Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Sljunina_usi_mova_prof_fil_10k_2.pdf-1350028460

...pdf
Скачиваний:
3008
Добавлен:
08.06.2015
Размер:
1.09 Mб
Скачать

302 Усі уроки української мови в 10 класі. Профіль — українська філологія

3. Тести (деякі питання мають по дві правильні відповіді).

1.Хто вперше назвав ящерів динозаврами? А Чарльз Дарвін.

Б Народ.

В Річард Оуен.

ГНауковці із Сполучених Штатів Америки.

2.Кому належить винахід прямоходіння? А Карнозаврам.

Б Людині.

В Динозаврам.

ГТиранозаврам.

3.На які два загони за будовою кістяка поділяють динозаврів?

А Ящеротазові та орнітисхії.

Б Ящеротазові та заурисхії.

В Заурисхії та орнітисхії.

ГКарнозаври та целурозаври.

4.Що в перекладі означає слово «терапод»? А Маленький дракончик.

Б Тиранозавр.

В Жахливий ящір.

ГЗвіроногий.

5.Динозаврами вважаються лише… А Ящери, які жили у воді, літали в повітрі, жили на землі.

Б Наземні ящери.

В Ящери, у яких кінцівки були розташовані знизу тулуба, а не з боків.

ГУсі ящери.

6.Тиранозаври належали до… А Целурозаврів.

Б Карнозаврів.

В Птахотазових.

ГЗауроподоморфів.

7.До тераподів належать…

А Усі хижі динозаври.

Б Лише травоїдні динозаври. В Лише тиранозаври.

ГУсі динозаври.

8.Лише травоїдні динозаври належать до групи… А Ящеротазові.

Б Тераподи.

ІІ семестр. Самостійні частини мови

303

 

 

ВЗауроподи.

Г Карнозаври.

9.Існує припущення, що великі динозаври жили… А По 40–50 років.

Б По 200300 років.

ВПонад 1000 років.

ГПо кілька десятків років.

10.Ящеротазові динозаври були дуже розповсюджені…

А У тріасовому і юрському періодах.

Б У юрському періоді. В У тріасовому періоді.

ГУ 1842 р.

V. Підсумки уроку

VI. Домашнє завдання

Підготуйте письмовий переказ прочитаного тексту.

Урок № 128 БЕЗОСОБОВІ ФОРМИ НА -НО, -ТО.

СТИЛІСТИЧНІ ФУНКЦІЇ ДІЄСЛІВНИХ ФОРМ

Мета: повторити і поглибити знання десятикласників про безособові дієслівні форми на -но, -то, подати знання про стилістичні функції дієслівних форм; формувати вміння визначати безособові форми в реченні, з’ясовувати їх граматичні ознаки, синтаксичну роль, вміння створювати діалоги, використовуючи виражальні можливості дієприкметників, дієприслівників та форм на -но, -то; виховувати екологічну культуру, бережливе ставлення до природи.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок. Обладнання: копії текстів, картки для роботи в групах для сти-

лістичного експерименту, картки для самостійної роботи.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення з темою та метою уроку

304 Усі уроки української мови в 10 класі. Профіль — українська філологія

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1.Лінгвістичне спостереження. Поставте до наведених слів запитання, визначте їх дієслівні ознаки, доберіть залежне слово, спробуйте змінювати за особами, відмінками, родами. Поміркуйте, як утворені ці слова.

Намальовано, здобуто, створено, написано, відкрито.

2.Коментар учителя.

Безособова форма дієслова на -но, -то твориться від пасивних

дієприкметників шляхом заміни закінчення на суфікс : прочита- ний — прочитано, виконаний — виконано, вимитий — вимито.

Ця форма — незмінювана. Вона, як і безособові дієслова, вживається в ролі присудка в безособових реченнях.

Дієслова в безособовій формі на -но, -то завжди є перехідними. Безособову форму дієслова на -но, -то вживають замість пасивних дієприкметників тоді, коли є потреба наголосити на дії, а не

на ознаці (За І. Ющуком).

ІV. Формування практичних умінь і навичок. Виконання тренувальних вправ

1.Утворіть від дієприкметників форми на -но, -то.

Розлитий, прочитаний, розбитий, замкнутий, створений.

2.У поданих реченнях визначте форми на -но, -то, поясніть їх творення. З’ясуйте їх синтаксичну функцію. Вкажіть стилістичну роль.

1.Коней подано. Тривожно затрубив ріг. Він будив лісову тишу, звідусіль кликав на допомогу полісовщиків (М. Стельмах). 2. В місцях, потерпілих від злої навали, ми все, що зруйновано, знов збудували (Н. Забіла). 3. Вам казано — любіть братів! (О. Олесь). 4. Вже пройдено стільки, а пісні немає, Яку я задумав іще повесні (Л. Талалай). 5. Є ти, та є пісок, та хвиля крутогнута, малиновий ковток — і все, усе забуто… (П. Мовчан). 6. В гостях завжди почуваєш себе зв’язано (Ю. Збанацький). 7. «Київ» походить від імені полянського князя Кия, про якого в літописі було написано: «Було три брати: одному ім’я Кий, а другому Щек,

атретьому Хорив, і сестра їх Либідь» (З журналу).

