Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
7 сынып аз. тарих МЖ.docx
Скачиваний:
669
Добавлен:
09.02.2016
Размер:
511.88 Кб
Скачать

Қысқа мерзімді жоспар№19

Пәні: Қазақстан тарихы

Сынып: 7

Мерзімі:

Тақырыбы:

§19. Сәулет өнері мен құрылыстың дамуы. Сәндік қолданбалы өнер.

Мақсаты:

Оқушыларға қазақстандағы Х-Х11 ғасырлардағы сәулет құрылыс жүйелері мен сәндік қолданбалы өнердің дамуы туралы жан-жақты түсінік беру.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар сәулет өнері мен құрылыстың дамуына ықпал еткен факторларды ашады және оларды VI-IX ғасырлардағы сәулет құрылыстарымен салыстырып, қорытындылауға дағдыланады, көне тарихи ескерткіштерді, ұлттық құндылықтарды сақтап, қастерлеуге,өнерге және шеберлік шығармашылыққа қызығушылықтары артады.

Бағалау критерийлері:

Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау

Әдіс-тәсілдер:

«Джигсо» , «Орамал тастау», «Бинго», «Ақыл тасы»

Сабақтың барысы:

Кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе

2 минут

Сәлемдесу

Түгендеу

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару

Оқушылар оқу құралдарын дайындайды

Ауызша мадақтау

АКТ

стикерлер

2 минут

5 минут

Оқушыларды топқа бөлу

Үй тапсырмасын сұрау

1-топ

1.Қолөнердің қандай түрлері дамыды?

2.Қыш құмыра жасайтын шаберханалар қай қаладан табылды?

3.Шыны ыдыстарды жасау қалай іске асты?

4.Ұсталар қандай бұйымдар жасады?

5.Зергерлік кәсіп пен сүйек ұсатуға сипаттама беріңдер.

2-топ

1.Тұтынушы,өндіруші ұғымдарына түсінік беріңдер

2.Айырбас сауда деген не?

3.Ақшаның қандай түрлері болды, олар қандай қалаларда шығарылды?

5.Далалы өлкелерге қаладан қандай тауарлар әкелінді?

3 топ

1.Егіншіліктің дамуы неге қала санының өсіуне байланысты болоды?

2.Егін шаруашылығына байланысты қандай құрал-саймандар жасалды?

3.Егін шаруашылығы дамыған аймақтарды картадан көрсетіңдер.

4.Қандай егін дақылдары өсірілді?

Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады

«Орамал тастау» әдісі арқылы

Ауызша мадақтау

Тақырыпқа байланысты суреттер

Таныстырылым

2 минут

Тақырыпқа байланысты қысқаша түсінік беру

Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді

Стикерлер арқылы ынталандыру

Электронды оқулық

Негізгі бөлім

20 минут

Джигсо әдісі

Мәтінді оқиды

1. Сәндік қолтаңбалы өнер.

2.Сәулет,құрылыс жүйелері.

3. Кесенелер ,моншалар.

Оқушы орындау керек

Мәтінмен жұмыс

Қазақстанның саяси картасымен жұмыс

Бас бармақ арқылы бағалау

Қазақстанның саяси картасы

АКТ

А4 форматтағы түрлі-түсті қағазадар

5 минут

Жаңа сабақты қорытындылау

  • Сәндік қолтаңбалы өнер дегеніміз не?

  • Қазақстанда ірі ғимараттық құрылыстары қай кезде бой көтере бастады? Оған қандай жағдайлар ықпал етті?

  • Х-ХІІ ғасырлардағы сәулет құрылыстарының VI-IX ғасырлармен салыстырғанда қандай артықшылықтары болды?

Дәптермен жұмыс

Оқулықпен жұмыс

«Бинго» ойыны

Стикерлер арқылы

7 сыныпқа арналған Қазақстан тарихы оқулығы

Қорытынды

10 минут

Суммативті бағалау

Рефлексия жасау

Үйге тапсырма

Оқушы өзін-өзі бағалайды

Рефлексия

Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазу

Бағалау

Рефлексия

«Ақыл тасы» әдісі

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]