажання правильно харчуватися.

Обладнання: звукові схеми, фішки для звукового аналізу, магнітофон, аудіозапис «Пісня Червоної Шапочки», набори малюнків, набори лічильних паличок, товста нитка, індивідуальні картки, олівці (фломастери), Буквар.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1Гра «Знайдіть спільний звук»

Роздивіться малюнки, промовте слова, визначте спільний звук, що зустрічається в кожному слові. (Звук [а])

(Кавун, барабан, лелека, акваріум, айстри)

2Характеристика звука [а]

Який це звук: голосний чи приголосний? Доведіть. (Голос­ ний. Він співається, вимовляється легко. Повітря не зустрічає на шляху перешкод.)

3Гра «Полювання»

Учитель читає вірш, а діти уважно слухають. Коли чують слово зі звуком [а], плескають у долоні.

*  © Бондар Т. М., 2010

160

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]