Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Sljunina_usi_mova_prof_fil_10k_2.pdf-1350028460

...pdf
Скачиваний:
3008
Добавлен:
08.06.2015
Размер:
1.09 Mб
Скачать

62Усі уроки української мови в 10 класі. Профіль — українська філологія

5.Робота в групах.

Група 1

Складіть звіт бібліотекаря про поповнення бібліотечного фонду за рік.

Група 2

Складіть звіт учня про прочитану літературу влітку.

Група 3

Складіть звіт редактора видавництва про вихід у світ книг за рік.

V. Підсумки уроку

VI. Домашнє завдання

Складіть бібліографію на тему «Екологічна культура людини», а потім напишіть звіт про виконану роботу. У процесі складання бібліографії скористайтеся мережею Інтернет, а також шкільною та районними бібліотеками.

Урок № 78

ТЕМАТИЧНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 5.

КОНТРОЛЬНИЙ ТЕСТ

Мета: перевірити рівень засвоєння знань і вироблення вмінь з теми, з’ясувати можливі недоліки в ході опанування мовною теорією; формувати вміння швидко орієнтуватися в матеріалі теми, доцільно використовувати набуті навички під час виконання практичних завдань; виховувати відповідальне ставлення до навчання.

Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів.

Обладнання: тести.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення з темою та метою уроку

ІІІ. Виконання тестових завдань

Варіант 1

1.У якому рядку всі словосполучення є фразеологізмами?

АЧитати повість, стримано засміятися, перейти вулицю, довести додому.

ІІ семестр. Українська лексикографія

63

 

 

БКінець уроку, пекти картоплю, відчинені двері, гнути залізо.

ВЛегкий хліб, переливати з пустого в порожнє, брати воду, засипати вугілля.

ГПекти раків, читати по очах, западати в душу, писана красуня.

2.У якому рядку фразеологізми становлять синонімічний ряд? А Пасти задніх, ґав ловити, зуб за зуб, правити теревені.

Б Кров з молоком, від серця відлягло, впасти духом, рукою подати.

В Ні пари з уст, мов у рот води набрав, тримати язик за зубами, грати в мовчанку.

ГЗривати маску, відкривати очі, хоч у вухо бгай, міряти на свій аршин.

3.Який фразеологізм є антонімічним до інших? А Одним миром мазані.

Б Одного гніздечка птиці.

В Не з нашої парафії.

ГДва чоботи — пара.

4.Укажіть рядок фразеологізмів власне українського походження.

А Манна небесна, гордіїв вузол, хоч греблю гати, намилити шию.

Б Альфа і омега, вовк в овечій шкурі, два боки однієї медалі, сіль землі.

В Гарбуза дістати, не до жартів, до булави треба голови, світ макітриться.

ГІдея фікс, дамоклів меч, у голові джмелі літають, як корова язиком злизала.

5.Позначте рядок, у якому правильно розкрито значення фразеологізму гордіїв вузол.

А Сплутана волосінь рибальського спінінга. Б Спеціальний спосіб зав’язування вірьовки.

В Дуже складна, заплутана справа.

ГОдин з прийомів вільної боротьби.

6.Визначте, який із наведених фразеологізмів має значення «розірвати дружні стосунки».

А Міряти на свій аршин. Б Набити оскому.

В Вбити клин.

ГРозбити глек.

64Усі уроки української мови в 10 класі. Профіль — українська філологія

7.Назвіть авторів перших українських лексикографічних праць.

А Л. Зизаній, П. Беринда.

Б Б. Грінченко.

В Л. Полюга, С. Головащук.

Г В. Бусол.

8.Укажіть речення, в якому вжито фразеологізм.

А Кажу вам правду велику: краще буде Содомові й Гоморрі в день страшного суду, ніж вам, що відреклися й плюнули

на матір свою (У. Самчук).

ББули такі випадки, що рибалка стрибав у воду, щоб ухопити коропа руками. Шубовсь! В одежі, в чоботях, з кар-

топлею в торбинці… Даремно! (Остап Вишня).

В Це він має на увазі ті сріблясті літаки, що ними вилискує степ полігонний, та тих командирів, що часом звідтіля заїжджають до нього і шанобливо здоровкаються за руку, і не тільки тому, що він знатний чабан та вміє, як ніхто, варити кашу, а найбільше за розум вони поважають старого (О. Гончар).

ГВ Україні в часи середньовіччя у шкільній науці теж панувала латина (А. Коваль).

9.В орфографічних словниках представлено:

А Нормативне написання.

Б Літературну вимову.

В Пояснення лексичного значення слова.

ГСиноніми слова.

10.Укажіть вид наведених фразеологізмів (фразеологічні єдності, фразеологічні зрощення, фразеологічні сполучення, фразеологічні вирази) та з’ясуйте їх значення.

Брати участь; пекти раків; дихати на ладан; насупити брови;

купити кота в мішку.

11.Доберіть до кожного слова синоніми-фразеологізми. Плакати, соромитися, червоніти.

12.Складіть діалог з поданими фразеологізмами.

