plani-konspekti-z-matematik.
...pdfКонспекти уроків |
71 |
|
|
розпізнавати геометричні фігури; вчити порівнювати прості задачі на різницеве порівняння, що мають спільну умову, розвивати логічне мислення дітей.
Обладнання: схеми задач, предметні малюнки, геометричні фігури.
Хід уроку
I. Актуалізація знань учнів
1. Усна лічба
1) Гра «Запускаємо ракету».
На дошці — малюнки ракет. Під ними написані приклади, які треба розв’язати дітям. Ракету можна буде запустити тільки тоді, коли діти розв’яжуть всі приклади.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 – 2 |
9 + 2 |
3 + 5 |
|||
13 – 4 |
8 + 3 |
4 + 6 |
|||
11 – 3 |
7 + 4 |
5 + 6 |
|||
12 – 3 |
9 + 3 |
7 + 3 |
|||
13 – 5 |
8 + 5 |
9 – 4 |
|||
2) Вставити відповідний знак (<, >, =). |
|
|
|||
17– 3 __ 12 |
14 – 10 __ 11 – 7 |
|
|
||
16 + 3 __ 18 |
2 + 5 __ 3 + 4 |
|
|
||
11 – 2 __ 10 |
6 + 3 __ 5 + 5 |
|
|
3) Задачі з логічним навантаженням.
•Наталка,ОляйОленкаписаликонтрольнуроботу.Оляздалароботу не останньою, а Наталка — раніше за Олю. В якому порядку здали роботи дівчатка?
•Маємо дві посудини: в одну вміщується 8, а в другу — 5 склянок води. Як, користуючись ними, відміряти 2 склянки води?
•З коробки, у якій 3 синіх і 5 зелених олівців, навмання беруть олівці. Яке найменше число олівців треба взяти, щоб серед них був не менш ніж один зелений?
72 математика. 2 клас. Розробки уроків
4) Виконання завдання № 123. Розказати таблиці віднімання чисел 2 і 3.
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
–2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
–3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5) Виконання завдання № 124.
2.Самостійна робота Виконання завдання № 125.
3.Перевірка роботи
II. Робота над новим матеріалом
1. Робота з геометричним матеріалом
1)Виконання завдання № 129 (усно). Діти порівнюють сторони трикутника.
2)Виконання завдання № 130.
Серед геометричних фігур діти знаходять ті, які не є многокутниками. Діти пояснюють свій вибір.
3) — З яких геометричних фігур побудований малюнок?
4) Гра «Фотограф».
На набірному полотні виставлені геометричні фігури.
Діти розглядають фігури і запам’ятовують порядок їх розташування. Потім (за сигналом учителя) опускають голови на парти. Учитель переставляє фігури, а діти повинні сказати, що змінилося на дошці.
2. Фізкультхвилинка
Конспекти уроків |
73 |
|
|
III. Розвиток математичних умінь
1. Робота над задачами
1) Виконання завдання № 126.
—Про що йдеться у задачі?
—На що вказує число 3?
—На що вказує число 10?
—На що вказує число 6?
—Що треба дізнатися в задачі?
—Скільки питань у задачі?
—Про що це свідчить?
Учитель на дошці записує скорочений запис задачі.
—Якою дією відповімо на перше запитання?
—Якою дією відповімо на друге запитання?
Один з учнів записує розв’язання задачі на дошці. Всі діти записують задачу в зошитах.
2) Творча робота над задачею № 127.
—Прочитайте умову задачі.
—Прочитайте запитання задачі.
—Що ви можете сказати про запитання задачі?
Діти додають запитання до задачі. Розв’язують задачу самостійно, користуючись схемою.
3) Розв’язання задачі з логічним навантаженням № 128.
—Скільки чотирикутників було в Івася?
—На скільки він розрізав кожний чотирикутник?
За потреби вчитель робить на дошці малюнок.
IV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
С. 26 № 131, № 132.
Урок 18
Тема. Таблиці додавання й віднімання числа 6. Знаходження значень виразів з буквеним компонентом
Мета: вправлятиучнівузастосуваннітаблицьдодаванняйвіднімання для розв’язання прикладів, що містять дві дії, та задач; розвивати вміння знаходити значення виразів з буквеним компонентом.
Обладнання: таблицівідніманняйдодаваннячисла6;таблиця«Склад числа 6»; схеми задач, сигнальні картки, предметні малюнки.
74 |
математика. 2 клас. Розробки уроків |
|
|
Хід уроку
I. Актуалізація знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання Один учень зачитує задачу, яку він склав, та оголошує її розв’язок.
Рештазачитуютьвідповідіприкладів.Пояснюють,яквиконувалидодавання й віднімання з переходом через десяток.
2. Усні обчислення
1)Гра «Вкажи маршрут автобуса».
