plani-konspekti-z-matematik.
...pdfКонспекти уроків |
|
91 |
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
II. Робота над новим матеріалом |
|
|
|
|
||||||
1. Підготовчі вправи |
|
|
|
|
|
|||||
Записати склад числа 9. |
|
|
|
|
|
|||||
9 |
= |
|
+ |
|
|
9 = |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
9 |
= |
|
+ |
|
|
9 = |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|||||
9 |
= |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
Розв’язатиприклади,використовуючипереставнувластивістьдіїдо- |
||||||||||
давання. |
|
|
|
|
|
|
|
|
||
3 |
+ 9 |
|
|
|
5 + 9 |
7 + 9 |
||||
4 |
+ 9 |
|
|
|
6 + 9 |
8 + 9 |
Розглядання випадку 9 + 9. 9 + 9 = 9 + 1 + 8 = 10 + 8 = 18
2.Різні способи віднімання числа 9
18– 9 = 18 – 8 – 1 = 9
18– 9 = ?; 10 – 9 = 1; 1 + 8 = 9
18— це 9 і 9, отже, 18 – 9 = 9
3.Первинне закріплення Виконання № 171. (Робота в парах.)
4.Самостійна робота
Виконання № 173.
5.Перевірка роботи
6.Фізкультхвилинка
III. Розвиток математичних умінь
1. Ознайомлення з периметром чотирикутника На дошці — чотирикутник.
5 см
4 см |
4 см |
3 см
—Як називається фігура?
—Назвіть довжину кожної сторони.
—Знайдіть суму довжин. 5 + 4 + 4 + 3 = 16 см
—Периметр чотирикутника — це сума довжин усіх сторін чотирикутника.
92 |
математика. 2 клас. Розробки уроків |
|
|
2. |
Первинне закріплення |
Виконання завдання № 172. |
|
Дітищеразчитаютьправиловпідручнику.Перевіряють,чиправиль- |
|
но знайдений периметр чотирикутника. |
|
Самостійно знаходять периметр трикутника. |
|
— Який периметр трикутника? |
|
3. |
Практична робота. Робота в групах |
Учитель роздає дітям кожної групи чотирикутники різної довжини. |
Діти повинні знайти периметр даних чотирикутників і розв’язання записати в зошитах.
4. Перевірка роботи
5. Робота над задачами
1) Задача з логічним навантаженням.
• Червонийолівецьдовшийзазелений,зеленийдовшийвідблакит ного. Який олівець найкоротший?
• Гена сказав, що у нього 10 горіхів. Олег сказав, що у нього горіхів менше, ніж у Гени. Скільки горіхів може бути у Гени?
2) Виконання завдання № 174.
Діти уважно читають задачу. Аналізують. Роздивляються таблицю і скорочений запис задачі. Пояснюють розв’язання задачі. Записують задачу в зошити.
IV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
С. 35 № 175, № 176.
Урок 25
Тема. Узагальнена таблиця додавання й віднімання одноцифрових чисел. Задачі на дві дії
Мета: ознайомитизузагальненоютаблицеюдодаванняйвіднімання одноцифрових чисел; розвивати вміння учнів розв’язувати складену задачу за поданим планом.
Обладнання: таблиця додавання одноцифрових чисел, схеми задач, картки для індивідуальної роботи.
Хід уроку
I. Актуалізація знань учнів
1. Робота з картками
Картка 1
Розв’язати задачу.
Конспекти уроків |
93 |
|
|
В один дім листоноша приніс 14 листів, а в другий — на 5 листів менше. Скільки листів приніс листоноша в другий дім?
Картка 2
УВолоді6яблук,авАндріяна4яблукабільше.СкількияблукуАндрія?
Картка 3
Скласти задачу за скороченим записом. Було — 18 яблук З’їли — ? яблук
Залишилось — 10 яблук.
2. Усні обчислення
1) Зоопарк.
