Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
7 сынып ДЖТ МЖ.docx
Скачиваний:
607
Добавлен:
09.02.2016
Размер:
302.14 Кб
Скачать

Қысқа мерзімді жоспар№15

Пәні: Дүние жүзі тарихы

Сынып: 7

Мерзімі:

Тақырыбы:

Шіркеу және дін қызметшілері

Мақсаты:

Христиан дінінің бөлінуі, христиан қоғамындағы папалардың рөлі, епископтар мен архиепископтар туралы егжей-тегжейлі түсіндіру

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар оқулықпен өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттері артады

Бағалау критерийлері:

Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау

Әдіс-тәсілдер:

Диалогтық оқыту, ақыл тасы, зәулім үй

Сабақтың барысы:

Кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе

2 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу

Түгендеу

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару

Оқушылар оқу құралдарын дайындайды

Ауызша мадақтау

АКТ

стикерлер

3 минут

Оқушыларды топқа бөлу

Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады

Жылдам отырған топты ауызша мадақтау

Тақырыпқа байланысты суреттер

Таныстырылым

5 минут

Үй тапсырмасын сұрау

  • Киев қаласы туралы әңгімелеп беріңдер

  • Владимир Мономах кімдерге қарсы соғысты?

  • «Русская правда» заңында не туралы айтылады?

  • Киев қаласында бүгінге дейін сақталып келген сәулет өнерінің ескерткішін атаңдар

  • Киев қаласы қазіргі таңда қай елдің астанасы?

Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді

Ақыл тасы

Мадақтау арқылы ынталандыру

АКТ

Ақыл тасы

Негізгі бөлім

20 минут

Джигсо әдісі

Мәтінмен жұмыс

  • Христиан шіркеуінің бөлінуі

  • Христиан қоғамындағы папалардың рөлі

Епископтар мен архиепископтар

Оқушы орындау керек

Сұрақтар қояды, жауап береді

Жұптық, жеке жұмыстар атқарады

Белсенді топты мадақтау

Дүние жүзінің саяси картасы

А4 форматтағы қағаздар

5 минут

Жаңа сабақты қорытындылау

Христиан шіркеуінің бөлінуі

Христиан дінінің екі тармағы

Бөліну себебі

айырмашылығы

Католиктік шіркеу

Православиелік шіркеу

Дүние жүзінің саяси картасымен жұмыс

Дәптермен жұмыс

Бағалау парағы

Оқулық

Тақырыпқа байланысты суреттер

АКТ

Қорытынды

10 минут

Суммативті бағалау

Рефлексия жасау

Үйге тапсырма

Оқушы өзін-өзі бағалайды

Рефлексия

Жиынтық бағалау

Рефлексия

Қысқа мерзімді жоспар№16

Пәні: Дүние жүзі тарихы

Сынып: 7

Мерзімі:

Тақырыбы:

Орта ғасырлардағы Қытай мемлекеті, мәдениеті мен өнері

Мақсаты:

Орта ғасырлардағы Қытай мемлекеті, қытайдың қалалары , қолөнері мен саудасы, Ү-ІХ ғасырлардағы Қытай мәдениеті туралы мол мағлұмат беру

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар оқулықпен өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттері артады

Бағалау критерийлері:

Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау

Әдіс-тәсілдер:

Диалогтық оқыту, ақыл тасы

Сабақтың барысы:

Кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе

2 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу

Түгендеу

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару

Оқушылар оқу құралдарын дайындайды

Ауызша мадақтау

АКТ

стикерлер

2 минут

4 минут

Оқушыларды топқа бөлу

Үй тапсырмасын сұрау

  • «Самурай» деген сөз нені білдіреді?

  • Жапонияның саяси құрылымы қандай болды? Сегун дегеніміз кім?

  • Шаруалар көтерілісінің негізгі талаптары қандай болды? Халық жиналысы қандай мәселелерді шешті?

  • Жапон халқының ежелгі қолөнері несімен әйгілі болды?

  • Жапонияда бір орталыққа бағынған мемлекет құру үшін күрескен адамдарды атаңдар

  • Жапонияның оқшаулану саясатын қалай түсінуге болады?

Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады

«Ақыл тасы»

Мадақтау арқылы ынталандыру

Бағалау парағы

Тақырыпқа байланысты суреттер

«Ақыл тасы»

Таныстырылым

2 минут

1. Қытайда феодалдыққатынастардың орнауы

Ортағасырлық Қытайдың саяси құрылысы

  • Император (көктің ұлы) шексіз билік иесі

  • Басқарушы шененіктер: салық жинаушы, дін басшысы

  • Әскери басшылар, сот ісін басқарушылар

  • Император сарайының қызметшілері

  • Тексеруші палата

  • 10 әкімшілік аймақ

  • округтер

  • уездер

  • Діннің таралуы

Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді

Ақыл тасы

Бағалау парағы

АКТ

Ақыл тасы

Негізгі бөлім

20 минут

Джигсо әдісі

Мәтінмен жұмыс

  • Қала, қолөнер және сауда

  • Фарфор өндірісі

  • Ү-ІХ ғасырлардағы Қытай мәдениеті

  • Өнер, дебиет, ғылым

  • Халық емшілігі

  • Ян Цзянь мен Ян Гуан император сарайында кітапхана жинақтады. Қытайда каллиграфиялық жазудың негізі қаланды. Қытай мәдениеті будда идеологиясының ықпалында дами бастады. Будда шіркеуінде және оның маңында Будданың бейнесін салу, пагода тұрғызу (бірнеше қабат биік мұнаралар) қолға алынды.

Оқушы орындау керек

Сұрақтар қояды, жауап береді

Жұптық, жеке жұмыстар атқарады

Белсенді топты мадақтау

Бағалау парағы

Дүние жүзінің саяси картасы

А4 форматтағы қағаздар

5 минут

Жаңа сабақты қорытындылау

  • Ежелгі Қытай мемлекетінің шаруашылығы, қолөнері қалай дамыды?

  • Қытайдың саяси құрылымы. Императорлық әкімшілік басқару жүйесі қандай болды?

  • Ежелгі Қытай мемлекетінде қандай діндер үстемдік етті?

  • Қытай феодалдық мемлекетінің мәдениеті қалай дамыған?

  • Ұлы Жібек жолының негізгі бағыты қандай болды? Неге Жібек жолы деп аталды? Ұлы Жібек жолы қазақстан жерінің қай өңірімен өтті?

Дүние жүзінің саяси картасымен жұмыс

Дәптермен жұмыс

Бағалау парағы

Оқулық

Тақырыпқа байланысты суреттер

АКТ

Қорытынды

10 минут

Суммативті бағалау

Рефлексия жасау

Үйге тапсырма

Оқушы өзін-өзі бағалайды

Рефлексия

Жиынтық бағалау

Рефлексия

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]