Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

51

 

 

М щ

 

 

р

ф

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

у

 

 

 

в

а

 

 

 

 

 

і

 

 

 

ю ш і и н к

 

 

 

 

 

 

 

ж

н

ю

д

о

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Як ви вважаєте, чому? (Букви всі одного розміру і написані

водному рядку.)

З яких же ліній утворився рядок? (Верхньої і нижньої робо-

чої лінії)

Чому вони називаються «робочі»? (Ми будемо працювати саме на них.)

Наш рядок теж називається «робочим рядком». Здогадалися

чому?

Давайте ще раз покажемо верхню та нижню робочі лінії, робочий рядок.

Практичне завдання. Робота в сітці зошита

Виконання вправ для розвитку окоміру та вільної орієнтації

учнів у зошиті (в косу лінію).

1)Постав крапки за зразком на нижній робочій лінії (рис. 5а).

2)Постав крапки за зразком на верхній робочій лінії (рис. 5б).

3)Постав крапки за зразком. Зверни увагу: вони знаходяться на середині робочого рядочка (рис. 5в).

4)Постав крапки за зразком. Зверни увагу: вони знаходяться близько до середини робочого рядка (рис. 5г).

а

б

в

г

Рис. 5

52

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

— А зараз ми будемо вчитися писати на верхніх та нижніх робочих лініях, утворюючи короткі та довгі горизонтальні лінії.

Горизонтальними називаються лінії, що проводяться зліва на-

право (вчитель демонструє на дошці).

3Підготовка до роботи в зошиті

Щоб красиво і правильно написати в зошиті, нам потрібно згадати вимоги до посадки під час письма, правила тримання ручки та розміщення зошита.

Зошит свій я розгортаю, Навкосець його кладу. Ручку правильно тримаю,— Все у мене до ладу.

Сяду прямо, не зігнуся, До роботи я беруся.

4Вправи з ручкою

5Письмо горизонтальних ліній у повітрі на рахунок раз

6Робота у прописах на с. 6 (чотири рядки)

1)Аналіз завдання першого рядка

Що ви бачите у першому рядку? (Горизонтальні лінії)

Зверніть увагу на те, що це короткі горизонтальні лінії.

Згадайте, де можна побачити такі лінії у житті? (Дорожня розмітка)

Утворіть свою дорожню розмітку на першому рядку вашого зошита.

2)Самостійна робота на другому рядку зошита

3)Аналіз завдання третього рядка

4)Самостійна робота на четвертому рядку

Фізкультхвилинка

Під берези, під дубки Заховалися грибки. Поливали їх дощі, Щоб смачні були борщі. У червоних шапочках Мухомори в крапочках. Хай вони собі стоять, Ми не будем їх чіпать,

Краще будем танцювать.

Звучить музика, учні виконують довільні рухи.

Конспекти уроків навчання грамоти

53

 

 

V. Узагальнення вивченого матеріалу

1Виконання завдання на останньому рядку зошита

Зверніть увагу на останній рядок. Які лінії зображено? (Го-

ризонтальні, короткі та довгі)

У якій послідовності вони зображені? (Вони чергуються.)

Виконайте завдання останнього рідка самостійно

2Розфарбовування

Дістаньте малюнок, на якому різними видами ліній зображено предмети. Розфарбуйте ті малюнки, предмети на яких зображені кривими лініями.

3Вправа на безвідривне письмо (с. 8)

Жуку необхідно перелетіти через річку. Намалюйте, як летів жучок. Намагайтеся провести лінію, не відриваючи олівця від сторінки.

VI. Підсумок уроку

З якими лініями ви сьогодні ознайомилися?

З якими ще лініями ви зустрічалися сьогодні на уроці?

Що вам найбільш запам’яталося?

Що сподобалося?

Які завдання вам здалися важкими?

54

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

*О. Б. Полєвікова

Урок 7 (читання)

Тема. Розширення уявлень учнів про слово та речення. Ознайомлення зі словами — назвами дій. Бесіда «Режим дня». Робота з ілюстрацією «На уроці»

Мета: розширити уявлення учнів про слово і речення; формувати поняття про слова — назви дій; розвивати вміння правильно ставити до них граматичні запитання; вчити складати власні висловлювання за опорними малюнками; розвивати аудіативні уміння на рівні речення, удосконалювати дитяче мовлення; виховувати бажання дотримуватися правильного режиму дня.

