Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

usi_uroki_obrazotvorchogo_mistectva_2_klas

.pdf
Скачиваний:
69
Добавлен:
13.02.2016
Размер:
8.06 Mб
Скачать

Розділ V. Плани-конспекти уроків

151

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Послідовність виконання рельєфу

Жилки на листочках скачують із пластиліну більш темного відтінку зеленого кольору. Якщо в наборі тільки один відтінок зеленого, можна змішати його з жовтим або синім пластиліном для одержання потрібного кольору.

Для одержання необхідних відтінків рожево-фіолетових ягід знадобиться пластилін білого, рожевого і темно-синього кольорів.

П р а в и л а р о б о т и і т е х н і к а б е з п е к и

Робоча поверхня повинна бути закрита клейонкою або га­ зетою — пластилін може забруднити її.

Усі роботи необхідно виконувати тільки на дошці для ліплення.

Зі стеками слід поводитися дуже обережно, не пустувати і не розмахувати ними.

Після роботи необхідно обов’язково вимити руки з милом (пластилін залишає жирні плями) і вичистити нігті.

Готовий рельєф потрібно покрити клеєм ПВА. Це додасть йому блиску і довговічності.

VІІ. Підбиття підсумків

Обговорення учнівських робіт

Після завершення роботи відбувається обговорення виконаних учнями рельєфів.

Із готових рельєфів створюють фриз «Виноградна лоза».

Геометричні фігури

Урок 17

Стародавня фортеця

Дата проведення уроку

Мета: навчальна: ознайомлювати учнів із геометричними фігурами, поняттями «ціле» і «частини», технікою відбитка;

розвивальна: формувати у дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати характерні особливості форми та її частин; розвивати дрібну моторику руки;

виховна: виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу; стимулювати розвиток допитливості.

Обладнання: набір геометричних фігур: квадрат, круг, овал, трикутник, прямокутник; навчальні плакати; репродукції картин відомих художників­ і навчальні роботи з методичного фонду.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий олівець; гумка; сірникова або інша невелика коробка з приклеєними на бічні сторони картонними прямокутниками і трикутниками; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; тарілка.

Тип: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь

Учитель демонструє учням геометричні фігури і нагадує їхні назви.

Розділ V. Плани-конспекти уроків

153

Круг

Трикутник

Шестикутник

Овал

 

 

 

 

 

 

 

 

Ромб

Квадрат

Прямокутник

ІІІ. Пояснення нового матеріалу

Розповідь учителя

Давайте згадаємо, як починаються казки: «В одній далекій країні в прекрасному замку жили-були принц і принцеса...» Сьогодні ми не будемо розбиратися, що було далі з юною принцесою і сміливим принцем.

Давайте уважно розглянемо фотографії замків. Вони різнять­ ся. Один масивний і міцний, інший тендітний і легкий, але є одна спільна риса — вони складаються з частин, схожих на різні геометричні форми. На відміну від геометричних фігур, частини замків не пласкі, а об’ємні.

(Учні називають геомет-

 

ричні форми і знаходять на

 

фотографіях замків схожі на

 

них елементи.)

Французький замок

154

Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

Зображення замку на папері можна скласти з геометричних фігур. Якщо вкрити фарбою квадрат (прямокутник, трикутник) з картону, який ми наклеїли на сторони сірникової коробки, а потім притиснути коробку до паперу, то отримаємо те, що художники називають відбитком. Наш замок ми будуватимемо в техніці відбитка.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Творче завдання

А як же наші принц і принцеса? Давайте створимо для них прекрасний замок. Напевно, у нього будуть високі вежі, гострі дахи, вузькі вікна. Вигадайте свій власний прекрасний замок. Спочатку виконайте малюнок олівцем, а потім фарбами в техніці відбитка. Щоб замок не вийшов таємничим і похмурим, обирайте тільки світлі, веселі ко­льори.

П р а в и л а р о б о т и і т е х н і к а б е з п е к и

Підготувати штампи з цупкого картону різної геометричної форми.

