Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

usi_uroki_obrazotvorchogo_mistectva_2_klas

.pdf
Скачиваний:
69
Добавлен:
13.02.2016
Размер:
8.06 Mб
Скачать

Розділ V. Плани-конспекти уроків

141

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

М. П. Кримов. Зміна в пейзажі. Співвідношення тону та кольору (малюнок із навчального посібника)

Учні класу об’єднуються у чотири групи. Кожна група повинна скласти­ розповідь про одну з картин, використовуючи такі запитання:

Що зобразив художник?

Який час доби зображено на картині?

Що є джерелом світла?

Яке ми бачимо світло — холодне чи тепле?

Які кольори переважають у картині?

Які почуття викликає в нас те, що ми бачимо?

Творче завдання

Зимова місячна ніч. Білий сніг відбиває місячне світло, і земля здається світлішою за небо. Повітря сповнене холодом. На цьому­ фоні дерева, будівлі, тварини, люди — все набуває теплих кольорів. Визирнемо у вікно: увесь світ спить у місячному сяйві. Тиша, сторожка та холодна, висить у гілках дерев, що сплять. Ось крізь легку завісу хмаринок промайнув льодяник місяця і, танучи, покотився на захід. У вишині одна за одною тануть яскраві крихтизорі. Сніг виблискує, наче діамантова ковдра, а далеко на сході ледь-ледь світлішає обрій. Невдовзі світанок.

142

Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

 

 

 

 

 

 

Катерина Н. (7 років) «Місячна ніч»

Намалюйте зимову місячну ніч у нашому місті (селі). Спочатку визначте композицію та олівцем намітьте основні об’єми. Те, що буде розташоване ближче до нас, зробіть більшим за те, що вдалині.

Виконайте малюнок фарбами.

Пам’ятайте: для того щоб малюнок був виразнішим, темні об’єкти потрібно розташовувати на світлому фоні, а світлі, навпаки,— на темному.

V. Підбиття підсумків

Обговорення учнівських робіт

Під час обговорення учнівських робіт потрібно акцентувати увагу учнів на передаванні стану та настрою. Учні мають аналізувати роботи своїх товаришів, обґрунтовувати свою точку зору.

Із малюнків створюють виставку «Шепіт зимової ночі».

Коментар

Учні мають засвоїти початкові відомості про світло як засіб виразності; демонструвати навички й уміння в передаванні освітлення.

Розділ V. Плани-конспекти уроків

143

VІ. Домашнє завдання

Обсяг роботи не дозволяє завершити малюнок за один урок. Учням пропонується зробити це вдома за допомогою акварельних фарб або гуаші.

Удома учні повинні вигадати казку про те, де засинає сонце.

Додатковий матеріал

* * *

Зима без краю — без кінця, Й земля в цій казці наяву, Мов наречена до вінця, Фату вдягає снігову.

Н. Горошко

Олена К. (7 років) «По водицю ввечері»

Малювання тварин

Урок 15

Із гілки на гілку носить вітер білку

Дата проведення уроку

Мета: навчальна: продовжувати ознайомлювати учнів із живописом як видом образотворчого мистецтва; продовжувати поглиблювати знання про види живопису; продовжувати засвоювати правильну побудову композиції на аркуші паперу; закріплювати поняття «анімалізм»; закріплювати навички малювання складної форми; розвивальна: активізовувати в дітей спостережливість, фантазію, сенсорні вміння і навички; виховна: виховувати в учнів естетичне сприйняття нав-

колишнього світу, стимулювати розвиток допитливості й уяву, продовжувати виховувати любов до тварин.

Обладнання: навчальні плакати, фотороботи, репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання, простий олівець, гумка, кольорові олівці.

Тип: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент ІІ. Перевірка домашнього завдання

Обговорення учнівських робіт. Учні розповідають казки про те, де засинає сонце.

