Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

plani-konspekti-z-matematik.

...pdf
Скачиваний:
65
Добавлен:
01.03.2016
Размер:
19.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків

61

 

 

3. Первинне закріплення Виконання завдання № 90 з коментуванням.

4. Фізкультхвилинка

III. Розвиток математичних умінь

1. Робота над задачами

1)Самостійна робота (№ 91, № 92). 1 варіант виконує задачу № 91; 2 варіант виконує задачу № 92.

2)Перевірка роботи.

3)Творча робота над задачами (№ 95).

Діти складають задачі. Знаходять відповідні схеми. Записують в зошити тільки розв’язання.

2. Робота з геометричним матеріалом

1) Виконання завдання № 93.

Дітирозглядаютьмалюнки.Роблятьвисновки,щовідрізокскладається з однієї лінії, а ламана лінія складається з декількох окремих відрізків.

2) Практична робота.

Побудувати в зошиті ламану лінію.

— Зі скількох відрізків ви побудували ламану лінію? 3) Виконання завдання № 94 (усно).

3. Назвіть всі геометричні фігури. Сконструюйте з них робота.

IV. Підсумок уроку

V. Домашнє завдання

С. 20 № 96.

Урок 14

Тема. Таблиці додавання й віднімання числа 4. Розв’язання парних задач. Довжина ламаної лінії

Мета: розвивативучнівуміннязастосовуватитаблицідодаванняй віднімання числа 4 для розв’язання прикладів на дві дії; проводити підго-

62

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

товчу роботу до розв’язання задач на дві дії; формувати вміння визначати довжину ламаної лінії.

Обладнання: картки для індивідуальної роботи, предметні малюнки, сигнальні картки.

Хід уроку

I. Актуалізація знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання Діти спочатку називають приклади на знаходження суми, а потім —

приклади на знаходження різниці.

2. Усна лічба До дошки виходять четверо учнів. Кожен розв’язує одне із завдань.

1) – 2 = 9

2)(<, >, =)

А – 4 × А + 4 3 + 2 × 7 + 2

3)6 – 2 + 7 =

4 – 3 + 5 =

4)Підібрати картки так, сума дорівнювала 10.

(На столі лежать картки з прикладами: 5 + 2; 8 + 2; 7 + 3 ; 6 + 4; 1 + 9; 7 + 1.)

А зараз всі разом у швидкому темпі, плескаючи в долоні, порахуємо до 20 й у зворотному порядку.

Які числа ідуть за числами 11, 7, 3, 16, 5?

Яке число знаходиться між числами 4 і 6?

Між числами 18 і 20?

Які числа при лічбі називаємо перед числами 6, 12, 17, 8?

На скільки 6 менше від 8?

На скільки 14 більше від 10?

Як дізнатися, на скільки одне число більше або менше іншого?

3. Робота з сигнальними картками Якщо вчитель показує дітям число на червоній стороні світлофора,

це означає, що треба відняти написане на світлофорі число із названого вчителем. А якщо показана зелена сторона світлофора — треба назване число додати до написаного на світлофорі.

57

Конспекти уроків

63

 

 

Учитель показує світлофор «5» — червоний колір і називає числа 11, 10, 12, 13, 14, 15.

Світлофор «5» — зелений колір, числа: 4, 6, 5, 3, 1. Світлофор «7» — червоний колір, числа: 9, 7, 10, 11, 8. Світлофор «7» — зелений колір, числа: 4, 3, 1, 2.

Які дії з числами 9 і 6 можна виконати? Складіть приклади.

9 + 6

9 – 6

Прочитайте приклади по-різному.

Послухайте задачу. На гілці дерева сиділо 8 птахів, 6 птахів улетіли. Скільки птахів залишилось на гілці?

Можна розв’язати задачу так: 8 + 6? Чому?

Придумайте задачу, щоб її можна було розв’язати дією 8 + 6.