Розмішати фарбу на тарілці.

Нанести її на штамп.

Притиснути штамп до аркуша паперу і різко підняти його.

Якщо потрібно змінити ко­ лір, спочатку слід протерти штамп серветкою, а потім нанести на нього наступний колір.

(Учні мають намалювати замок, використовуючи техніку відбитка. у групах.)

Навчальна робота

Робота виконується

V. Підбиття підсумків

Обговорення учнівських робіт

Відбувається обговорення учнівських робіт.

Розділ V. Плани-конспекти уроків

155

Коментар

Під час уроку учні мають демонструвати навички володіння технікою відбитка, вміння втілювати колективний композиційний задум, працювати у групах.

VІ. Домашнє завдання

Обсяг роботи не дозволяє завершити малюнок за один урок. Учням пропонується зробити це вдома. Дрібні деталі можна виконати за допомогою фломастерів.

Після завершення роботи з малюнків створюють виставку «Казковий замок».

Додатковий матеріал

* * *

Тут, в замку прадавнім, всі лінії — бранці:

«Вмуровані» в стіни, у вежі, в підлоги. А труби герольдів озвучують вранці Фігур геометрії музику строгу.

Н. Горошко

Малювання тварин

Урок 18

Веселий восьминіг

Дата проведення уроку

Мета: навчальна: продовжувати поглиблювати знання учнів про анімалізм як жанр живопису; продовжувати засво­ ювати правильну побудову композиції на аркуші паперу; закріплювати навички малювання складної форми;

розвивальна: активізовувати спостережливість, фантазію, сенсорні вміння і навички дітей;

виховна: виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу, стимулювати розвиток допитливості й уяву, продовжувати виховувати любов до тварин.

Обладнання: навчальні плакати, фотороботи, репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий і ко­ льорові олівці; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

Тип: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент ІІ. Перевірка домашнього завдання

Обговорення учнівських робіт на тему «Казковий замок».

IIІ. Актуалізація опорних знань і вмінь

Запитання

Що означає слово «анімалізм»? Яких художників називають анімалістами?

Розділ V. Плани-конспекти уроків

157

Яку тварину ми нещодавно вчилися малювати? (Білку)

Чим ми користувалися під час малювання? (Кольоровими олівцями)

IV. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя

Послухайте історію Р. Кіплінга про те, як людина приручила диких тварин: «Слухай, мій любий хлопчику, слухай, слухай і розумій, тому що це трапилося, тому що це відбулося, тому що це було ще в той далекий час, коли Свійські Тварини були Тваринами Дикими. Собака був диким, і Кінь був диким, і Корова була дикою, і Вівця була дикою, і Свиня була дикою — і всі вони були дикими-дикими та дико блукали Мокрими і Дикими лісами. І першим прийшов до людей Дикий Пес та сказав: “Мій Друже, Дружино мого Друга, гаразд. Я згоден допомагати твоєму Чоловікові полювати, я стерегтиму вночі вашу Печеру”». За Р. Кіплінгом, після собаки людина приручила коня.

Проте вчені вважають, що після собаки свійськими стали велика рогата худоба, вівці, кози та свині. Уся ця живність давала людині м’ясо, молоко, шерсть. Потім людина приручила і птахів. Гусаків, качок та індиків у наш час також називають свійськими. Разом із птахами людина приручила віслюка та верблюда. Ці в’ючні тварини добре допомагали людям у господарстві.

Коня людина також приручила: запрягала у візки, орала з його допомогою землю, сідала на нього верхи під час полювання. Із котом же склалося не так просто: приручили його якихось 5000 років тому. Ось як про це написав Р. Кіплінг: «Він сказав: “Добре, я залишуся в Печері, я буду ласкавим із Дитиною, якщо тільки Дитина не дуже боляче тягатиме мене за хвіст. Але пам’ятайте: я, Кіт, ходжу там, де заманеться, і гуляю сам по собі”». Відтоді кіт так і гуляє.

