Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Методичка_3.doc
Скачиваний:
240
Добавлен:
01.03.2016
Размер:
651.26 Кб
Скачать

Семінарське заняття з психології План-конспект семінарського заняття

Тема: Теорія особистості А. Бандури та Дж. Роттера

Мета: розглянути положення теорій особистості А. Бандури та Дж. Роттера

Основні поняття: імітація, ідентифікація, соціальне підкріплення, самопідкріплення, вікарний тип навчання, підкріплення через самоспостереження, локус-контроль, очікування.

План:

  1. Підкріплення, навчання як основні процеси моделювання поведінки особистості в теорії А. Бандури.

  2. Самоефективність, самопідкріплення і самоконтроль в поведінці за А. Бандурою.

  3. Поняття «поведінка» і «потреба» в теорії особистості Дж. Роттера.

Література:

  1. Линдсей Гарднер, Холл Кэлвин С. Теории личности. М., 1997.

  2. Маклаков А. Г. Общая психология: учебник для ВУЗов. – СПб., 2006.

  3. Психология личности : словар-справочник /под ред. Горностая П. П. , Титаренко Т. М. – К., 2001.

  4. Хьелл Л., Зиглер Д. Теории личности. – М., 1997.

  5. Немов Р. С. Психология: учебник для ВУЗов. – М., 2000.

  6. Современная психология / под ред. Дружинина. – М., 1999.

  7. Мерлин В.С. Очерки интегрального исследования индивидуальности. - М.: Педагогика, 1986.-С. 50 -254.

  8. Индивидуальные различия и личности: Хрестоматия / под ред. Обозова Н. Н. – СПб., 1996.

  9. Интегральное исследование индивидуальности: теория и педагогические аспекты – П., 1988.

  10. История зарубежной психологи (30-60-е годы ХХ века) / под ред. Ждан А. Н., Гальперина П. Я. – М., 1986.

Хід заняття:

1. Підкріплення, навчання як основні процеси моделювання поведінки особистості в теорії а. Бандури.

Альберт Бандура, автор теорії соціального навчання, дійшов висновку, що по відношенню до людської поведінки модель «стимул-реакція» не повністю підходить, та запропонував власну модель. Центральне місце в якій відведено навчанню шляхом спостереження за взірцем, підкріплення розглядалося ним не як єдина детермінанта спостереження, а лише як сприятливий фактор. Головною детермінантою є спостереження за еталоном поведінки інших людей та за наслідками цієї поведінки. До кола таких наслідків можна віднести не тільки підкріплення з боку інших людей, але й само підкріплення. Швидкість навчання залежить від психологічної доступності та розуміння предмета наслідування, від ефективності словесного кодування поведінки, за якою спостерігають.

Идентифікація – встановлення схожості однієї людини з іншою, співставлення одного об’єкта з іншим; прийняття чужих норм та цінностей як власних; здатність поставити себе на місце іншого.

Підкріплення – засіб, який підтверджує правильність чи хибність зробленого вчинку чи дії.

Вікарний тип навчання – набуття людиною знань, вмінь та навичок шляхом прямого спостереження та наслідування об’єкта спостереження.

Питання для перевірки:

  1. Чи можливе застосування моделі «стимул-реакція» для пояснення поведінки людини?

  2. Чи є обов’язковим підкріплення в теорії А. Бандури?

  3. Яку роль відведено підкріпленню в теорії соціального навчання?

  4. Пояснити суть непрямого підкріплення та порівняти із самопідкріпленням та підкріпленням з боку інших людей.