Буря у склянці води, лебедина пісня, коронний номер.

Варіант 2

1.У якому рядку всі словосполучення є фразеологізмами?

А Ґав ловити, пасти задніх, розбити глек, альфа і омега.

Б Від серця відлягло, дістати по шапці, чужа праця, відчинені двері.

ІІ семестр. Українська лексикографія

65

 

 

В Братися за розум, писати вірші, іти до школи, наламати хвоста.

ГПерейти вулицю, душа не на місці, не бачити смаленого вовка, не бачити друга.

2.У якому рядку фразеологізми становлять синонімічний ряд? А Нестися високо вгору, сісти на мілину, терпець урвавсь,

лізти на мед.

Б Брехні справляти, замилювати очі, напускати туману, дзвін великий лить.

В Нуль без палички, пальці гризти, підставляти ногу, жити одним днем.

ГЗбити з пантелику, теревені правити, облизня піймати, грати дурня.

3.Який фразеологізм є антонімічним до інших?

А Кожен кулик своє болото хвалить.

Б У чужій хаті і борщ добріший.

В На чужому коні й їздиться краще.

ГЧуже краще свого, своє варте буряка гнилого.

4.Знайдіть рядок фразеологізмів з античної міфології.

А Гордіїв вузол, за царя Панька, в очах зеленіє, вмивати руки.

Б Сізіфова праця, танталові муки, ахіллесова п’ята, геркулесові стовпи.

В Ноїв ковчег, земля обітованна, до булави треба голови.

ГЖурба сушить, тягар на душі, аж за вухами лящить.

5.Позначте рядок, у якому правильно розкрито значення фразеологізму надягати овечу шкуру.

А Мати лагідний, неконфліктний характер.

Б За жодних умов не втручатися у конфліктну ситуацію.

В Під маскою доброзичливості приховувати підлі наміри.

ГВіддавати перевагу одягові з овечого хутра.

6.Визначте, який із наведених фразеологізмів має значення «відмовляти кому-небудь при сватанні».

А Набивати ціну. Б Пасти пташок. В Впіймати ґаву.

ГДати гарбуза.

7.Назвіть перші українські лексикографічні праці. А «Словник української мови» Б. Грінченка.

Б «Лексисъ» Л. Зизанія та «Лексикон» П. Беринди.

66 Усі уроки української мови в 10 класі. Профіль — українська філологія

В «Словник української мови» в 11 томах.

Г«Великий тлумачний словник сучасної української мови».

8.Укажіть речення, в якому вжито фразеологізм.

А Ніжно вплітається в гомін Дніпра добре і щире Шевченкове слово (В. Скомаровський).

Б Люблю я в рідному краю веселі співанки пташині.

В Палав «Собор» — палали й інші кращі твори, трагічно ламалися під тим вогнем долі окремих літераторів.

ГЧому чужі тривоги нам зелені? Біду чужу не візьмемо руками. О люди добрі, чуєте чи ні? Ви не носіть за пазухою камінь (Г. Рибцуник).

9.У тлумачних словниках представлено:

А Нормативне написання. Б Літературну вимову.

В Пояснення лексичного значення слова.

Г Синоніми слова.

10.Укажіть вид наведених фразеологізмів (фразеологічні єдності, фразеологічні зрощення, фразеологічні сполучення, фразеологічні вирази) та з’ясуйте їх значення.

Пасти пташок; дуба врізати; серце — не камінь; прикусити

язика; біла ворона.

11.Доберіть до кожного слова синоніми-фразеологізми. Любити, бігти, втомитися.

12.Складіть діалог з поданими фразеологізмами. Розмотати клубок, нитка Аріадни, хитрий лис.

ІV. Підсумки уроку

V. Домашнє завдання

Напишіть твір-роздум на тему: «Читання словників — то інтелектуальне і духовне зростання».

ІІ семестр. Морфеміка і словотвір української мови

67

 

 

МОРФЕМІКА І СЛОВОТВІР УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ЯК УЧЕННЯ ПРО БУДОВУ І ТВОРЕННЯ СЛІВ

Урок № 79 МОРФЕМНА І СЛОВОТВІРНА СТРУКТУРА СЛОВА.

МОТИВОВАНЕ Й МОТИВУЮЧЕ СЛОВО, СТРУКТУРНОСЕМАНТИЧНІ ЗВ’ЯЗКИ МІЖ НИМИ

Мета: розширити знання десятикласників про морфеміку та словотвір як розділи мовознавства, подати відомості про мотивоване й мотивуюче слово, а також про зв’язки між ними, навчити розрізняти форми слова й спільнокореневі слова; розвивати комунікативні вміння правильно вживати їх у мовленні; виховувати уважність, увагу до слова, спостережливість.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: копії текстів, схема «Морфемна будова слова».

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення з темою та метою уроку

ІІІ. Засвоєння нового матеріалу

в процесі виконання практичних завдань

1.Прочитайте тексти та визначте спільні та відмінні риси між поняттями морфеміка та словотвір.

Текст № 1

Морфеміка — учення про значущі частини слова (морфеми).