9 + 9 |
1 – 9 |
12 – 4 |
12 – 6 |
13 – 8 |
|
7 + 6 |
|
|
14 – 5 |
|
7 + 4 |
5 |
8 |
13 |
18 |
6 |
11 |
9 |
2 |
2) Гра «Цікаві трикутники» (№ 178)
3. Перевірка роботи за картками
II. Розвиток математичних умінь
1. Робота над задачами
1) Задача з логічним навантаженням.
Галинка виростила 10 троянд та 8 гладіолусів. 15 квітів вона зрізала, щоб подарувати мамі на день народження. Яка найбільша кількість гладіолусів могла залишитися на клумбі?
94 |
математика. 2 клас. Розробки уроків |
|
|
2) Складання і розв’язання задачі № 179.
—Чи можна розв’язати задачу однією дією? Чому?
—Що треба узнати спочатку?
Задачу можна розв’язати двома способами.
1 спосіб
10 – 2 – 1 = 7 (м)
2 спосіб
10 – (2 + 1) = 7 (м)
3) Розв’язання задачі № 180.
Діти уважно читають задачу. Після аналізу задачі читають план розв’язання.
На дошці вчитель записує скорочений запис. Було — 12 н.
Поклав — 4 н. та 3 н. Залишилось — ? н.
—Прочитайте перше запитання плану. Яку дію треба виконати? 4 + 3 = 7 (н.) — поклав.
—Прочитайте друге запитання плану. Яку дію треба виконати? 12 – 7 = 5 (н.) — залишилось.
Діти записують задачу в зошитах і на дошці.
4) Самостійна робота. Виконання завдання № 181.
Учитель на дошці записує скорочену умову задачі.
Дівчаток — 7 д. |
}? д. |
Хлопчиків — ? д., на 3 д. менше |
Діти самостійно записують розв’язання задачі. 5) Перевірка роботи.
2.Фізкультхвилинка
3.Робота з таблицею додавання і віднімання чисел (№ 182) Діти з коментуванням складають і записують приклади.
4.Роздивитися будиночки, здогадатися, які треба виконати дії в першому будиночку, щоб на даху вийшло 3. Виконуючи такі самі дії в другому будиночку, дізнатися, чому дорівнює знак питання.
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
? |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
2 |
|
|
|
|
7 |
|
4 |
|
|
|
|
6 |
|
4 |
|
2 |
|
|
|
|
8 |
|
3 |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
? |
Конспекти уроків |
95 |
|
|
5.Самостійна робота Виконання завдання № 177.
6.Перевірка роботи
III. Підсумок уроку
IV. Домашнє завдання
С. 37, № 183.
Урок 26
Тема.Розв’язанняскладеноїзадачідвомаспособами(ознайомлення). Периметр трикутника. Порівняння виразів
Мета: ознайомитиучнівзрозв’язаннямскладеноїзадачідвомаспособами; вправляти у порівнянні виразів за їх числовим значенням; удосконалювати навички усних обчислень; розвивати логічне мислення дітей.
Обладнання: сигнальнікартки,схемизадач,предметнімалюнки,геометричні фігури.
Хід уроку
I. Актуалізація знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання Перший учень зачитує, на які два доданки розклав число 13. Дру-
гий — число 16. Третій — число 18.
2. Усні обчислення 1) Учні виходять по черзі до дошки і «заганяють» м’яч у ворота.
8 + 7 |
|
6 + 9 |
5 |
7 + 9 |
2 |
9 + 5 |
3 |
8 + 6 |
4 |
7 + 5 |
6 |
9 + 8 |
1 |
6 + 8 |
7 |
8 + 4 |
8 |
9 + 9 |
9 |
7 + 7 |
|
2) Математичний диктант.
Учні працюють із сигнальними картками.
