Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

plani-konspekti-z-matematik.

...pdf
Скачиваний:
65
Добавлен:
01.03.2016
Размер:
19.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків

161

 

 

II. Робота над новим матеріалом

1. Підготовча робота Іззаписанихнадошцічиселскластиізаписатиприклади.Розв’язати­ їх.

13, 22, 40, 20, 65, 34, 90, 10, 3, 2.

2. Перевірка роботи Діти зачитують записані приклади, називають відповіді до них.

3. Пояснення нового матеріалу

1) Виконання завдання № 383. Діти опрацьовують матеріал у парах.

2) Перевірка.

На дошці записані приклади: 35 + 12, 80 – 50, 20 + 30 + 9

Як називаються ці записи?

Як будемо називати відповіді до цих прикладів?

Прочитайте ці числові вирази.

4.Первинне закріплення Виконання завдання № 384.

5.Перевірка роботи

6.Фізкультхвилинка

III. Розвиток математичних умінь

1. Робота над задачами

1) Розв’язання задачі № 385.

Діти складають задачу за відомими числовими виразами.

2) Розв’язання задачі № 386.

На дошці — скорочений запис задачі. Соснових — 50 к.

Березових — ?, на 30 менше від соснових. Дубових — ?, на 20 більше від березових.

Сильніші учні працюють самостійно. Інші працюють під керівництвом вчителя.

2. Завдання для допитливих Замість квадратиків вставте по одній цифрі в числа так, щоб кожне

наступне число було на 2 одиниці більше від попереднього.

9 , 6

, 6

, 6

.

IV. Підсумок уроку

V. Домашнє завдання

С. 71 № 387.

162

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

Урок 51

Тема.Віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток (загальний випадок). Задачі на дві дії

Мета: ознайомити учнів із загальним випадком віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток; вправляти в розв’язанні задач на дві дії.

Обладнання: таблиці усних обчислень, опорні схеми, предметні малюнки.

Хід уроку

I. Актуалізація знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання

1)Один учень зачитує розв’язання задачі № 387.

2)Записати розв’язання задачі за допомогою виразу.

2.Математичний диктант

• Від 90 відняти 30;

• до числа 44 додати 33;

• знайти суму чисел 15 і 62;

• число 12 зменшити на суму чисел 3 і 4;

• до 20 додати 80;

• записати число в якому 6 дес. і 4 од, 7 дес. і 2 од, 9 дес.;

• знайти різницю чисел 78 і 70;

• записати «сусідів» числа 60.

3.Усні обчислення

1) Гра «Подорож на потязі»

100 – 60

72 + 15

60 – 50

16 + 31

73 + 20

6 + 80

2 + 76

50 + 49

20 – 7

13 + 6

2) Знайти однакові вирази й поєднати їх стрілочкою.

50 + 11

32 + 16

42 + 6

43 + 24

20 + 41

70 + 25

93 + 2

60 + 7

9 + 30

22 + 17

Конспекти уроків

 

163

 

 

II. Робота над новим матеріалом

 

1. Підготовча робота

 

 

Розв’язати приклади.

 

 

40

– 10

80

– 30

45

– 5

70

– 40

68

– 8

23

– 3

2. Пояснення нового матеріалу

Нам треба розв’язати приклад. 48 – 32 Спочатку ми віднімемо десятки:

40 – 30 = 10, а потім — одиниці: 8 – 2 = 6.

Скільки десятків залишилося? (1 дес.)

Скільки одиниць залишилося? (6 од.) Додамо до десятків одиниці:

10 + 6 = 16 Висновок: віднімаючи двоцифрові числа, десятки віднімаємо від де-

сятків, а одиниці — від одиниць. 3. Первинне закріплення

1)Виконання завдання № 388, 388.

2)Розв’язання прикладів № 390.

4. Самостійна робота

 

29 – 11

67 – 45

34 – 23

78 – 64

45 – 23

98 – 75

5.Взаємоперевірка роботи

6.Фізкультхвилинка

III. Розвиток математичних умінь

1. Робота над задачами

1) Розв’язання задачі № 391.

Чи можна відразу дізнатися, яка маса капусти в обох діжках?

Що для цього треба зробити?

Чи відома маса однієї діжки?

Яку дію треба виконати, щоб знайти масу двох порожніх діжок? 8 + 8 = 16 кг

Як знайти масу капусти в діжках?

98 – 16 = 82 кг Запишіть цю задачу, склавши вираз.

164

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

2) Розв’язання задачі.

У Володі 13 повітряних кульок, а у Тарасика — на 7 більше, ніж у Володі.УМарійкина10менше,ніжуТарасика.Скількиповітрянихкульок у Марійки?