Цей розділ пов’язує дві суміжні дисципліни: словотвір і морфологію. Це пояснюється тим, що морфеми виконують як словотворчі, так і граматичні функції, а словотворення тісно пов’язане з морфологією.

Словотвір — це розділ мовознавства, який вивчає структуру слова за способом творення його. Нове слово виникає на базі вже

68 Усі уроки української мови в 10 класі. Профіль — українська філологія

наявного в мові і сприймається як похідне, вторинне щодо того, від якого утворене. Наприклад, слова вітряк, денний сприймаються як вторинні щодо слів вітер, день. Ознаками їх похідності є мотивованість їхніх значень словами, від яких вони походять, а також складніша морфемна будова.

При словотворенні основною одиницею виступає не корінь, а частина слова (або й ціле словосполучення), що мотивує значення похідного слова, є його словотворчою базою (З підручника).

Текст № 2

Словотвір як розділ науки про мову вивчає засоби творення слів, а тому має міжрівневий характер. Його одиниці є водночас і одиницями інших мовних рівнів — це морфеми, слова, словосполучення. Усі процеси у словотворі спрямовані на творення нових слів від уже існуючих, тобто на збагачення словникового складу мови.

Морфеміка — це сукупність і система морфем у мові, а також наука про морфеми. Із словотвором морфеміка зв’язана тим, що містить у собі основні словотворчі засоби. Якщо морфеміка — це сукупність засобів словотворення, то словотвір — це функціонування, «робота» цих засобів.

Морфема (корінь, префікс, суфікс, закінчення) — це найменша значуща частина слова. Наприклад, у слові переробили виділяється морфема -роб- із значенням певної дії, як у словах робити, заробити (корінь), пере- у значенні «знову», «по-іншому», як у словах переписати, перенести, -и- словотвірний суфікс, як у білити, палити, суфікс -л- із значенням минулого часу і закінчення -и із значенням множини (З підручника).

Пригадайте, з яких морфем складається слово, яке значення має кожна з них. Охарактеризуйте кожну з них. Скористайтеся таблицею «Морфемна будова слова».

2.Графічно визначте будову слова. Дайте визначення кожній частині слова.

Приземлення, безжурно, прекрасний, музикант, червоний, незавершений, хвилина.

3.Напишіть розподільчий словниковий диктант: у першу колонку запишіть слова, що відповідають структурі ПРЕФІКС

+КОРІНЬ + ЗАКІНЧЕННЯ; у другу — ПРЕФІКС + КОРІНЬ

+СУФІКС + ЗАКІНЧЕННЯ; у третю — КОРІНЬ + СУФІКС

+ЗАКІНЧЕННЯ.

Вільний, білизна, щорічний, м’якесенький, піднісся, святковий, під’язичний, донька, оббитий, прибережний, прибіг, гірський, розвеселитися, бездумний, батьків, міський, зносити.

ІІ семестр. Морфеміка і словотвір української мови

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

69

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Службові

 

АФІКСИ

 

 

Граматичні

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Закінчення

 

СловозмінніФормотворчі

бігаєш

 

 

 

Суфікс-ти-дієсловахв утворює форму ти(інфінітивачита); суфікси -в-, -л- минулогоформуутворюютьчасу (писав,

---ішш-лслугують,);иписа для утво-

ступенявищогоренняпорівняння при- (кметниківдавній—давніший)

 

 

Префікс-най-найвищомуу ступені прикметниківпорівняння(найкращий);

утворюютьщопрефікси,видові пари Наприклад:дієслів.садити — посадити

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Словотворчі

 

) суфікси префікси,

 

 

 

 

 

(флексія):

— бігаю

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

МОРФЕМИ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кореневі

 

Основа — це частина змінюва-

ного слова, яка виражає його

лексичне значення. Вона виділя-

ється шляхом відкидання афік-

сів з граматичним значенням. Наприклад: ворот-а, чита-ти

 

 

 

 

Похідна — це основа,

у складі якої, крім кореня,

виділяються ще словотворчі

афікси і яка мотивується

через зв’язки зі спільноко-

реневими словами. Напри-

клад: морозиво мороз

 

 

 

Непохідна — це основа, у складі якої не виділя-

ються словотворчі афікси

і яка не мотивується через

зв’язки зі спільнокорене-

вими словами. Наприклад:

сонце, білий

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Корінь — спільна час-

тина споріднених слів,

яка виражає їх понят-

тєве значення

 

 

 

Зв’язаний корінь

той, що в сучасній

мові не може ви-

явити себе само-

стійно, а лише

в поєднанні

зі службовими мор-

фемами. Напри-

клад: відняти, під-

няти, розняти

 

 

 

Незв’язаний

корінь — той,

що може існу-

вати як самостійне

слово. Наприклад:

ліс лісок — узлісся

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

70Усі уроки української мови в 10 класі. Профіль — українська філологія

4.Прочитайте вислови. З’ясуйте, чи є повторювані слова спільнокореневими або формами одного слова.

