Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
метрек для студентов поуроч 1курс.doc
Скачиваний:
18
Добавлен:
12.11.2018
Размер:
566.78 Кб
Скачать

5. Переведите текст со словарём – 30 мин Roman London (книга для чтения - №4 списка лит-ры)

Формы проверки освоения темы:

Лексико-грамматический тест №2. 30 мин

1) Дайте английские эквиваленты:

1. декан 6. хирург

2. кафедра 7. основывать

3. внутренние болезни 8. образование

4. штат 9. гигиена

5. врач общего профиля

2) Дайте русские эквиваленты:

1. junior students

2. senior students

3. practical training

4. the functions of different organs

5. the structure of the human body

6. histology

7. organic and inorganic chemistry

8. the effect of different drugs

9. to gain the knowledge of medicine

3) Переведите на английский язык.

а) Студенты обучаются 5 лет на стоматологическом факультете.

b) Штат кафедры состоит из профессоров, доцентов, ассистентов.

c) Студенты младших курсов изучают доклинические предметы.

d) Во время второй практики студенты работают помощниками врачей.

Тема №3 My Future Profession

Время изучения темы: 4 часа. (Занятие 5)

Цель: Научить использовать активную лексику и грамматику урока для построения устного высказывания на тему: “My Future Profession ”

Задачи:

1. Тренировать лексический минимум.

2. Тренировать грамматический материал.

3. Тренировать навыки перевода текста.

Материал для изучения:

1.Маслова А.М. “Essential English for Medical Students”

2. «Headway» Student`s Book. Pre-intermediate

3. Michael Swan, Catherine Walter. How English Works. A Grammar Practice Book. – Oxford University Press, 1998.

4. Третьяк С.В., Вересина Л.П. English-speaking countries: history and geography. Книга для чтения

Этапы занятия:

1 Аудирование.: пособие «Headway» Student`s Book. Pre-intermediate 10мин

2. Аналитическое чтение: 30 мин

Текст С. стр.32 учебник Масловой.

1). Работа над лексикой. Стр.29,упр.4,5.

2). Работа над грамматическими моделями:

стр. 30-32, упр.9 - 15.

3). Прочтите текст в слух:

стр. 34, упр. 19-22.

стр. 38-39, упр. 9-18.

стр. 40-41, упр. 22-25.

стр. 43, упр. 61.

4). Послетекстовые упражнения.

стр. 46, упр. 13-15.

стр. 44, упр. 8-9.

а). Найдите английские эквиваленты следующих словосочетаний и

выучите их:

Многочисленные предметы.

Получить знания по медицине.

Трудности будущей профессии.

Одна из профессий, которая требует призвания.

5). Ответьте на вопросы по тексту:

a. What course of studies helps the students to gain much knowledge of

medicine?

b. What kind of person must be a doctor?

c. What must medical students understand well?

d. What must medical students remember?

6). Найдите в тексте смысловые фрагменты каждого образца.

Составьте монологическое высказывания на тему: Future Profession.

3. Работа над грамматикой: 30 мин

Грамматический материал (учебник Масловой)

§7,8, Табл. 2,3 стр. 271.

§13 стр. 283.

§19 стр. 291.

§22 стр. 296.

§35 стр. 308.

4. Информативное чтение: 20 мин

Текст D, стр. 35.

1) Прочтите текст без словаря и при чтении текста найдите предложения, соответствующие содержанию текста. Упр.25,стр.35.

5. Письменный перевод текста со словарем: 30 мин

Перевести текст. Текст Е, стр.39 (учебник Масловой).

6. Краткое изложение содержания текста F стр.41. 20 мин

А). Прочтите текст.

Б). Расскажите о своем рабочем дне.

7. Развитие навыков диалогической речи: 20 мин

A). Просмотрите текст Y (стр.45).

B). Составьте диалог на основе данного текста.

C). Просмотрите текст Н (стр. 47).

D). Расскажите об известном Вам докторе, используя данный текст.

Формы проверки освоения темы: 20 мин

Лексико – грамматический тест №3.

1). Дайте английский эквиваленты:

1. охрана здоровья

2. вылечивать больного

3. при поступлении

4. присутствовать

5. достигать

6. нести ответственность

7. заметный, ясно выраженный

8. терять.