Діти самостійно розв’язують задачу. 3) Перевірка роботи.

IV. Підсумок уроку

V. Домашнє завдання

С. 72 № 392.

Урок 52

Тема.Віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток (закріплення). Задачі на дві дії, в яких результат першої дії треба порівняти з одним із даних задачі

Мета: розглянутиновівидизадачнадвідії;закріплювативучнівуміння виконувати додавання й віднімання двоцифрових чисел.

Обладнання: таблиця усних обчислень, схеми задач, картки для індивідуальної роботи, предметні малюнки.

Хід уроку

I. Актуалізація знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання 1) Назвати відповіді прикладів № 392 у порядку зростання.

2) Пояснити розв’язання прикладів на віднімання.

2. Робота з індивідуальними картками

Картка 1

Розв’язати приклади.

48

+ 20

16

– 8

27 – 16

34

+ 23

96

– 45

100 – 60

18

+ 12

34 – 23

45 + 4

55

+ 23

67

– 50

3 + 56

Картка 2

 

 

 

Обчислити.

 

 

 

25

+ (13 – 9)

40

+ 17 + 2

 

66

– (12 + 34)

90

– (60 + 20)

 

20

+ (27 + 30)

23

+ 34 + 31

 

Конспекти уроків

165

 

 

Картка 3

Знайти різницю 56 – а, якщо а = 25, 43, 14, 32.

3. Усні обчислення

1) Гра «Роздай зайчикам морквини».

11

76

85

 

25

 

 

 

38

 

68

71 + 14

67 – 42

53 + 23

 

7 + 31

40 + 28

45 – 34

2) Гра «Математичне намисто».

 

 

 

 

 

 

 

30

43

 

 

 

 

73

 

 

9

 

 

 

 

51

+ 5

6

 

 

 

 

12

 

 

24

 

 

 

 

 

60

14

 

 

3)Порівняти приклади. 34 + 23 __ 78 – 14 21 + 27 __ 24 + 11 40 – 20 __ 67 – 40

4)Виконання завдання № 393.

II. Робота над новим матеріалом

1. Розв’язання задачі № 394 Діти уважно читають задачу.

Учитель записує на дошці скорочений запис задачі.

Було — 96 с.

 

Прочитала — 31 с.

на ? більше

Залишилось — ? с.

 

166

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

Чи можемо одразу дати відповідь на головне запитання задачі?

Чому? (Не знаємо, скільки залишилось.)

Що знайдемо першою дією?

Якою дією відповісти на головне запитання задачі?

Діти розглядають подане у підручнику розв’язання задачі й дописують його самостійно.

2. Розв’язання задачі № 395 На дошці один учень за допомогою класу записує скорочений за-

пис задачі.

Було — 67 к.

 

Продали — 44 к.

на ? більше

Залишилось — ? к.

 

Чи можна одразу дати відповідь на запитання задачі?

Про що дізнаємося спочатку?

Яку дію будемо виконувати? Чому?

Яку дію треба виконати, щоб відповісти на запитання задачі?

3. Фізкультхвилинка

III. Розвиток математичних умінь

1.Самостійна робота Виконання завдання № 397.

1 варіант розв’язує приклади верхнього рядочка;

2 варіант розв’язує приклади нижнього рядочка.

2.Перевірка роботи

IV. Підсумок уроку

V. Домашнє завдання

С. 73 № 398, № 399.

Урок 53

Тема.Застосуваннязагальногоправилавідніманнядвоцифровихчисел до прикладів виду 79 – 40, 79 – 4. Знаходження остачі (здачі) в задачах на купівлю товару

Мета: розглянути особливі випадки віднімання без переходу через десяток; вправляти учнів у знаходженні остачі при купівлі товарів, у знаходженні невідомого компонента.

Обладнання: таблицяуснихобчислень,карткидляіндивідуальноїроботи, схеми задач, предметні малюнки.

Конспекти уроків

167

 

 

Хід уроку

I. Актуалізація знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання

1) На дошці — приклад.

22 + 43 +

= 87

Записати невідоме число.

2)Один учень називає відповіді прикладів на додавання № 399.

3)Другий учень називає відповіді прикладів на віднімання № 399.

2. Картки для індивідуальної роботи

Картка 1

Розв’язати задачу.

До свята мама купила 35 цукерок. З’їли 12 цукерок. На скільки більше цукерок залишилося, ніж з’їли?

Картка 2

Розв’язати задачу.

Утрьох бочках засолили 90 кг капусти. В одній бочці було 30 кг,

вдругій 20 кг. Скільки кілограмів капусти було у третій бочці?

Картка 3

Розв’язати задачу.

