Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
7 сынып аз. тарих МЖ.docx
Скачиваний:
669
Добавлен:
09.02.2016
Размер:
511.88 Кб
Скачать

Қысқа мерзімді жоспар№20

Пәні: Қазақстан тарихы

Сынып: 7

Мерзімі:

Тақырыбы:

§19. Архитектуралық құрылыс жүйелері

Мақсаты:

Оқушыларды Х-ХІІІ ғ.ғ. Қазақстан территориясында салынған архитектуралық құрылыс жүйелерінің ерекшелiктерiмен таныстыру

Күтілетін нәтиже:

Архитектуралық құрылыс жүйелерінің өзiндiк ерекшелiктерi мен ұқcaстықтарын оқушылар ажырата біледі, бiлiм алуға, iзденуге талпынады

Бағалау критерийлері:

Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау

Әдіс-тәсілдер:

«Джигсо» , «Шынжыр», «Қашан?Қайда?», «Ыстық орындық»

Сабақтың барысы:

Кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе

2 минут

Сәлемдесу

Түгендеу

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару

Оқушылар оқу құралдарын дайындайды

Ауызша мадақтау

АКТ

стикерлер

2 минут

5 минут

Оқушыларды топқа бөлу

Үй тапсырмасын сұрау

  • Сәндік қолданбалы өнер дегеніміз не?

  • Қазақстанда ірі ғимараттық құрылыстары қай кезде бой көтере бастады?Оған қандай жағдайлар ықпал етті?

  • Х-ХІІ ғасырлардағы сәулет құрылыстарының VI-IX ғасырлармен салыстырғанда қандай артықшылықтары болды?

Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады

«Шынжыр» әдісі арқылы

Ауызша мадақтау

Тақырыпқа байланысты суреттер

Таныстырылым

2 минут

Тақырыпқа байланысты қысқаша түсінік беру

Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді

Стикерлер арқылы ынталандыру

Электронды оқулық

Негізгі бөлім

20 минут

Джигсо әдісі

Мәтінді оқиды

Термин сөздермен жұмыс жасайды

Оқушы орындау керек

Мәтінмен жұмыс

Қазақстанның саяси картасымен жұмыс

Бас бармақ арқылы бағалау

Қазақстанның саяси картасы

АКТ

А4 форматтағы түрлі-түсті қағазадар

5 минут

Жаңа сабақты қорытындылау

Қашан?Қайда?

Дәптермен жұмыс

Оқулықпен жұмыс

Архитектуралық құрылыстың салынған уақыты мен орналасқан жерін айтады.

Стикерлер арқылы

7 сыныпқа арналған Қазақстан тарихы оқулығы

Қорытынды

10 минут

Суммативті бағалау

Рефлексия жасау

Үйге тапсырма

Оқушы өзін-өзі бағалайды

Рефлексия

Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазу

Бағалау

Рефлексия

«Ақыл тасы» әдісі

Қысқа мерзімді жоспар№21

Пәні: Қазақстан тарихы

Сынып: 7

Мерзімі:

Тақырыбы:

§20. Дін және мәдениет. Исламның дамуы

Мақсаты:

Ортағасырлық Қазақстандық әр түрлі діни наным-сенімдері туралы, Ислам дінінің таралуы,оның мәдениетінің дамуына тигізген әсері туралы түсінікті қалыптастыру

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар әр түрлі діни бағыттардың ерекшіліктерін түсіне отырып, өзіндік қорытынды жасай білуге дағдыланады

Бағалау критерийлері:

Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау

Әдіс-тәсілдер:

«Джигсо» , «Орамал тастау», «Бинго», «Ақыл тасы»

Сабақтың барысы:

Кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе

2 минут

Сәлемдесу

Түгендеу

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару

Оқушылар оқу құралдарын дайындайды

Ауызша мадақтау

АКТ

стикерлер

2 минут

5 минут

Оқушыларды топқа бөлу

Үй тапсырмасын сұрау

  • Қазіргі сәндік қолтаңбалар туралы не білесің?

  • Айша бибі,Арыстан баб,Бабаджа-қатын кесенелерінің салыну тарихы туралы не білесің?

  • Көне мәдени, ескерткіштердің тарихымен танысу оларды қастерлеу не үшін қажет?

Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады

«Орамал тастау» әдісі арқылы

Ауызша мадақтау

Тақырыпқа байланысты суреттер

Таныстырылым

2 минут

Тақырыпқа байланысты қысқаша түсінік беру

  1. Алғашқы діни наным-сенімдердің пайда болуына қандай жағдайлар әсер еткен?

  2. Алғашқы діни наным сенімдрдің түрлерін атаңдар.

  3. Қазақ халқында Көк Тәңірі, Көк бөрі ұғымдары нені білдіреді?

Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді

Стикерлер арқылы ынталандыру

Электронды оқулық

Негізгі бөлім

20 минут

Джигсо әдісі

Мәтінді оқиды

  1. Ислам дініне дейінгі діни наныс-сенімдер.

  2. Ислам дінінің таралуы.

  3. Ислам дінінің мәдениеттің дамуына тигізген әсері.

1. Діннің пайда болуын қалай түсінесіңдер?

2. Қазақстанда қандай діни бағыттардың жұмысын білесің?

3. Аталған діни бағыттардың мақсаты сендерге таныс па?

4. Отбасында қандай дінді ұстанасыңдар?

Оқушы орындау керек

Мәтінмен жұмыс

Қазақстанның саяси картасымен жұмыс

Бас бармақ арқылы бағалау

Қазақстанның саяси картасы

АКТ

А4 форматтағы түрлі-түсті қағазадар

5 минут

Жаңа сабақты қорытындылау

Ислам діні қай жерде және қашан пайда болды?

Ислам дінінің негізін салушы және діннің басты қағидасы

Ислам дінінің негізгі бес парызы

Ислам дініндегі елдер

VII ғасырдың ортасында араб елінде пайда болған.

Діннің басты қағидасы- бүкіл әлемді жаратқан бір Аллаға бас ию.Негізін салған Алланың жалғыз елшісі Мұхаммед пайғамбар.

1.Бес мезгіл намаз оқу2.Ораза ұстау

3.Садақа беру

4.Иман.

5. Қажылыққа бару.

Сирия,Палестина

,Египет,Біріккен Араб Әмірліктері,Сауд Арабиясы,Ливан, марокко,Эфиопия т.б.

Дәптермен жұмыс

Оқулықпен жұмыс

«Бинго» ойыны

Стикерлер арқылы

7 сыныпқа арналған Қазақстан тарихы оқулығы

Қорытынды

10 минут

Суммативті бағалау

Рефлексия жасау

Үйге тапсырма

Оқушы өзін-өзі бағалайды

Рефлексия

Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазу

Бағалау

Рефлексия

«Ақыл тасы» әдісі

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]