Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

usi_uroki_obrazotvorchogo_mistectva_2_klas

.pdf
Скачиваний:
69
Добавлен:
13.02.2016
Размер:
8.06 Mб
Скачать

Розділ V. Плани-конспекти уроків

181

Уявіть...

Яскраво світить сонце. Гаряче повітря ледве колихається, пробігає широкими хвилями по зеленому морю трави. Тихо...

Ми йдемо вузькою стежинкою. З усіх боків лунає невгамовний скрекіт коників. Скільки їх тут? Сотні? Може, тисячі? Одного разу вчені вирішили підрахувати, скільки живих істот можна знайти на одному квадратному метрі луки. Виявилося, що кілька десятків тисяч.

Ми з вами потрапили до світу комах.

(Учитель демонструє малюнки або фотографії комах. Пропонує учням описати комаху, яка подобається їм найбільше.)

Пояснення вчителя

Якщо ми уважно подивимося на будь-яку комаху згори, то помітимо, що права і ліва половинки їхнього тільця зовсім однакові. Люди називають таку однаковість правого та лівого боків симетрією. Подивіться на фотографії жуків і метеликів. Умовна лінія, немов дзеркало, поділяє симетричні тіла на дві однакові частини. Цю лінію називають оссю симетрії.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Знайдіть вісь симетрії комах, які зобра­ жені на фотографіях.

(Учитель пропонує учням домалювати другу половинку метелика, зробивши її симетричною першій.)

Пояснення до творчого завдання

Зразок завдання з домальовування

симетричних об’єктів

Для того щоб зробити метелика, нам знадобляться три аркуші паперу і вже знайома нам техніка монотипії.

Складіть навпіл аркуш паперу і загладьте лінію згину (вісь симетрії). Потім на одну половинку аркуша нанесіть кольорові лінії та плями. Швидко, поки фарба не висохла, складіть аркуш за лінією згину, проведіть по ньому долонею і розгорніть. На правій і лівій половинках аркуша відбилися однакові плями.

Коли фарби висохнуть, виріжте з аркуша основу для крил метелика.

182

Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

 

 

 

 

 

 

Денис П. (7 років) «Казковий метелик»

Поки перший аркуш сохне, повторіть створення плям на інших аркушах паперу. Виріжте з них деталі крил метелика.

В альбомі для малювання намалюйте голову і тулуб метелика та приклейте основу крил. Потім на крила наклейте деталі візерунка. Стежте за тим, щоб малюнок був симетричним.

Додайте до композиції листя, квіти і травинки.

Індивідуальна робота за творчим завданням

Учні виконують роботу під керівництвом учителя, обираючи кольори за власним бажанням.

V. Підбиття підсумків

Обговорення учнівських робіт

Після завершення роботи відбувається обговорення учнів­ ських малюнків.

Із малюнків створюють панно «Метелики на лузі».

Коментар

Під час уроку учні мають визначати вісь симетрії; сформувати уявлення про симетричну форму; демонструвати ознаки образного, логічного, просторового мислення, навички роботи у техніці монотипії.

Урок 24

Співвідношення силуетної

форми та декору.

 

 

Етапи зображення (побудови)

 

тіл птахів.

 

Петриківський розпис

 

Диво-птах

 

Дата проведення уроку

Мета: навчальна: надавати учням початкові відомості про особливості і технологію петриківського розпису; озна­ йомлювати з особливостями зображення (побудови) тіл птахів методом спрощення форми; навчати порівнювати, знаходити відмінності та подібності у формі й кольорі, визначати пропорції; формувати образне, логічне, просторове мислення;

розвивальна: продовжувати формувати в учнів уміння аналізувати; навчати міркувати;

виховна: виховувати в дітей уважність; стимулювати розвиток допитливості; виховувати дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: предмети і репродукції робіт майстрів петриківського розпису; матеріали для демонстрації послідовності та техніки виконання роботи; аудіозапис твору С. Про­ коф’єва «Жар-птиця» (сюїта з балету).

Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий і кольорові олівці; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

Тип: комбінований.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

184

Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь

Запитання

Що таке декоративне зображення?

Що таке форма? Декор?

