Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

usi_uroki_obrazotvorchogo_mistectva_2_klas

.pdf
Скачиваний:
69
Добавлен:
13.02.2016
Размер:
8.06 Mб
Скачать

Урок 29

Форма і декор

засобами графіки

 

 

Ранковий птах

Дата проведення уроку

Мета: навчальна: поглиблювати знання учнів про графіку, її виражальні засоби; формувати навички та вміння усвідомлено обирати засоби виразності для реалізації художнього задуму; продовжувати ознайомлювати з ме­ тодами малювання птахів;

розвивальна: продовжувати формувати у дітей уміння працювати з графічними засобами; навчати реалізовувати задумане в процесі роботи; навчати учнів мірку­ вати;

виховна: стимулювати розвиток допитливості.

Обладнання: предмети для складання композиції; матеріали для демонстрації послідовності та техніки виконання роботи.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий і кольорові олівці; гумка; туш; фломастери; перо або пензлі № 2, 4.

Тип: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь

Запитання

З яким видом образотворчого мистецтва ми з вами познайомилися на попередньому уроці?

212

Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

Які зображення ми називаємо графічними?

З якими інструментами працюють художники-графіки?

IIІ. Вивчення нового матеріалу

Пояснення вчителя

Ми з вами вже знаємо, що природа — найтала­новитіший ху­ дожник-графік. До її послуг — безліч різних ліній і плям, що допомагають живим істотам ховатися від хижаків, добувати собі їжу або впізнавати одне одного. Природа ніколи не повторюється: немає на світі двох тигрів, зебр, леопардів або жирафів з однаковими плямами чи смугами.

Графічні засоби виразності (лінії та плями) дозволяють передати будь-яку форму. Подивіться на ілюстраціях, як художники різного віку використали лінії, щоб передати своє ставлення до риби, змії, птаха.

(Учитель може обрати інші графічні твори, зображення на яких створене за допомогою декорування форми.)

С. Діссанаяке. Батик

А. І. Макунайте

Навчальна робота

(1980-ті)

«Егле — королева

(кольорові олівці)

 

вужів» (гравюра)

 

 

(1960-ті)

 

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Пояснення вчителя

Давайте згадаємо, як ми працювали з орнаментом і стилізованою формою. Ми змінювали, спрощували природну форму моделі, щоб створити декоративний малюнок. За готовим орнаментом часто навіть важко дізнатися, якою була модель спочатку.

Розділ V. Плани-конспекти уроків

213

Пояснення до творчого завдання

В Україні птах уважався символом світла, благополуччя, добра. Він приносить на своїх крилах щастя. Півень — ранковий птах. Своїм криком він сповіщає: «Сонце зійшло! Відступили темні сили! Прийшов новий день!»

Сьогодні ми будемо малювати родину Золотого Півника. Нам потрібно, зберігаючи всі характерні риси будови тіла півня і курочки, передати особливості їхнього оперення, використавши якнайменше засобів виразності. Спочатку давайте уважно розглянемо фотографії, на яких зображено півників.

Біля шиї пір’їнки невеликі, акуратно покладені, начебто птахи надягли шарфики. На крилах і хвостах пір’я довге, іноді вигнуте. Ми бачимо всі смужечки на пір’ї.

(Учитель промальовує на дошці крейдою етапи виконання роботи, спочатку запропонувавши учням обрати певний момент із життя курячої родини, який вони хочуть зобразити, та взаємне розташування героїв, визначити формат аркуша.)

Намалюйте Золотого Півника. Починайте з простої форми і по­ ступово промальовуйте деталі. Заповніть форму декором.

Схема малювання півника

Індивідуальна робота за творчим завданням

Учні виконують роботу самостійно. Учитель подає індивідуальну допомогу, підказуючи, як виправити помилки.

Учні повинні самостійно обрати матеріал для виконання роботи із запропонованих графічних засобів.

214

Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

 

 

 

 

 

 

В. Глущенко «Півень у квітах» (1987)

V. Підбиття підсумків

Обговорення учнівських робіт

Після завершення роботи відбувається обговорення учнів­ ських творів.

Додатковий матеріал

* * *

Дзьобан-дзьобанець, Червоний гребінець, Червона борода, Поважна хода.

