- •Заняття №1
- •Зміст теми:
- •1. Вакуоля рослинної клітини виконує функцію:
- •Заняття №2
- •Зміст теми:
- •Заняття №3
- •Зміст теми:
- •Заняття №4
- •Зміст теми:
- •Заняття № 5
- •Зміст теми:
- •Заняття № 6
- •Зміст теми:
- •Заняття №7
- •Зміст теми:
- •Заняття № 8
- •Зміст теми:
- •Заняття № 9
- •Контрольні питання
- •Модуль 2 Змістовий модуль 2 Заняття № 10
- •Зміст теми:
- •Розглянути і розв’язати наступні задачі
- •Заняття № 11
- •Заняття № 12
- •Зміст теми:
- •Заняття № 13
- •Зміст теми:
- •Зміствий модуль 3 заняття № 14
- •Хід заняття:
- •Д) механізм утворення геномних мутацій. Розглянути і зарисувати в альбом
- •Заняття № 15
- •Зміст теми:
- •I. Аномалії аутосом:
- •II. Аномалії статевих хромосом:
- •Заняття № 16
- •Зміст теми:
- •В. Автосомно-рецесивний
- •Заняття № 17
- •Зміст теми:
- •Дерматогліфіка Популяційно-статистичний
- •Заняття № 18
- •Контрольні питання
- •Зміст теми:
- •Зміст теми:
- •Заняття № 21
- •Зміст теми:
- •Заняття № 22
- •Контрольні питання
- •Зміст теми:
- •Заняття № 24
- •Зміст теми:
- •Заняття №25
- •Заняття №26
- •Зміст теми:
- •Хід заняття:
- •Граф логічної структури до заняття № 26
- •Заняття № 27
- •Зміст теми:
- •Хід заняття:
- •Граф логічної структури до заняття № 27
- •Заняття № 28
- •Зміст теми:
- •Хід заняття:
- •Зміст теми:
- •Хід заняття:
- •Заняття № 30
- •Зміст теми:
- •Хід заняття:
- •Заняття № 31
- •Заняття № 3 2
- •Хід заняття. Практична частина
- •Контрольні питання
- •Змістовий модуль 7 Заняття № 33
- •Зміст теми:
- •Хід заняття:
- •Москіт Phlebotomus papatasii Вид заняття: лабораторно-практичне.
- •Зміст теми:
- •Хід заняття:
- •Б) Комар малярійний – переносник збудників малярії
- •Вивчити під мікроскопом мікропрепарат лялечки. Звернути увагу на дихальну трубку у вигляді конуса. В) Москіт – переносник збудників лейшманіозів, пропасниці, папатачі
- •Заняття № 35
- •Зміст теми:
- •Заняття № 36
- •Зміст теми:
- •Заняття № 37
- •Зміст теми:
- •2.1.2 Еволюція сечостатевих проток
- •Заняття № 38
- •Зміст теми:
- •Заняття № 39
- •Зміст теми:
- •Заняття № 40
- •Література
Заняття № 12
Тема: Тема: Зчеплене успадкування. Генетика статі. Особливості успадкування ознак, зчеплених із статтю.
Вид заняття: практичне.
Актуальність теми: знання питань теми дозволяє майбутнім лікарям з’ясувати рівні статевого диференціювання; використовувати закономірності зчепленого із статтю успадкування для пояснення механізмів передачі спадкових захворювань.
Мета заняття: розглянути механізми генетичного визначення статі у тварин і людини; закономірності успадкування ознак, зчеплених із статтю; проблеми, які пов’язані із успадкуванням статі.
Обладнання для проведення заняття: навчальні таблиці і схеми генетичного визначення статі, успадкування ознак, зчеплених із статтю, методичні матеріали.
Інтегративні зв’язки: знання матеріалу даної теми будуть необхідні студентам при вивченні молекулярної і медичної генетики, розмноження і онтогенезу організмів, життєдіяльності організму в нормі і при різних патологічних станах як на теоретичних, так і клінічних кафедрах.
Зміст теми:
1. Механізм генетичного визначення статі у людини і тварин.