IIІ. Вивчення нового матеріалу

Слово вчителя

Із давніх-давен люди придивлялися до тварин. Найдавніші зображення тварин, що збереглися, були створені ще в первісну

Розділ V. Плани-конспекти уроків

145

епоху. На наскельних малюнках можна побачити контури фігур звірів, що виконані яскравими фарбами — червоними або жовтими. Такі «картини» було добре видно в напівтемряві печер, які освітлювали смолоскипи або полум’я багаття. Первісні художники дуже добре знали тварин, від яких залежало їхнє

життя. Легкою і гнучкою лінією Наскельний малюнок «Мамонт» вони передавали рухи оленів, би-

ків, кабанів, коней, вже вимерлих мамонтів і печерних ведмедів. Первісна людина вірила, що для вдалого полювання потрібно уразити стрілою або списом намальованого звіра: це забезпечить успіх під час справжнього полювання.

Організація сприйняття творів мистецтва

Учитель пропонує уважно розглянути акварельний малюнок видатного німецького художника Альбрехта Дюрера «Молодий заєць». Звертає увагу учнів на те, що картина намальована з такою увагою, що могла б стати ілюстрацією до наукової статті. Детально промальовано трохи скуйовджене рудувато-коричневе хутро, темне на спині, світле на животі. Заєць завмер, але в його тілі відчувається, що він готовий будь-якої миті кинутися навтіки.

Коментар

Учитель демонструє учням репродукції творів художни- ків-анімалістів у різних видах живопису, не акцентуючи уваги на техніці виконання. Запропонована розповідь має на меті сформувати в учнів загальне уявлення про розмаїття способів зображення тварин.

А. Дюрер «Молодий заєць» (1502)

146

Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Слово вчителя

Дуже точно написав про мистецтво художників-анімалістів відомий петербурзький графік Євгеній Чарушин: «Я хочу зрозуміти тварину, передати її звички, характер руху. Мені хочеться передати настрій тварини, переляк, радість, сон. Усе це потрібно спостерігати і відчувати».

Давайте і ми спробуємо уявити себе художниками-анімаліста- ми. Для того щоб дізнатися, яку саме тварину ми будемо сьогодні малювати, послухайте уважно та відгадайте, про кого йдеться: «На узліссі, у дуплі старої сосни, вона побудувала своє гні­здечко з моху, гілочок і кори. Поруч влаштувала безліч комірок та схованок, запасла собі харчів на зиму. А як стане скрутно — мала руденька стрибайка з довгим пухнастим хвостиком прийде до людей у сади й парки».

Хто ж позуватиме нам сьогодні? (Білка)

Пояснення до творчого завдання

Намалюйте білочку в зимовому лісі. Спочатку визначте композицію та олівцем намітьте місце і загальний розмір білочки.

Послідовна схема малювання білки

Розділ V. Плани-конспекти уроків

147

Потім продовжуйте малювати за схемою, уточнюючи деталі. Руде хутро та темно-зелені соснові голочки виглядають дуже ошатно на фоні білого снігу.

Коментар

Працюючикольоро­ вими олівцями, потріб­

но пам’ятати, що рух олівця має повторюва- О. Авєркіна «Білочка» (2007)

ти напрямок росту смуху та соснових голочок.

Кольори можна змішувати, накладаючи штрихи різного кольору один на одний.

V. Підбиття підсумків

Коментар

Учні повинні наводити визначення поняття «художник-ані- маліст», уміти відтворювати зображення тварини за запропонованою схемою, демонструвати навички роботи з кольоровими олівцями.

Відбувається обговорення учнівських робіт.

VІ. Домашнє завдання

Обсяг роботи не дозволяє завершити малюнок за один урок. Учням пропонується зробити це вдома.

Додатковий матеріал

** *

Згілки на гілку Носить вітер білку, Не дає упасти Хвостик пухнастий. І тому раденька Білочка руденька.

А. М’ястківський

Урок 16

Глибокий рельєф.

