Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

usi_uroki_obrazotvorchogo_mistectva_2_klas

.pdf
Скачиваний:
69
Добавлен:
13.02.2016
Размер:
8.06 Mб
Скачать

Розділ V. Плани-конспекти уроків

221

картині дивовижно

поєдналися реальність зображеної

природи

і передчуття дива.

Художник змалював природу, що оточує дів­

чинку, живою. Блідо-сіре небо повисло над верхівками ялинок,

схилилися додолу бляклі віти осокорів. Гострі

стебла

осоки

стоять

над лякаючою нерухомою гладінню виру, в

якому плаває

жовте

листя. Картина

схожа на тиху сумну пісню.

Картини

В. Васнєцо­

ва  — «казкаря

бувальщини,

живописного

гусляра»,

переконують

нас у реальності казкового.

 

 

 

 

 

Живописні мова й образи великого російського художника

Михайла Врубеля по-своєму

співзвучні

загадковості

казок.

Вру­

бель зробив ескізи костюмів і декорацій для оперної вистави «Казка про царя Салтана», а згодом створив картину «Царівналибідь». У хвилях мерехтливого вируючого моря відбувається диво перетворення. На наших очах гордовитий птах обертається на загадкову красуню. Її пір’я виблискує, бризки піни сяють коштовним камінням в її короні, тонка кисть руки подібна до вигину лебединої шиї.

В. Васнєцов «Альонушка

М. Врубель

та її братик Іванушка» (1881)

«Царівна-либідь» (1900)

222

Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Пояснення вчителя

Звісно, ми з вами ще не такі вправні художники, тож і казочка, яку ми з вами спробуємо проілюструвати, зовсім невеличка і всім відома.

«Жили собі дід і баба, і була в них Курочка Ряба...» (За бажанням учитель може прочитати казку повністю.) Звісно, ви всі добре знаєте цю казочку.

Намалюйте її героїв: добру курочку, прудку мишку, дідуся та бабусю.

Пояснення до творчого завдання

Спочатку вам потрібно вирішити, який саме момент казки ви малюватимете. Потім намітьте олівцем на аркуші паперу, де будуть розташовані основні зображення.

Визначте, що буде головним на вашому малюнку. Розташуйте головного героя (курочку або мишку) ближче до нижнього краю аркуша. Зробіть його трохи більшим.

Працювати фарбами почнемо з фону. Дайте йому просохнути і беріться до роботи над героями.

(Учитель промальовує на дошці крейдою етапи малювання курочки.)

Індивідуальна робота за творчим завданням

Учні виконують роботу самостійно. Учитель подає індивідуальну допомогу, підказуючи, як виправити помилки.

Учні повинні самостійно обрати матеріал для виконання роботи із запропонованих графічних засобів.

Схема малювання курочки

Розділ V. Плани-конспекти уроків

223

V. Підбиття підсумків

Обговорення учнівських робіт

Після завершення роботи відбувається обговорення виконаних учнями малюнків.

Коментар

Учні мають демонструвати знання поняття «ілюстрація»; свідомо обирати уривок літе­ ратурного твору, до якого створюється ілюстрація; вміти обґрунтовувати свій вибір; володіти основними прийомами композиції; демонструвати навички й уміння усвідомлено обирати засоби виразності для реалізації свого художнього задуму; володіти технікою малювання птахів.

VІ. Домашнє завдання

Катерина Н. (6 років)

«Знесла курочка яєчко»

Обсяг роботи не дозволяє завершити малюнок за один урок. Учням пропонується зробити це вдома.

Із малюнків створюють «Сімейний альбом Курочки Ряби».

Колорит

Урок 32

Веселе сонечко сховалось у веселих хмарах весняних

Дата проведення уроку

Мета: навчальна: надавати учням початкові відомості про колорит;

розвивальна: формувати образне, логічне, просторове мислення; продовжувати формувати у дітей уміння аналізувати; навчати міркувати;

виховна: виховувати уважність; стимулювати розвиток допитливості.

Обладнання: репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду, аудіозапис твору П. Чайковського «Пори року».

Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий і кольорові олівці; фломастери; гумка; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра. (Матеріали уроку на вибір учнів.)

Тип: комбінований урок, малюнок за уявленням.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь

Запитання

Яким буває світло? (Таким, що падає, і відбитим)

Як змінюється світло залежно від часу доби?

Розділ V. Плани-конспекти уроків

225

IIІ. Вивчення нового матеріалу

Організація сприйняття творів мистецтва

Розповідь учителя

Давайте уважно розглянемо картину В. О. Сєрова «Дівчинка з персиками».

Картина наповнена повітрям, насичена сонячним світлом. Художник розташовує поруч зовсім різні кольори, але вони не впадають в око. Навпаки — тонко поєднуються один з одним. Художник вправно поклав на полотно такі відтінки блакитного

В. Сєров «Дівчинка з персиками»

(1887)

ірожевого, які чудово доповнюють один одного. А коли на картині всі кольори узгоджені, або, як кажуть художники, знайдені колірні відносини, тоді створюється єдине враження від картини. Не зважаючи на численність використаних фарб, жодна з них не «кричить», як кажуть художники, не випадає із загального тону. Цю узгодженість кольорів, зовсім різних (контрастних) або близьких один до одного, художники називають колоритом.

Єкольори, які легко поєднуються один з одним (відтінки одного кольору­ ), а є більш складні поєднання, наприклад, червоного

ісинього, червоного і зеленого. Створюючи малюнок, нам потрібно дібрати такі тони двох кольорів, які не сперечатимуться один з одним.

Колорит — це не тільки гармонійне поєднання кольорів. Він допомагає художникам передати внутрішній зміст картини, створити певний настрій.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Пояснення вчителя

Для того щоб побачити колорит, потрібно уважно спостерігати за природою, багатством­ і розмаїтістю її фарб.

