Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ДОДАТОК 1.docx
Скачиваний:
28
Добавлен:
13.02.2016
Размер:
574.61 Кб
Скачать

V. Закріплення вивченого матеріалу

5.1. Робота з комп’ютером. Правила з техніки безпеки

1) Поєднати частини крилатих висловів античних мудреців.

Ораторами стають,

життя для блага суспільства і правдивість (Піфагор).

Дві речі роблять людину богоподібною:

не тільки сказати, що треба, а й не сказати, що не треба (Цицерон).

Платон – мій друг,

без діла нікчемне й пусте (Демосфен).

Найбільше достоїнство оратора -

та істина дорожча (Аристотель).

Будь яке слово

проста (Платон).

Мова істини

поетами народжуються (Цицерон).

Слайд 11.

  1. Прочитати один із законів риторики, виділити маркером головне з прочитаного.

Слайд 12.

(Номер закону і колір маркеру дається вчителем.)

1. Концептуальний закон.

2. Закон моделювання аудиторії.

3. Стратегічний закон.

4. Тактичний закон.

5. Мовленнєвий закон.

6. Закон ефективної комунікації.

7. Системно-аналітичний закон.

5.2. Фізкультхвилинка

5.3. Узагальнювальна бесіда. «Кубик-рубик»

- Скільки значень має слово риторика? Розтлумачте їх.

- У яких сферах життя необхідно мистецтво красномовства?

- З якими науками пов’язана риторика?

- Які ви запам’ятали етапи розвитку риторики?

- На які три розділи поділяється навчальний курс риторики?

- Назвіть відомих ораторів.

VІ. Підсумок уроку

    1. Підсумкова бесіда

  • Над якою темою сьогодні працювали?

  • Що нового дізналися?

  • Що найбільше вразило, запам’яталося?

    1. Рефлексія

Намалювати смайлику обличчя.

VІІ. Домашнє завдання

Слайд 14.

А. Користуючись презентаціями та додатковою літературою підготувати усне повідомлення про риторику як науку.

Б. За допомогою програми Microsoft Excel створити тестові завдання з вивченої теми.

ДОДАТОК 5

Тема: Частини мови. Загальна характеристика службових і самостійних частин мови

Тема 2: Слово - сила мудрості й краси

Мета: повторити, узагальнити й систематизувати вивчене про частини мови; удосконалювати вміння розрізняти частини мови, диференціювати частини мови самостійні та службові, вміння здійснювати різні види мовного розбору; розвивати увагу, спостережливість, логічне мислення, мовлення; виховувати любов і повагу до рідного слова.

Тип уроків: комбінований урок.

Обладнання: таблиці “Частини мови”, “Загальна характеристика самостійних частин мови”, мультимедійна дошка.

Хід уроку

І. Повідомлення теми і мети уроку

Темою сьогоднішнього нашого уроку є : «Частини мови. Загальна характеристика службових і самостійних частин мови». На уроці ви повторите та узагальните вже отримані знання про частини мови, удосконалюватимете вміння розрізняти частини мови, диференціювати частини мови самостійні та службові, оволодієте вмінням здійснювати різні види мовного розбору.

ІІ. Вивчення нового матеріалу

2.1. Опрацювання таблиці

(Таблиця показана на мультимедійній дошці).

Слайд 1

ЧАСТИНИ МОВИ

самостійні

службові

змінювані

незмінювані

незмінювані

незмінювана

відмінювані

дієвідмінювані

іменник

прикметник

числiвник

займенник

дієслово

прислівник

прийменник

сполучник

частка

вигук

2.2. Бесіда

  1. На якi групи подiляються частини мови?

  2. На якій підставі частини мови поділяються на самостійні і службові?

  3. Назвати самостійні частини мови, навести приклади.

  4. Чому в таблицi немає дiєприкметника та дiєприслiвника?

  5. Які частини мови є службовими? Навести приклади службових частин мови.

  6. Назвати кількість відомих вам частин мови.

  7. Яка частина мови не належить ні до повнозначних (самостійних), ні до службових? Що виражає ця частина мови? Навести приклади вигуків.

2.3. Виконання вправ на матеріалі повторення (робота біля дошки) Записати речення, визначити в кожному частини мови – самостійні й службові. Пояснити, як ви їх розрізняєте.

І. В небі кучерявою юрбою зграйка хмар осінніх поспіша. (Д.Луценко.) І здалося, що світ помолодшав навколо на тисячу літ. (В.Симоненко.)

ІІ. Так негадано ця осінь закурликала над степом. (Б.Олійник.) У пам’яті неспаленим барвінком зостанеться навік двадцятий вік. (П.Перебийніс.)