Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

plani-konspekti-z-matematik.

...pdf
Скачиваний:
65
Добавлен:
01.03.2016
Размер:
19.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків

141

 

 

Роздивляються геометричні фігури.

Рахують, скільки прямих кутів у кожної фігури.

Діти доходять висновку, що всі кути прямі у фігурах під номером 4 і 5.

2. Пояснення нового матеріалу Учитель говорить дітям, що чотирикутник, в якого всі кути прямі,

називається прямокутником.

3. Первинне закріплення Виконання завдання № 324.

Діти вимірюють і записують довжину кожної сторони прямокутника.

— Що цікавого помітили? (У першого прямокутника всі сторони однакові.)

Фігура, в якої всі сторони однакові і кути прямі, називається квадратом. Це різновид прямокутників.

4. Фізкультхвилинка

На одній нозі постій-но, Ти — немов солдатик стійкий. Ногу ліву — до грудей.

Але дивися — не впади. А тепер постій на лівій, Якщо ти солдат сміливий.

III. Розвиток математичних умінь

1. Практична робота в парах Учитель на кожну парту роздає маленький календар. Діти роздивляються уважно календар.

Як ви вважаєте, навіщо нам потрібен календар?

Скільки місяців у році?

Назвіть місяці, в яких по 30 днів.

Назвіть місяці, в яких по 31 дню.

Діти роблять висновок, що є місяць, в якому 29 днів. Учитель повідомляє дітям, що у лютому буває 29 або 28 днів залежно від того, який це рік.

Учитель пропонує дітям пограти у веселу гру «Полічи, скільки у місяці днів».

Пропонує дітям викласти календарі і сказати, скільки днів в травні, не дивлячись у календар. (Багатьом важко відповісти на це питання.)

— Зігніть пальці в кулачок. Ви можете помітити, як виступають кістки.Можналічитипокістках.Якщовиназиваєтемісяцьівказуєтена кіст­ ку, яка виступає, то в місяці 31 один день, а якщо вказуєте на впадину, то у місяці 30 днів.

Далі вчитель називає місяць, а діти говорять, скільки днів у цьому місяці.

142

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

2. Робота над задачами

1) Розв’язання задачі № 326.

Скільки учнів в одному класі? (30)

Скільки учнів в другому класі? (30)

Як ви здогадалися, що 30? (Бо сказано: стільки ж)

Прощоможнадізнатися,якщознаємо,щоводномукласі—30уч- нів і в другому класі — 30? (Скільки всього учнів в обох класах)

Яку треба виконати дію? (Додавання. 30 + 30 = 60)

Що означає число 20? (Кількість дівчаток в обох класах)

Якдізнатися,скількихлопчиківвобохкласах,якщознаємо,скільки всього дітей і скільки дівчаток? (60 – 20 = 40)

Діти записують задачу під керівництвом вчителя. Відповідь: в обох класах 40 хлопчиків.

2.Самостійна робота Виконання завдання № 325.

3.Перевірка роботи

4.Усне виконання завдання № 327

IV. Підсумок уроку

V. Домашнє завдання

С. 62 № 329, № 330.

Урок 43

Тема. Розв’язання задач складанням виразу. Одиниці вимірювання часу

Мета: ознайомити учнів із розв’язанням задач складанням виразу, з одиницями вимірювання часу (година, хвилина); розвивати вміння записувати числа у вигляді розрядних доданків.

Обладнання: таблиці усних обчислень, схеми задач, модель годинника, малюнки, циферблатів годинників.

Хід уроку

I. Актуалізація знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання

1)Один учень зачитує розв’язання задачі № 329.

2)Другий учень називає цифри, якими позначені прямокутники, трикутники.

Конспекти уроків

143

 

 

2. Усні обчислення

1) Обчислити приклади, які записані на прямокутниках.

50 + 5

20 + 7

 

13 – 6

64 – 60

 

45 – 40

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

60 + 6

17 – 9

30 + 40

90 – 50

 

59 + 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2) Цікаві задачі.

На запитання про те, скільки йому років, дідусь відповів: «Мій вік виражається двоцифровим числом, в якого сума цифр дорівнює найменшому двоцифровому числу, а число десятків на 6 більше від одиниць». Скільки років дідусеві?