1.Віками народ витворював цю мову, витворив її, одну з найбагатших мов слов’янства; триста тисяч пісень склала Україна цією мовою, в тім числі явивши пісенні шедеври незрівняної краси, дала світові Україна геніальних поетів, зажило українське слово шани й визнання серед народів близьких і далеких (О. Гончар). 2. На коні їде і коня шукає. 3. Сорока — сороці, ворона — вороні, та й піде чутка (Народна творчість). 4. Воскову кульку опускаю в нірку, щоб вивудити звідти павучка. І він вчепився, той дурний павук, той хрестовик, страхітливий павучисько. Та я боюся брать його до рук. Ти он який! — лиш роздивлюся зблизька (В. Бровиченко).

Чим різняться між собою спільнокореневі слова і форми одного

і того ж слова?

5.Вибірковий диктант. Запишіть спільнокореневі слова в одну колонку, а форми одного і того ж слова — в другу.

1. Диво, дивний, дивом, дива, дивовижний, дивак. 2. Бла-

кить, блакитноокий, блакитний, блакиті, блакитного, блакитніший, блакиттю. 3. Дзвін, передзвін, дзвінкий, дзвону, дзвінки, дзвінко, дзвіниця, дзвеніти, дзвінкотіти.

6.У наведених реченнях знайдіть спільнокореневі слова, розберіть їх за будовою. Поясніть їх лексичне значення та встановіть, якими частинами мови вони є.

1.Нахмарилась хмара хмарно, хмаринку хмурить нехмарно (В. Тиха). 2. Хліб. Хлібина. Хліб-сіль. Хлібороб. З первовіку святі слова. Бережу їх у серці, але й пам’ятаю: той же корінь і в слові «нахлібник» (С. Павленко).

Складіть власний каламбур зі спільнокореневими словами.

7.Утворіть спільнокореневі слова від поданих таким чином, щоб вони становили різні частини мови.

Свіжий, мрія, чайка, два.

8.Прочитайте текст. Дайте визначення поняттям мотивоване слово та мотивуюче слово. Чим мотивоване слово відрізняється від мотивуючого? Як ці поняття пов’язані між собою?

До основних теоретичних понять словотвору належить мотивація, словотвірна похідність, словотвірне значення та ін.

Словотвірна мотивація — семантична і формальна зумовленість значення похідного слова значеннями його складників;

ІІ семестр. Морфеміка і словотвір української мови

71

 

 

семантичні й формальні відношення між похідним і твірним словом.

Мотивація встановлюється між двома однокореневими словами, одне з яких із формального і семантичного погляду є первинним, а інше — вторинним, мотивованим. Мотивоване складніше за структурою (має більше морфем), ніж мотивуюче. Воно є двочленним: складається з мотивуючої (твірної) основи і форманта (чит-ач, спів-ець, учитель-ство, не-антагоністичний, не-ус- відомлений, солонкува-тість). Слова, мотивовані двома чи більше мотивуючими словами, мають складнішу мотивуючу основу (сонц-

е-любив/ий/, авт-о-відповід-ач, природ-о-знав-ств/о/). У наведених прикладах мотивуючими є відповідно слова сонце і любити,

авто і відповідати, природа і знати, а формантами інтерфікси -е-, -о- і суфікси -ив-, -ач-, -ств-. Отже, мотивоване слово формально і семантично складніше. Щоправда, трапляються випадки, коли ускладнення в семантичному плані супроводжується спрощенням формального плану (інтимний — інтим, бігати — біг) (М. Кочерган).

Коментар учителя. У сучасній лінгвістичній літературі для позначення словотвірної пари слів використовуються різні терміни: твірне і похідне слово, мотивуюче і мотивоване, базове

івивідне (З. Сікорська).

9.Установіть мотивовані та мотивуючі слова.

Правдивий, хліб, мороз, читати, учити, ніч, неусвідомлений, танцюрист, правда, морозиво, усвідомлений, читач, нічний, хлібний, танцювати, учитель.

10.До поданих слів доберіть мотивовані слова.

День, земля, сонце, праця, вітер, комп’ютер.

11.Прочитайте. Випишіть виділені мотивуючі слова й утворіть від них усі можливі мотивовані.

Корені можна характеризувати так, як і учнів у класі. Одні

зних трудівники. Інші живуть собі тихо, не втручаються в усі сфери життя. Серед 12 тисяч коренів виділяється активне ядро

зтрьох сотень, навколо якого групується 20 тисяч слів. Твірними в таких гніздах є слова, що виражають життєво важливі для людини поняття: бути, мати, нести, ходити, робити, земля, хліб, сіль, білий.

Жити словам у гніздах добре. І значення, і зовнішній вигляд у них подібні до твірного слова. Коли корінь гнізда міцний, то

72 Усі уроки української мови в 10 класі. Профіль — українська філологія

й родина похідних слів велика й здатна до виконання безлічі функцій у мові, у першу чергу до називання багатьох категорій людей, предметів, властивостей, явищ (Н. Клименко).

ІV. Підсумки уроку

Що вивчає словотвір?

Що є предметом морфеміки?