3.Переробіть речення, використовуючи дієслівні форми на -но, -то.

1.Науковці налічили сотні тисяч українських пісень. Більшість цих пісень зібрали окремі фольклористи й фольклорні експедиції (З посібника). 2. Пронизливий вітер гнав сиві косяки

ІІ семестр. Самостійні частини мови

305

 

 

дощу мимо освітлених вікон будинків, навскіс у вируючу темінь (О. Гончар). 3. Осінь закурить холодні стави при долині (П. Гірник). 4. Звільнена від криг стрімка вода (М. Людкевич).

4.Стилістичний експеримент. Робота в групах з картками.

Картка № 1

Визначте стиль висловлювання. Де це можливо, переробіть речення, використавши дієслівні форми на -но, -то. Прокоментуйте наслідки такої заміни.

Жнива скінчилися. Поля густо вкриті копами. Високі навантажені гарби, ритмічно поскрипуючи, везуть урожай з поля додому. В той день, як скінчилися жнива, дожали останню ниву, женці ходять по полю, збирають колоски, плетуть один спільний вінок з того колосся і співають (О. Воропай).

Картка № 2

Визначте стиль висловлювання. Замініть форми на -но, -то іншими дієслівними формами. Прокоментуйте наслідки такої заміни.

Словник високо оцінено фахівцями, хоча й висловлювалися деякі слушні зауваження… У словнику представлено більш-менш рівномірно всі основні масиви гуцульського діалекту… Уже підготовлено перший том словника, який незабаром вийде друком… Заголовні слова подано літературною графікою, без використання транскрипції, але з позначенням наголосу. Подано необхідну граматичну інформацію та стилістичні ремарки… У словнику понад 600 слів, до кожного з яких додано ілюстрацію — речення, та вказівку на населений пункт у північній Лемківщині… Реєстрові слова подано нерідко з указівкою на місце запису в говірках; тлумачення слів чи їх переклад здійснено російською мовою (З посібника).

5.Прочитайте речення. Визначте усі форми дієслова. Вмотивуйте їх стилістичне використання, проводячи, де можливо, заміну однієї форми часу, способу, виду іншою. Прокоментуйте, як при цьому змінюється стилістичне забарвлення висловлювання.

1.Люди орати, а він спати (Народна творчість). 2. Вітер хворий віє стиха. Ледве ходе, ледве диха, Та щось думає неначе І без голосу заплаче (О. Олесь). 3. Тебе послухай, то ще справді чоловіка на той світ зажену (І. Карпенко-Карий). 4. Та зустрінься ти мені ну хоч у кінці серпня! Та ми б обов’язково щось придумали (В. Козаченко). 5. Чи не продали б ви, чоловіче, тієї ялинки, що росте у вашому садочку? (М. Коцюбинський). 6.— Яку брошку ти подарував сьогодні Ніночці? — «Нефертіті».— Та яка людина

306 Усі уроки української мови в 10 класі. Профіль — українська філологія

зі смаком даруватиме таке? (Ю. Івакін). 7. Народ мій є. Народ мій завжди буде. Ніхто не перекреслить мій народ. Пощезнуть всі перевертні й приблуди і орди завойовників-заброд (В. Симоненко). 8. Звечоріло, і соловейко щебетнув (Марко Вовчок).

6.Використовуючи дієприкметники, дієприслівники та дієслівні форми на -но, -то, складіть діалог на тему: «Екологія і здоров’я».

7.Самостійна робота.

Варіант 1

1.Визначте дієвідміну дієслів.

Жевріти, будити, солити, жаліти, вміти.

2.Визначте і запишіть основу інфінітива й основу теперішньомайбутнього часу в поданих дієсловах.

Морозити, топити, відволікати, писати, принести.

3.Перебудуйте речення, замінивши одне з дієслів із залежними словами на дієприслівниковий зворот.

Спочиває степ, набирається прохолоди після денної співучої

спеки (О. Гончар).

4.Зробіть морфологічний аналіз усіх дієслівних форм у реченні. Густі комиші, укривши долину, чорніють таємничо, повиті

сріблястим туманом (М. Коцюбинський).

Варіант 2

1.Визначте дієвідміну дієслів.

Берегти, заспокоїти, балакати, хвалити, синіти.

2.Визначте і запишіть основу інфінітива й основу теперішньомайбутнього часу в поданих дієсловах.

Їхати, згоріти, їсти, берегти, шити.

3.Перебудуйте речення, замінивши одне з дієслів із залежними

словами на дієприслівниковий зворот.

Садок уже одцвівся і густо вкрив землю білими пелюстками (Г. Тютюнник).

4.Зробіть морфологічний аналіз усіх дієслівних форм у реченні. Коли поїзд почав виписувати дугу, повертаючи у степ, Іван

ще раз побачив її у відчиненому тамбурі з притиснутою до грудей рукою (Г. Тютюнник).