У садку зібрали 100 мішків яблук. З них 40 мішків відклали на сушку, 50 мішків відправили у місто, а решту відправили до школи-інтернату. Скільки мішків яблук відправили до школи-інтернату?

3. Усні обчислення

1) Гра «З якого дерева яблука?»

25

18

32

40

90 – 50

9 + 9

10 + 22

25 – 5

35 – 15

14 + 6

48 – 8

12 + 6

48 – 16

20 – 2

168 математика. 2 клас. Розробки уроків

2) Заповнити таблицю.

а

13

7

21

44

90

55

62

8

10

а + 5

II. Робота над новим матеріалом

1. Виконання завдання № 400 Пояснити розв’язання прикладів.

Діти працюють у парах. Потім один учень за бажанням виходить до дошки­ і пояснює розв’язання прикладів

79 – 40 = 39

Увід’ємнику одиниць немає, тому треба відняти лише десятки. 70 – 40 = 30 Потім додамо 9 одиниць.

30 + 9 = 39 Розв’яжемо приклад. 79 – 4

Увід’ємнику немає десятків, тому віднімемо лише одиниці.

9 – 4 = 5.

Потім до десятків додамо одиниці. 70 + 5 = 75

2.Первинне закріплення Виконання завдання № 401.

3.Самостійна робота

Сильніші учні розв’язують приклади.

84

– 22 + 15

45 + 31 – 24

90

– (56 – 6)

100 – 50 + 46

66

+ 23 – 54

55 + 33 – 26

Слабкішіучніпрацюютьразомзучителемірозв’язуютьпропоновані приклади з коментуванням.

Решта дітей виконують завдання № 402.

3.Перевірка роботи

4.Фізкультхвилинка

III. Розвиток математичних умінь

1. Робота над задачами 1) На основі матеріалу завдання № 403 діти складають задачі.

Робота проводиться в групах.

Потім кожна група презентує свою роботу. Вчитель націлює дітей на те, щоб задачі складали складні.

Конспекти уроків

169

 

 

2) Розв’язання задачі.

У мами було 55 гривень. Вона купила 1 кг яблук за 5 грн і 1 кг ковбаси за 30 грн. Скільки грошей залишилося у мами?

Діти складають скорочений запис задачі за допомогою вчителя. Було — 55 грн.

Витратила — 5 грн і 20 грн. Залишилося — ? грн.

Чи можемо відразу відповісти на головне запитання задачі?

Чому?

Що знайдемо спочатку?

Якою дією?

Яку дію треба виконати, щоб відповісти на головне запитання за-

дачі?

Після аналізу задачі діти самостійно розв’язують задачу.

2. Виконання завдання № 405

— До нас у гості завітав Зайчик і приніс нам приклади. Вставте, будь ласка, в порожній квадратик необхідне число.

– 22 = 64

+ 13 = 45

30 +

= 70

IV. Підсумок уроку

V. Домашнє завдання

С. 74 № 406, № 407.

Урок 54

Тема. Вправи та задачі на додавання і віднімання двоцифрових чисел. Вправи на знаходження невідомих компонентів арифметичних дій. Побудова прямого кута на папері у клітинку

Мета: вправляти учнів у додаванні й відніманні двоцифрових чисел без переходу через десяток; проводити підготовчу роботу до розв’язання задачназнаходженняневідомоговід’ємника;формуватипрактичневміння будувати прямий кут на папері в клітинку.

Обладнання: таблиці усних обчислень, предметні малюнки.

Хід уроку

I. Актуалізація знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання 1) Один учень на дошці записує скорочений запис задачі № 406.

170

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

2)Другий учень зачитує розв’язання задачі.

— Як записати задачу за допомогою виразу?

3)Зачитати відповіді прикладів на дві дії.

2. До нас завітав Вчений і пропонує порівняти приклади.

23 + 45

16

+ 53

42

+ 12

50

+ 4

88 – 44

90

– 50

60

– 30

25

+ 10

40 + 23

65

– 4

76

– 5

70 + 1

3. Усні обчислення

1)Виконання завдання № 408.

2)Виконання завдання № 409.

3)Виконання завдання № 410.

4)Гра «Допоможи Буратіно пройти лабіринт».

+25

–50

–5 –30 60

5) Математичний диктант.

Знайти суму чисел 33 і 35;

97 зменшити на 49;

30 збільшити на суму чисел 22 і 40;

доданок 45, доданок 32, знайти суму;

знайти різницю чисел 87 і 36;

різницю чисел 77 і 45 збільшити на 10.

II. Повторення й закріплення вивченого

1. Самостійна робота

1) Розв’язати задачу за скороченим записом.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]