Як морфеміка та словотвір пов’язані між собою? Що таке значущі частини слова (морфеми)?

Яка морфема називається коренем? Які бувають корені? Наведіть приклади.

Що таке мотивуюче та мотивоване слово?

V. Домашнє завдання

Графічно визначте будову слова в поданих словах. Вкажіть вид кореня (зв’язаний чи незв’язаний). Доберіть мотивоване чи мотивуюче слово.

Прочитали, захист, гідність, писар, сіль, комар, написаний, вовчок, веселенько.

Урок № 80 ОСНОВА СЛОВА. ПОХІДНІ І НЕПОХІДНІ ОСНОВИ.

ТВІРНА ОСНОВА ТА СЛОВОТВОРЧИЙ ФОРМАНТ. СЛОВОТВІРНИЙ ТИП І СЛОВОТВІРНЕ ЗНАЧЕННЯ

Мета: поглибити знання учнів про основу слова як частину слова, ознайомити з поняттями словотвірний тип і словотвірне значення; формувати вміння визначати морфологічний тип основи слова, знаходити твірну основу, складати словотвірні ланцюжки, а також уводити слова до словотвірного типу та встановлювати їх словотвірне значення; виховувати інтерес до лінгвістичних явищ.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Обладнання: копії текстів.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення з темою та метою уроку

ІІ семестр. Морфеміка і словотвір української мови

73

 

 

ІІІ. Засвоєння нових знань у процесі виконання практичних завдань

1.Прочитайте текст. Визначте, що таке основа слова, які є морфологічні типи основ. Які основи називаються твірними?

Розгляд будови слова передбачає виділення його основи.

Уплані значення вона передає індивідуальний зміст слова, чим відрізняється від кореня, який є значеннєвою морфемою групи споріднених за цим коренем слів.

У плані вираження основа слів становить частину слова без матеріально вираженої чи нульової флексії, а в дієсловах української мови — також частину слова без формотворчого суфікса інфінітива -ти (або розмовного варіанта -ть).

До основи може входити або сам корінь, або корінь разом з словотворчими чи формотворчими афіксами — префіксами, суфіксами, крім суфікса інфінітива -ти (-ть). Залежно від цього виділяються основи непохідні і похідні.

Непохідною називається така основа, яка не поділяється на морфеми, як-от: дім, мов. У цих словах основа збігається за звуковим складом з коренем. Наявність чи відсутність флексії до уваги не береться, бо флексія не становить елемента основи.

Коли ж основа членується на корінь і афікси, її називають похідною, наприклад: брат-ик, брат-ер-ств-о.

Для того, щоб усвідомити процес творення слова в живій мовній практиці, недостатньо розкласти його на морфеми, виділити корінь чи навіть встановити морфологічний тип основи. Треба знайти те слово, зокрема ту його частину, з якої виведена похідна лексема. Цю частину похідного слова називають твірною основою. Отже, твірною вважається така основа, на базі якої тим чи іншим словотвірним способом сучасної мови безпосередньо утворене інше слово і яка є його складовою частиною.

Похідні слова можуть утворюватися від різних типів основ — непохідних і похідних. Так, для дієслова української мови учити твірною є непохідна основа уч-, а для слів учитель, учительство — похідні основи: учи- стосовно першого прикладу, учитель- щодо другого (За С. Дорошенком).

Коментар учителя. Отже, похідною основою називається основа нового слова, утворена за допомогою афіксів. До складу похідної основи, крім твірної основи, входить словотворчий афікс: суфікс, префікс, постфікс, інтерфікс, зрідка флексія із словотворчою функцією (кум — кумаL).

Усі ці афікси називають у словотворі словотворчими засобами (формантами) (З підручника).

74 Усі уроки української мови в 10 класі. Профіль — українська філологія

Поміркуйте, чому основа слова і його твірна основа часто різні за будовою.

2.У поданих словах визначте основу, охарактеризуйте її (похідна / непохідна).

Спекотний, зелений, дощ, нічний, морозиво, голова, побратим, братерський, ворота, правдивий.

3.Визначте, яка основа є твірною для наведених слів. Запишіть за зразком.

Зразок. Читання читати.

Чорнило (чорний, чорнильний, чорніти); доброта (добро, добрий, добрішати); гайочок (гай, гайок, гайовий); медичний (медик, медицина, медикаменти); мудрець (мудрощі, мудрий, мудрість); веселий (веселка, веселість, веселити).

4.Знайдіть і запишіть твірну основу до поданих слів. Доберіть мотивовані слова.

Людяність, подорожник, безвольний, білесенький, стільчик, просинь, зернистий, засніжитися, вчителька, продавець, перепросити, співрозмовник, змалювання.

5. Визначте у словах твірну основу і словотворчі афікси.

Море, морський, моряк, морячка, приморський, заморський; читати, читання, читанка, перечитувати, читач, зачитатися; багатий, багатство, багач, багато, багатіти, розбагатіти, збагатіти.

6.Для наведених слів установіть мотивуючі слова та твірні основи.