IIІ. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя

УДніпропетровській області знаходиться невелике село, назва­ якого відома сьогодні в усьому світі. Майстри Петриківки з дав- ніх-давен відзначалися своїми квітковими орнаментами. Фантазія майстрів уплітає в єдиний візерунок стилізовані зображення садових і польових квітів, колосся злаків, ґрон ягід і плодів, птахів, метеликів — прадавні символи краси та родючості нашої землі.

Ці візерунки завжди виконують теплими яскравими кольо­ рами.

Спочатку визначають місця великих колірних плям, потім промальовують дрібні деталі.

Подивіться уважно на характерні форми мазків, які застосовують у петриківському розписі.

(Учні повинні спробувати промалювати основні мазки під керівництвом учителя.

Учитель називає типи мазків і показує послідовність їх вико­ нання.)

Схема виконання мазків у петриківському розписі

Розділ V. Плани-конспекти уроків

185

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Запитання

Чи любите ви птахів?

Яких птахів ви знаєте?

Які птахи, на вашу думку, найкрасивіші? Чому?

Чи знаєте ви казки про птахів? Які саме птахи в них згадуються?

Пояснення вчителя

Сьогодні ми будемо малювати не звичайного птаха, а казкового. Розгляньте уважно репродукції, на яких зображені казкові птахи,— витвір фантазії майстрів петриківського розпису.

Для того щоб намалювати птаха, потрібно знати, з яких частин

складається його тіло.

1

 

Навчальний кросворд

 

К

 

2

(слова зашифровані

 

 

Д

шляхом перестановки

 

 

літер)

 

 

4

3

 

 

 

 

 

1.

Лакри

 

 

 

 

2.

Бдьоз

5

 

 

 

3.

Хівст

 

О

 

4.

Гони

 

 

 

 

5.

Валого

 

 

 

 

6.

Яши

6

Ш

 

 

7.

Лутуб

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

Якого б птаха ми з вами не згадали, усі вони мають однакові частини тіла. У першу чергу — тулуб. У більшості птахів це найбільша частина тіла. Тулуб схожий на овал. Голова значно менша за тулуб і має круглу або трішки овальну форму. Шия в співочих птахів коротка, а у водоплавних, чапель і павичів — довга і гнучка.

Відрізняються птахи одне від одного довжиною і формою ніг і хвостів. Найкрасивіші та найнезвичайніші хвости — в павича, лірохвоста і колібрі. А найяскравіше забарвлення — в папуги, півня, колібрі, павича.

186

Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

Відрізняються птахи одне від одного також за розмірами. Найменші

пташки — колібрі. Довжина тіла найменших із них — усього кілька сантиметрів, а вага — 5 грамів. Найбільший із сучасних птахів — страус. Його зріст сягає двох метрів, а вага — 300 кілограмів.

Пояснення до творчого завдання

Розгляньте уважно схеми побудови птахів і вирішіть, яким буде ваш казковий птах. Намалюйте птаха олівцем. Розташуйте свого птаха посередині аркуша і зробіть його досить

великим,аджевін — головнийнамалюнку.Тепервиконайтемалю- нок у кольорі, використовуючи техніку петриківського розпису.

Індивідуальна робота за творчим завданням

Учні виконують роботу під керівництвом учителя.

V. Підбиття підсумків

Обговорення учнівських робіт

Учитель пропонує учням уважно роздивитися малюнки одне одного, визначити помилки та запропонувати способи їх виправлення.

Коментар

Учні повинні демонструвати розуміння основних технічних прийомів петриківського розпису; мати загальне уявлення про петриківський розпис як вид народного промислу; демонструвати початкові знання про особливості зображення (побудови) тіл птахів методом спрощення форми; вміти порівнювати, знаходити відмінності та подібності у формі й кольорі, визначати пропорції.

VІ. Домашнє завдання

Обсяг роботи не дозволяє закінчити малюнок за один урок. Учням пропонується завершити роботу вдома.

Писанкарство

Урок 25

Чарівна писанка

Дата проведення уроку

Мета: навчальна: надавати учням початкові відомості про писанкарство; розвивати комбінаторні здібності, навички й уміння з техніки писанкарства;

розвивальна: продовжувати формувати у дітей уміння аналізувати; навчати міркувати;

виховна: виховувати в учнів уважність; формувати інтерес до національних українських традицій; стимулювати розвиток допитливості.