17 |
15 |
13 |
14 |
|
12 |
13 |
10 |
11 |
12 |
|
9 + 4 |
|
8 + 4 |
|
7 + 4 |
||||||
11 |
14 |
12 |
17 |
|
11 |
14 |
13 |
14 |
16 |
|
9 + 2 |
|
8 + 3 |
|
8 + 5 |
||||||
7 |
5 |
8 |
13 |
9 |
6 |
5 |
8 |
14 |
||
|
|
6 + 3 |
|
4 + 4 |
||||||
|
|
|
|
|||||||
3 + 2 |
|
|
||||||||
11 |
18 |
10 |
9 |
12 |
16 |
7 |
12 |
13 |
||
5 + 5 |
10 + 2 |
|
9 + 3 |
2) Гра «Мовчанка».
Діти розв’язують приклади мовчки, а відповідь показують за допомогою сигнальних карток.
|
10 |
|
|
11 |
|
|
13 |
12 |
|
6 |
8 |
7 |
+3 |
9 |
10 |
–4 |
9 |
|
14 |
18 |
|
12 |
15 |
|
8 |
|
|
5 |
|
Конспекти уроків |
75 |
|
|
II. Робота над новим матеріалом
1. Підготовчі вправи Діти повторюють склад числа 6.
Учитель називає числа, а діти за допомогою сигнальних карток доповнюють число до 6.
Учитель називає такі числа: 2 1 5 4 3
2. Пояснення нового матеріалу Діти складають таблицю додавання числа 6.
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
7 |
8 |
9 |
10 |
? |
? |
? |
? |
? |
—Результати яких прикладів ще треба знайти?
—Розглянемо суму 5 + 6.
—Другийдоданокбільшийзаперший.Поміняємододанкимісцями. Ми уже знаємо, що 6 + 5 = 11, отже, 5 + 6 теж дорівнює 11.
Далі діти виконують додавання з переходом через десяток частинами. 6 + 6 = 6 + 4 + 2 = 10 + 2 = 12 7 + 6 = 7 +3 + 3 = 10 + 3 = 13 8 + 6 = 8 + 2 + 4 = 10 + 4 = 14 9 + 6 = 9 + 1 + 5 = 10 + 5 = 15
Потім учні розглядають різні способи віднімання числа 6. а) 13 – 6 = 13 – 3 – 3 = 10 – 3 = 7
б) 13 – 6 = ; 10 – 6 = 4; 4 + 3 = 7
в) 13 – 6 = ; 13 — це 7 і 6, отже, від 13 – 6, буде 7.
3. Первинне закріплення Робота в парах. Діти виконують усно № 133.
4. Самостійна робота 1 група (сильні учні) виконують завдання № 135.
2 група (слабкіші учні) виконують завдання № 134, розв’язують приклади, в яких другий доданок 6.
3 група — розв’язують всі приклади № 134.
5.Перевірка роботи
6.Фізкультхвилинка
76 |
математика. 2 клас. Розробки уроків |
|
|
III. Розвиток математичних умінь
1. Робота над задачами
1) Задача з логічним навантаженням.
Робота в групах. Завдання виконують на альбомних аркушах.
Перша група — завдання а. Друга група — завдання б. Третя група — завдання в.
а) Як поставити 3 стільця, щоб біля кожної з 4 стін стояло по одному стільцю?
б) Якпоставити4стільцяустінкімнати,щоббілякожноїз4стінстояло по 2 стільця.
в) Як поставити 7 стільців біля 4 стін кімнати, щоб біля кожної стіни була їх однакова кількість?
2) Розв’язання задачі № 137.
Учительпроводитьаналіззадачі.Уточнюєзначенняпоняттястільки ж. На дошці з’являється скорочений запис задачі.
Конспекти уроків |
77 |
|
|
Надійка — 5 гр.}? гр. мама Бабуся — 6 гр.
Діти самостійно розв’язують задачу. Вчитель допомагає слабкішим учням.
2.Обчислення значень виразів зі змінною № 138 Завдання виконується усно.
3.Гра «Забий м’яч у ворота»
Завдання № 136.
IV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
С. 27 № 139, № 140.
Урок 19
Тема.Таблицідодаванняйвідніманнячисла7.Складаннязадачза коротким записом. Залежність між сумою і доданками
Мета: опрацювати таблиці додавання й віднімання числа 7; пояснити залежність між сумою і доданком; вправляти учнів у розв’язанні задач з абстрактними даними.
Обладнання: предметні малюнки, схеми задач, таблиця додавання й віднімання числа 7, картки для індивідуальної роботи.
Хід уроку
I. Актуалізація знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання 1) Діти зачитують питання, складене до задачі № 139. Називають
розв’язання задачі.
2) — Яка довжина синього відрізка?
— А червоного?
