Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

plani-konspekti-z-matematik.

...pdf
Скачиваний:
65
Добавлен:
01.03.2016
Размер:
19.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків

81

 

 

1. Робота з картками

Картка 1

Розв’язати задачу.

У Володі було 15 цукерок, 3 він віддав своєму другу. Скільки цукерок залишилось у Володі?

Картка 2

Розв’язати задачу.

Колихлопчиквіддав6цукерок,уньогозалишилось7цукерок.Скільки цукерок було у хлопчика спочатку?

2. Усна лічба

— Якось наші герої потрапили на кондитерську фабрику. Їм дуже сподобалося, як виготовляють цукерки. Вони захотіли скуштувати чогось солоденького, але цукерки були незвичайні. Давайте допоможемо нашим героям розкрити таємницю цукерок.

6 + 6

3 + 9

11 – 2

7 + 6

3 – 5

4 + 8

11 – 7

6 + 7

9 – 7

 

14 – 7

7 + 3

— Молодці, діти, ви допомогли розгадати таємницю цих цукерок. Але що трапилося? У наших героїв розболілися животи, і довелося

викликати доктора Айболитя.

Щоб викликати лікаря, нам треба піднятися східцями.

11 – 3

11 – 2

11 – 4

11 – 6

11 – 7

11 – 5

Доктор порадив нашим героям не їсти багато цукерок, бо буде боліти живіт, а ще будуть руйнуватися і дуже боліти зуби.

82

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

3. Математичний диктант

Знайти суму чисел 2 і 5;

знайти різницю чисел 12 і 7;

число 5 збільшити на 6;

число 13 зменшити на 4;

суму чисел 7 і3 збільшити на 2;

різницю чисел 12 і 3 зменшити на 9.

II. Робота над новим матеріалом

1.Виконання завдання № 150

— Про що йдеться у задачі?

— Що в задачі відомо?

— Про що треба дізнатися?

— Якою дією будемо розв’язувати задачу? Чому? На дошці з’являється скорочений запис задачі. Було — ? кв.

Поставив — 5 кв. Залишилось — 3 кв.

Діти знаходять відповідну схему і розв’язують задачу.

2.Розв’язання і порівняння задач № 151

Учитель аналізує задачі. На дошці записує скорочені записи задач. Було — 15 к.

Витратила — 10 к. Залишилось — ? к.

Було — ? к. Витратила — 10 к. Залишилось — 5 к.

Учитель підводить до висновку: щоб дізнатися, скільки грошей було у Галі, потрібно знайти суму витрачених грошей і тих, що залишилися.

Діти записують задачу під керівництвом вчителя.

3. Самостійна робота

— А ще наші герої побачили, що на кондитерській фабриці роблять дужебагаторізноманітнихтістечоктатортів.Алещобскуштуватитістечко, треба розв’язати спочатку ще одну задачу № 153.

Діти самостійно складають задачу за поданими даними і малюнком та розв’язують її.

4. Перевірка роботи

— Ви молодці, впоралися із цією задачею. Але про що нам треба пам’ятати, коли хочеться скуштувати тістечко або торт? (Не слід їсти ба-

гато солодкого, треба вживати їжу, в якій багато вітамінів.)

Конспекти уроків

83

 

 

5. Виконання завдання № 152

— Зараз ми з вами скуштуємо солодощі, в яких дуже багато вітамінів. Якщо ви правильно виконаєте це завдання, то отримаєте ягоди ма-

лини.

6. Перевірка роботи

III. Підсумок уроку

IV. Домашнє завдання

С. 30 № 154, № 155.

Урок 21

Тема. Контрольна робота № 2 Мета: перевірити рівень оволодіння учнями навчальним матеріалом.

Хід уроку

Варіант 1 1. Задача

На двох гілках сиділо 12 синичок. На одній гілці сиділо 4 синички. Скільки синичок сиділо на другій гілці?

2. Обчислити.

 

 

9 + 3

13 – 4

11 – 2 + 7

8 + 4

11 – 5

15 – 6 + 4

6 + 3

7 + 6

13 – 7 + 5

3. Вставити потрібні числа.

 

* – 5 = 10

7 + * =10

 

* + 4 = 14

12 – * = 9

 

4.Накреслити два відрізки. Довжина першого — 11 сантиметрів, а довжина другого відрізка — на 4 сантиметри менша.

5.Порівняти.

12 – 3 __ 14 – 5

6 + 4 __ 5 + 4

7 + 3 __ 8 + 3

11 – 5 __ 12 – 7

Варіант 2 1. Задача

На уроці трудового навчання Оленка вирізала 12 квадратів, а Тетянка — на 4 квадрати менше. Скільки квадратів вирізала Тетянка?

84

 

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

 

2. Обчислити.

 

 

8 + 3

12 – 4

7 + 2 + 4

5 + 4

11 – 5

16 – 7 + 3

7 + 7

13 – 6

13 – 5 + 7

3. Вставити потрібні числа.