V. Підсумки уроку

VІ. Домашнє завдання

Використовуючи особові та безособові форми дієслова напишіть невеликий твір-опис на тему «Весняна гроза» за таким початком:

ІІ семестр. Самостійні частини мови

307

 

 

Від заходу сонця насувалася чорна хмара, душний вітер нахрапом бив об гори, хвилював комиш у плавнях, обривав виноградне листя та гнав його по чорній, каламутній, немов поораній хвилями, річці…

Лагодилась буря. Але я байдужно дивився на грізні розрухи натури, не торкала якось мого серця дика краса південної бурі… (М. Коцюбинський).

Урок № 129 ПРИСЛІВНИК ЯК ЧАСТИНА МОВИ: ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ,

МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНІ ФУНКЦІЇ. РОЗРЯДИ ПРИСЛІВНИКІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ: ОБСТАВИННІ Й ОЗНАЧАЛЬНІ. МОРФОЛОГІЧНІ ТИПИ ПРИСЛІВНИКІВ. СТУПЕНІ ПОРІВНЯННЯ ОЗНАЧАЛЬНИХ ПРИСЛІВНИКІВ. ПРАВОПИС ПРИСЛІВНИКІВ. СТИЛІСТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ПРИСЛІВНИКІВ ІЗ СУФІКСАМИ ЕМОЦІЙНОЇ ОЦІНКИ

Мета: розширити відомості про лексичне значення, морфологічні ознаки, синтаксичні функції, розряди числівників за значенням; формувати вміння відрізняти правильні форми прислівників від помилкових, редагувати речення з помилками у вживанні прислівників, розвивати вміння утворювати ступені порівняння означальних прислівників, пояснювати способи творення прислівників, комунікативно доцільно використовувати прислівники в мовленні, визначати стилістичні функції прислівника в тексті; виховувати увагу до слова, спостережливість.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок. Обладнання: копії текстів, таблиця для заповнення «Прислівник

як частина мови», таблиця для заповнення «Походження прислівників», таблиця «Правопис прислівників», орфографічний словник.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення з темою та метою уроку

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1.Розглянувши таблицю, складіть коротке лінгвістичне повідомлення про прислівник як незмінну частину мови.

308 Усі уроки української мови в 10 класі. Профіль — українська філологія

Прислівник як частина мови

ОСНОВНІ

 

ПРИКЛАДИ

ХАРАКТЕРИСТИКИ

 

 

 

 

 

Семантичні (розряди і групи)

Означальні

Способу дії

Напам’ять, жартома

 

Якісно-означальні

Високо, лагідно, наполегливо

 

 

 

 

Кількісно-

Мало, злегка, тричі, трохи

 

означальні

 

 

 

 

 

 

 

 

Обставинні

Мети

Наперекір, навмисне, напоказ

 

Часу

Торік, вчора, досі, зранку, завжди

 

Місця

Вгорі, там, туди, звідусіль

 

Причини

Ненароком, чомусь, тому, знічев’я

 

 

 

 

 

 

Граматичні (морфологічні)

Незмінність

Якісно-означальні мають Весело — веселіше — найвеселіше; ступені порівняння Тихо — більш тихо — найбільш тихо

Суфікси: -о, -е, -и, -а,

Щиро, добре, по-вовчи, учора

-ому, -ему, -ні

 

 

Будова

Прості

 

Тут, де, ясно, гарно

 

 

 

Складні

 

Куди-небудь, босоніж

 

 

 

Складені

 

На сміх, день у день

 

 

 

 

Синтаксичні функції

 

 

 

 

 

Що маєш завтра зробити, то зроби сьо-

Обставина

 

годні, а що маєш з’їсти нині, то лиши

 

 

на завтра (Народна творчість).

 

 

 

Присудок

 

Працю плуга по борозні видно (Народна

 

творчість).

 

 

 

 

 

Вставні слова

 

І найвища, по-моєму, краса — це краса

 

вірності (О. Гончар).

 

 

 

 

 

2. Розподільчий диктант. Запишіть прислівники за розрядами.

По-весняному, зненацька, вголос, зумисне, вниз, холодно, навприсядки, спокійно, сумно, утричі, дешевше, по-юнацьки, гарно, захоплено, уважно, далеко, двічі, звідусіль, досі, мимоволі, відразу, ясно, завжди.

ІІ семестр. Самостійні частини мови

309

 

 

ІV. Формування практичних умінь. Виконання тренувальних вправ

1.Знайдіть у тексті прислівники. Визначте розряд за значенням та синтаксичну функцію.

Щоночі перед нами відкривається небесна книга Всесвіту — міріади далеких зірок. Вони групуються у фігури, начебто зумисне і неспроста позбирав їх докупи, немов по-мистецькому вишив на небесному килимі вигадливі візерунки — сузір’я.

Кожен народ по-своєму поділяв небо на сузір’я. Вигляд зоряного неба невпинно змінюється залежно від пір року. Взимку, наприклад, сяють сузір’я Оріона, Великого Пса, Візничого. Навесні вони зникають, натомість з’являються інші сузір’я.

З прадавніх часів небо непереможно вабило до себе людську думку. Про нього створювалось багато-багато легенд і казок.