Контррельєф

 

 

Духмяні подарунки

Дата проведення уроку

Мета: навчальна: продовжувати ознайомлювати учнів із поняттями «ре­льєф», «контррельєф», «барельєф», «го­ рельєф»; закріплювати навички роботи з пластичними матеріалами;

розвивальна: продовжувати формувати у дітей уміння сприймати, розрізняти та аналізувати характерні особливості напівоб’ємної форми; закріплювати навички основних видів ліплення, уміння передавати свої почуття, емоції, настрій скульптурними засобами; розвивати дрібну моторику руки;

виховна: виховувати в учнів естетичне сприйняття на­вколишнього світу, стимулювати розвиток допитливості, виховувати екологічну культуру.

Обладнання: навчальні плакати, репродукції картин відомих художників­ і навчальні роботи з методичного фонду; об’ємні зображення.

Матеріали та інструменти: дошка для ліплення, пластилін (глина), стеки, цупкий картон, простий олівець, матеріали для відбитка.

Тип: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Відбувається обговорення учнівських робіт.

Зразки глибоких рельєфів

Розділ V. Плани-конспекти уроків

149

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Запитання

Які види скульптурних зображень ви знаєте? Де вони застосовуються людьми?

Навіщо людям потрібні рельєфи?

З якими іншими видами мистецтва вони пов’язані?

З якими видами рельєфів ми познайомилися на попередньому уроці?

Чим вони відрізняються один від одного?

З якими пластичними матеріалами працюють художники?

ІV. Вивчення нового мате­ріалу

Пояснення вчителя

У барельєфа і горельєфа є ще двоє рідних братів. Один із них — глибокий рельєф, в якому зображення не піднімається над площиною, а повністю заглиблюється в неї. Об’ємні фігури повністю втопають у площині стіни.

Другий — контррельєф — заглиблений рельєф, зображення у якому подане навиворіт. Він становить наче негатив барельєфа.

(Учительможеповторитиілюстрування за допомогою формочок для піс- ку.Лицьовийбікформочки — рельєф, а внут­рішній — контр­рельєф.)

Родина рельєфів дружить із людьми дуже давно. Давні єгиптяни прикрашали ними свої піраміди, полюбляли їх у Давній Греції і Римі, і сьогодні ми можемо часто зустріти їх в оформ-

ленні будівель. Рельєфи невіддільні від архітектури: вони слугують для прикрашання величезних будинків і невеликих інтер’єрів.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Творче завдання

Сьогодні ми продовжуємо знайомство з братами-рельєфа- ми. Робота, яку ми виконаємо, може містити елементи різних

Малюнки у техніці сумі-е

150 Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

видів рельєфів. А вирушимо ми з вами до далекої краї­ ни — Китаю. Художники цієї незвичайної країни дуже люблять зображувати природу, знаходити красу у звичайних речах.

Роздивіться уважно малюнки. Перед вами ґроно винограду, яке намальоване в традиційному китайському стилі «сумі-е». Стиглий ви-

ноград такий соковитий і запашний, що так і кортить зірвати ґроно і скуштувати ягоди. Здається, ми навіть відчуваємо їхній чудовий смак, бачимо, як наливає їх соком сонячне проміння.

Намагайтеся передати це відчуття, коли будете ліпити вино­ градне ґроно. Адже ті самі відчуття можна передати за допомогою різних видів мистецтва.

(Учитель показує основні прийоми ліплення (розкочування, скачування, сплющування, защипування, прищипування) і пропонує учням показати долоньками, як вони виконуються.)

VІ. Самостійна робота

Пояснення до творчого завдання

На аркуші паперу 10×15 см учні виконують ескіз майбутнього рельєфу.

Потім на картон розміром 10×15 см послідовно наносять горизонтальні ковбаски з пластиліну білого, бежевого і жовтого кольорів. Учні можуть скористатися готовими розцвітками або змішати пластилін необхідних кольорів. Потім поверхню вирівнюють пальцем так, щоб кольори вільно перетікали один в одний.

Об’ємні елементи рельєфу викладають на пластилінову поверх­ ню відповідно до ескіза. Потрібно нагадати учням, що стиглі ягоди у верхній частині ґрона винограду повинні бути більшими і світлішими, ніж ягідки в нижній частині.

Складну форму листка винограду можна зібрати накладенням і примазування простих листочків.