Галинкамаєрозрізніцифри-картки,середяких18картокізцифрою5. Їй потрібно скласти всі двоцифрові числа. Чи вистачить їй розрізних цифр 5?

II. Робота над новим матеріалом

1. Розв’язання задачі № 332 Діти уважно читають задачу, роздивляються малюнок.

Про що можна дізнатися, якщо знаємо, що хлопець упіймав 10 риб,

аз 3 зварив вуху? (Скільки повісив сушити вранці.)

Яку дію треба виконати? (Від 10 відняти 3)

Скільки ще риб він повісив сушитися? (8)

Скільки всього буде сушених риб? (7 + 8)

Цю задачу можна розв’язати за допомогою виразу. (10 – 3) + 8

2. Розв’язання задачі № 331 Учитель на дошці записує скорочений запис задачі. Було — 90 к.

Витратив — 40 к. і 30 к. Залишилось — ? к.

Щотребазнатищобвідповістинаголовнезапитаннязадачі?(Скіль-

ки було і скільки витратив)

Можемо зразу дати відповідь на головне питання задачі? (Ні)

Чому? (Не знаємо, скільки витратив)

Як дізнатися, скільки витратив? (40 + 30)

Можна тепер відповісти на головне запитання задачі?

Як?

Після аналізу діти записують задачу самостійно.

144

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

3. Перевірка роботи

Як записати розв’язання задачі за допомогою виразу? 90 – (40 + 30)

Як розв’язати задачу іншим способом?

90 – 40 – 30, або 90 – 30 – 40

4. Розв’язання задачі № 338 Діти читають задачу і роздивляються малюнок.

Учитель записує на дошці скорочений запис задачі. Було — 12 с.

Зварила — 3 с. і 4 с. Залишилося — ? с.

Діти розв’язують задачу самостійно за допомогою виразу.

5.Перевірка роботи

6.Фізкультхвилинка

III. Розвиток математичних умінь

1. Розгадування загадки

Не п’є, не їсть, а ходить і б’є. (Годинник)

Що іде, не рухаючись з місця? (Час)

2.Учитель демонструє годинник і пояснює, що година і хвилина одиниці — це вимірювання часу.

В 1 добі — 24 години. В 1 годині — 60 хвилин.

3.Розв’язання задачі № 337

Учитель заповнює таблицю.

Час

Виготовляв

Виготовляє

 

 

 

1 год

30 д.

?, на 10 д. більше

2 год

 

?

 

 

 

Що сказано про деталі, які став виготовляти верстат-автомат після вдосконалення?

Що це означає?

Яку дію виконаємо спочатку?

Про що дізналися?

Чи можемо тепер дати відповідь на запитання задачі? Чому? Якою

дією?

3. Самостійна робота Виконання завдання № 333.

Діти роздивляються перший приклад і виконують наступні приклади за зразком.

Конспекти уроків

145

 

 

4.Перевірка роботи

5.Усне обчислення прикладів № 334

6.Самостійне виконання завдання № 335

7.Взаємоперевірка

IV. Підсумок уроку

V. Домашнє завдання

С. 64 № 339, 340.

Урок 44

Тема. Контрольна робота № 3 Мета: перевірити знання учнями нумерації чисел першої сотні, об-

числювальнінавички,вміннярозв’язуватизадачі,знаходитичисловізначення буквених виразів.

Хід уроку

1. Математичний диктант (для обох варіантів)

1) Записати цифрами числа:

Двадцять чотири, п’ятдесят шість, сто, дев’яносто дев’ять, сорок чотири.

2)Записати наступне число до числа 59.

3)Записати попереднє число до числа 70.

4)Записати сусідів числа 67.

5)Записати число, яке містить 4 дес. 5 од, 8 дес. 3 од, 9 дес.

6)Записати всі числа дев’ятого десятка.

Варіант 1 2. Обчислити.

68 – 1

69 + 1

30

+ 20 – 10

50 + 1

6 + 40

70

– (40 + 20)

46 – 6

73 – 3

90

– (70 – 40)

3. Розв’язати задачу.