Сьогодні людство наполегливо проникає в незвідані глибини Всесвіту. Дедалі більше загадок космічної безодні перестає бути таємницею (С. Скляренко).

2.Визначте, від яких частин мови утворилися наведені числівники, згрупувавши їх у таблицю. Зробіть висновки. Визначте серед цих числівників якісно-означальні. Випишіть їх окремо і утворіть від них форми вищого і найвищого ступенів порівняння.

Тут, тоді, коли-не-коли, з давніх-давен, утричі, вперше, нізащо, дорого, де, позавчора, надвоє, плавом, учора, хвилююче, попереду, як, раз у раз, погано, низько, мимохідь, пошепки, надовго, по-твоєму, стоячи, там, глибоко, час від часу, широко, насамперед, тепер, важко, саморуч, колись, завжди, босоніж, гуртом, згори, завчасу, в цілому, зовсім, тепло, лагідно, по-вашому, по-третє, цікаво.

Походження числівників

№ з/п

Первинні

Від іменника

Від прикметника

Від числівника

Від займенника

Від дієслова

Поєднання різних частин мови

Сполучення слів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.Вставте пропущені букви, визначте особливості творення ступенів порівняння. Прокоментуйте ті зміни приголосних, які можуть відбуватися при творенні ступенів порівняння прислівників.

310Усі уроки української мови в 10 класі. Профіль — українська філологія

1.Урок він вивчив старанно, принаймні кра..е за інших (В. Козаченко). 2. Хіба не бачите, що небо голубіє, Що сонце ранками всміхається ніжн.., Що вся земля в якімсь чеканні дивнім мліє, І легше дихає, і дивиться ясн.. (О. Олесь). 3. Швид..е і швид..е котилися хвилі, заливали все, розливались шир..е і помалу заспокоювалися. Вони гомоніли все тих..е і тих..е, із їх гомону виникала пісня (Леся Українка). 4. ..кра..е написав курсову роботу студент Бондаренко (З посібника). 5. Тепер він слухав розповідь більш уважно. 6. Читай багато, читай по змозі якнайскор..е, аби встигнути «пройти» коли не всі, то принаймні щонайбіль..е отих шаф і розкрити для себе як..більш..е їхніх захопливих таємниць (З тв. В. Козаченка). 7. Сьогодні ..ни..е спустилися важкі сірі хмари (Ю. Збанацький).

3.Розгляньте таблицю «Правопис прислівників». Пригадайте основні правила.

Правопис прислівників

Разом

Окремо

Через дефіс

 

 

 

1. Утворені поєд-

1. Такі, які складаються

1. Утворені повто-

нанням приймен-

з прийменника та імен-

ренням того самого

ника з повнознач-

ника, в яких іменник

кореня, синоніміч-

ними частинами

зберігає своє конкретне

них, антонімічних

мови: відтепер,

лексичне значення і гра-

слів: довго-довго,

востаннє, вперше,

матичну форму: без

коли-не-коли.

передусім.

жалю, на щастя, по сусід-

2. З частками будь,

2. Утворені поєднан-

ству, на світанку.

небудь, казна,

ням кількох основ:

2. Такі, які складаються

хтозна, бо, но, то,

ліворуч, нашвидку-

з двох іменників або чис-

от, таки: будь-як,

руч, чимдуж.

лівників у поєднанні

хтозна-де.

3. Утворені поєд-

з одним або двома при-

3. Утворені від

нанням часток аби-,

йменниками: день у день,

прикметни-

ані-, де-, чи-, що-,

з боку на бік.

ків і займенни-

як- з різними час-

3. Утворені сполученням

ків із суфіксом

тинами мови: ані-

прийменника з повним

-ому, -и і префік-

чичирк, дедалі,

прикметником: в основ-

сом по-: по-новому,

щодуху, якраз.

ному, в цілому.

по-вовчи.

 

 

 

4.Поясніть правопис прислівників у наведених реченнях.

1. Як на/весні шум зелений оживляв сумну діброву, та що/ дня поет приходив до діброви на розмову (Леся Українка). 2. Тут

здіда/прадіда, із віку/в/вік збирали мед, з берез точили сік (І. Нехода). 3. Тепер, ставши з циклоном віч/на/віч, людина мусила помірятися силою з ним (О. Гончар). 4. В/день такий

ІІ семестр. Самостійні частини мови

311

 

 

розцвітає весна на землі (В. Сосюра). 5. І в/день і в/ночі кипіла робота (З посібника). 6. Люди, які розмінюють свої почуття на/ право й на/ліво, по/моєму, з/рештою мусять відчути себе злидарями (О. Гончар).

Пригадайте, що таке омофони. Поясніть правопис поданих слів.

Назустріч — на зустріч; нагорі — на горі; удвоє — у двоє; по-новому — по новому; навіки — на віки; збоку — з боку; услід —

услід; вночі — в ночі.

5.Словниковий диктант. Запишіть прислівники під диктовку.

