Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

41

 

 

3 Письмові вправи

— А зараз і ми спробуємо провести лінії.

Вправа 1. «Веселка»

Провести дугоподібні лінії зліва направо та справа наліво, не

відриваючи руки.

У веселки над землею Різнобарвні стрічечки. Задивилася веселка У глибоку річечку.

Вправа 2. «Цікаві лінії»

У прямокутниках олівцем без лінійки накреслити лінії:

1) Вертикальні.

2) Горизонтальні.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3)

Похилі.

5)

Заплутані.

4)

Ламані.

6)

Хвилясті.

42

 

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

 

 

7) Випуклі.

8) Лункові.

 

 

 

 

 

 

 

 

9) Завиткові.

10) Вертикальні дугоподібні.

 

 

 

 

 

 

 

 

11) Горизонтальні дугоподібні.

12) Дугові хвилясті.

 

 

 

 

 

 

 

 

13) Пружинисті.

14) Жирну.

15) Схожі на вісімку.

 

 

 

 

 

 

 

 

Конспекти уроків навчання грамоти

43

 

 

Вправа 3. «Чудернацькі перетворення»

За допомогою різних видів ліній намалювати будь-які речі.

4Підготовка до роботи в зошиті

Перед тим, як розпочати працювати на сторінці зошита, необхідно розігріти наші пальчики.

Масаж пальчиків

1)Попестимо наші ручки від ліктів до кінчиків пальців із внутрішньої та зовнішньої сторони (3 рази).

2)Вказівним пальчиком лівої руки «загостримо» олівець — вказівний пальчик правої руки з чотирьох сторін.

3)Беремо в руку кожен пальчик по черзі і намагаємося ніби закрутити його, натискаючи на шкіру з силою.

4)Розминаємо кожну фалангу на всіх пальчиках.

5)Стискаємо долоню в кулак і розминаємо кісточки.

6)Ніби ножицями намагаємося розрізати кожний пальчик, прокручуючи його назовні.

7)Розминаємо на долоньці горбики біля великого та біля всіх інших пальців.

8)Витягуємо пальчики, поступово спускаючись до їх кінчиків.

9)Намагаємося обережно дотягнути великий палець до руки.

10) Колові оберти долонями. Руки витягнуті перед собою.

5Робота в зошиті (с. 6)

— Ми готові працювати в зошиті.

Зошити всі розгорнули, Правильно за парти сіли. Щоб спини не боліли, Щоб здорові були діти, Треба правильно сидіти. Отже, сядьте всі рівненько

Завдання слухайте гарненько, Час не гайте ви дарма, Приготуйтесь до письма.

44

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

1)Наведення по пунктирах ліній.

2)Розфарбовування предметів, які Миколка та Наталка візьмуть до школи.

Фізкультхвилинка

Хмара сонечко закрила, Слізки срібнії зронила. Ми ті слізки позбираєм, У травичці пошукаєм.

Пострибаєм, як зайчата. Політаєм, як пташата. Потанцюємо ще трішки, Щоб спочили руки й ніжки. Всі веселі? От чудово!

А тепер до праці знову.

6Продовження роботи в зошиті (с. 7)

— Як кладемо зошит під час розфарбовування малюнків?

VI. Підсумок уроку

Чого ви навчилися сьогодні на уроці?

Що вам найбільше запам’яталося?

Що дізнались нового?

*О. Б. Полєвікова

Урок 5 (читання)

Тема. Закріплення знань про речення. Робота з дитячою книжкою. Українська народна казка «Ріпка». Слухання і розповідь казки. Коротка і повна відповіді на запитання. Складання речень заданої будови

Мета: формувати вміння складати речення і зв’язну розповідь, виділяти слова із речення; слухати казку, давати повні й короткі відповіді на запитання; вчити розрізняти слова із значенням пестливості та згрубілості; розвивати організаційні, загальномовленнєві вміння і навички, мовлення дітей, збагачувати його новими словами; виховувати інтерес до книги.