Обладнання: зразки писанок; матеріали для демонстрації послідовності і техніки виконання роботи.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий і ко­ льорові олівці; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; па­ літра.

Тип: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Учні демонструють малюнки, які вони закінчили вдома, пояснюють, у який спосіб вони виправили з’ясовані на попередньому уроці помилки.

Із малюнків створюють виставку «Пташиний хоровод».

188

Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

IIІ. Вивчення нового матеріалу

Пояснення вчителя

Люди почали вживати у їжу яйця дуже давно. Спочатку збирали їх у гніздах диких птахів. Потім птахів приручили і почали вирощувати біля свого житла.

Які страви з яєць ви знаєте?

Послідовність виконання писанок

Писанки різних регіонів України

Розділ V. Плани-конспекти уроків

189

Із давніх-давен яйця птахів були для людей не тільки їжею. Наші далекі пращури приписували яйцю дивовижні властивості. Вони вважали, що всередині яйця схований цілий світ.

У слов’ян-язичників яйце було частиною великого свята, присвяченого Весні, Землі, Воді і Сонцю. І в наші часи в орнаментах писанок живуть символи сонця, води, землі, зображення квітів і риб — символи родючості та благополуччя.

Звичай фарбувати яйця на Великдень прийшов до нас із Ві­ зантії разом із православ’ям.

Як свідчить легенда, через якийсь час пі­ сля воскресіння Ісуса Христа­ Марія Магдаліна вручила правителеві Рима, Цезарю, яйце зі словами «Христос воскрес!» Цезар відповів їй, що швидше біле яйце почервоніє, ніж мертва­ людина воскресне. І (о, диво!) шкаралупа яйця на очах змінила­ колір. Саме відтоді виник

звичай фарбувати яйця на Великдень. В Україні жодний Великдень не обходить-

ся без писан­ки. Разом із Великоднем і вели­ кодньою паскою святять в церкві­ писанки. Ними прикрашають свят­ковий стіл, їх дарують рідним і друзям на щастя, на добро, на здоров’я.

І сьогодні в народі вважається, що писанка приносить у дім щастя.

Залежно від місцевих традицій і способів декорування розрізняють різні види фарбованих яєць.

Найпоширеніші — крашанки — це яйця, пофарбовані в один колір. Найчастіше їх роблять червоними, але вони можуть бути і жовтими, і зеленими, і блакитними, і фіолетовими. Раніше яйця фарбували природними барвниками: відварами із лушпиння цибулі або вільхових шишок, буряковим соком.

190

Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

Сьогодні, поряд із природними, використовують і синтетичні харчові барвники.

На основі крашанок роблять дряпанки. Гострим кінцем ножа або голки ви­ дряпують малюнок на пофарбованій поверхні яйця. Виходить білий малюнок на

кольоровому тлі. Для цієї техніки обирають яйця, пофарбовані­

втемні кольори: червоний, синій, фіолетовий.

Як ви вважаєте, чому? (Тоновий контраст)

Мальованки — яйця, розписані пензликом. Для мальованки

можна обрати будь-які кольори і малюнки.

Писанки — найскладнішийспосібстворенняфарбованогояйця. Малюнок спочатку наносять олівцем, потім місця, які не повинні бути пофарбовані, заповнюють воском за допомогою спеціального інструмента — писачка. Покрите воском яйце занурюють у розчин фарби. Починають із найсвітлішої. Потім знову наносять шар воску і фарбують іншим кольором. Так, шар за шаром, створюють багатобарвний візерунок. Потім за допомогою тепла (у печі або на вогні свічки) знімають віск і натирають яйце олією.

Укожному регіоні нашої країни використовують різні кольори

імалюнки для роз­писування яєць.

(Учитель пропонує учням розглянути зразки писанок різних регіонів України і техніку їх виконання.)

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Творче завдання

В альбомі для малювання учні виконують розпис одного з трьох яєць, користуючись запропонованими вчителем зразками.

Ще для двох яєць візерунок потрібно придумати самостійно, визначивши спочатку­ , кому в подарунок вони призначаються.

Індивідуальна робота за творчим завданням

Учні виконують роботу за творчим завданням. За необхідності вчитель подає індивідуальну допомогу.