Обладнання: зошити у клітинку для графічного зображення моделей речень, предметні малюнки.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Вправи на розвиток аудіативних умінь на рівні речень

1Актуалізація опорних знань учнівВступна бесіда

За допомогою чого ми називаємо предмети?

Чому до одних предметів ми ставимо питання хто?, а до інших — що?

Як ми умовно позначаємо слова — назви предметів?

З чого складаються речення?

Чи можна записувати речення, якщо не вмієш читати і пи-

сати?

Як позначаємо перше слово в реченні?

Що ми ставимо в кінці речення?

Для чого служить речення?

Яку роль у реченні виконують слова, які нічого не озна­ чають?

Як вони позначаються на моделі речення?

2Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми продовжимо дізнаватися нове про слово

іречення; будемо вчитися ставити до слів запитання; складати власні висловлювання за опорними малюнками.

3Вправи на виділення з мовленнєвого висловлювання окремих з них

Послухайте висловлювання. Скажіть, скільки речень почули. Повторіть останнє.

*  © Полєвікова О. Б., 2010

Конспекти уроків навчання грамоти

55

 

 

1)Поблискують черешеньки в листі зелененькім. Черешеньки ваблять­ очі діточкам маленьким.

2)Жив собі дід Андрушка. А в нього була баба Марушка. А в баби — дочка Мінка. А в дочки — собачка Хвінка.

4Вправи на розрізнення завершених і незавершених речень

— Скажіть, що з того, що ви почули, є реченням, а що — ні.

Школярі радісно готуються до свята. Вони зібралися в актовій… Тарасик запросить на свято свою маму. Мама пошила йому нову… Хлопчик подякував… Нову сорочку він одягне на свято.

5 Складання речень за завданням учителя

Складіть речення про те:

1)що можна побачити в небі;

2)що можна почути на концерті;

3)кого можна зустріти в лісі;

4)за чим спостерігають на стадіоні;

5)хто лікує людей;

6)що рухається по дорозі.

Запис моделей складених речень на дошці та в зошитах (за вибором учителя й учнів).

Фізкультхвилинка

А тепер час відпочити,

(Підводяться і стрибають,

Що вивчали, повторити.

як м’ячики.)

Слово до слова ми в речення склали,

(Крокують на місці.)

Рисками в зошиті їх позначали

(Руками роблять вправу

 

«ножиці».)

Кожному ми залишаємо згадку:

(Повороти тулуба вправо,

 

вліво.)

У кінці речення ставимо крапку.

(Стрибають, як м’ячики.)

III. Ознайомлення зі словами — назвами дій

1 Добір слів — назв дій за змістом речень

Доберіть влучне слово за змістом речення, яке б відповідало на запитання вчителя.

1)На концерті бадьора пісня (що робить?)… лунає, звучить.

2)Журавель у небі сумно (що робить?)… курличе, прощається.

3)Уранці лагідне сонечко над землею (що робить?)… встає, піднімається, сходить.

56

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

2 Узагальнення ознак виучуваного поняття

Міркування

Що називали? (Слова)

На які запитання вони відповідали? (Що робить?)

Так, ви додавали слова, які називали дії предметів: пісня (що робить?) лунає; журавель (що робить?) курличе; сонечко (що робить?) встає.

Отже, в українській мові існують слова — назви дій.

IV. Встановлення зв’язків між новими теоретичними відомостями та попередньо засвоєними знаннями

1Узагальнення

Які слова ви вже знаєте? (Слова — назви предметів)

Про які нові слова дізналися? (Про слова — назви дій)

На яке запитання відповідають слова — назви дій? (Що ро-

бить?)

А про що розповідають слова — назви дій?

Слова — назви дій розповідають, що робить предмет.

Як ви вважаєте, чи багато дій можуть виконувати предмети?

2Гра «Діячі»

Учні першого ряду придумують слова, що відповідають на питання хто? півник; середнього ряду — слово-дію: півник (що робить?) кукурікає); учні третього ряду пропонують слово — назву неістоти: (що?) сонечко; другий ряд пропонує слово — дію: сонечко

(що робить?) сідає і т. ін.

Висновок. Нас оточує багато предметів, які постійно виконують якісь дії, отже, в рідній мові існує багато слів — назв дій.

V. Вправляння у практичному застосуванні набутих знань

1 Гра «Відгадай предмет за дією»

Світить, сходить, гріє, заховалось, зайшло, зійшло… (сонечко).

Вчаться, сидять, слухають, відповідають, розповідають… (учні).