Обладнання: на окремому столику — ріпка, під якою схована таця з яблуками; зошити у клітинку для графічного зображення звукових схем слів і моделей речень; комплект книжок «Українська народна казка “Ріпка”» на кожну парту (можна використати навчальний комплект «Читаю сам» для 1 класу, рекомендований Міністерством освіти і науки України (лист № 1/11-467 від 10.02.2003), у якому казка «Ріпка» знаходиться в збірці українських народних казок «Пан Коцький»).

*  © Полєвікова О. Б., 2010

Конспекти уроків навчання грамоти

45

 

 

Хід уроку

I.Організаційний момент. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці навчання грамоти у нас з’явилася ще одна книжка. Ми обов’язково з нею попрацюємо. Перевіряємо порядок на партах: олівці є, Буквар і зошит для читання лежать на краю парти. Нова книжка — у кожного на столі посередині.

До нас у гості завітає казка, причому її дійовими особами будуть ті, хто уважно слухатиме текст і правильно даватиме повні й короткі відповіді на мої запитання.

II.Вироблення вмінь виокремлювати речення з мовного потоку

Послухайте, будь ласка, текст і спробуйте визначити, скільки в ньому речень:

Сонце заходить. Гори чорніють. Пташечка тихне. Поле німіє.

Після повторного прослуховування, учні відтворюють ті речення, які вони запам’ятали. Потім записують у зошиті і на дошці їх спільну графічну модель.

— Тепер приготуйте свої долоньки. Плескайте щоразу, як почуєте кінець речення.

Настав теплий ранок. Зійшло ясне сонечко. Весело заспівали пташки.

Фізкультхвилинка

А тепер час відпочити,

(Підводяться і стрибають,

Що вивчали, повторити.

як м’ячики.)

Слово до слова ми в речення склали,

(Крокують на місці.)

Рисками в зошиті їх позначали.

(Руками роблять вправу

 

«ножиці».)

Кожному ми залишаємо згадку:

(Повороти тулуба вправо,

 

вліво.)

У кінці речення ставимо крапку.

(Стрибають, як м’ячики.)

III. Робота з дитячою книжкою

1Коротка підготовка учнів до сприймання змісту казки. Установка на слухання твору

Це — ріпка (показує на столик). Смачна, міцна. Слухаємо казку. Уявляємо події, співчуваємо героям.

2Читання казки вголос учителем

Після прослуховування вчитель повідомляє, що це українська народна казка. Її назва «Ріпка». Учні повторюють хором за вчителем: «“Ріпка” — українська народна казка».

46

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

3Колективне відтворення прослуханого

1)Робота за ілюстрацією Букваря (с. 6–7).

Повні й короткі відповіді на запитання вчителя

Подивіться, як усі герої казки ланцюжком дружно взялись одне за одного, напружились, щоб вирвати ріпку. Дайте повні й неповні відповіді на запитання. Наприклад:

Хто зображений на малюнку? (Герої казки. Дід, баба, онука,

песик, кішка й мишка. На малюнку зображені герої казки: дід, баба, онука, песик, кішка й мишка.)

Що дід вирішив посадити на грядці? (Ріпку. Дід вирішив по-

садити на грядці ріпку. Дід посадив ріпку. Посадив дід ріпку.)

Чим дід грядку скопав?

Чим дід грядку заскородив?

Як росла ріпка влітку?

Коли вирішив дід ріпку вирвати?

Кого покликав дід собі на допомогу?

Як звати бабцю?

Кого покликала на допомогу бабуся?

Як звати внучку?

Кого покликала на допомогу внучка?

Як звати песика?

А кого покликав песик?

Як звати кішку?

Хто допоміг вирвати ріпку із землі?

Як звати мишку?

2)Гра «Жива картинка»

Зараз ми біля дошки поставимо німу сценку, спробуємо оживити малюнок Букваря.

