- •Тема 1: Прийменник як службова частина мови
- •Тема 2: Людина і природа
- •Хід уроку
- •2.1. Коментар учителя
- •Тема 1: Правила вживання апострофа
- •Тема 2: «Мої улюблені вірші»
- •1.1. Опрацювання теоретичного матеріалу
- •3.1. Мовна розминка (завдання спроектоване на мультимедійній дошці)
- •Тема 1: Удосконалення знань про складне речення і його типи
- •Тема 2: Щастя людини
- •Хід уроку
- •1.1. Вступне слово вчителя
- •2.1. Гра «Мікрофон»
- •3.2. Тренувальна вправа
- •3.3. Слово вчителя
- •4.3. Творча робота. Складання колективного проекту
- •V. Домашнє завдання
- •Тема 2 : Майстри слова
- •Підготовчий етап.
- •Хід уроку
- •1. Словникова робота. Учень виступає з повідомленням.
- •2. Пояснення вчителя з використанням комп’ютерної презентації «Сутність риторики. Основні етапи розвитку риторики».
- •V. Закріплення вивченого матеріалу
- •5.1. Робота з комп’ютером. Правила з техніки безпеки
- •1) Поєднати частини крилатих висловів античних мудреців.
- •5.2. Фізкультхвилинка
- •2.4. Опрацювання таблиці
- •2.5. Виконання вправ на застосування узагальнюючих правил та на матеріалі повторення вивченого
- •2.6. Опрацювання таблиці
- •2.7. Диктант з коментуванням
- •3.1. Навчальний диктант
- •V. Домашнє завдання
- •Тема 2: Народна мудрість
- •Хід уроку
- •1.1 Диктант з коментуванням
- •1.2. Виконання вправи (завдання спроектоване на дошці)
- •3.1. Робота з підручником
- •3.2. Виконання вправ на закріплення вивченого матеріалу
- •3) Диктант із коментуванням (завдання спроектоване на дошці)
- •3.3. Творча робота (завдання спроектоване на дошці)
- •4.1. Навчальний диктант
- •V. Підведення підсумків уроку
- •Vі. Домашнє завдання
- •Тема 2: Усна народна творчість
- •Хід уроків
- •3.2. Пояснювальний диктант
- •3.4. Диктант із коментуванням
- •3.5. Переписати, розставляючи розділові знаки (подаємо речення без їх вилучення). (Завдання спроектоване на дошці)
- •V. Домашнє завдання
- •Тема 2: Єдина і свята – мова
- •Хід уроку
- •3.3. Переписати речення в такій послідовності: 1) речення зі вставними словами; 2) речення зі вставними словосполученнями.
- •V. Підведення підсумків уроку
- •5.1. Підсумкова бесіда
- •Тема 2: Природа рідної землі
- •Хід уроку
- •1.1. Робота з підручником
- •3.1. Робота з підручником
- •3.2. Пояснення вчителя
- •3.3. Прочитати спроектовані на дошці речення.
- •3.4. Виконання вправ
- •3.5. Самостійна робота
- •3.6. Опрацювання спроектованої на дошці таблиці.
- •3.7. Робота біля дошки
- •4.1. Пояснювальний диктант
- •4.2. Диктант із коментуванням
- •4.3. Словниковий диктант
- •4.2. Диктант з коментуванням
- •V. Підбиття підсумків уроку
- •5.1. Гра «Незакінчене речення»
- •V. Домашнє завдання
V. Домашнє завдання
Написати твір-мініатюру “Моє розуміння щастя", уживаючи складні речення.