 

3 + * = 10

* + 7 = 11

 

10 – * = 8

* – 4 = 10

 

4.Накреслитидвавідрізки.Довжинапершоговідрізка3сантиметри,

адовжина другого — на 4 сантиметри більша.

5.Порівняти.

7 + 4 __ 5 + 6

2 + 8 __ 2 + 9

12 – 7 __ 13 – 5

4 + 8 __ 3 + 7

Урок 22

Тема. Таблиці додавання й віднімання числа 8. Розв’язання задач, що мають спільну частину умови. Задачі на знаходження невідомого зменшуваного

Мета: вправляти учнів у застосуванні таблиць додавання й віднімання для розв’язання прикладів, що містять дві дії, та задач; продовжувати розвивати вміння розв’язувати просту задачу, до якої поставлено два запитання.

Обладнання: предметні малюнки, таблиці складу числа 8, схеми задач, сигнальні картки.

Хід уроку

I. Актуалізація знань учнів

Усні обчислення

1. Гра «Допоможи назбирати нектар»

11 – 3

5 + 7

9 – 5 14 – 6

6 + 4 12 – 3

15 – 7 10 – 8

Конспекти уроків

85

 

 

2. Гра «Мовчанка» Діти мовчки розв’язують приклади і показують відповіді за допомо-

гою сигнальних карток.

 

9

 

13

 

11

 

15

10

18

 

 

 

– 5

 

+ 2

 

7

 

5

12

6

12

8

II. Вивчення нового матеріалу

1. Підготовча робота

Гра «Додай до восьми»

Учитель називає числа. Діти повинні за допомогою сигнальних карток додати назване число до 8.

Учитель називає такі числа: 1, 7, 6, 2, 5, 4, 3.

2. Пояснення нового матеріалу На дошці записані приклади.

3 + 8

6 + 8

9 + 8

4 + 8

7 + 8

 

5 + 8

8 + 8

 

Які приклади можемо розв’язати за допомогою переставляння доданків?

Який спосіб застосовуємо для розв’язання двох останніх прикладів?

8 + 8 = 8 + 2 + 6 = 10 + 6 = 16 8 + 9 = 8 + 2 + 7 = 10 + 7 + 17

Бесіда про різні способи віднімання числа 8. 16 – 8 = 16 – 6 – 2 = 10 – 2 = 8

16 – 8 = ; 10 – 8 = 2 ; 2 + 6 = 8

16 — це 8 і 8, отже, 16 – 8 = 8

3. Первинне закріплення Виконання завдання № 156. Робота в парах.

4.Розв’язання прикладів № 157 з коментуванням

5.Усне виконання завдання № 158

86

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

6. Фізкультхвилинка

Усі гарно потрудились І, напевне, вже втомились. Будемо відпочивати, Силою м’язи наповняти.

III. Розвиток математичних умінь

1. Робота над задачами

1) Задача з логічним навантаженням.

Маринка, Ольга, Наталка грали з м’ячами різного кольору: жовтого, зеленого і блакитного. М’яч Маринки не жовтий і не зелений, а м’яч Олі — зеленого кольору. З яким м’ячем грала кожна дівчинка?

2) Розв’язання задачі № 159.

Чи можемо дати відповідь на друге запитання задачі? (Так. Числа,

які потрібно порівняти, нам відомі.)

Яку дію виконаємо, щоб відповісти на друге запитання?

На дошці з’являється скорочений запис задачі. Діти записують розв’язання задачі самостійно.

2. Вимірювання довжини ламаної лінії (№ 160)

Сильніші учні вимірюють довжину першої лінії, а слабкіші — другої.

3.Перевірка роботи

4.Гра «Відгадай число» (проводиться за завданням № 161)

5.Заповнити таблицю

Зменшуване

15

 

11

 

9

12

 

 

 

 

 

 

 

Від’ємник

 

8

7

5

4

 

 

 

 

 

 

 

 

Різниця

10

7

 

8

 

6

 

 

 

 

 

 

 

IV. Підсумок уроку

V. Домашнє завдання

С. 32 № 162, № 163.

Урок 23

Тема. Задачі на дві дії. Вправи та задачі на засвоєння таблиць додавання й віднімання

Мета: розвивати в учнів уміння розв’язувати задачі на дві дії; закріплювати знання таблиць додавання й віднімання; розвивати мислення дітей, виховувати дружелюбність.

Обладнання: предметні малюнки, картки для індивідуальної роботи, схеми задач.

Конспекти уроків

87

 

 

Хід уроку

I. Актуалізація знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання

1)Один учень називає приклади з від’ємником 8.

2)Другий учень зачитує розв’язання задачі.

2. Усна лічба Естафета.Хтозізвірівприйдедофінішупершим.Надошцізаписані

приклади за кількістю дітей на рядочку. За сигналом учителя учні виходять до дошки й розв’язують приклади.