А ми з вами малюватимемо — і кота, і коня, й інших свійських тварин, і навіть диких.

Нескінченно різноманітний світ тварин оточує людину. Залишатися байдужим до цього світу людина не може. Іноді так хочеться торкнутися, потримати, погладити кішку або собаку. А як цікаво спостерігати за комахами! А які чудернацькі істоти мешкають у водоймах! Які дивовижні птахи пурхають із дерева на дерево!

158

Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

 

Якщо вже дорослому ху-

 

 

 

дожникові вдається зберегти

 

на все життя своє дитяче за-

 

хоплення світом тварин, то він

 

зможе стати хорошим худож-

 

ником-анімалістом.

 

 

Ви вже знаєте, що анімалі­

 

стами називають художників,

 

які зображують тварин. Що

 

потрібно знати й уміти худож-

 

никові, щоб стати справжнім

 

анімалістом?

 

 

Ось що із цього приводу

 

писав В. Ватагін (1834—1969),

 

один із найвідоміших худож-

 

ників-анімалістів, чиї ілюст-

 

рації до «Мауглі» Р. Кіплінга

 

з цікавістю розглядало не одне

 

покоління дітей: «Художник

 

повинен знати тварину, її фор-

В. Ватагін «Мауглі» (1935)

ми, будову, знати властивості

 

і звички. Він повинен відчувати тварину, її характерні риси, виразність. І найголовніше — інтерес до тварини. Необхідно відчувати глибокий інтерес до неї, потрібно любити тварину. Без цього не варто й розпочинати цю досить складну і копітку спра­ ву — зображувати тварин».

Організація сприйняття творів мистецтва

Учитель пропонує дітям уважно розглянути репродукції картин художників-анімалістів, спробувати описати тварину за малюнком і висловити своє ставлення до неї.

Коментар

Учитель демонструє учням репродукції творів художниківанімалістів у різних видах живопису, не акцентуючи уваги на техніці виконання.

Запропонована розповідь має на меті сформувати в учнів загальне уявлення про різноманітні способи зображення тварин.

Розділ V. Плани-конспекти уроків

159

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розташування малюнка на аркуші паперу

V. Закріплення вивченого матеріалу

Бесіда

Давайте пригадаємо, із чого потрібно розпочинати малювання. (Спочатку потрібно продумати, що саме ми хочемо зобразити. Про що може розповісти наш малюнок глядачам.)

Крім цього, необхідно правильно розташувати малюнок на аркуші паперу: малюнок не повинен бути ані занадто великим, ані занадто маленьким.

Малюнок потрібно розмістити приблизно в центрі аркуша.

Що називається композицією? (Композиція — складання,

з’єднання, поєднання різних частин в єдине ціле.)

Тварина, яку ми з вами будемо зображувати сьогодні, мешкає

вморі.

Яких мешканців моря ви знаєте?

Пояснення вчителя

Світ морських глибин населений не тільки рибами. Є тут дивовижні мешканці, ні на кого не схожі. У восьминога, наприклад, ніг немає зовсім. А довгих щупальців, якими він хапає здобич, у нього вісім. Отже, правильніше було б назвати його не «восьминіг», а «восьмирук».

(Учитель пропонує уважно роздивитися зображення восмино­ га та спробувати описати його.)

Ми з вами вже знайомилися з основними прийомами малювання природної форми: листя, дерев, тварин.

Перш ніж розпочати малювання, слід уважно роздивитися природну форму та визначити:

—  яка саме ця тварина; —  на що схожі її окремі частини;

—  чим вона відрізняється від інших тварин; —  чим вона нам подобається.

Усе це нам потрібно відобразити у малюнку.

160

Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

Послідовна схема малювання восьминога та риб

Пояснення до творчого завдання

Намалюйте восьминога, який причаївся на морському­ дні. Його щупальці-руки гладкі зверху, а знизу вкриті круглими присосками.

Оля Н. (7 років) «Восьминіг»