Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
7 сынып аз. тарих МЖ.docx
Скачиваний:
669
Добавлен:
09.02.2016
Размер:
511.88 Кб
Скачать

Қысқа мерзімді жоспар№23

Пәні: Қазақстан тарихы

Сынып: 7

Мерзімі:

Тақырыбы:

§22. Монғолдардың Қазақстан жерін жаулап алуы

Мақсаты:

Оқушыларға моңғол империясының құрылуы, қоғамдық құрылысы және басқыншылық саясаты, жаулап алудың зардаптары, оларға қарсы халықтар күресі жөнінде түсінік беру

Күтілетін нәтиже:

Оқушылардың белсенді ойлау қабілеті артады, саяси оқиғаларды өз бетінше тұжырымдай біледі

Бағалау критерийлері:

Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау

Әдіс-тәсілдер:

Диалогтық оқыту, «Кім жылдам?», «Бинго», «Ақыл тасы»

Сабақтың барысы:

Кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе

2 минут

Сәлемдесу

Түгендеу

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару

Оқушылар оқу құралдарын дайындайды

Ауызша мадақтау

АКТ

стикерлер

2 минут

5 минут

Оқушыларды топқа бөлу

Үй тапсырмасын сұрау

зымыран сұрақтары арқылы оқушылардың бұған дейінгі сабақтарда алған білімдерін тексеру

  1. Қол өнердің қандай түрлерін білесіңдер?

  2. Шыны ыдыстар қандай тәсілмен жасалған?

  3. Ортағасырлық дамыған қалаларды ата?

  4. Қолданбалы өнердің құрылыс материалы?

  5. Алғашқы құрылыс жүйісін сақтаған ескерткіштерді ата?

  6. Арыстан бабтың әулиелігін мойындаған халық арасында тараған, ұлағатты сөз?

  7. Арабтар 633 жылы қандай ұранмен көрші елдерді жаулай бастады?

  8. 709 ж. Бұхараны басып алған Араб қолбасшысы?

  9. Әбу Райхан әл-Бируни еңбектері?

  10. Жазба әдебиет өкілдерінен кімді білесің?

  11. Әли ақынның поэмасы?

  12. Сүлеймен Арслан хан Ж.Баласағұнға, сыйға берген еңбегі үшін қандай лауазым атақ берді?

2. Аттар сөйлейді

Әбу Насыр әл-Фараби

Әбу Райхан әл-Бируни

Махмуд Қашғари

Жүсіп Баласағұни

Қожа Ахмет Йасауи

Ахмет Йүгінеки

Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады

«Кім жылдам?»

  1. Ұсталық, зергерлік, сүйек ұқсату, құмырашы-көзешілік.

  2. Үрлеу тәсілімен.

  3. Отырар,Тараз,Құйрықтөбе,Сүткент,Сығанақ

  4. Сары топырақты балшық пен қыш

  5. Бабаджа хатун мен Айша бибі кесенелері

  6. Арыстан бабқа түне, Қожа Ахметтен тіле

  7. Дін үшін соғыс

  8. Кутейба Ибн Муслим

  9. «Бұрынғы ұрпақтар ескерткіші», «Асыл тастар»

  10. Ахмет Йүгінеки, Қожа Ахмет Йасауи, Әли ақын, Сүлеймен Бақырғани

  11. Жүсіп-Зылиқа

  12. Ұлы хас-хажип

2.Жылдар сөйлейді

1030-1090ж.ж.

1021-1075ж.ж.

870-950ж.ж.

973-1050ж.ж.

1103-1167ж.ж.

Ауызша мадақтау

Тақырыпқа байланысты суреттер

Таныстырылым

2 минут

Тақырыпқа байланысты қысқаша түсінік беру

Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді

Бағалау парағы

Электронды оқулық

Негізгі бөлім

20 минут

Джигсо әдісі

Мәтінді оқиды

Кендітау аймағы.Онон өзені.Болдоң жері.

Есугей батыр. «Моңғолдардың құпия шежіресі»

1155ж. Темүжін-1227ж

1206ж. Онон мен Керулен өзені. Моңғол құрылтайы. Керей ханы Торы.

Шыңғыс хан. Моңғол мемлкеті

Оқушы орындау керек

Мәтінмен жұмыс

Қазақстанның саяси картасымен жұмыс

Шыңғыс хан

Жошы ұлысы Төле ұлысы

Шағатай ұлысы Үгедей ұлысы

Бағалау парағы

Қазақстанның саяси картасы

АКТ

А4 форматтағы түрлі-түсті қағазадар

5 минут

Жаңа сабақты қорытындылау

а о с й Б л ң б л п ш ғ д ы қ н А р Д м ұ

Дәптермен жұмыс

Оқулықпен жұмыс

«Адасқан әріптер» ойыны

Бала болсаң болғандай бол,

Ағайынға қорғандай бол.

Досыңа майыспа,

Дұшпаныңа қайыспа.

Бағалау парағы

7 сыныпқа арналған Қазақстан тарихы оқулығы

Қорытынды

10 минут

Суммативті бағалау

Рефлексия жасау

Үйге тапсырма

Оқушы өзін-өзі бағалайды

Рефлексия

Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазу

Бағалау

Рефлексия

Рефлексия

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]