•7 збільшити на 8;
•12 зменшити на 3;
1 |
|
|
3 |
|
|
15 |
||
5 |
||
16 |
||
6 |
||
14 |
||
7 |
||
12 |
||
9 |
||
17 |
||
2 |
||
18 |
||
8 |
||
|
||
|
||
4 |
|
96 |
математика. 2 клас. Розробки уроків |
|
|
•14 зменшити на 10;
•доданок 5, доданок 6, знайти суму;
•суму чисел 3 і 6 збільшити на 9;
•різницю чисел 14 і 7 збільшити на 6;
•сусіди числа 19;
•попереднє число для числа 13.
3) Виконання завдання № 184 (усно) ланцюжком.
II. Робота над новим матеріалом
1. Робота над задачами
1) Розв’язання задачі № 187.
Діти читають задачу. Учитель проводить аналіз задачі.
—Про що йде мова в задачі?
—Що в задачі відомо?
—Про що треба дізнатися?
Учитель записує на дошці скорочену умову задачі. Було — 8 з. і 7 з.
Віддав — 5 з. Залишилось — ? з.
Учитель говорить дітям, що задачу можна розв’язати двома способами. Діти читають питання до першого способу.
—Якою дією знайдемо, скільки зошитів всього було у хлопчика? 8 + 7 = 15 (з.)
—Якою дією знайдемо кількість зошитів, які залишились у хлопчика? 15 – 5 = 10 (з.)
Діти читають питання другого способу і говорять, які дії будуть ви-
конувати.
—Як дізнатися, скільки зошитів у лінію залишилось? 7 — 5 = 2 (з.) — в лінію.
—Як дізнатися, скільки всього зошитів залишилось? 2 + 8 = 10 (з.)
2) Розв’язання задачі.
Учитель читає дітям додаткову задачу. Учні уважно слухають.
На клумбі росло 9 червоних троянд і 7 жовтих троянд. Зрізали 5 жовтих троянд. Скільки троянд залишилось на клумбі?
Учитель аналізує задачу. За допомогою дітей записує на дошці скорочену умову задачі.
Було — 9 тр. і 7 тр. Зрізали — 5 тр. Залишилось — ? тр.
Діти пропонують питання щодо розв’язання задачі першим способом.
Конспекти уроків |
97 |
|
|
Записують розв’язання самостійно.
Потім пропонують питання щодо розв’язання задачі другим способом. Записують задачу на дошці і в зошитах.
3) Первинне закріплення.
Пояснення способів розв’язання задачі № 188.
4) Задача з логічним навантаженням.
Піднімаючисьсходами,хлопчикступивнапершусходинку,надругу, третю, четверту, п’яту, шосту, а далі став крокувати через одну. Запишіть номери сходинок, на які він ступав до 18-ї включно.
5) Перевірка роботи.
2.Фізкультхвилинка
3.Знаходження периметра трикутника
На дошці — трикутники із заданими сторонами. Знайти периметр трикутників. Діти повторюють, як знайти периметр трикутника.
5 см |
5 см |
4 см |
5 см |
|
|
|
|
|
4 см |
|
3 см |
Діти під керівництвом учителя говорять, як знайти периметр даних трикутників.
4.Самостійна робота Виконання завдання № 186.
1 варіант знаходить периметр першого трикутника;
2 варіант знаходить периметр другого трикутника.
5.Перевірка роботи
6.Колективне виконання завдання № 185
III. Підсумок уроку
IV. Домашнє завдання
С. 39, № 189, № 190.
Урок 27
Тема. Застосування дужок для запису числових виразів. Порядок виконання дій у виразах з дужками. Вправи та задачі на засвоєння таблиць додавання й віднімання
98 |
математика. 2 клас. Розробки уроків |
|
|
Мета: ознайомити учнів з правилом виконання обчислень у виразах здужками;вправлятивзастосуваннітаблицьдодаванняйвідніманнядля розв’язання прикладів і задач.
Обладнання: предметні малюнки, картки для індивідуальної роботи, набірне полотно.
Хід уроку
I. Актуалізація знань учнів
1. Робота з картками для опитування
Картка 1
Розв’язати приклади.