9. усталый

2). Дайте русские эквиваленты:

1. to be in good health

2. valuable

3. corpse

4. patient

5. contain

6. achieve

7. decide

8. protect

9. pass

3) Поставьте глаголы, данные в скобках в нужном времени

a) They …… experiments in the laboratory every week.

They …… experiments in the laboratory now.

(to carry on)

b) He ….. every week.

He ….. at present.

(to operate)

c) She ….. Latin yesterday

When I was at my mother’s place at 7 a. m. yesterday she ….. Latin.

(to learn)

4) Переведите на английский язык:

а) Студенты-медики изучают многочисленные теоретические и специальные предметы.

b). Хороший врач должен иметь глубокие знания по медицине.

c). Студентам необходимо понимать все трудности будущей профессии.

d). Студенты слушали вчера лекцию по анатомии.

e). Профессор N. читает сейчас лекции по физиологии.

Тема №4: Medical Education in Great Britain and the USA”.

Время изучения темы: 8 часов. (Занятия 6-7)

Цель: Научить использовать активную лексику и грамматику урока для построения устного высказывания на тему: “Medical Education in Great Britain and the USA”.

Задачи:

1. Тренировать лексический минимум.

2. Тренировать грамматический материал.

3. Тренировать навыки перевода текста.

Материал для изучения:

1.Маслова А.М. “Essential English for Medical Students”

2. «Headway» Student`s Book. Intermediate

3. Michael Swan, Catherine Walter. How English Works. A Grammar Practice Book. – Oxford University Press, 1998.

4. Третьяк С.В., Вересина Л.П. English-speaking countries: history and geography. Книга для чтения

Этапы занятия:

1. Аудирование: 20 мин

пособие «Headway» Student`s Book. Professions and trades. Текст «The gardener» (New Headway Intermediate, T. 12, p.127, first paragraph)

2. Аналитическое чтение: 40 мин

Medical education in Great Britain

Undergraduate medical education is provided in schools or universities which are state – supported but academically independent. The potential medical student is educated in school until he is 16 and gets the General Certificate of Education at the O (ordinary) level. The exams in Chemistry, Physics and Biology are the usual set. After it the students can either enter the first (pre - medical) year of medical school and to study the same subjects at the advanced level or spent 2 more years at high school. Here they get acquainted with the basis of human anatomy, history of medicine, first – aid procedures and specialize in chemistry, physics and biology in relation to medicine. The course is concluded by the test for the General Certificate of Education at the A (advanced) level.

As in other countries there is also strong competition for places at British medical and dental schools. But there are no entrance exams as in Russia. The candidates are selected considering the information in the application form, the passes in final tests at college and the confidential report from the school about the personality and academic potential of the applicant.

It is the policy of most medical schools to interview about three candidates (for one place) which are considered for admission. An interview usually lasts about 15 minutes. The selection committee seeks for the supplement information about the intellectual potential of the candidates, the possible experience in medical care, the causes of their professional choice, the speech manner and the patterns of self – esteem (particularly how the applicant estimates his abilities to become a doctor).

The whole course lasts for 6 years and is generally divided into pre – clinical and clinical years. During the two pre – clinical years students study anatomy, physiology, biochemistry, pharmacology and psychology. They also have patient demonstrations to illustrate the clinical relevance of the basic material.

In most medical schools a trend towards coordinated teaching of human organism structure and function has developed. Theoretical instruction in major clinical subjects is also given an integrated way so that experts of all relevant disciplines may take part in the instruction. This approach assists in the better understanding of disease.

During the other part of a day students are busy with series of appointments where they develop clinical skills in close supervised contact with patients.

As a rule, medical schools introduce a series of electives on problems of family practice and social services.

I. Remember the following words and word combinations:

first – aid procedures, application form, patterns of self – esteem, patient demonstrations, trend, approach, appointments, supervised contact.

II. Answer the questions:

  1. What are the rules of entry to the medical school in GB?

  2. What subjects are basical on the advanced level of a high school?

  3. What information is considered to be important for entry?

  4. What is the aim of the interview?

  5. How long does the whole course of study last?

  6. What do you think about an integrated way of theoretical instruction?

  7. What do the students do during the day?

III. Retell the text according to the plan:

  1. Rules of entry to the medical school

  1. information about General Certificate of Education

  2. an interview as a method of candidates selection.

  1. Duration of the course of studies

  1. the subjects of the pre – clinical years

  2. the subjects of the clinical years

  1. Peculiarities of the University teaching

  1. coordinated teaching

the students activities during a day.