Справжнє щастя у:
любові (чоловік у домі – голова, а жінка - душа);
мирі (коли тихо – не буде лиха; пташці – воля, людині - мир);
здоров'ї (найбільше багатство – здоров'я; здоров'я маємо – не дбаємо, а стративши - плачем);
родинній згоді (ладом усе можна; де нема добре, а дома краще);
вірі в добро (добре ім’я – найкраще багатство; доброму скрізь добре);
дружбі (дерево міцне корінням, а людина друзями; берись дружно – не буде сутужно);
правді (все минеться – одна правда останеться; правда і в морі не втоне);
знаннях (здобудеш освіту – побачиш більше світу; учись змолоду – пригодиться на старість);
праці (гірко поробиш – солодко з’їси; на дерево дивись, як родить, а на людину, як робить);
пошані від людей (кого почитають, того й величають; хто людям добра бажає, той і собі має);
щедрості (до доброї криниці стежка утоптана; світ не без добрих людей).
ДОДАТОК 4
Тема: Риторика – наука і мистецтво переконувати
Тема 2 : Майстри слова
Мета: пояснити, що є предметом вивчення риторики як науки; окреслити роль і місце риторики в античному світі, внесок, зроблений у розвиток риторики східними слов’янами, з’ясувати причину необхідності поновлення статусу риторики як науки та навчальної дисципліни в сучасній Україні, використовуючи сучасне програмне забезпечення в розкритті питань; розвивати мислення, комунікативні вміння, зокрема, робити висновки, наводити аргументи та підтвердження тез; розвивати увагу, пам'ять, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів; сприяти духовному розвиткові учнів, прищеплювати бажання поглиблювати свої знання, формувати інформаційну, творчу, комунікативну компетентність.
Тип уроку: бінарний, урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: комп’ютерні презентації, дидактичний матеріал, комп’ютер, інтерактивна дошка, мультимедійний проектор.
Епіграф: Заговори, щоб я тебе побачив.
Сократ
Підготовчий етап.
За тиждень до уроку учні отримують завдання за випереджаючим навчанням.
Постановка цілей і задач на уроці української мови.
Розподіл на групи.
Вибір теми для кожної групи.
Визначення послідовності виступів груп.
Орієнтація на джерела пошуку матеріалу.
Актуалізація знань учнів на уроці інформатики для роботи в додатках Microsoft Word, Microsoft Power Point.
Пошук інформації та створення презентацій.
Хід уроку
І. Вступне слово вчителя. Мотивація навчання
Стародавні люди вбачали у слові магічну силу, якій підкоряється все, що є у світі. Майстри слова, в першу чергу практичні оратори, які досконало володіли секретами красномовства, завжди шанувалися, мали вплив у суспільстві, досягаючи своєї мети, вигравали справу.
Нині виникла гостра потреба в людях особистісного типу, які вміють самостійно мислити, переконувати живим словом, спонукати до дії.
Ораторські вміння й навички необхідні в численних випадках життя.
Слайд 1.
Юрист, який покликаний здійснювати законність і не вміє вербально, тобто словом, довести правоту своєї позиції, опиняється за межами цієї професії. В його руках – доля людини, яка може бути помилково звинувачена. І невміле володіння словом означає в даній ситуації безвідповідальність і непрофесіоналізм.
Слайд 2.
У середній та вищій школі слухацька аудиторія чітко виокремлює тих, кого «можна слухати». Тут не порятує навіть блискуче знання свого предмета із суто наукового боку: треба вміти ще й зацікавити їм людину.
Слайд 3.
Бізнесмен, який покладається лише на силу грошей, ризикує розгубити клієнтуру чи партнерів, які знайдуть собі продавця чи менеджера більш приємного чи привітливого. Та й інші ситуації свідчать про силу слова. Часто-густо на базарі купують у того, хто вміє похвалити свій товар, створює навколо себе атмосферу доброзичливості, щирості та прихильності.
Слайд 4.
Сім`я, в якій не знаходиться слів для порозуміння, дуже швидко перестає бути сім’єю і перетворюється на гуртожиток, в якому випадково зібралися різні за духом та інтересами люди. А всякий гуртожиток є річ тимчасова.
Хіба ж не приємно просто бути почутим, виразити себе в слові, вплинути на свідомість людей?
Слайд 5.
Отож, і в професійній діяльності людини, і в її повсякденному житті варто користуватися силою слова.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Слайд 6.
(Учні записують у зошитах дату і тему уроку.)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу