Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

plani-konspekti-z-matematik.

...pdf
Скачиваний:
65
Добавлен:
01.03.2016
Размер:
19.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків

101

 

 

Хід уроку

I. Актуалізація знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання Дітизачитуютьрозв’язаннязадачізадіями.Учительпроситьдітейза-

читати розв’язання задачі, виконане за допомогою виразу.

2. Усні обчислення 1) Розв’язати приклади, знайти прапорець з правильною відповіддю.

 

5

 

 

6

 

 

9

 

 

8

 

 

15

 

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 – 9

6 + 9

11 – 6

3 + 10

15 – 7

4 + 2

2) Знайти, яка фігура повинна стояти замість знака питання.

?

3) Математичний диктант.

Діти працюють із сигнальними картками.

7 збільшити на 11;

від 11 відняти 9;

до 4 додати 4;

суму чисел 3 і 6 збільшити на 9;

від числа 10 відняти суму чисел 4 і 3;

суму чисел 7 і 3 зменшити на 4.

II. Робота над матеріалом уроку

1. Виконання завдання № 200 Діти розв’язують приклади самостійно.

2.Перевірка роботи

3.Виконання завдання № 201

Діти пояснюють різні прийоми обчислення.

102

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

4.Самостійна робота по рядах Виконання № 202.

1 ряд складає приклади на віднімання до першого приклада; 2 ряд складає приклади на віднімання до другого приклада; 3 ряд складає приклади на віднімання до третього приклада.

5.Перевірка роботи

6.Виконання завдання № 203

Учитель пропонує учням прочитати приклади по-різному, користуючись словами.

додати

відняти

плюс

мінус

збільшити

зменшити

сума

різниця

7.Фізкультхвилинка

8.Творча робота над задачею № 199 Діти читають задачу і доповнюють її.

— Яке запитання можна поставити до задачі?

— Доповніть задачу так, щоб вона розв’язувалась дією додавання.

— Яке запитання треба поставити, щоб задача розв’язувалася дво-

ма діями?

9. Розв’язання задачі № 204 Діти читають задачу частинами. Вчитель складає скорочений запис

задачі й записує його на дошці. Задачу розв’язують колективно за поданим у підручнику планом.

10.Виконання завдання № 205 Робота в групах.

11.Перевірка роботи

12.Усне розв’язання завдання № 206

13.Групова робота

Кожнагрупаотримуєконверт,вякомузнаходятьсягеометричніфігури. Треба назвати геометричні фігури, знайти периметр чотирикутників.

14.Перевірка роботи

15.Гра «Ланцюжок»

13

 

7

 

10

6

+

+

+

 

5

 

5

 

4

Конспекти уроків

 

 

 

103

12

4

 

9

6

+

+

+ –

 

7

 

3

5

III. Підсумок уроку

IV. Домашнє завдання

С. 42, № 207, № 208.

Урок 29

Тема. Утворення і назва чисел від 21 до 39. Лічба в межах 39. Вправи на збільшення й зменшення числа на кілька одиниць. Розв’язання складених задач

Мета: ознайомитиучнівзчисламивід21до39;вправлятиулічбіпредметів; розвивати вміння розв’язувати складені задачі.

Обладнання: набірнеполотно,нумераційнатаблиця,лічильніпалички, схеми задач, цифри.

Хід уроку

I. Актуалізація знань учнів

1.Математичний диктант

• Знайти суму чисел 9 і 9;

• від 17 відняти 9;

• суму чисел 3 і 8 зменшити на 4;

• різницю чисел 14 і 6 збільшити на 9;

• доданок 8, доданок 5, знайти суму;

• попереднє число до числа 20;

• сусіди числа 18.

2.Усне складання задач за схемами

I — 5

} ?

 

II — ?, на 7 більше

 

Було — 3 і 5

 

Прилетіло — 6

 

Стало — ?

 

104

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

3. Гра «Дощик»

11 – 3

15 – 9

5 + 8

12 – 6

13 – 7

15 – 7

 

7 + 6

2 + 9

5 + 6

11 – 4

14 – 8

4. Усне виконання завдання № 214 Діти зменшують числа на 8, збільшують числа на 9.

II. Робота над новим матеріалом

1.Підготовча робота Виконання завдання № 209.

— Які числа пропущені?

Діти називають число, наступне для кожного пропущеного.

2.Практична робота. Робота в парах

Діти відраховують 10 паличок.

Як називають 10 паличок? (Десяток)

Відрахуємо ще 10 паличок. Скільки десятків стало? (Два)

Як називають число, яке містить два десятки? (Двадцять)

3. Робота з набірним полотном Учитель виставляє на набірному полотні 2 десятки паличок. Потім

додає ще одну.

Скільки стало паличок? (Два десятки й одна)

Два десятки і один становить двадцять один. Назва цього числа двадцять один.

Як утворити наступне число? (Додати ще одну паличку.)

Діти виходять до дошки й утворюють числа, які називає вчитель. 22, 25, 28, 26.

Назвіть число, яке містить 2 десятки і 5 одиниць; 2 десятки і 9 оди-

ниць.

Полічіть від 20 до 29. Полічіть від 29 до 20.

Яке число наступне до числа 29? (Число 30)

Як утворили це число? (До 29 додали ще одну паличку.)

Конспекти уроків

105

 

 

Число 30 містить 3 десятки. Якщо додамо до числа 30 дві одиниці, яке утвориться число?

Полічіть від 30 до 39. Полічити від 39 до 30.

Учитель виставляє на дошці таблицю розрядів. Діти за бажанням виходять до дошки і виставляють за допомогою карток названі вчителем числа.

Десятки

Одиниці

 

 

3

4

 

 

Діти називають, скільки в числах десятків і скільки одиниць. (23, 34, 26, 17, 29)

4. Первинне закріплення

1)Виконання завдання № 210.

2)Виконання завдання № 211–213.

5. Фізкультхвилинка

Звірі дружно всі живуть Нас до себе в гості звуть. Будемо весело ми гратись, Разом з зайчиком стрибати. Туп-туп ніжками.

Повернутись то в один, то в інший бік. Лясь-лясь ручками.

Скік-скік ніжками.

III. Розвиток математичних умінь

1. Робота над задачами

1) Задача з логічним навантаженням.

Висота будинку 12 метрів, а тополі — 10 метрів. На скільки метрів потрібно підрости тополі, щоб вона була вищою за будинок на 3 метри?

2) Розв’язання задачі № 216.

Прочитайте умову задачі.

Прочитайте запитання.

Про що йдеться в задачі?

Що в задачі відомо?

Про що треба дізнатися?

Один із учнів записує на дошці скорочений запис задачі. Росло — 15 в.

Зрізали — 6 в. Посадили — 9 в. Стало — ? в.

Діти самостійно розв’язують задачу.

106

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

3) Перевірка роботи.

Діти зачитують першу і другу дію задачі.

— Хто розв’язав задачу за допомогою виразу? Зачитайте, будь ласка, його. (15 – 6 + 9)

IV. Підсумок уроку

V. Домашнє завдання

С. 44 № 217, 218.

Урок 30

Тема.Утворенняйназвичиселвід40до89.Лічбавмежах89.Зна­ходжен­ ня значень виразів з дужками. Розв’язання простих і складених задач

Мета: розширювати знання учнів про числа першої сотні; вправляти у складанні виразів з текстовою умовою.

Обладнання: предметнімалюнки,нумераційнатаблиця,цифри,карт­ ки для індивідуальної роботи.

Хід уроку

I. Актуалізація знань учнів

1. Робота з індивідуальними картками

Картка 1

Розв’язати задачу.

У гаражі стояло 11 машин. 6 машин поїхало, а 4 приїхало. Скільки машин стало в гаражі?

Картка 2

Розв’язати задачу.

У пеналі лежало 18 олівців. 10 олівців витягнули з пенала, а 6 поклали. Скільки олівців стало в пеналі?

Картка 3

Розв’язати задачу.

В одному кошику 7 яблук, а в другому — на 3 яблука менше. Скільки яблук в обох кошиках разом?

2. Усна лічба 1) Звірятка мали по 3 розрізні цифри: 1, 1 і 6. Кожний з них, вико-

риставши усі ці цифри, склав приклад на додавання. У результаті дістали такі відповіді: 8, 11, 17, 20, причому всі вони були правильними. Як це могло бути? Назвіть усі складені приклади.

Конспекти уроків

107

 

 

2)Полічити від 25 до 36, від 39 до 29, від 20 до 39.

3)Назвати «сусідів» числа 30, 34, 38, 26.

4)Назвати числа, які більше від 20, але менше від 31.

5)Робота з нумераційною таблицею.

3. Перевірка роботи за картками Діти ставлять своїм товаришам додаткові питання.

II. Робота над новим матеріалом

1. Підготовча робота

— Викладіть три десятки паличок. Додайте ще 9 паличок. Скільки стало? Додамо до 39 ще одну паличку. Скільки стало? (40)

2. Пояснення матеріалу

— Три десятки та ще 10 становлять 40. Чотири десятки та ще одна паличка становить 41.

— Назвіть числа від 30 до 40.

— Назвіть наступне число до числа 41, 45, 49. 3. Первинне закріплення

1)Виконання завдань № 219–222.

2)— Яке число наступне до чисел 29, 39, 49, 59, 69, 79?

3)Робота з таблицею розрядів.

Десятки Одиниці

Діти по черзі виходять до дошки й виставляють запропоновані учителем числа в таблицю. Кожного разу називають, скільки в числі десятків і скільки одиниць. (48, 21, 66, 57, 38, 79, 89)

4. Фізкультхвилинка для очей

Вправа 1

Сидячинастільці,міцнозаплющочіна3–5 с,потімвідкрийна3–5 с. Повтори 6–8 разів.

Вправа 2

Сидячи на стільці, швидко кліпай віями впродовж 1–2 хвилин.

Вправа 3

Стоячивпродовж2–3 с,дивисьудалечінь;піднімипалецьправоїруки на відстань 25–30 см від очей та дивись на нього впродовж 3–5 с. Потім опусти руку і знову дивись у далечінь. Повтори 10–12 разів.

Вправа 4

Сидячи на стільці, простягни руку уперед, щоб вона була проти середини обличчя. Потім повільно наближуй палець, не зводячи з нього очей, доки він не почне «подвоюватися». Повтори 6–8 разів.

108

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

III. Розвиток математичних умінь

1.Виконання завдання № 223 ланцюжком

2.Розв’язання прикладів з дужками № 223

3.Усне виконання завдання № 226

4.Робота над задачами

1) Розв’язання задачі № 225.

Після аналізу діти самостійно розв’язують задачу.

2)Перевірка.

3)Розв’язання задачі № 227.

1 тарілка

2 тарілка

12

15

Взяли — 5

Взяли — 7

Залишилось — ?

Залишилось — ?

Після аналізу записують задачу самостійно.

5. Гра «Клубочок» Дитина називає будь-яке число від 1 до 89 і пропонує товаришу на-

звати наступне число. Той дає відповідь і називає прізвище учня, який буде продовжувати.

IV. Підсумок уроку

V. Домашнє завдання

С. 46 № 228, 229.

Урок 31

Тема. Утворення й назви чисел від 89 до 100. Лічба в межах 100. Складання числових виразів з дужками за текстовою умовою

Мета: продовжувати навчати учнів про числа першої сотні, лічити й називати числа в межах 100; вправляти у складанні виразів за текстовою умовою.

Обладнання: лічильні палички, набірне полотно, таблиця розрядів, картки з прикладами, предметні малюнки.

Конспекти уроків

109

 

 

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання

1)Один учень називає числа, які вставив у порожні квадрати.

2)Другий учень називає дії задачі.

— Як можна було розв’язати задачу за допомогою виразу?

2. Усна лічба 1) Зустрілись одного разу Вовк та Лисиця. У Вовка були кури. Він

вирішив поділитися з Лисицею. Вовк віддав їй половину своїх курей, але Лисиця хитрюга випросила ще курей. Вовк віддав 2 курки, і в нього нічого не залишилося. Замислився Вовк: скільки ж було у нього курей спочатку?

2)

Вставити потрібні числа.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Доданок

16

8

 

10

11

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Доданок

4

 

3

10

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сума

 

17

11

 

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

3)

«Назви число».

 

 

 

 

 

Назвати сусідів чисел: 20, 30, 40, 50, 60, 70.

Назвати наступне число для чисел: 24, 45, 62, 78, 79.

Назвати попереднє число для чисел: 45, 66, 27, 68.

4) Виконання завдань № 230, 231.

II. Робота над новим матеріалом

1. Підготовча робота

1)Лічба від 80 до 89.

2)Робота з таблицею розрядів.

Десятки Одиниці

Діти виставляють числа: 34, 76, 80, 89.

— Як ви вважаєте, яке наступне число до числа 89?

2. Пояснення нового матеріалу Діти на парті викладають 8 пучечків паличок і ще 9.

— Покладіть ще одну паличку. Скільки стало паличок? 8 десятків і ще один десяток становлять 9 десятків паличок, а це дев’яносто.

Утворіть число 92, 95, 97.

3. Первинне закріплення

1) Діти виконують завдання № 232, 234.

110

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

Підчасвиконаннязавдання№234дітидоходятьвисновку,щовчислі 100 — 10 десятків.

2) Полічити від 80 до 90, від 90 до 100. Полічити від 100 до 90, від 90 до 85.

4. Фізкультхвилинка

1)Спираючись то на п’ятки, то на носки, відводити ступні від підлоги й виконувати ледве помітні рухи назовні і всередину.

2)Напружуючи ступні, підігнути пальці, потім розпрямити їх.

3)Напружуючи м’язи плечового пояса, виконувати ледве помітні рухи плечима й лопатками: зведення й розведення, підведення й опускання, повертання в один та інший бік.

4)Напружуючим’язипередпліччяірозслаблюючиїх,стискатипальці в кулак і розпрямляти їх.

5)Напружуючи м’язи спини, прогнутися в попереку, підвести й розвести лопатки.

6)Втягування і випинання живота: при випинанні — вдих, при втягуванні — видих.

7)Напружуючи м’язи шиї, виконувати ледве помітні рухи головою вправо — вліво, вперед — назад, за годинниковою стрілкою і проти.

8)Рухи очними яблуками вправо — вліво, вгору — вниз, за годинниковою і проти годинникової стрілки.

9)Спираючись долонями на стіл, а п’ятами — на ніжки стільця, напружити й розслабити м’язи тіла.

III. Розвиток математичних умінь

1. Виконання завдання № 236 Діти складають та обчислюють вирази з дужками.

2.Самостійне виконання завдання № 237

3.Перевірка роботи

4.Робота над задачами

1) У палаці культури минулого року працювало 8 гуртків для дорослих і 6 для школярів. цього року відкрили ще 2 гуртки. Скільки всього гуртків стало в палаці культури?

Прочитайте умову задачі.

Прочитайте запитання.

Чи можемо одразу відповісти на головне запитання задачі?

Чому?

Яка це задача — проста чи складена?

Учитель на дошці записує скорочений запис задачі. Діти розв’язують задачу самостійно.

Було — 8 г. та 6 г. Відкрили — 2 г. Стало — ? г.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]