Вчить, розповідає, пояснює, показує, запитує, слухає… (учитель).

Бігають, купаються, загоряють, пірнають, плавають… (діти).

А чи можна останні слова-дії сказати про каченят? Яке сло-

во зайве? (Загоряють)

2Робота за Букварем

1)Бесіда «Режим дня»

Ставши школярами, ви змінили розпорядок дня. Щоб бути здоровим і все встигати робити, потрібно правильно організувати свій день. Розгляньте малюнки в Букварі і скажіть, які дії треба

Конспекти уроків навчання грамоти

57

 

 

виконувати, щоб ваш режим дня сприяв зміцненню власного здоров’я. Давайте повні і короткі відповіді на запитання.

Що робить дівчинка на першому малюнку? (Зарядку. Дів­ чинка на першому малюнку робить зарядку.)

Що потім робить Олеся? (Вмивається і снідає. Потім Олеся вмивається і снідає.)

Куди далі вирушає учениця? (До школи. Далі учениця виру-

шає до школи.)

Що робить Олеся в школі? (Вчиться, сидить за партою, слухає вчителя й відповіді однокласників, відповідає, розповідає…)

Чим займається дівчинка після школи? (Допомагає мамі,

грає на свіжому повітрі, розглядає книжки.)

А як минає ваш день?

2)Складання власних висловлювань за опорними малюнками про свій режим дня

3)Виховний момент про необхідність дотримуватися правильного режиму дня (висновок можуть зробити учні)

4)Фізкультхвилинка

Учень за бажанням показує класу, яку ранкову гімнастику він

робить удома.

5)Добирання речень до графічних схем Букваря

6)Робота з ілюстрацією «На уроці»

Під час бесіди учні повторюють уже відомі їм правила поведін-

ки на уроці; слова — назви шкільного приладдя, шкільних меблів. Учитель нагадує про необхідність бережливого ставлення до всього, що знаходиться в класі.

7)Робота в парах. Імітація слів — назв дій

Учням пропонується в парах придумати та зобразити певну дію

(писати, малювати, замітати, прати, прасувати, мити підлогу, робити зарядку тощо). Пара, що виконала завдання, виходить до дошки.

Клас хором запитує: «Де ви були, що ви бачили?» Пара дітей відповідає: «Де ми були, ми не скажемо, а от що ро-

били, покажемо!» (Імітують дію, учні відгадують.)

VI. Підсумок уроку

Про які нові слова дізналися? (Про слова — назви дій)

На яке запитання відповідають слова — назви дій? (Що ро-

бить?)

А про що розповідають слова — назви дій? (Слова — назви дій розповідають, що робить предмет.)

Чому слід дотримуватися режиму дня? (Щоб бути здоровим

івсе встигати робити.)

Хто з наших учнів найкраще виконує правила поведінки на уроці? Чому?

58

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

*О. М. Мачнева

Урок 8 (письмо)

Тема. Робочий рядок, його складові частини. Письмо коротких та довгих похилих ліній. Розвиток зв’язного мовлення. Мовленнєві форми привітання і прощання

Мета: ознайомити учнів з міжрядковою лінією; вчити писати похилу коротку, похилу довгу лінію, знаходити міжрядкову лінію у сітці робочого зошита; закріплювати вміння користуватися зошитом, ручкою, правильно сидіти під час письма; орієнтуватися на сторінці зошита, знаходити робочий рядок і працювати на ньому; повторити правила етикету; розвивати уяву, спостережливість, кмітливість, інтерес до навчання, дрібну моторику руки, музичний слух; збагачувати словниковий запас учнів; формувати вміння аналізувати навчальний матеріал, працювати за зразком спільно та самостійно; учити дітей бути спостережливими, уважними, виробляти звичку планувати власні дії; формувати позитивне ставлення до навчання; виховувати шанобливе ставлення до оточуючих, культуру, бережливе ставлення до письмового приладдя, любов до школи.

Обладнання: прописи, зошит з письма в косу лінію із завданнями; музичний запис дитячої пісні «Усмішка» (муз. В. Шаїнського, сл. М. Пляцковського); плакат «Сиди правильно під час письма»; малюнок або м’яка іграшка Павучок.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

1Бесіда

Про що ми говорили на уроці читання? (Відповіді дітей.)