Мармурувальник, шифрувальник, бетонування, залізобетон, проектувальник.

7.Згрупуйте подані слова в дві колонки: з граматичними афіксами; зі словотворчими.

Мудрий, мудрагель, мудрець, мудріший, мудрість, мудріти, мудрішати, мудрощі, мудрування, мудрувати, мудро, помудрішаю, мудрація.

Коментар учителя. Ряд спільнокореневих слів, розташованих відповідно до послідовності їх творення, називається словотвірним ланцюжком. Наприклад: плід плідний плідник плідниковий (З посібника).

8.Запишіть спільнокореневі слова, розташувавши їх послідовно у словотвірному ланцюжку.

ІІ семестр. Морфеміка і словотвір української мови

75

 

 

Народ, народний, народногосподарський, народовладдя, народник, народництво; печаль, печальний, печальненький, печалитися, запечалившись, запечалений, печальність, запечалитися; хвилинний, хвиля, хвилина, хвилька, хвилинонька, хвилиночка, щохвилинно.

Самостійно складіть декілька словотвірних ланцюжків.

9. Знайдіть помилки у визначенні твірної основи.

Посміх ← посміхатися; степ ← степовий; довозити ← довіз; учителювати ← учителювання; водяний ← вода; підхід ← підходити; відлітати ← відліт; лісовий ← ліс.

Коментар учителя. Сукупність різнокореневих слів, що мають спільні афікси (суфікси, префікси), становлять словотвірний тип (модель). Слова одного словотвірного типу належать до однієї частини мови і мають спільне словотвірне значення, наприклад, є назвами людей за місцем проживання: киянин, львів’янин, вінничанин або є назвами осіб за видами діяльності: газетяр,

маляр, школяр, шахтар, слюсар, каменяр і т. д. (З посібника).

10.Доведіть, що кожний рядок становить словотвірний тип. Які спільні афікси мають слова в кожному словотвірному типі? Установіть словотвірне значення наведених слів.

Найкращий, найрозумніший, найвідповідальніший, наймогутніший.

Мідний, залізний, дерев’яний, скляний. Бібліотекар, аптекар, токар, поштар. Каченя, зайченя, мишеня, лисеня.

Київський, одеський, луганський, харківський. Гарбузиння, огудиння, кукурудзиння, маковиння.

11.Самостійно складіть кілька словотвірних типів.

12.Доберіть до поданих слів різнокореневі слова таким чином, щоб усі вони мали спільне словотвірне значення.

Ткацький, зеленуватий, розмалювати, перекладач, лікарка.

ІV. Підсумки уроку

Що таке основа слова? Наведіть приклади.

Які основи називаються непохідними? Наведіть приклади. Які основи називаються похідними? Наведіть приклади. Що таке твірна основа? Наведіть приклади.

Що таке словотвірний тип та словотвірне значення? Наведіть приклади.

76 Усі уроки української мови в 10 класі. Профіль — українська філологія

V. Домашнє завдання

Підготуйте лінгвістичне повідомлення на одну із тем: «Суфікси — великі трудівники», «Роль префікса у збагаченні рідної мови», «Корінь — основна частина слова».

Урок № 81 ОСНОВНІ СПОСОБИ СЛОВОТВОРУ В СУЧАСНІЙ

УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ: МОРФОЛОГІЧНІ І НЕМОРФОЛОГІЧНІ. ОСОБЛИВОСТІ ВЖИВАННЯ

ОСНОВО-І СЛОВОСКЛАДАННЯ, АБРЕВІАТУР, СКЛАДНОСКОРОЧЕНИХ СЛІВ

Мета: поглибити знання школярів про основні способи словотвору в сучасній українській мові, подати відомості про особливості вживання осново- і словоскладання, абревіатур, складноскорочених слів та їх стилістичні функції; розвивати вміння визначати спосіб творення відомих слів, виконувати словотворчий аналіз слів, читати та розшифровувати складноскорочені слова; виховувати любов до рідного слова.

Тип уроку: урок формування практичних умінь та навичок. Обладнання: копії текстів, схема «Основні способи словотвору

в сучасній українській мові», таблиця «Творення складноскорочених слів (абревіатур)».

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення з темою та метою уроку

ІІІ. Засвоєння нових знань

1.Робота зі схемою «Основні способи словотвору в сучасній українській мові». Розгляньте схему та побудуйте лінгвістичне повідомлення про існуючі способи словотворення. Коротко охарактеризуйте кожен з них, наведіть приклади.

2.Прочитайте подані слова. Вкажіть спосіб, яким вони утворені.