4.Перевірка роботи учнів біля дошки

5.Фізкультхвилинка

II. Робота над новим матеріалом

На дошці — конверт, на якому намальований Незнайко.

— Діти, треба допомогти Незнайкові розв’язати завдання.

1. Доповни до 10 Учитель називає числа. Діти повинні на своїх світ-

лофорчикахпоказатичисло,якедоповнюєназваневчителем число до 10.

2. Розв’язання прикладів

7 + 3 + 2

7 + 3 + 5

8 + 2 + 1

6 + 4 + 2

9 + 1 + 4

9 + 1 + 3

3. Виконання завдання № 97 Робота в парах.

Діти повторюють таблиці додавання й віднімання числа 4. Розглядають приклади на додавання й віднімання числа 4 з переходом через 10. За бажанням сильніші учні біля дошки пояснюють порядок розв’язання прикладів.

9 + 4 = 13

13 – 4 = 9 Діти називають різні способи віднімання числа 4 від 13.

4.Первинне закріплення. Виконання № 98 біля дошки з комен­ туванням

5.Самостійна робота (№ 100)

64

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

6.Перевірка роботи

7.Усне виконання задач № 101

— Чим схожі задачі?

— Чим відрізняються?

— Діти, Незнайко вам дуже вдячний за роботу.

III. Розвиток математичних умінь

1. Робота над задачами

1)Робота над задачею з неповними даними № 99.

— Скільки квіток могли зрізати з клумби? Чому?

— Як дізнатися, скільки квіток залишилось? Діти самостійно записують розв’язання задачі.

2)Робота над задачами № 103.

Діти складають задачі за малюнками.

Як дізнатися вагу цукру?

Чому саме так?

Як дізнатися вагу гарбуза?

2. Виконання завдання № 102 Діти визначають довжину ламаної лінії.

IV. Підсумок уроку

V. Домашнє завдання

С. 21 № 104, № 105.

Урок 15

Тема. Вираз зі змінною. Позначення змінною буквою. Розв’язання і порівняння простих задач

Мета: ознайомити учнів з поняттям змінна; вчити порівнювати задачі на знаходження остачі і на зменшення числа на кілька одиниць, розвивати мовлення дітей, логічне мислення.

Обладнання: картки для опитування, схеми задач, предметні малюнки.

Хід уроку

I. Актуалізація знань учнів

— Сьогодні наш урок буде незвичайний. Ми будемо подорожувати казками на килимі-літаку в Математичне королівство. Для цього ми повинні сказати чарівні слова: «крабле-кріблі-бумс!»

(Звучить музика, відкривається дошка.)

Конспекти уроків

65

 

 

— Перед вами — казкове Математичне королівство. Король наголосив наказ: «Діти повинні виконувати усі мої бажання». Перше бажання короля — дізнатися, як ви вмієте рахувати. Ось його завдання.

1. Робота з картками

Картка 1

Розв’язати задачу.

Нааеродромібуло11літаків.Двалітакиполетіли.Скількилітаківзалишилося на аеродромі?

Картка 2

Скласти й розв’язати задачу. Було — 9 Прилетіли — 3 Стало — ?

Картка 3

Розв’язати приклади.

7

+ 3

+ 1 =

11 – 2 =

7

+ 4

=

11 – 3 =

8

+ 4

=

11 – 4 =

2. Усна лічба

— Наш килим-літак пролітає над болотом. Допоможемо жабці дістатися свого болота.

11 – 2

13 – 4

5 + 5

8 + 3

10 – 2

12 – 3

6 + 3

10 – 8

12 – 4

— Молодці!

Визначте зайве число: 15, 18, 20, 3, 11, 19.

Чому число 3 «зайве»?

А зараз пограємо у гру «День та ніч». Коли я кажу «ніч», ви заплющуєте очі і починаєте лічити. Коли я скажу «день», ви відкриваєте очі і називаєте відповідь.