Більш-менш, рік у рік, по-латині, по-новому, потихеньку, вкрай, вдень, довго-довго, раз у раз, де-не-де, абищо, босоніж, водночас, байдуже, іноді, потай, зблизька, завжди, позаторік, віддавна, влітку, сам на сам, деколи, донедавна, кінець кінцем, додому, по-українському, утрьох, по-літньому, здалека, напам’ять, уночі, колись, по-вашому, мимоволі, насамперед, пошепки, згарячу.

Поставте наголос у цих прислівниках. Перевірте себе за словником.

6.Стилістичний експеримент. Розкрийте дужки, утворивши прислівники вищого ступеня порівняння. Уведіть утворені словосполучення в речення. Визначте, до якого стилю мовлення ці речення належать.

(Не пізно) вівторка; ця осінь набагато (тепло); у цьому творі тема розкрита (повно); такі роботи слід читати (уважно); говоріть (голосно), бо я вас не чую; усе (рідко) світить сонце.

7.Коментар учителя.

Уділовому, науковому і публіцистичному стилях прислівники звичайно стилістично нейтральні. У художньому і розмовному стилях, крім таких прислівників, вживаються ще емоційно

забарвлені фразеологічні звороти-синоніми: сором казати, а гріх

таїти; брехнею не далеко зайдеш.

У розмовній мові поширені прислівники типу: завдовжки, завширшки, завдальшки, віднинькі, що вказують на приблизний розмір або час.

Прислівники, похідні від іменників в орудному відмінку (повагом, хороводом, підтюпцем) надають мовленню виразного національного колориту. Це ж стосується і прислівникових повторів різного виду (з давніх-давен, тихо-тихо, видимо-невидимо),

312 Усі уроки української мови в 10 класі. Профіль — українська філологія

складних слів (стрімголов, натщесерце) і прислівників із суфіксами суб’єктивної оцінки: -еньк-, -ечк-, -есеньк-, -ісіньк- (недавнечко, веселенько, байдужісінько) (З підручника).

8.Прочитайте, аргументовано визначте стиль кожного висловлювання. Проаналізуйте роль і значення прислівників у реченнях. Прислівники яких розрядів переважають у різних стилях?

1.Раненько вдосвіта ви берете рушницю, весло, кошик, де покахкує крякуха, і йдете на Кирмасове озеро (Остап Вишня).

2.Як свідчить статистика, нині в Україні на вибір імен для дітей усе більше впливають популярні телесеріали (З посібника).

3.Обережненько, тихесенько колупаючись у рясці, лиска пливе до крякухи (Остап Вишня). 4. Чи добре вона зробила, отак, як сніг на голову, з’явившись у цій кімнаті (В. Собко). 5. Торговельні маклери — посередники, які періодично налагоджують ділові контакти (З кн. «Ділові папери»). 6. Прокидаюсь на березі Десни. Сонце високо, косарі далеко, коси дзвенять, коні пасуться. А на Десні краса! (О. Довженко). 7. Сонце низенько, то й вечір близенько (Народна творчість). 8. У тиху погоду в лісі ані шелесне: тихо-тихо, тільки коли-не-коли флейтою іволга заграє, застукотить дятел, затилікає щиглик… І знову тихо… (Остап Вишня).

9.Відредагуйте речення, правильно й доцільно вживаючи прислівники.

1.Нечутно ступаючи, Василь спустився ще низько, пірнув у темряву, як у густу чорну хмару (Д. Ткач). 2. Вітер дув найсердитіше, дощ лив найчастіше (О. Іваненко). 3. Протягом дня ми спілкуємося з різними людьми. Спілкуємося близько і постійно з рідними в сім’ї (З підручника). 4. Маркетинг — комплексна система заходів з організації управління виробничо-збутовою діяльністю, що ґрунтується на вивченні ринку з максимальнісінько можливого задоволення потреб покупців (З кн. «Ділові папери»).

V. Підсумки уроку

VІ. Домашнє завдання

Прочитайте. Зробіть повний морфологічний розбір прислівників, заповнивши таблицю.

Чудово було тут, на Дніпрі! Широко, на кілька верстов розметнувся він, спокійно плинучи під сонцем до моря. Святково мигтять чайки над небесно чистою водяною рівниною, біліють вітрильники, снують шаланди, підходять плоти… Сила-силенна

ІІ семестр. Самостійні частини мови

313

 

 

води, чистої, свіжої, солодкої, плине і плине кудись до моря. Багатий нею Дніпро, багатший за всякого царя. Весь ярмарок, згоряючи від спраги, черпає з нього пригорщами, кухлями, тисячами відер, а в ньому не меншає анітрохи. Найвправніші нирці не можуть сягнути дна в його холодних глибинах. Як добре, що належить він усім, однаково привітний та щедрий до кожного (О. Гончар).