Утрьохкоробках60олівців.Упершійкоробці10олівців,авдругій —20. Скільки олівців у третій коробці?

4. Знайти суму 60 + a, якщо a =30.

Варіант 2 2. Обчислити.

29 + 1

60

+ 1

50

+ 30 – 40

80 – 1

54

– 4

70

– (30 + 30)

30 + 9

63

– 60

80

– (40 + 20)

146

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

3. Розв’язати задачу.

У трьох бідонах 40 л молока. У першому бідоні 10 л, а в другому — 20. Скільки літрів молока в третьому бідоні?

4. Знайти різницю 90 – a, якщо a = 50.

Урок 45

Тема. Аналіз контрольної роботи. Додавання двоцифрових чисел без переходу через десяток

Мета: проаналізувати помилки, допущені у контрольній роботі; ознайомити учнів із загальним випадком додавання двоцифрових чисел без переходу через десяток; вправляти в розв’язанні простих і складених задач.

Обладнання: опорні схеми, м’яч для проведення гри, картки із завданнями.

Хід уроку

I. Аналіз помилок, допущених у контрольній роботі

Після аналізу типових помилок учнів проводиться колективна робота над їх усуненням.

Учні, які не припустилися помилок, працюють з картками для індивідуальної роботи.

1. Задача.

Матуся купила для консервації 40 кг овочів. Баклажанів — 10 кг, помідорів — 20 кг. Скільки огірків купила мама?

2.Записати вирази й розв’язати їх.

• 50 збільшити на суму чисел 30 і 10.

• 80 зменшити на суму чисел 40 і 20.

• Перший доданок 30, другий доданок — сума чисел 3 і 6. Знайти суму.

3.Знайти суму 50 + а, якщо а = 6.

Знайти різницю 66 – а, якщо а = 6.

II. Робота над новим матеріалом

1. Підготовча робота Виконання завдання № 342.

Учнірозв’язуютьприклади,використовуючипереставнувластивість додавання.

Конспекти уроків

147

 

 

2. Записати числа у вигляді суми двох чисел за зразком. 54 = 50 + 4 Числа: 47, 89, 12, 34.

3. Пояснення нового матеріалу

— Сьогодні ми будемо вчитися додавати двоцифрові числа. Треба додати 34 і 42.

Запишемо суму цих чисел; розкладемо кожний доданок на десятки та одиниці.

34 + 42 = 30 + 4 + 40 + 2

Як зручніше обчислити суму? (Спочатку знайти суму чисел 30 і 40,

апотім — суму чисел 4 і 2; результати додати.)

30 + 40 = 70, 4 + 2 = 6, 70 + 6 = 76

— Отже, сума чисел 34 і 42 дорівнює 76.

4. Виконання завдання № 343 Діти пояснюють, як знайшли суму чисел 34 і 52.

5.Усне виконання завдання № 344

6.Читання правила № 345

Додаючи двоцифрові числа, десятки додають до десятків, а одиниці — до одиниць.

7. Первинне закріплення Виконання завдання № 346 з коментуванням.

8. Самостійне розв’язання прикладів

41 + 32

16 + 72

53 + 34

25 + 34

9.Взаємоперевірка роботи

10.Фізкультхвилинка

III. Розвиток математичних умінь

1. Робота над задачами

1)В одному будинку 36 квартир, а в другому — 22. Скільки квартир

вдвох будинках?

2)У бочці було 32 л води. Долили 21 л. Скільки літрів води стало у бочці?

3)Розв’язання задачі № 347.

4)Розв’язання задачі № 348.

Учитель на дошці записує скорочений запис задачі. Було — 36 д. і 42 д.

Прийняли — 42 д. Стало — ? д.

Діти розв’язують задачу самостійно. 5) Перевірка роботи.

148

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

2. Гра «Впіймай м’яч» Учитель називає приклад і кидає учневі м’яч. Учень ловить м’яч і на-

зиває відповідь. Потім повертає м’яч вчителю. Приклади: 30 + 40, 20 + 5, 65 – 5, 40 – 10 та інші.