3 + 1 + 2 – 4 + 5 =

3 + 3 – 2 – 2 =

8 – 2 – 5 + 1 + 3 =

8 – 5 + 3 + 1 =

4 + 4 + 2 – 6 – 1 =

10 – 6 + 4 + 1 =

— А зараз — завдання для розумної голови.

Вага півня, який стоїть на двох ногах, 4 кг. Якою буде вага півня, якщо він встане на одну ногу?

66

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

Маринка та Оленка — сестри. Маринка сказала, що в неї 2 брати, а Оленка сказала, що в неї теж 2 брати. Скільки дітей у сім’ї?

3. Перевірка робіт учнів, які працювали з картками

II. Робота над новим матеріалом

Наша подорож продовжується. Ми пролітаємо над синім морем. «А біля самого синього моря жив старий зі своєю старою». Яка це казка? Хто її автор?

Ось ми в гостях у золотої рибки. Вона припливла до нас не одна,

азі своїми подругами.

1. Пояснення виразів зі змінною На дошці — малюнки рибок, які тримають картки з прикладами.

6+2

 

6+4

 

6+1

 

 

 

 

 

6+5

 

6+3

 

6+а

 

 

 

 

 

Розгляньте приклади.

Що ви помітили?

Який доданок у прикладах незмінний?

Який доданок змінюється?

Доданок, який змінюється, позначили буквою a (щоб не записувати різні значення другого доданка). Тоді сума 6 + a.

Якщо a = 1, то 6 + a = 6 + 1, 6 + 1 = 7.

Якщо a = 2, то 6 + a = 6 + 2, 6 + 2 = 8.

Діти знаходять суму, якщо a набуває таких значень: 3, 4, 5.

2.Первинне закріплення Виконання завдання № 107, 109.

3.Самостійна робота (№ 108)

4.Перевірка роботи

5.Фізкультхвилинка

Конспекти уроків

67

 

 

III. Розвиток математичних умінь

Нашкилим-літакпролітаєнадкрасивимдомом,

вякомуживеМальвіна.БіляМальвінисидитьхлопчик іплаче.Діти,якзвутьцьогохлопчика?Заразмидізнаємось, чому він плаче. Буратіно не може розв’язати задачу, яку йому задала Мальвіна. Діти, давайте йому допоможемо.

1. Виконання завдання № 110 (1)

Прочитайте умову задачі. Прочитайте питання задачі.

Про що йде мова у задачі?

Що в задачі відомо?

Про що треба дізнатися?

Якою дією будемо розв’язувати задачу?

Розв’язання задачі біля дошки.

2. Виконання задачі № 110 (2)

Проводиться аналіз задачі. Діти обирають відповідну схему.

— Якою дією будемо розв’язувати задачу?

Діти самостійно записують задачу. Потім порівнюють дві задачі.

Що спільного в задачах?

Чим вони різняться?

Молодці, діти, ви добре пояснили Буратіно, як розв’язувати задачі. (Звучить грамзапис пісні В. Шаїнського «Чебурашка».)

Хто співає цю пісню?

Назвіть його друга. Чебурашка і Крокодил Гена приготували для вас завдання. Вам потрібно розшифрувати слово.

У

8+3

 

 

 

 

Р

11 – 2

 

 

 

 

А

16 – 10

 

 

У

8 + 3

 

 

 

 

Б

10 – 3

 

 

 

 

Д

7 – 5

 

 

2

9

11

12

7

6

 

 

 

 

 

 

Яке слово було зашифроване?

Якими повинні бути справжні друзі?

Наша подорож закінчується. Казки прощаються з нами.

IV. Підсумок уроку

V. Домашнє завдання

С. 22 № 111, № 112.

68

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

Урок 16

Тема. Таблиці додавання й віднімання числа 5. Творча робота над задачею

Мета: акцентувати увагу учнів на зв’язку між таблицями додавання й віднімання;проводитипідготовчуроботудорозв’язаннязадачнадвідії, формувати обчислювальні навички, розвивати логічне мислення дітей.