2. Поняття про гомо-, гетерогаметність і гемізиготність статі.
3. Успадкування ознак, зчеплених із статтю.
4. Ознаки, зчеплені з Х-хромосомою. Генетична схема.
5. Ознаки, зчеплені з У-хромосомою. Генетична схема. Голандричні ознаки.
6. Проблеми статі.
Хід заняття: Хід заняття:
1. Контроль вихідного рівня знань студентів з даної теми (на основі перелічених питань змісту теми).
2. Практична частина.
2.1 Характеристика етапів роботи
а) вивчити основи генетичного успадкування статі у різних тварин і людини
За навчальними таблицями розібрати генетичне визначення статі; схеми зарисувати в альбом.
б) вивчити механізм успадкування ознак, зчеплених із статтю. Розглянути і розв’язати наступні задачі
Задача 1.
У людини гіпоплазія емалі зубів успадковується як домінантна зчеплена з Х-хромосомою ознака. Батьки страждають цією аномалією, а син народився із світлою емаллю зубів.
Яким може бути фенотип другого сина?
Задача 2.
Гіпертрихоз передається через У-хромосому.
Яка вірогідність народження дитини з волосатістю вушних раковин, якщо дана ознака виявлена у батька?
Задача 3.
В сім’ї здорових батьків син у п’ятирічному віці захворів на міопатію Дюшена. Дядько дитини і син тітки за материнською лінією також хворі на міопатію.
1. Визначте тип успадкування міопатії.
2. Вкажіть носіїв патологічного гена.
Задача 4.
У людини відсутність потових залоз – зчеплена із Х-хромосомою рецесивна ознака, альбінізм – аутосомно-рецесивна ознака. У здорового подружжя народився син з двома захворюваннями.
1. Вкажіть вірогідні генотипи батьків.
2. Яка вірогідність виявлення цих аномалій у наступного сина?
3. Яка вірогідність народження здорового сина?
Задача 5.
У людини аніридія (відсутність райдужки ока) успадковується як аутосомно-домінантне захворювання, оптична атрофія Лебера як рецесивне, зчеплене з Х-хромосомою захворювання.
Дівчина з аніридією одружилася з юнаком, який страждає оптичною атрофією Лебера.
1. Визначте можливі фенотипи дітей від цього шлюбу.
2. В якому випадку можливе народження дитини (сина або доньки) з двома аномаліями.
Задача 6.
Потемніння зубної емалі визначається двома домінантними генами, один з яких розташований в аутосомі, другий – в Х-хромосомі. В сім’ї батьків, які мають темні зуби, народились хлопчик і дівчинка із світлою емаллю зубів.
1. Визначте вірогідність народження в цій сім’ї наступної дитини також без аномалії, якщо відомо, що темні зуби матері зумовлені геном, зчепленим із Х-хромосомою, а темні зуби батька – аутосомним геном, за яким він гетерозиготний?
2. Визначте генотипи здорових дітей.
Задача 7.
Дівчина з I(О) групою крові і нормальним кольоросприйманням одружилася з юнаком, хворим на дальтонізм з II(А) групою крові.
1. При яких генотипах батьків у цій сім’ї може народитися дитина, хвора на дальтонізм з I(О) групою крові?
2. Визначте вірогідність її народження.
Задача 8.
В сім’ї, в якій батько хворів іхтіозом, народився син хворий на іхтіоз і гемофілію.
1. Визначте генотипи батьків.
2. Яка вірогідність народження в цій сім’ї здорової доньки?
Задача 9.
Дівчина, батько якої страждав дальтонізмом, одружилася з юнаком з нормальним зором і ознаками гіпертрихозу.
Яка вірогідність народження в цій сім’ї сина, хворого на дальтонізм і гіпертрихоз ?
2.2 Оформлення результатів практичної роботи
Генетичні схеми успадкування статі у тварин і людини, розв’язки задач студенти записують в альбом.
3. Вироблення практичних навиків
Студенти повинні вміти використовувати одержані знання для аналізу спадкових захворювань, зумовлених статевими хромосомами, а також пояснення закономірностей передачі в ряді поколінь деяких спадкових захворювань, що є необхідною частиною знань для медико-генетичного консультування.