— На скільки сантиметрів відрізок червоного кольору менше, ніж
відрізок синього кольору? |
|
2. Робота за картками |
|
Картка 1 |
|
Обчислити. |
|
5 + 4 + 3 = |
8 + 1 + 6 = |
11 – 2 – 4 = |
15 – 6 – 3 = |
12 – 3 – 5 = |
6 + 2 + 6 = |
78 |
|
|
|
|
|
математика. 2 клас. Розробки уроків |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Картка 2 |
|
|
|
|
|
||
Обчислити. |
|
|
|
|
|||
11 – 6 – 2 = |
|
|
3 + 8 + 1 = |
||||
11 – 5 + 2 = |
|
|
4 + 4 + 4 = |
||||
12 – 6 + 1 = |
|
|
13 – 6 – 6 = |
||||
3. Усні обчислення |
|
|
|
||||
1) Виконання завдання № 146. |
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
11 |
12 |
14 |
15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
–6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
4 |
5 |
9 |
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+7 |
|
|
|
|
|
|
2) Допоможи Їжачку назбирати яблук.
|
12 – 4 |
16 – 10 |
|
11 – 2 |
|
|
|
|
8 + 3 |
|
|
|
|
2 + 9 |
|
8 + 4 |
|
|
|
4 + 5 |
6 + 6 |
|
3 + 8 |
|
|
|
|
13 – 6 |
|
4. Перевірка роботи за картками
II. Робота над новим матеріалом
1. Підготовчі вправи Повторення складу числа 7. Заповнити таблицю.
7 |
1 |
|
3 |
|
5 |
|
|
2 |
|
6 |
|
4 |
|
|
|
|
|
Конспекти уроків |
79 |
|
|
2. Гра «Дзеркало» Надошці—записприкладів,збоку—«дзеркало».Учніпочерзівихо-
дять до дошки і записують приклади, які «відбилися» у «дзеркалі».
9 = 6 + 3 3 + 6 = 9 5 + 4 6 + 5 7 + 6 4 + 6
Учні доходять висновку, що достатньо обчислити суму одного прикладу з кожної пари, результат другого буде таким самим.
3. Пояснення нового матеріалу
—Якірезультатиможемознайтипридодаваннічисла7способомпе- реставляння доданків? (4 + 7, 5 + 7, 6 + 7)
Далі діти знаходять суму, застосовуючи спосіб додавання числа частинами.
7 + 7 = 7 + 3 + 4 = 10 + 4 + 14 8 + 7 = 8 + 2 + 5 = 10 + 5 = 15 9 + 7 = 9 + 1 + 6 = 10 + 6 = 16
Бесіда про різні способи віднімання числа 7. а) 16 – 7 = 16 – 6 – 1 = 10 – 1 = 9
б) 16 – 7 = ; 10 – 7 = 3; 3 + 6 = 9
в) 16 — це 9 і 7, отже, 16 – 7 = 9
4.Первинне закріплення Усне виконання № 141.
5.Самостійна робота (№ 142)
6.Перевірка виконаної роботи
7.Фізкультхвилинка
III. Розвиток математичних умінь
1. Робота над задачами
1) Задача з логічним навантаженням.
Летіли гуси, а назустріч їм — гусак. «Добрий день, десять гусей!» — мовив він.
«Ні,наснедесять.Якбитибувзнамитащедвоєгусей,тодібулоб десять»,— відповіли гуси. Скільки летіло гусей?
2) Самостійна робота за варіантами (№ 143).
80 |
математика. 2 клас. Розробки уроків |
|
|
1 варіант складає задачу за першою схемою;
2 варіант складає задачу за другою схемою.
3) Перевірка виконаної роботи.
2. Виконання завдання № 144
— Як називаються числа при додаванні?
—Розгляньте приклади. ? + 6 = 9
—Як знайти невідомий перший доданок? (Від суми відняти другий доданок.)
3 + ? = 8
—Як знайти невідомий другий доданок? (Треба від суми відняти пер-
ший доданок.)
—Який висновок можна зробити?
3. Усне виконання завдання № 145
IV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
С. 29 № 147, № 148.
Урок 20
Тема.Задачіназнаходженняневідомогозменшуваного.Вправитазадачі на засвоєння таблиць додавання й віднімання
Мета: формувати в учнів уміння розв’язувати задачі на знаходження невідомого зменшуваного; розвивати вміння розв’язувати приклади з опорою на знання про зв’язок компонентів і результату арифметичної дії, розвивати пам’ять, логічне мислення.
Обладнання: схеми задач, предметні малюнки, картки для індивідуальної роботи.
Хід уроку
I. Актуалізація знань учнів
—Нашуроксьогоднібуденезвичайний. Мизвамивирушимона екс курсію до кондитерської фабрики. Дізнаємося, чи варто їсти багато солодощів і до чого це може призвести. Усі діти дуже полюбляють солоденьке. Наші герої також із задоволенням будуть подорожувати разом з нами.
Отже, зустрічайте їх!
(Учитель демонструє малюнки із зображенням звірят.)