Обладнання: лічильний матеріал, предметні малюнки, схеми задач, картки для індивідуальної роботи, геометричний матеріал.

Хід уроку

I. Актуалізація знань учнів

1. Робота з картками

Картка 1

Розв’язати задачу.

На дереві сиділи 9 птахів. Шість птахів улетіли. Скільки птахів залишилось на дереві?

Картка 2

Розв’язати задачу.

У Миколки 6 машин, а у Сергійка — на 2 машини менше. Скільки машин у Сергійка?

Картка 3

Порівняти.

3 + 4 ___ 6 – 1

4

+ 4 ___ 5 + 3

11 – 2 ___ 7 + 1

8

– 1 ___ 10 – 1

5 + 3 ___ 9 + 1

3

+ 5 ___ 2 + 7

2. Усна лічба

1) Гра «Листоноша».

На дошці причеплені три поштові скриньки, на яких написані цифри 9, 10, 8. На столі у вчителя лежать листи, які треба доставити до поштових скриньок. На картках написані приклади. Діти по черзі виходять до дошки, читають приклади, рахують та опускають листа до потрібної скриньки.

 

Пошта

 

Пошта

 

Пошта

 

 

9

 

10

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

6 + 3

8 + 1

10 – 2

11 – 1

3 + 5

4 + 4

5 + 5

2 + 6

2 + 8

10 – 1

Конспекти уроків

69

 

2) Допоможіть Сороці виправити помилки.

2

+ 8 = 7

5 + 3 = 8

4

– 3 = 1

7 – 6 = 2

0

+ 6 = 5

4 + 4 = 7

9

– 3 = 4

10 – 9 = 1

3) Вставити пропущені знаки дій.

6

__ 3 = 9

8 __ 2 = 10

7

__ 2 = 5

10 __ 7 = 3

8

__ 8 = 0

5 __ 10 = 15

4) Геометричний матеріал.

Скільки чотирикутників зображено на малюнку? 3. Перевірка роботи за картками

II. Робота над новим матеріалом

1. Підготовчі вправи Заселіть будиночок.

5

3

1

2

4

2. Виконання завдання № 114 Робота в парах.

Діти повторюють таблиці додавання і віднімання числа 5. Задають одне одному приклади на додавання й віднімання числа 5. Потім за записами пояснюють додавання й віднімання числа 5 з переходом через десяток.

3.Розв’язання прикладів № 115 з коментуванням

4.Знаходження значення виразу зі змінною (№ 116) Самостійна робота.

5.Перевірка роботи

70

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

III. Розвиток математичних умінь

1. Робота над задачею № 117

Прочитайте задачу з її першим запитанням.

Яку дію треба виконати, щоб дати відповідь на запитання задачі?

Чому?

Що треба знати, щоб дізнатися, скільки всього листків засушила дівчинка?

Чи відомо це?

Яку дію треба виконати, щоб дати відповідь на запитання задачі? Діти записують скорочений запис задачі.

Дубових — 7 л. }? л. Кленових — ? л., на 2 л. менше

Діти роблять висновок, що дві задачі можна об’єднати в одну задачу.

2. Самостійна робота Сильніші учні виконують № 119, 120.

Всі решта виконують № 119, 118.

3.Перевірка роботи

4.Виконати обчислення

10

 

6

7

10

9

11

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

2+4

–2

10 8 7 9

+3

IV. Підсумок уроку

V. Домашнє завдання

С. 24 № 121, № 122.

Урок 17

Тема.Вправитазадачіназасвоєннятаблицьдодаванняйвіднімання. Творча робота над задачею. Розпізнавання геометричних фігур

Мета: розвивати в учнів уміння застосовувати знання таблиць додавання й віднімання під час розв’язання прикладів і задач; навчати

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]