2Відгадування загадок

Темна, мов осіння ніч, Незамінна в школі річ. (Дошка)

Бачити — не бачить, Чути — не чує, Мовчки говорить, Добре мудрує. Діток навчає

Втоми не має. (Книжка)

Стоїть вулик придорожній, Уночі завжди порожній, Вранці і вдень гуде, оживає, А вночі відпочиває. (Школа)

3Відповіді учнів на запитання вчителя (метод «Мікрофон»)

Як слід поводитись у школі?

*  © Мачнева О. М., 2010

Конспекти уроків навчання грамоти

59

 

 

Як необхідно поводитись на уроках, на перерві?

Як вчинити, якщо тобі необхідно терміново щось запитати

увчителя?

III.Розвиток зв’язного мовлення. Мовленнєві форми привітання і прощання

Ми повинні бути ввічливими. А що це означає? (Відповіді учнів.) Так, це означає, що ми повинні вміти поводитись так, щоб будь-кому дивитися на нас було приємно, гратися з нами — весело, дружити — цікаво.

Слово «ввічливий» утворено від стародавнього слова «вежа», що означає особливості поводження з іншими людьми.

Ми повинні вміти поводитись культурно. Ось давайте зараз подумаємо, що ми повинні зробити на самому початку, коли зустрічаємося одне з одним? (Привітатися)

Змалечку батьки вчили вас вітатися одне з одним, зі знайомими, зі старшими. І не тільки вчили, а і самі віталися зі своїми знайомими. А чи помічали ви, що батьки вітаються з різними людьми по-різному?

З друзями вітаються одними словами, зі старшими — іншими.

Сказати «Добрий день!» — так просто, І так приємно чути нам, Коли ровесники й дорослі Бажають нам добра на день.

Але буває, прикро дуже: Забувши дехто етикет,

«Привіт! — з нальоту,— крикне,— друже!» —

Істрімголов біжить в буфет.

І«до побачення» як зайве Сприймають учні — теж бува. Або нічого — на прощання, Або: «Ну, я пішов. Бувай!»

А ви вмієте вітатися? Давайте зараз разом згадаємо слова, якими можна привітати одне одного.

Вітаємо!

Привіт!

Здрастуйте!

Добридень!

Доброго вечора!

Доброго ранку!

З приїздом!

Я радий тебе бачити!

60

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Багато разів ви чули від дорослих: «Зніми шапку, коли входиш до кімнати, привітайся!» Гадаю, що ви бачили не раз, як дорослі вітаються, простягаючи руку та знімаючи рукавичку. Звідки пішов цей звичай?

У давні часи лицарі ходили у важких латах. Та переступаючи поріг знайомих людей, лицар знімав свій шолом і цим жестом ніби промовляв: «Я тебе не боюся. Бачиш, моя голова відкрита. Я довіряю тобі».

Цей звичай дійшов і до наших часів, символізуючи шанобливе ставлення до оточуючих тебе людей. Чоловіки знімають головні убори, переступаючи поріг будь-якого приміщення. Хлопці, не забувайте про це, заходячи до школи.

А подаючи руку товаришу без рукавички, ми нібито кажемо: «Ось тобі моя тепла долоня. В ній немає зброї, я на тебе не тримаю зла». Але пам’ятайте, що вітатися за руку можна тільки з близькими знайомими, друзями або товаришами. Якщо вітаються люди різного віку, то першим руку подає старший. Діти, у жодному разі не тягнуть руку дорослим.

Ми знаємо, що вітатися треба з усіма знайомими людьми. А як же бути з незнайомими? Скажімо, у школі ви зустріли незнайомого вчителя. Як вчинити, чи потрібно привітатися? (Відповіді учнів.)

Так, з усіма вчителями треба вітатися: зі знайомими, малознайомими, навіть з тими, кого ви не знаєте, але впевнені, що це вчитель. Це правило шкільного етикету.

Отже, намагайтеся знайти тепле, добре слово для всіх оточуючих вас людей.

Сію дитині в серденьку ласку. Сійся-родися, ніжне «будь ласка». Вдячне «спасибі», «вибач» тремтливе — Слово у серці, як зерно в ниві. «Доброго ранку!», «Світлої днини!» — Щедро даруй ти людям, дитино.

Мова барвиста, мова багата, Рідна і тепла, як батьківська хата.

Т. Коломієць

Гра «Додай словечко»

— А зараз давайте перевіримо, чи знаєте ви ввічливі слова.

Розтопить серце всякого Сердечне слово… (дякую). Якщо ти їсти вже не в силах, То скажеш мамі що?.. (Спасибі). Зазеленіє старий пень,

Коли почує: … (Добрий день).

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]