Морфологічний розбір прислівника

№ з/п

Прислівник

На яке питання відповідає

Розряд за значенням

Ступінь порівняння

Від якої частини мови утворений

Правопис

Синтаксична роль

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок № 130

УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 30. СКЛАДАННЯ УСНОГО КОНТРОЛЬНОГО ТВОРУ

Мета: удосконалювати вміння учнів усно складати твори на суспільну тему в публіцистичному стилі, викладати матеріал послідовно, логічно, з дотриманням стильових ознак; розвивати творчу уяву, текстотворчі вміння; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до неї і почуття особистої відповідальності за майбутнє планети.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь. Обладнання: копії текстів, пам’ятка «Як підготувати усне пові-

домлення в публіцистичному стилі».

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення з темою та метою уроку

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Назвіть ознаки публіцистичного стилю. Яке призначення публіцистичних творів? Поясніть лексичне значення слова екологія.

314 Усі уроки української мови в 10 класі. Профіль — українська філологія

ІV. Підготовчий етап

1.Відновіть речення, розставивши слова і словосполучення в правильному порядку. Чи погоджуєтесь ви з висловленими думками?

1. час, Хто, не бачить, біда, що, не міф, отямитися, не результат емоцій, екологічна, і, не чує, збайдужів. 2. і, не, тебе, ти, Рятуючи, нащадки, своє, природу, рятуєш, проклинатимуть, майбутнє. 3. неможливо, Шанувати, без, про, навколишній, природу, глибоких, світ, знань.

Довідка. 1. Хто збайдужів, не бачить і не чує, що екологічна біда — не результат емоцій, не міф, час отямитися (М. Міщенко). 2. Рятуючи природу, ти рятуєш своє майбутнє, і нащадки не проклинатимуть тебе (З газети). 3. Шанувати природу неможливо без глибоких знань про навколишній світ (В. Скуратівський).

2.Прочитайте уривки з віршів. Знайдіть приклади фонетичної виразності (асонанс, алітерацію; анафору, епіфору). Які проблеми хвилюють авторів?

* * *

Ліси мої, хто вас убереже?

Чи є у вас тепер хоч неба синій клапоть? Що людству залишається? Невже — Обнятися з лелеками і плакать?

(О. Пахльовська)

* * *

Куди ж ти дививсь, коли діти твоєї надії, Руйнуючи спокій іще праслов’янських пластів, Заклали реактор, як міну повільної дії, Під саму колиску твоїх однокровних братів.

(Б. Олійник)

3.Запишіть тест під диктовку. Перевірте. Визначте тему, основну думку, стиль висловлювання. Чи погоджуєтесь ви з міркуваннями автора?

Людина, котра не засвоїла духовних цінностей, не перейнялася любов’ю до природи, рано чи пізно стане брутальним споживачем.

Чи часто ми замислювалися над тим, чому околиці сіл збідніли на лелечі гнізда, призамулилися на видолинках живі джерела? Поріділи солов’їні переспіви, і зникли галасливі базари чаїних колоній, і рідко почуєш жайворонків. А може, в цьому є і кожного з нас провина? Вирушаючи до лісу, не всі пам’ятають священне

ІІ семестр. Самостійні частини мови

315

 

 

правило: корінець боровика ні за яких обставин не можна виривати, а лише підрізати; у пошуках лікарських рослин ми нерідко забуваємо, що висмикнута із землі травичка навічно позбавлена свого родоводу, розчавлена на квітці бджола вже ніколи не запилить маточку… Перечавлене гусеницею трактора джерело захиріє і зникне, а націлене дуло рушниці над розмахом крячки осиротить виводок, і виллятий недбайливцем мазут залишить на довгі літа мертву пляму на тілі землі… (За В. Скуратівським).

Знайдіть у тексті дієприкметники і дієприслівники. Вкажіть їх граматичні ознаки.

4. Творче конструювання. Допишіть поетичні рядки.

ЧОРНА ГОДИНА

Така їм чорна … година, Ніхто … чорнішої в селі.

Одні лиш … вивезли в хустинах, Не взявши навіть … … Самотній пес … … …

Ізавива на місяць, що горить. Ніде нікого. Від … духу Уже одвикли … … …

Ніде нікого. В … раї Важкі плоди … від роси.

Та навіть … в раї цім немає,

Інікого плодами …

* * *

Когось чекаєм чи чогось із неба, Вже був …, тепер звізда — Полин. Кому за всіх … треба?

Чому безсилі нині … … … ? Те покоління — тихе …,

Оркестри мідні, кулями слова… Кричить земля, як …; Вона ще вірить, що … …

Порівняйте ваш варіант з авторським.

ЧОРНА ГОДИНА

Така їм чорна випала година, Ніхто не знав чорнішої в селі,

Одні лиш сльози вивезли в хустинах, Не взявши навіть грудочки землі… Самотній пес дитячу ляльку нюха І завива на місяць, що горить.

Ніде нікого. Від людського духу Уже одвикли миші і щури.

316 Усі уроки української мови в 10 класі. Профіль — українська філологія

Ніде нікого. В яблуневім раї Важкі плоди іскряться від роси. Та навіть змія в раї цім немає, І нікого плодами спокусить.

(Л. Талалай)

* * *

Когось чекаєм чи чогось із неба, Вже був потоп, тепер звізда — Полин, Кому за всіх спокутувати треба? Чому безсилі нині батько й син?