Учні-актори за бажанням виходять до дошки, одягають відповідні реквізити: дідусь — капелюха; бабуся — хустку; онука — намисто; кішка, собака, мишка — маски.

Після цього всі герої стають одне за одним у відповідному порядку. Учні їм аплодують. Жива картинка може повторитися з іншими акторами. Буквар поки закривають.

4 Розглядування книжки

Учні розглядають детально книжку (робота в парах). Розрізняють на ній ілюстрації, написи. Ті, хто вміє читати, прочитують назву казки.

Далі книжка розглядається посторінково, на кожній сторінці учні звертають увагу на те, хто зображений на ілюстрації, що там відбувається, який настрій у персонажів казки. Учні за допомогою вчителя колективно, рядами, індивідуально промовляють ті речення, які повторюються в кожному епізоді твору.

Конспекти уроків навчання грамоти

47

 

 

Ходи, бабусю, не лежи, мені ріпку вирвати поможи!

Ходи, доню, не біжи, нам ріпку вирвати поможи!

Ходи, Хвіночко, не біжи, нам ріпку вирвати поможи!

Ходи, Варварко, не біжи, нам ріпку вирвати поможи!

Ходи, Сірочко, не біжи, нам ріпку вирвати поможи!

Тягнуть руками, упираються ногами, промучились увесь день, а ріпка сидить у землі, як пень!

5 Фізкультхвилинка (імітація рухів героїв казки під коментар учителя)

Пішов дід на город — гуп, гуп. (Учні крокують.)

Узяв ріпку за зелений чуб, тягне руками, вперся ногами, мучився, потів увесь день, а ріпка сидить у землі, як пень! (Учні ста-

ють у рядах один за одним, як герої казки, і нахиляються вперед, назад. Уявляють, що вирвали ріпку, сідають на місця.)

6 Рекомендації до діяльності протягом тижня

Розглядати вдома та підготувати в класному «Куточку читача» виставку «Казки, які я знаю».

IV. Робота за ілюстрацією Букваря

1Пригадування казок

— Героївякихукраїнськихказоквивпізналинасторінкахпідруч-

ника? («Пан Коцький», «Вовк і семеро козенят», «Рукавичка», «Лисичка, Котик і Півник», «Коза-дереза», «Колосок», «Царівна-жаба»)

2Гра «Хто — що?»

Діти об’єднуються в дві великі групи (наприклад, хлопчики

йдівчатка або варіант 1 і варіант 2). Учитель промовляє слова, учні слухають. Якщо слово відповідає на питання хто?, хором ставить запитання перша група, якщо що? — друга група.

Слова для гри: учень, м’яч, учениця, школярик, помідор, зебра, холодильник, донька, мама, сир, компот, диня, Карлсон, Попелюшка, огірок, щавель тощо.

Висновок: до назв живих істот (людей і тварин) ставимо питання хто?, до назв неживих істот — що?

3Складання речень за поданими на сторінці Букваря моделями

4Складання речень за змістом казок і запис їх моделей на дошці й у зошитах

Наприклад. Посадив дід ріпку. Пішов дід на город. Узяв ріпку за чуб. Кличе киця мишку. Упала ріпка на діда. Упала онука на песика.

Повторення фраз: «Речення складається зі слів. Речення виражає закінчену думку. У кінці речення ставиться крапка».

48

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

V.Практичне ознайомлення учнів зі словами із значенням пестливості та згрубілості

На попередніх уроках ми називали людей, тварин, предмети одним словом. А сьогодні будемо вчитися один і той самий предмет називати по-різному, залежно від того, як ми до нього ставимося. Це завдання складніше. Наприклад, як ми ще можемо назвати козу

зказки «Вовк і семеро козенят»? (Кізонька, кізка, мама-коза) А як по-іншому можна назвати вовка? (Вовчисько, вовчище, вовцюган) Ачомунеможнабулобназватийогововчиком,вовчиком-братиком? У яких відомих казках його так називають?