4. Питання для контролю засвоєння теми
1. Стать як менделююча ознака організму людини.
2. Гомо-, гетерогаметність і гемізиготність статі.
3. Успадкування ознак, зчеплених із статтю. Навести приклади.
4. Голандричні ознаки організму людини, характер їх успадкування.
5. Тестовий контроль до практичного заняття № 13
При диспансерному обстеженні хлопчику 7 років встановлено діагноз – дальтонізм. Батьки здорові, кольоровий зір в нормі. Але у дідуся за материнською лінією така ж аномалія. Який тип успадкування захворювання?
А. Аутосомно-рецесивний
В. Неповне домінування
С. Домінантний, зчеплений із статтю
Д. Рецесивний, зчеплений із статтю
Е. Аутосомно-домінантний
2. Яка вірогідність народження хворого хлопчика у фенотипово здорових батьків, якщо мати є гетерозиготном носієм Х- зчепленого захворювання?
А. 25 %
B. 50 %
С. 75 %
D. 12,5 %
Е. 10 %
У жінки з нормальним зором, народилась дівчинка, яка має дальтонізм. Який генотип матері?
А. Dd
В. X DXd
С. X DXD
D. X dXd
E. dd
4. Батько і син мають гемофілію, мати має нормальне зсідання крові. Яка вірогідність того, що у дочки буде спостерігатися гемофілія?
А. 0 %
В. 12,5 %
С. 25 %
D. 50 %
Е. 10%
5. У батька виявлений гіпертрихоз. У кого з нащадків буде спостерігатися дана ознака?
А. У дівчаток
В. У хлопчиків
С. У 50 % дівчаток
D. У 50 % хлопчиків
E. У всіх нащадків
6. Вкажіть, яке з перелічених нижче захворювань успадковуються зчеплено із статтю:
A. Цукровий діабет
B. Синдром Дауна
C. Гемофілія
D. Фенілкетонурія
E. Цистинурія
7. Який ген локалізований в У-хромосомі:
А. Резус – фактора
В. Гемофілії
С.Кольору очей
D. Групи крові
Е.Гіпертрихозу
8. Скільки алельних генів кодують зсідання крові у чоловіка, хворого на гемофілію:
A. Один
B. Два
C. Три
D. Чотири
E. Вірна відповідь відсутня
9. Вкажіть як успадковується гемофілія і дальтонізм:
А. Рецесивні ознаки зчеплені з Х –статевою хромосомою
В. Домінантні ознаки зчеплені з Х-статевою хромосомою
С. Ознаки зчеплені з У-хромосомою
D. Аутосомно домінантні ознаки
Е. Аутосомно рецесивні ознаки
10. У людини зчеплений з Х-хромосомою рецесивний летальний ген викликає розсмоктування зародка на ранніх стадіях розвитку ембріона. Яка з зигот є можливим носієм такого гена і нездатна до розвитку?
А. Х аУ
В. Х АХ а
С. Х АУ
D. ХАХА
Е. Жодна
Граф логічної структури до заняття № 12
Генетика статі. Успадкування ознак, зчеплених із статтю
Локалізація Аутосоми Статеві хромосоми
генів
Набір : 22 ХХ
хромосом : 22 ХУ
Тип успадку-вання |
Зчеплено з Х-хромосомою |
Частково зчеплено із статтю: для парних ділянок Х- і У-хромосом |
Зчеплено з У-хромосомою – голандричні гени |
Приклади |
Гемофілія А і В, червоно-зелена сліпота, атрофія зорового нерва, вроджена катаракта, агамаглобулінемія, гіпоплазія емалі зубів, вітаміностійкий рахіт, відсутність потових залоз |
Загальна кольорова сліпота, пігментна ксеродерма, пігментний ретиніт, геморагічний діатез, хвороба Огучі, спастична параплегія, судомні розлади |
Фактор диферен-ціювання гонад в сім’яники, гіпертрихоз, іхтіоз, наявність перетинки на пальцях, чутливість до андрогенів, гістосумісність тканин |