Те покоління — тихе божевілля, Оркестри мідні, кулями слова… Кричить земля, як мати-породілля; Вона ще вірить, що вона жива.

(М. Людкевич)

Про яку трагедію йдеться в цих віршах?

5. Опрацювання пам’яткиПАМ’ЯТКА.

«Як підготувати усне повідомлення

впубліцистичному стилі»

1.Продумати тему повідомлення.

2.Підготувати матеріал для виступу.

3.Говорити переконливо, дбати про розкриття теми.

4.Не подавати багато зайвої інформації.

5.Наводити факти з життя, ЗМІ.

6.Не переобтяжувати виступ загальними фразами.

7.Наводити цікаві факти, ставити риторичні запитання.

8.Не говорити надто довго.

9.Не кричати, не говорити занадто тихо.

10.Дотримуватися стильових особливостей.

V. Усне складання твору.

1.Уявіть, що вам потрібно виступити з повідомленням «Екологічна культура людини» на загальношкільних зборах. Складіть усне повідомлення в публіцистичному стилі, давши відповіді на такі питання:

чому, на вашу думку, обрана тема для обговорення актуальна? назвіть приклади байдужості, недбалого ставлення до природи.

назвіть можливі шляхи вирішення проблеми збереження довкілля.

ІІ семестр. Самостійні частини мови

317

 

 

VІ. Підсумки уроку

VІІ. Домашнє завдання

Письмово оформити твір, складений усно на уроці.

Урок № 131

УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 31.

КОНТРОЛЬНИЙ ПИСЬМОВИЙ ТВІР

Мета: удосконалювати мовленнєво-комунікативні вміння розкривати тему, виразно формулювати основну думку, виокремлюючи головний і другорядний матеріал; викладати матеріал логічно й послідовно, дотримуючись єдності стилю; виявляти власне ставлення; виховувати любов до рідної мови.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь. Обладнання: копії текстів, плакати, текст для переказу.

ХІД УРОКУ

Мово рідна, слово рідне, хто вас забуває, той у грудях не серденько, тільки камінь має

С. Воробкевич

Як прислів’я чудове, Йде від роду до роду,

Що народ — зодчий мови, Мова — зодчий народу

Д. Білоус

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення з темою та метою уроку

ІІІ. Підготовча робота до складання контрольного письмового твору

1.Прочитайте епіграфи до уроку. Чи погоджуєтесь ви з міркуваннями авторів?

2.Прокоментуйте висловлювання.

1.Без усякої іншої науки ще можна обійтися; без знання рідної мови обійтися не можна (І. Срезневський). 2. Нитками рідної мови ми зв’язані з усіма іншими (П. Житецький). 3. Мова козаків дуже ніжна і сповнена пестливих виразів та надзвичайно витончених зворотів (П’єр Шевальє, 1663 р.). 4. Вона вся з гомону

318 Усі уроки української мови в 10 класі. Профіль — українська філологія

полів, лісів і морів отчої землі, мережана сходом і заходом сонця, гаптована сяйвом місяця, зірок і переткана калиною, барвінком

івишневим цвітом; кожна її ниточка вимочена в Дунаї, криницях

іструмках людської звитяги… Вона вся з тучі й грому, як з води

іроси,— така українська мова (За Б. Харчуком). 5. Мова рідна звучить, наша мова — шум гаїв, шелест ниви у ній, кобзи пісня тривожна, діброва і Дніпра неспокійний прибій (О. Ющенко).

3.Прочитайте висловлювання про мову різних народів. Як автори характеризують різні мови, на які особливості звертають увагу?

1. Вслухаюсь у гірську гортанну мову і чую відгомін кавказьких лун (Г. Усач). 2. Німецька мово! Прохолодний кірш з твердими кісточками стиглих вишень (Ю. Бердик). 3. О мово українська! Ти — вода з кринички, над якою гнуться верби, холодна,

іпрозора, і проста, а без води я вже давно помер би… (Ю. Бердик).

4.Виразно прочитайте поезії. Які враження вони викликали у вас? Знайдіть епітети, порівняння, метафори про мову. Як автори ставляться до рідної мови?

РІДНЕ СЛОВО

Хто ми в світі без рідного слова? — Запитаю, щоб чулось навкруж.

Ой болить і пече мене знову Глухота перекошених душ.

Ну і що? — хтось промовить зухвало. — Слово хліба чи сала додасть?..

Дух живий поміняти на сало — Чи не гріх це важкий, не напасть? Братнє слово мені не байдуже — Хай у серці кубелечко в’є.

Та усе ж мені хочеться дуже, Щоб стозвуко звучало й моє. Рідне слово… Ні, вітер огуди Не затулить нам злякано рот.

Ми без нього такі собі — люди, А із ним — український народ.

(В. Крищенко)

* * *

Народе мій, дитино ясночола, Живи й орудуй мовами всіма, Бо кожна мова — твого духу школа, Твоєї правди золота сурма.

ІІ семестр. Самостійні частини мови

319

 

 

Вклякни перед зорею світовою, Що пломеніє, наче сонця креш, Та не молися мовою чужою, Бо, на колінах стоячи, умреш!

