Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Дниетану 2 сынып. 2013-2014.docx
Скачиваний:
123
Добавлен:
01.03.2016
Размер:
6.1 Mб
Скачать

2 Сынып

Дүниетану. Сабақ №

Мұғалім:

Сабақтың тақырыбы: Маңғыстау .

Сабақтың мақсаты:

Білімділік Оқушыларды Отанымыздың мұнайлы өлкесімен таныстыру.

Ондағы негізгі еңбек түрі – мұнай өндіру орындары туралы

мағлұмат беру.

Дамытушылық: Дүниетанымын кеңейту, сөздік қорын молайту, тіл байлығын арттыру.

Тәрбиелік: Кең байтақ Отанымыздың жер асты мен жер бетіндегі байлықтарымен таныстыра отырып мақтаныш сезімдерін ояту және Отанымыздың әр қадам жерін мақтан тұтуға, аялауға. сүюге тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа материалды меңгеру сабағы..

Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы

түсіндіру,жарыс, ойын.

Көрнекілік: Суреттер. . Қазақстан картасы.

Жоспар:

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру

ІІІ. Жаңа сабақ.

ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.

Ү. Қорытындылау, бағалау.

ҮІ. Үйге тапсырма.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.

ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.

Үй тапсырмасымен жұмыс: Мәтінді мәнерлеп оқу. Түсінік айтуға дайындалу.

Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.

Жаңа сабақ.

Сабақ тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

  1. Оқушыларды Отанымыздың мұнайлы Маңғыстау өлкесімен таныстыру.

  2. Ондағы негізгі еңбек түрі – мұнай өндіру орындары туралы мағлұмат беру.

  3. «Қара алтын» теңеуімен таныстыру.

  4. Картамен жұмыс.

Қойнауы байлыққа толы елімізде мұнай да көп өндіріледі. Оны әдетте «қара алтын»

деп атайды.

Мұнайды не үшін қолданады?

Оқулықпен жұмыс.

- Мәтінді мәнерлеп оқу.

  • Дауыстап кезекпен оқыту.

- Оқушыларға мәтінді мәнерлеп , тізбектей оқыту

Сергіту сәті.

Мұнайдан

не

өндіріледі?

Сұрақтар мен тапсырмалар:

  1. Мұнайды қалай өндіреді?

  2. Мұнайды қалай деп атайды?

  3. Мұнайдан не алады?

  4. Табиғи газдан не алады?

  5. Мұнай мен газ қай өлкеде көп шығады?

  6. Бұл жердің бұрынғы және қазіргі атауы?

Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.

Үйге тапсырма: Мәтінді мәнерлеп оқу. Түсінік айтуға дайындалу.

Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.

2 Сынып

Дүниетану. Сабақ №

Мұғалім:

Сабақтың тақырыбы: Каспийдің «тірі алтыны».

Сабақтың мақсаты:

Білімділік Оқушыларды Отанымыздың балықты өлкесімен таныстыру.

Ондағы негізгі еңбек түрі – мұнай өндіру орындары туралы

мағлұмат беру.

Дамытушылық: Дүниетанымын кеңейту, сөздік қорын молайту, тіл байлығын арттыру.

Тәрбиелік: Кең байтақ Отанымыздың жер асты мен жер бетіндегі байлықтарымен таныстыра отырып мақтаныш сезімдерін ояту және Отанымыздың әр қадам жерін мақтан тұтуға, аялауға. сүюге, байлықтарын қорғауға тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа материалды меңгеру сабағы..

Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы

түсіндіру,жарыс, ойын.

Көрнекілік: Суреттер. . Қазақстан картасы.

Жоспар:

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру

ІІІ. Жаңа сабақ.

ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.

Ү. Қорытындылау, бағалау.

ҮІ. Үйге тапсырма.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.

ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.

Үй тапсырмасымен жұмыс: Мәтінді мәнерлеп оқу. Түсінік айтуға дайындалу.

Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.

Жаңа сабақ.

Сабақ тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

  1. Оқушыларды Отанымыздың балықты Каспий өлкесімен таныстыру.

  2. Ондағы негізгі еңбек түрі – балық өндіру орындары туралы мағлұмат беру.

  3. Каспийдегі балық түрлері мен оның маңызын түсіндіру.

  4. Картамен жұмыс.

Каспий – тұйықталған көл, бірақ көлемінің үлкендігіне қарай теңіз деп аталады. Қазақстанның батысындағы Маңғыстау, Атырау облыстары Каспийдің жағалауында орналасқан. Каспий жалпы 5 мемлекетке ортақ.(картамен жұмыс). Олар: Қазақстан, Ресей, Әзірбайжан, Түрікменстан, Иран Республикасы.Каспийдің түбі де, суы да тұнған байлық. Түбінен мұнай мен газ, ал суынан балық алынады. Каспийде балықтың 130-ға жуық түрі бар. Жағалаудағы айлақтар арқылы шет елдерге мұнай жүктері тасымалданады.

Оқулықпен жұмыс.

- Мәтінді мәнерлеп оқу.

  • Дауыстап кезекпен оқыту.

- Оқушыларға мәтінді мәнерлеп , тізбектей оқыту

Сергіту сәті.

Біз әдемілікті, сұлулықты сүйеміз. Сондықтан сәндік үшін балықты үйде, аквариумда өсіреміз.Аквариум балықтарының да көлемі әр түрлі болады.

Сұрақтар мен тапсырмалар:

  1. Каспий теңізінің шаруашылық маңызы неде?

  2. Онда тіршілік ететін балықтарды ата.

  3. Дәптерге балық атауларын жаз.

  4. Балықтан қандай консервілер жасалады?

  5. Өзің білетін балықтар суретін сал.

Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.

Үйге тапсырма: Мәтінді мәнерлеп оқу. Түсінік айтуға дайындалу.

Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]