Йде до своїх царівен, Хвост розпустивши...

Т. Коломієць

Відтінки. Освітленість

Урок 30

Ніч у чарівному лісі

Дата проведення уроку

Мета: навчальна: продовжувати поглиблювати знання учнів про світло як засіб виразності;

розвивальна: розвивати комбінаторні здібності, навички та вміння з передавання освітлення, визначення тону; формувати образне, логічне, просторове мислення; продовжувати формувати у дітей уміння аналізувати; навчати міркувати;

виховна: виховувати в учнів уважність; стимулювати розвиток допитливості.

Обладнання: ілюстрації з різним ступенем і кольором освітлення; кольорові скельця або шматочки кольорових пластикових пляшок; матеріали для демонстрації послідовності і техніки виконання роботи.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий і кольо­ рові олівці; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

Тип: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь

Запитання

Яким буває світло? (Таким, що падає, і відбитим.)

Як змінюється колір сонячного світла упродовж дня? (Опівдні воно схоже на білий диск, після полудня набуває жовтуватого  відтінку, ближче до вечора жовтий колір змінюється на оранжевий, а потім і на червоний.)

216

Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

Якого кольору місячне світло? Які кольори ми краще бачимо вночі? (У світлі місяця найбільше зелених і блакитних променів. Тому в місячну­ ніч, крім білих, особливо помітними стають світло-зелені та світло-блакитні предмети, а червоні здаються сірими або чорними.)

IIІ. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя

Архип Іванович Куїнджі народився в Криму, в сім’ї бідного грека. Батько помер, коли хлопчикові було три роки. Незабаром померла і мати. Хлопчик залишився сам. Вивчився грамоті — спочатку грецької. Дуже бідував, пас гусей, погоджувався на будь-яку важку роботу. Потім виїхав до Феодосії, де почав брати уроки живопису.

Про Куїнджі казали, що він народився зі своїм, особливим, не схожим ні на чиє відчуттям світла.

Світло може бути яскравим і боязким, тьмяним і нахабним, приглушеним і тихим. Як людина — з характером, з біографією, з недоліками. Світло для Куїнджі було співавтором, однодумцем, об’єктом дослідження, деколи – ворогом.

Для багатьох Архип Куїнджі був і залишиться автором однієї картини — «Місячна ніч на Дніпрі». Ця невелика картина демонструє дивовижну гру зі світлом. Немов художник хотів довести, що він, Архип Куїнджі, бідний грек, який не здобув освіти, може перемогти світло. Він може використовувати його так, як не може ніхто. І світло підкоряється.

У картинах Куїнджі — виклик природі, яку він так хотів побачити, і всю, цілком, перенести на полотно.

«Місячна ніч на Дніпрі» викликала шок, глядачі навіть намагалися зазирнути за полотно, щоб побачити, звідки насправді виходило світло.

Фантастичні картини, яскравість і насиченість кольору і свобода світла гіпнотизували глядачів.

Куїнджі не намагався сфотографувати красу, як роблять це зараз за допомогою фотокамер. Він вихоплював із шматочка природи саму сутність і показував, якою він її бачить, як сприймає.

Ілля Юхимович Рєпін вважав Куїнджі одним із найталановитіших художників світу.

Розділ V. Плани-конспекти уроків

217

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Організація сприйняття творів мистецтва

Бесіда

Давайте і ми уважно розглянемокартину«Місячна ніч на Дніпрі».

Що зобразив художник на своїй картині?

Які фарби викори­ стовував художник, щоб передати світло місяця? (Сині та сріблясто-сірі.)

Якщо ви придивитеся уважно, то побачите, що світло розби-

те на маленькі темні мазки. І від цього нам здається, що світло ніби тремтить.

Які фарби переважають в зображенні землі? (Теплі, червоно-

коричневі.)

Утакий спосіб художник створює контраст між світлом, водою і землею.

Пояснення до творчого завдання

Намалюйте ніч у чарівному лісі.

Дерева, листя, квіти, птахи можуть бути як реальними, так і стилізованими (спрощеними). Зображення, що розташовані ближче до нас, мають бути більшими та детальніше промальованими, ніж ті, що знаходяться на відстані.