IV. Підсумок уроку

V. Домашнє завдання

С. 66 № 349, № 350.

Урок 46

Тема. Додавання двоцифрових чисел без переходу через десяток Мета: продовжуватинавчатиучнівдодаватидвоцифровічислабезпе-

реходу через десяток; ознайомити з новим типом задач, які містять відношення «на… більше», «на… менше»; формувати уявлення про довжину і ширину прямокутника.

Обладнання: предметні малюнки, геометричні фігури, схеми задач.

Хід уроку

I. Актуалізація знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання

1)—Наскількигрупможнарозподілитиприкладиіззавдання№ 350? (На три)

— За якими ознаками?

Один учень зачитує відповіді прикладів першої групи, другий — другої групи, третій — третьої групи.

2)Перевірка виконання задачі № 350.

Один учень зачитує виконані дії.

Як розв’язати цю задачу за допомогою виразу? 2. Усні обчислення

1)Виконання завдання № 351.

2)Знайти закономірність і вставити числа.

45

40

28

20

65

?

 

5

 

?

 

5

?

40

76

?

?

80

 

9

 

6

 

5

Конспекти уроків

149

 

 

3)Скільки чотирикутників зображено на малюнку?

4)Гра «Клубочок».

Дитина називає число і говорить, хто буде називати суму розрядних доданків. Учень називає суму розрядних доданків і будь-яке число і передає естафету наступному гравцеві, називаючи його прізвище.

5)Діти знаходять приклади з відповідями 25, 77, 99 із № 353.

6)Виконання завдання № 354.

Діти креслять відрізки і коментують свої дії.

Чи можемо одразу накреслити третій відрізок?

Чому?

Яка довжина другого відрізка?

Знаючи довжину другого відрізка, можемо накреслити третій від­

різок?

Яка довжина третього відрізка?

3. Фізкультхвилинка

II. Робота над новим матеріалом

1. Робота над задачами

1) Розв’язання задачі № 355.

Учитель на дошці записує скорочений зміст задачі. Ягня — 11 кг Вівця — ? кг, на 21 кг більше за ягня

Баран — ? кг, на 23 кг більше за вівцю

Можемо одразу дати відповідь на головне питання задачі? (Ні)

Чому ? (Не знаємо масу вівці.)

Можемо знайти масу вівці?

Якою дією? (Додаванням)

Знаючи масу вівці, можемо знайти масу барана?

Якою дією?

Діти записують розв’язання задачі самостійно.

2)Перевірка роботи.

3)Виконання завдання № 356.

Діти знаходять ширину і довжину прямокутника. Вимірюють ширину, довжину.

— Як дізнатися, на скільки сантиметрів ширина менша за довжину? Діти розв’язують завдання.

150

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

2.На дошці знаходяться геометричні фігури. Діти знаходять серед них прямокутники і показують ширину і довжину

3.Практична робота в парах.

Учитель на кожну парту роздає картку із зображенням прямокутника. Діти вимірюють довжину і ширину прямокутника

4.Перевірка роботи

5.Самостійна робота

1 варіант

Знайти суму 45 + а, якщо а = 12, 43, 21, 33.

2 варіант

Знайти різницю 89 – а, якщо а = 15, 23, 65, 47.

6.Перевірка роботи

7.Завдання для допитливих

Поставити математичні знаки так, щоб рівність була правильною. 2 * 2 * 2 * 2 * 2 = 2

Як за допомогою бідонів місткістю 2 л і 7 л набрати з річки 3 л води?

III. Підсумок уроку

IV. Домашнє завдання

С. 67 № 357, № 358.

Урок 47

Тема. Застосування загального правила додавання двоцифрових чи-

сел до випадків виду 54 + 30, 54 + 3. Короткий запис задачі за зразком Мета: опрацювати випадки додавання круглого та одноцифрового

чисел; формувати вміння виконувати короткий запис задачі. Обладнання: схеми задач, предметні малюнки, картки для індивіду-

альної роботи.

Хід уроку

I. Актуалізація знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання

1)Серед перелічених чисел знайти ті, які є відповідями до прикладів

357:

77, 96, 32, 66, 14, 38, 5, 92.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]