СТАРТ

11 – 2

15 – 8

15

– 7

13 – 4

6 + 6

3 + 8

8 + 5

11 – 8

4 + 9

9 + 3

2 + 5

11

– 6

6 – 5

14 – 5

14

– 6

7 + 2

8 + 4

8 + 6

5 + 7

7 + 3

3 + 5

11 – 6

13 – 5

7 + 4

9 – 6

2 + 9

11

– 10

14 – 7

16 – 8

14

– 3

ФІНІШ

Математичний диктант

7 збільшити на 4;

від 14 відняти 8;

знайти суму чисел 2 і 9;

знайти різницю чисел 13 і 6;

суму чисел 2 і 7 збільшити на 3;

знайти різницю чисел 13 і 4;

перший доданок 6, другий доданок 5, знайти суму.

88

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

II. Робота над новим матеріалом

1. Підготовчі вправи Задача 1. В одній коробці лежало 4 олівці, а в другій — на 5 олівців

більше. Скільки олівців лежало в другій коробці?

Задача 2. У першій коробці лежало 4 олівці, а в другій — ? олівців. Скільки олівців лежало у двох коробках?

Першу задачу діти розв’язують самостійно.

Прочитайте другу задачу.

Скільки олівців лежало у другій коробці, нам підказала відповідь першої задачі. (9 олівців)

Повторіть задачу з цим числом. Про що дізнаємося в другій задачі?

Якою дією будемо розв’язувати цю задачу?

То скільки олівців було у двох коробках?

Отже, друга задача є продовженням першої.

2. Ознайомлення зі складеною задачею (№ 164) Діти уважно читають умову задачі.

Про що йдеться у задачі?

Що в задачі відомо?

Про що треба дізнатися?

Діти повторюють задачу й імітують дії.

Настоліувчителялежатьмалюнкипомідорів.Вчительспочаткубере 5 помідорів, а потім 4 помідори. Потім він відраховує 6 помідорів і відкладає в сторону. Скільки залишилось помідорів?

Спочатку нам треба дізнатися, скільки помідорів зірвала мама.

Якою дією відповімо на це запитання? (Додаванням)

5 + 4 = 9

— Якою дією відповімо на головне запитання задачі? (Відніманням) 9 – 6 = 3

Такі задачі називають складеними. У цих задачах не можна одразу дати відповідь на запитання.

3. Первинне закріплення. Виконання задачі № 165

Про що йде мова у задачі?

Що в задачі відомо?

Про що треба дізнатися?

Щотребазнати,щобвідповістинаголовнезапитаннязадачі?(Скіль-

ки було яблук і скільки з’їли.)

Ми знаємо, скільки яблук з’їли? (Так, їх з’їли 7.)

Ми знаємо, скільки яблук було на тарілці? (Ні)

А можемо дізнатися? (Так. До жовтих яблук додамо червоні.)

Скільки у нас було яблук на тарілці? (10 яблук)

Можемо тепер дати відповідь на головне запитання задачі? (Від 10

відняти 7 буде 3.)

Конспекти уроків

89

 

 

На дошці з’являється скорочений запис задачі. Було — 6 ябл. і 4 ябл.

З’їли — 7 ябл. Залишилось — ? ябл.

Діти записують розв’язання задачі на дошці і в зошитах.

4.Фізкультхвилинка

5.Самостійна робота

1 варіант — № 166, верхній рядок;

2 варіант — № 166, нижній рядок; Троє учнів працюють з індивідуальними картками.

Картка 1

Розв’язати задачу.

Коли із коробки взяли 4 олівці, у ній залишилося ще 2. Скільки олівців було в коробці спочатку?

Картка 2

Розв’язати задачу.

Ручка коштує 2 грн., а пенал — 5 грн. На скільки пенал дорожче за ручку?

Картка 3

Розв’язати приклади.

11 – 3

7 + 2 +3

14 – 7

14 – 5 – 4

13 – 6

12 – 6 + 5

6. Перевірка роботи

III. Підсумок уроку

IV. Домашнє завдання

С. 33 № 169, № 170.

Урок 24

Тема. Таблиці додавання й віднімання числа 9. Периметр чотирикутника. Задачі на дві дії

Мета: опрацювати таблиці додавання й віднімання числа 9; ознайомити учнів з поняттям периметр многокутника; розвивати вміння пояснювати розв’язання задачі.

Обладнання: геометричні фігури, предметні малюнки, таблиця усних обчислень.

90

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

Хід уроку

I. Актуалізація знань учнів

Усні обчислення

1. Поставити у квадратах такі числа, щоб в сумі у всіх клітинках за всіма напрямками було 9.

26

3

4

2. Скласти колові приклади за схемою.

3 + 5 = =

= 3

=

+ = =

3.Куди приземлиться повітряна кулька?

11 – 2

9 + 3

7 + 7

8 + 5

12 – 4

6 – 2

 

8 + 3

 

12 – 5

10 – 5

 

14 – 8

11

7

13

12

5

9

6

14

8

4

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]