Спочатку виконайте ескіз. Потім перенесіть його на великий аркуш та виконайте малюнок восковими олівцями.

Пам’ятайте: для того щоб малюнок був виразнішим, темні об’єкти потрібно розташовувати на світлому фоні, а світлі, навпа­ ки,— на темному.

Коли малюнок буде завершений, розведіть у ємності синю фарбу та покрийте нею малюнок, починаючи зверху, поступово зганяючи краплі фарби донизу. Стежте за тим, щоб пензель не проходив кілька разів по одному місцю. Цим можна пошкодити малюнок, виконаний восковими олівцями.

218

Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

 

 

 

 

 

 

 

 

Схема виконання малюнка восковими олівцями

V. Підбиття підсумків

Обговорення учнівських робіт

Під час обговорення учнівських робіт потрібно акцентувати увагу учнів на засобах передавання стану та настрою. Учні мають аналізувати роботи своїх товаришів, обґрунтовуючи свою точку зору.

Із малюнків створюють виставку «Ніч у чарівному лісі».

Коментар

Учні мають засвоїти початкові відомості про світло як засіб виразності; демонструвати навички й уміння передавання освіт­ лення.

VІ. Домашнє завдання

Обсяг роботи не дозволяє закінчити малюнок за один урок. Учням пропонується завершити роботу вдома за допомогою акварельних фарб або гуаші.

Удома учні повинні скласти розповідь про те, як прокидається їхній чарівний ліс.

Урок 31

Тварини

у казковій ілюстрації

 

 

Знесла курочка яєчко

 

Дата проведення уроку

Мета: навчальна: поглиблювати знання учнів про ілюстрацію­ , її виражальні засоби; формувати навички та вміння усвідомлено обирати засоби виразності для реалізації художнього задуму; продовжувати ознайомлювати з методами малювання птахів;

розвивальна: продовжувати формувати у дітей уміння працювати з графічними засобами; навчати реалізовувати задумане в процесі роботи; навчати міркувати;

виховна: стимулювати розвиток допитливості.

Обладнання: предмети для складання композиції; матеріали для демонстрації послідовності та техніки виконання роботи; репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий і кольорові олівці; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

Тип: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь

Запитання

Який вид образотворчого мистецтва допомагав нам працювати на попередньому уроці?

220

Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

Які зображення ми називаємо графічними?

З якими інструментами працюють художники-графіки?

Що таке ілюстрація і для чого вона потрібна?

IIІ. Вивчення нового матеріалу

Пояснення вчителя

Змалку ми зустрічаємося з персонажами казок і вирушаємо разом із ними до чарівної країни. Казки, що прийшли з глибини століть, зберігають пам’ять про минуле, вселяють у читачів віру в добро, яке в казках завжди перемагає зло. Казки пробуджують наші уяву і мрію, прагнення до творчості.

Організація сприйняття творів мистецтва

Розповідь учителя

(Учитель пропонує учням розглянути репродукції картин відомих художників до улюблених дитячих казок.)

Колись давно, понад триста років тому, з’явилися народні картинки — лубки. Ймовірно, їх назвали лубковими тому, що картинки вирізували на липових дошках (луб — внутрішня ча­ стина липової кори). Ще в XVII столітті безіменні майстри створювали лубки — з дерев’яних дошок-кліше, часто на поганому сірому папері, і розфарбовували їх від руки. Лубки продавали на ярмарках на радість простому народу. Це був наймасовіший вид образотворчого мистецтва. Для селян, які не вміли читати, ці нехитрі картинки мали більше значення, ніж книги.

Найпоширенішими темами лубкових картин були народні казки, що обов’язково супроводжувалися повчальним або жартівливим текстом.

Дивовижний світ народної казки за­ хоплював і багатьох видатних художників. У 1881 році В. Васнєцов створив на сюжет російської казки «Альонушка та її братик Іванушка» одну з найвідоміших своїх картин. Босонога селянська дівчинка, яка сидить на березі тихого виру, мало схожа

на казкову героїню. Вона не плаче, а тихо зітхає, оплакуючи свою гірку долю. У цій

Лубок (XVIII ст.)