Недобрий, підсвічник, глушина, премудрість, читач, чайник,

шнурок, листопад, машинобудівельний, «Таврія», молодість,

ІІ семестр. Морфеміка і словотвір української мови

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

77

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Морфолого-синтаксичний

це творення слів, при якому

нове слово утворюється вна-

тини мови в іншу: операційна

ник), коло хати (перехід

іменника коло в прийменник

 

 

Лексико-синтаксичний — це утворення нового слова

(зрощення) словосполучення

в одне слово: сімсот, обидва,

добраніч, вищезазначений

 

 

 

Лексико-семантичний

це утворення нового слова

Внаслідок цього виникають

омоніми: листопад (місяць)

і Листопад (прізвище), Дні-

про (річка) і «Дніпро» (готель)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ОСНОВНІ СПОСОБИ СЛОВОТВОРУ В СУЧАСНІЙУКРАЇНСЬКІЙМОВІ

Морфологічні Неморфологічні

 

 

 

 

часоднієїпереходуслідокз-

 

іменприкметника(перехідв-

 

 

 

 

 

 

злиттяпоступовоговнаслідок

 

 

 

 

 

 

 

 

значення.змінивнаслідок

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

життя + писати; лісостеп — ліс + степ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Основоскладання

шляхомпоєднання твірних основ кожного

 

Абревіація

 

Афіксальні

 

спосібтворення слів за допомогою слово- дубок дуб

 

спосіб творення слів за допомогою сло-

заходити ходити; прехороший

 

 

 

 

спосіб творення слів за допомогою слово-

миритися мирити; слухай-но слухай

 

 

 

суфіксальний— спосіб творення слів шля-

приєднаннядо твірної основи словотвор-

суфіксів:безмежний межа

 

 

 

 

 

 

 

спосіб творення слів

зі слів: життєпис —

 

 

 

 

 

 

 

 

Суфіксальний — творчих суфіксів:

 

Префіксальний

вотворчихпрефіксів:

хороший

 

 

Постфіксальний

творчихпостфіксів:

 

 

 

Префіксально-

хом одночасного

чих префіксів і

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

78 Усі уроки української мови в 10 класі. Профіль — українська філологія

УТН, ткацтво, безвідповідально, котрийсь, хмарочос, білісінькій, НТР, затишок, гарбузище, синьо-жовтий, приморський, вітерець, ПТУ.

3.Утворіть нові слова різними способами.

Префіксальним: будова, ходити, писати. Суфіксальним: довірливий, відвертий, високий.

Префіксально-суфіксальним: танцювати, бесіда, повільний. Основоскладання: Чорне море, залізо і бетон, чорні брови. Морфолого-синтаксичним: вчений, коло двору, відпочиваючий. Лексико-синтаксичним: підписаний вище, добрий день, зірви голова.

Лексико-семантичним: ткач, Півні (назва села), Перебудова

(період у житті колишнього СРСР). Уведіть утворені слова в речення.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

1.Утворіть префіксальним способом спільнокореневі слова. Якого значення словам надають префікси? Як можна назвати однакові префікси, що утворюють різні частини мови?

Художній, рідний, високий, чистий, широкий; спів, звук, смак; гадати, думати, писати.

2.Прочитайте текст. Визначте, за допомогою чого автор досягає образної виразності тексту. Вкажіть спосіб творення виділених слів. Знайдіть слова із суфіксами. Якого відтінку вони надають слову?

А поглянеш на розсипані хатки, на завіяні снігом лужки та діброви, на мовчазні під місяцем верби, на притихлі садочки

йкриниці, згадаєш петрівчанські стіжки й копиці, скрипливі ворота чи підведені тінями тини — і звідусіль сколихнеться, оживе чиєсь кохання. Отак від хати до хати, від стежки до стежки будеш іти давніми чи свіжими слідами його (М. Стельмах).

3.Розподіліть наведені дієслова залежно від способу творення.

Розгнівати, перелякати, гнатися, заслухати, зустрітися, напрацюватися, сполучати, зневіритися, засніжити.

4.Прочитайте речення. Випишіть слова, утворені неморфологічними способами творення. Прокоментуйте спосіб творення.

1.Софійка, розповідаючи, смішно імітує того шепелявого продайдушу (О. Гончар). 2. Радий будь, що в нас, майстрів, лежачого не б’ють (Леся Українка). 3. Ось уже кілька десятиліть у всьому

ІІ семестр. Морфеміка і словотвір української мови

79

 

 

світі з перемінним успіхом борються з комп’ютерними вірусами (З газети). 4. «Сокіл» — хокейна команда Києва (З підручника). 5. А потім Гітлер, напустивши на цю землю «пантер», «тигрів» і простих, і «королівських» танків моторизованої піхоти, почав доводити, що ота чорнобрива молодиця, кароока і вишнегуба не Оксана Пшенична, а Берта чи Герта Трінбенбрінкен (Остап Вишня). 6. Україні потрібне не таке загальне піднесення економіки, як реанімації її за рахунок активізації структурної перебудови (З газети). 7. Ми знов і знов розгортаємо немеркнучі сторінки «Кобзаря» (О. Гончар).

5.Знайдіть зайве слово (наприклад, усі слова утворені морфологічним способом, а одне — неморфологічним і навпаки).

Зелений, залізний, поранений, самотній. Супутник, путівник, шляховик, мандрівник. Одинадцять, обидва, сімсот, дев’ятий.

ПТУ, ВНЗ, неп, ГЕС, нечисть.

6.Визначте, якими способами утворені авторські неологізми в наведених уривках.