Згадайте ліс яскравим, сонячним днем або похмурою осінньою порою. Кольори неба, землі, листя — все знаходиться в повній

226

Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

гармонії. Ми дивимося на снігову бабу крізь серпанок морозного дня і бачимо, як блакитнувате повітря, наповнюючи простір, пом’якшує всі кольори.

Кожна пора року має свою неповторну принадність. Перший подих весни відчувається в тих потоках світла, які, починаючи з другої половини лютого, заливають поля і луки, ліси та вулиці. Кожне дерево розквітає своїм кольором. Серед жовто-зеленого листя беріз холодними синьо-зеленими плямами виділяються ялинові гілки. А дуб вкривається ще більш жовтим з оранжевим відтінком листям.

Улітку зелень набуває холоднуватого синюватого відтінку, і вже складно помітити різницю між кольором листя берези, вільхи або дуба.

Авосени скільки відтінків жовтого, зеленого, червоного, коричневого кольорів у листя і трави!

Анебо!..

Давайте згадаємо, як змінюється колір неба зі зміною пори року.

Глибоке синьо-фіолетове небо ранньої осені контрастує з жовтими і червоними плямами листя. Сіра завіса холодних дощів пізньої осені немов з’їдає усі фарби, а потім сніг вибілює усе навколо, і небо стає ніжно-білясто-блакитним.

Із першим подихом весни до небесної синяви додається все більше і більше фарби.

У літнього неба свої відтінки блакитного: є в його кольорі і жовтизна палаючого сонця, і завіса курного спекотного марева. Але пройдуть перші осінні дощі, виперуть небесне полотно, і знову небо наповниться чистою синявою.

Художники, поети, композитори часто звертаються до теми пір року.

(Учитель пропонує учням прослухати музичні та віршовані ілюстрації до теми «Пори року». Розглянувши ілюстрації, учні повинні розповісти, які почуття хотіли передати художники у своїх творах.)

Навчальна гра «Пори року»

Учні класу об’єднуються у чотири команди. Кожна команда грає одну пору року.

Розділ V. Плани-конспекти уроків

227

Учасники команд по черзі називають ознаки «своєї» пори

року, що пов’язані з певними зоровими образами.

 

Наприклад:

 

—  літо — гуркіт зливи, запах суниці, спека, зелень лісу;

 

—  осінь — запах яблук, вогонь листопаду, крик перелітних

птахів, які відлітають, шепіт дощу, завивання вітру;

 

—  зима — пурхання сніжинок, трескіт морозу, блиск снігу,

смуток змерзлого лісу;

 

—  весна — дзвін капежу, синява неба, запах талої землі, зе-

лень бруньок, що розпускаються.

 

Учитель записує ознаки пір року на дошці в чотири стовпчики.

Перемагає та команда, учасники якої назвуть найбільшу кількість ознак пір року.

Ці переліки учні можуть використовувати як асоціативний ряд для своїх малюнків.

Пояснення до творчого завдання

Весна — капіж, запах землі, зелень бруньок, що розпускаються. Із першим подихом весни до небесної синяви додається все більше і більше фарб, і птахи починають випробовувати свої голоси.

Намалюйте в альбомах пісню весни.

Індивідуальна робота за творчим завданням

Учні виконують малюнки під керівництвом учителя.

Матеріал для роботи учні обирають самостійно.

Катерина Б. (6 років) «Весняні води»

228

Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

V. Підбиття підсумків

Обговорення учнівських робіт

Після завершення роботи відбувається обговорення виконаних учнями малюнків.

Кометар

Обсяг роботи не дозволяє завершити малюнок за один урок. Учням пропонується зробити це вдома за допомогою акварельних фарб або гуаші.

Із малюнків створюють виставку «Пісня весни».

VІ. Домашнє завдання

Удома учні мають виконати малюнок (або кілька малюнків), присвячений певній порі року. Можливе поєднання різних пір року в одному малюнку.

Тетяна А. (7 років) «Пісня шпаченяти»

Розділ V. Плани-конспекти уроків

229

Додатковий матеріал

Як намалювати літо? Крапля шелесту і світла, Крапля ніжності і моря, Крапля вітру на просторі, Вісім синіх крапель неба,

П’ять зелених — травам треба! Можна хмарок ще додати Й пензликом все розмішати.. Казку швидко намалюєм — Світу фарби подаруєм!

Хмари стомились дрімати — Дощ випускають неспішний. Можна зненацька спіймати Осені погляд невтішний, Бо ненадовго казкові Шати, що гідні й царівни… Ллються згори веселкові Осені фарби чарівні.

Зима без краю — без кінця, Й земля в цій казці наяву, Мов наречена до вінця, Фату вдягає снігову.

Вись блакиттю налилась, Лине спів синиці, Аж запаморочилась Голова у птиці.

Радісно віта лісок Весняну відлигу. Ловить перший пролісок Тихі сльози снігу.

Н. Горошко

Урок 33

Повітряна перспектива.

Форма як конструкція

 

 

Квітучий садок

 

Дата проведення уроку

Мета: навчальна: надавати учням початкові відомості про повітряну перспективу; формувати вміння визначати пропорції;

розвивальна: формувати образне, логічне, просторове мислення; розвивати комбінаторні здібності, навички й уміння з передавання просторового розташування групи предметів; продовжувати формувати у дітей уміння аналізувати; навчати міркувати;

виховна: виховувати увагу; стимулювати розвиток до­ питливості.

Обладнання: репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду, матеріали для демонстрації послідовності та техніки виконання роботи.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий і кольорові олівці; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

Тип: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь

Бесіда

Ми з вами вже знайомі із законами перспективи.