18 – 9 – 2 |
13 – 5 – 4 |
11 – 2 – 4 |
2 + 3 + 8 |
4 + 5 + 6 |
5 + 6 + 3 |
5 + 5 + 3 |
11 – 7 – 3 |
Картка 2 |
|
Розв’язати приклади. |
|
11 – 8 – 1 |
15 – 8 – 3 |
2 + 6 + 7 |
14 – 7 – 4 |
3 + 6 + 4 |
3 + 6 + 7 |
11 – 7 + 5 |
3 + 3 + 6 |
Картка 3
Знайти периметр трикутника.
3 см 3 см
2 см
2. Усні обчислення
1) Гра «Мовчанка».
Діти дають відповіді за допомогою сигнальних карток.
5
13 11
– 5
814
12 15
Конспекти уроків |
99 |
|
|
2) Гра «Алгоритм».
Початок
8
|
+ 5 |
|
|
– 4 |
+ 6 |
|
|
|
|
|
|
+ 4 |
|
|
+ 3 |
– 10 |
|
|
|
|
– 7 |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
? |
|
+ 5 |
|
|
|
|
|
|
3. Перевірка роботи за картками
II. Робота над новим матеріалом
1. Робота в групах Діти виконують завдання № 192 усно. Читають правило.
За бажанням хтось із учнів виходить до дошки і пояснює новий матеріал.
2. Колективна робота Учитель називає приклади, а учні по черзі виходять до дошки і запи-
сують їх, користуючись дужками.
•Сім зменшити на суму чисел трьох і двох.
•П’ять збільшити на різницю чисел семи і двох.
•Від 13 відняти суму чисел 7 і 3.
•Від 14 відняти різницю чисел 7 і 2.
•8 збільшити на суму чисел 2 і 5.
3.Первинне закріплення Виконання завдання № 193. Діти заучують правило на с. 40.
4.Фізкультхвилинка
Ведмедик любить фізкультуру, Та штанги немає, А зміцнювати мускулатуру Він дуже бажає.
І доводиться Топку Бочку притискати, Потім ривком піднімати Й тихо опускати.
Так ведмедик-культурист Про здоров’я дбає, Ще й медок із чаєм Вдома попиває.
100 |
математика. 2 клас. Розробки уроків |
|
|
III. Розвиток математичних умінь
1. Робота над задачами
1) Задачі з логічним навантаженням.
• Висота будинку 12 м, а тополі — 10 м. На скільки метрів потрібно підрости тополі, щоб вона була вищою за будинок на 3 метри?
• Троєшкільнихдрузівкупилиразом13пиріжків.Двоєзнихкупили пиріжків порівну, а третій менше, ніж кожний з двох перших, але більш ніж один пиріжок. Скільки пиріжків купив кожний з них?
2) Розв’язання задачі № 195.
Після аналізу задачі діти розв’язують задачу за діями. Сильніші діти отримують додаткове завдання: розв’язати задачу, склавши вираз.
3) Розв’язання задачі № 196 самостійно.
4) Перевірка роботи.
2.Усні обчислення (№ 191)
3.Гра «Допоможи мишці донести сир до нори»
Мишка знайшла сир і вирішила віднести його до себе в нірку, але на путі виявилися перешкоди. Треба уважно подивитися на вирази, які записані, і правильно розставити дужки.
11 – 3 – 2 = 10
4 + 3 + 4 = 11 |
|
8 – 4 – 2 = 2 |
|
13 – 6 + 2 = 9
IV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
С. 40, 41, № 197, № 198.
Урок 28
Тема. Знаходження значень виразів, що містять дужки. Розпізнавання многокутників. Формування вміння читати задачу
Мета: вправляти учнів у застосуванні математичних термінів, розвивати вміння читати задачу частинами; вчити розпізнавати многокутники, розвивати пам’ять, логічне мислення.
Обладнання: сигнальні картки, картки з математичними термінами, предметні малюнки, геометричні фігури.