1. …Тим криком немовляти з окопу мовби сама земля бунтувалася проти цього кінецьсвітнього хаосу з сліпим, моторошним, на скалки розбризканим сонцем (О. Гончар). 2. Жайворонить високий крилас, А кругом — верболозові нетрі (М. Драй-Хмара). 3. Не говоріть від імені народу,— Розперетричі ви йому впеклись! (Л. Костенко). 4. Він таки красен, цей світ, і здорово було б у ньому, не старіючи, весен триста провеснувати (О. Гончар). 5. Чи так тебе, Душе, кайданить крутія Крута мого життя (І. Драч). 6. Неосяжна осонцена днина, І собором дзвінким Україна написалась на мурах турами (В. Стус). 7. Хай загине, хай загине Мрійновтома сонних плес (В. Чумак).

7.Замініть словосполучення одним складним словом. Визначте його будову та спосіб творення.

Той, хто приносить мир; який походить з іншої землі; вкладення капіталу; період, коли косять сіно; схожий на кулю; подібний до правди; час писати; віє сухий вітер; той, хто робить хліб; зелений і жовтий.

8.Розшифруйте складноскорочені слова. Визначте словотвірну базу поданих абревіатур.

Автопарк, США, загс, медфак, метробуд, МОН, завуч, універмаг, СПУ, медпункт, ЮНЕСКО, педучилище, редколегія, НЛО, профспілка, облвиконком, санепідеміологічний, СНД, ветлікар,

80 Усі уроки української мови в 10 класі. Профіль — українська філологія

спортмайданчик, АЕС, літредактор, військкомат, АПН України, міськвно, ООН, телефільм, райрада.

9.Розгляньте пам’ятку «Творення складноскорочених слів (абревіатур)».

ПАМ’ЯТКА «Творення складноскорочених слів (абревіатур)»

Складноскорочені слова (абревіатури) можуть утворюватися:

1)складанням частин кожного з твірних слів, що входять до базового словосполучення: завмаг завідувач магазину;

2)складанням частини твірного слова й цілого твірного слова:

держадміністрація державна адміністрація;

3)складанням назв початкових літер твірних слів: УТН (у-те-ен) Українські телевізійні новини;

4)складанням початкових звуків твірних слів: загс запис актів громадянського стану;

5)складанням початкових частин і звуків, букв, цифр тощо:

облвно обласний відділ народної освіти

10.Вибірковий диктант. Запишіть слова у дві колонки: складноскорочені; складні. Поясніть їх значення і правопис.

Біло-рожевий, держбюджет, хмарочос, член-кореспондент, Кабмін, сількор, світлошкірий, спортмайданчик, лісгосп, лісостеп, Мін’юст, синьо-жовтий, правосторонній, землетрус, техред, двотомник, міськбанк, військовослужбовець, будматеріали.

V. Підсумки уроку

Назвіть морфологічні способи творення слів. Назвіть неморфологічні способи творення слів.

Який спосіб творення слів називається префіксальним, суфіксальним, префіксально-суфіксальним? Наведіть приклади. Який спосіб творення слів називається лексико-синтаксичним? Відповідь проілюструйте прикладами.

Який спосіб творення слів називається морфолого-синтак- сичним? Наведіть приклади.

Який спосіб творення слів називають лексико-семантичним? Наведіть приклади.

VІ. Домашнє завдання

Написати твір-роздум на тему: «Людина і зброя», використовуючи слова різних способів творення із дотриманням норм українського словотвору.

ІІ семестр. Морфеміка і словотвір української мови

81

 

 

Урок № 82

УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 16.

ОСОБЛИВОСТІ РОЗМОВНОГО ТА НАУКОВОГО СТИЛІВ. ТРАНСФОРМУВАННЯ ТЕКСТУ ОДНОГО СТИЛЮ В ІНШИЙ

Мета: поглибити знання школярів про особливості наукового та розмовного стилів; формувати вміння характеризувати лексичні, морфологічні, синтаксичні особливості розмовного й наукового стилів, удосконалювати володіння технікою інформаційного опрацювання текстів різних функціональних стилів і жанрів, розвивати вміння трансформовувати текст одного стилю в інший стиль, формулювати узагальнення, складати таблиці; виховувати любов до рідної мови.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь. Обладнання: копії текстів, схеми «Мовні особливості розмовного

стилю» та «Мовні особливості наукового стилю».

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення з темою та метою уроку

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Яка сфера спілкування розмовного стилю? Яка сфера спілкування наукового стилю? Яка мета мовлення розмовного стилю? Яка мета наукового стилю?

У якому жанрі реалізується розмовний стиль? Пригадайте основні жанри наукового стилю.

ІV. Формування комунікативних умінь

1.Робота в групах.

Група 1

Прочитайте текст. На його основі доповніть схему «Мовні особливості розмовного стилю», назвавши типові ознаки лексичного, граматичного та синтаксичного мовних рівнів. Підготуйте лінгвістичне повідомлення.

Ярина Васюхно, туманіючи зором та раз у раз прикушуючи губи, розказує:

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]