А як ви називаєте найрідніших для вас людей — маму й тата? (Мама, мамуся, матусенька, матінка, мамця, ненька; татко, татусь, татунько, татусик, батечко, батенько)

З дібраними словами складіть 2–3 речення.

VI. Підсумок уроку

Сьогодні на уроці ми вчилися слухати і розповідати казку «Ріпка», давати повні й короткі відповіді на запитання, по-різному називати один і той самий предмет. Працювали з книжкою, що має назву «Ріпка».

Скажіть, будь ласка, чи підійде до змісту казки заголовок: «У гурті й комар — сила»?

Чому ви так вважаєте?

А тепер — сюрприз: хто ще хоче зіграти, як актор, кінець казки?

Учні одягають реквізит. Тягнуть ріпку, а під нею знаходять тацю з яблуками, пригощаються.

*О. М. Мачнева

Урок 6 (письмо)

Тема. Сітка зошита, робочий рядок. Письмо горизонтальних прямих довгих та коротких ліній

Мета: продовжувати ознайомлення учнів із різними видами ліній; вчити орієнтуватися на сторінці зошита, добирати слова до поданих схем; закріплювати вміння учнів правильно розміщувати на парті зошит під час письма та малювання, рівно сидіти під час письма, правильно тримати ручку, олівець; розвивати дрібну моторику; дати поняття: «робочий рядок», «верхня, нижня робочі лінії»; вчити працювати самостійно, формувати позитивне ставлення до навчання; виховувати бережливе ставлення до письмового приладдя; любов до школи.

*  © Мачнева О. М., 2010

Конспекти уроків навчання грамоти

49

 

 

Обладнання: аркуш із зображенням малюнків різними видами ліній (на кожного учня); зошит з письма в косу лінію; два малюнки: зображення букв на площині сторінки та у робочому рядку; плакат «Правильно сиди під час письма»; кольорові олівці; музичний фрагмент до фізкультхвилинки.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

1Повторення правил про правильну посадку (за плакатом «Правильно сиди під час письма»)

2Повторення вимог до розміщення зошита на парті, положення ручки в руках під час письма

3Робота за матеріалом уроку читання

Про що ми говорили на уроці читання?

Згадайте назви казок, про які йшла мова.

Які назви казок складаються з одного, з двох, трьох слів?

У назвах яких казок присутнє число?

Згадайте назву казки, яка б відповідала поданій схемі:

.

4Повторення видів ліній

Розгорніть зошит на с. 8. Давайте допоможемо пташеняті долетіти до гнізда, а конику потрапити на квітку. (Обведенняпопунк-

тиру.)

5Розглядування малюнків

А тепер розгляньте малюнки, що лежать у вас на парті. Якими лініями вони зображені?

Рис. 1

Рис. 2

50

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Рис. 3

Рис. 4

6Розфарбовування зображень

— Обведіть по лініях та розфарбуйте зображення.

III.Повідомлення теми і завдань уроку

Зверніть, будь ласка, увагу на ті малюнки, що залишилися незафарбованими. Якими лініями вони накреслені? (Прямими)

Прямі лінії можуть бути горизонтальними, вертикальними, похилими.

Сьогодні на уроці ми ознайомимося з горизонтальними корот-

кими та довгими прямими лініями.

IV. Вивчення нового матеріалу

1Ознайомлення з сіткою робочого зошита

У зошиті наші лінії живуть у певному місці. Давайте уважно роздивимося сторінку нашого зошита.

верхня міжрядкова лінія

верхня робоча лінія

робочий рядок

нижня робоча лінія

нижня міжрядкова лінія

Сітка робочого зошита

2Ознайомлення з робочим рядком

Я маю два малюнки: на першому — букви різного розміру, написані по всій площині зошита; на другому — всі букви однакового розміру, написані у робочому рядку.

На якому малюнку вам легше прочитати запис? (На другому)

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]