(Д. Павличко)

* * *

Мово Дніпра, і Карпат, і Великого Степу, Диво ж моє!

Із водоспадами грім-діалектів на плечах, Із легіоном струмочків-говірок лелечих.

Ти ж блискавками-ключами шугаєш по небу, Сонечком красним встаєш, Мово Дніпра, і Карпат, і Великого Степу.

Хто ж так злічив! Як піску біля Чорного моря, Стільки перлин, Слів-діамантів ясних — ніби рос красовитих

Поспіль на кулі земній, на тополях і квітах. (М. Данько)

РІДНА МОЯ УКРАЇНСЬКА МОВА Ти потрібна мені, як вода у пустелі,

Ти потрібна мені, як вогонь Прометеїв, Ти потрібна мені, як повітря, як сонце, Ти потрібна мені, як на волю віконце.

Бо без тебе я — раб без родини, без долі, Бо без тебе я — прах, що розвіють у полі.

Ілюблю я тебе, твою пісню і слово,

Іне зраджу тебе, материнськая мово. Ти потрібна мені…

(С. Двірняк)

5.Колективна робота з текстом. Прочитайте. Визначте тип і стиль мовлення. З’ясуйте, чи актуальна тема висвітлюється автором. Виділіть мікротеми. Складіть план висловлювання.

Історія нашого народу налічує багато століть. По-різному за той час називали себе наші предки, а сусідні народи називали їх і кіммерійцями, і скіфами-орачами, і венедами, й антами, й руссю (тобто русами, русичами чи русинами), і козацьким народом, і малоросами, і, нарешті,— українцями.

Нелегкою була їхня доля: багатющі землі, ліси, води й клімат України приваблювали різних завойовників.

У таких же нелегких умовах розвивалася й українська мова. Уперше її слова були записані ще 448 року візантійським мандрівником та істориком Пріском Панійським.

Жива українська мова хоч важко, але неухильно пробивала собі шлях до визнання. Її елементи відчутні і в «Повісті временних

320 Усі уроки української мови в 10 класі. Профіль — українська філологія

літ» та в інших літописах. Українська мова відбита і в ста- рослов’янсько-українському словнику Памви Беринди 1627 року і у граматиці давньоукраїнської мови Івана Ужевича 1643 року, в козацьких літописах, у народних піснях та думах.

Живу, розмовну мову на ступінь літературної піднесли ще несміло Іван Котляревський і рішуче, впевнено — великий народний поет Тарас Шевченко.

Проте українська мова була небажана для різних поневолювачів. Українську мову поволі відтісняли з усіх ділянок суспільного життя на задній план.

У другій половині 80-х років ХХ століття в Україні активізувалися національно-визвольні змагання, розгорнулася боротьба за права української мови. 24 серпня 1991 року Україна була проголошена самостійною і незалежною державою. У Конституції України, прийнятій 28 червня 1996 року, записано: «Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України».

Коли людина знає багато мов — це прекрасно. І шанувати треба всі мови, бо немає мов вищих і нижчих. Але знати й шанувати мову рідного народу, користуватися нею — це не тільки обов’язок, а й найперша потреба кожної справді культурної людини. Без цього перестають існувати народ, суспільство, без цього деградує сама людина (За І. Ющуком).

6. Розгляньте плакати. Які враження вони викликали у вас?

ІV. Складання контрольного письмового твору

в публіцистичному стилі на тему «Зникає все, а рідне слово вічне»

V. Підсумки уроку

VI. Домашнє завдання

Написати твір на тему «Вилив душу в пісні український народ».

ІІ семестр. Службові частини мови, їх загальна характеристика

321

 

 

СЛУЖБОВІ ЧАСТИНИ МОВИ, ЇХ ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА

Урок № 132 ПРИЙМЕННИК, ЙОГО ОСОБЛИВОСТІ. ГРУПИ

ЗА ПОХОДЖЕННЯМ І МОРФОЛОГІЧНИМ СКЛАДОМ. ПРАВОПИС ПРИЙМЕННИКІВ. ПЕРЕХІД ПОВНОЗНАЧНИХ СЛІВ У ПРИЙМЕННИКИ. СИНОНІМІЯ ПРИЙМЕННИКОВИХ КОНСТРУКЦІЙ

Мета: повторити і поглибити знання школярів про морфологічні ознаки прийменника як службової частини мови, подати відомості про перехід повнозначних слів у прийменники; формувати вміння аналізувати тексти щодо правильності вживання прийменників, добирати українські відповідники до прийменникових конструкцій російської мови; виховувати старанність, сумлінне ставлення до навчання.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок. Обладнання: копії текстів, схема «Прийменник як службова час-

тина мови», таблиця «Відмінки іменника з прийменником», таблиця для заповнення «Правопис прийменників», схема морфологічного розбору прийменника.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення з темою та метою уроку

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1.Бесіда з учнями.

Пригадайте, які частини мови називаються службовими? Яка частина мови називається прийменником?

Чому прийменник називають службовою частиною мови? Які функції виконує прийменник у мові?

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]