Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

usi_uroki_obrazotvorchogo_mistectva_2_klas

.pdf
Скачиваний:
69
Добавлен:
13.02.2016
Размер:
8.06 Mб
Скачать

Розділ IV. Орієнтовне календарно-тематичне планування курсу

71

 

Творче завдання

Обладнання, матеріали

 

(техніка виконання)

та інструменти

 

 

 

 

 

 

 

Репродукції картин відомих

 

Веселе сонечко сховалось

художників і навчальні роботи

 

з методичного фонду,

 

у веселих хмарах весняних

 

аудіозапис твору

 

 

 

 

Малювання за настроєм

П. Чайковського «Пори року».

 

(вправи на розвиток

Альбом для малювання;

 

асоціативного сприйняття

 

простий і кольорові олівці;

 

кольору­

;

 

фломастери; гумка; пензлі

 

заповнення площини

 

№ 4, 6; ємність для води;

 

аркуша за допомогою рівно-

 

серветки для витирання рук

 

мірного розташування зоб-

 

і пензлів; палітра.

 

ражуваних елементів)

 

(Матеріали уроку на вибір 

 

 

 

 

 

 

учнів.)

 

 

 

 

 

 

 

Репродукції картин відомих

 

Квітучий садок

художників і навчальні роботи

 

з методичного фонду, матеріали

 

 

 

 

Малювання за настроєм

для демонстрації послідовності

 

(вправи на розвиток

і техніки виконання роботи.

 

асоціативного сприйняття

Альбом для малювання;

 

кольору­

;

 

простий і кольорові олівці;

 

заповнення площини

 

гумка; гуаш; пензлі № 4, 6;

 

аркуша за допомогою

 

ємність для води; серветки

 

великого зображення)

 

для витирання рук і пензлів;

 

 

 

 

 

 

палітра

 

 

 

 

72

 

 

Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дата

 

у

 

 

 

з/

те­

Тема уроку

Мета уроку

прове-

 

п

мі

 

 

дення

 

 

 

 

Продовжувати ознайомлювати

 

 

 

 

 

учнів із поняттям «натюр-

 

 

 

 

 

морт»; формувати початкові

 

 

 

 

Гармонія

навички малювання з натури;

 

 

 

 

продовжувати закріплювати

 

 

 

 

споріднених

 

 

 

 

навички й уміння під час

 

 

 

 

кольорів.

 

 

 

 

зображування конкретного

 

 

 

 

Розширення

 

 

34

4.8

предмета; формувати вміння

 

 

знань

 

 

 

 

визначати пропорції; формува-

 

 

 

 

про теплу

 

 

 

 

ти образне, логічне, просторове

 

 

 

 

і холодну гаму

 

 

 

 

мислення; продовжувати

 

 

 

 

кольорів

 

 

 

 

формувати у дітей уміння

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

аналізувати; розвивати увагу,

 

 

 

 

 

спостережливість, окомір;

 

 

 

 

 

навчати міркувати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Надавати учням початкові

 

 

 

 

 

відомості щодо роботи худож-

 

 

 

 

 

ника, який створює костю-

 

 

 

 

Театральні

ми, будови людської фігури;

 

 

 

 

художники:

продовжувати закріплювати

 

 

 

 

художник,

навички роботи з пластични-

 

 

35

4.9

який створює

ми матеріалами; формувати

 

 

 

 

костюми.

образне, логічне, просторове

 

 

 

 

Фігура

мислення; продовжувати фор-

 

 

 

 

людини

мувати у дітей уміння аналі-

 

 

 

 

 

зувати; формувати уважність,

 

 

 

 

 

спостережливість, окомір;

 

 

 

 

 

навчати міркувати

 

 

 

 

 

 

 

 

Розділ IV. Орієнтовне календарно-тематичне планування курсу

73

 

Творче завдання

Обладнання, матеріали

 

(техніка виконання)

та інструменти

 

 

 

 

 

Букет бузку, репродукції

 

 

картин відомих художників

 

Весняні квіти

та навчальні роботи

 

з методичного фонду, матеріали

 

 

 

Малювання з натури

для демонстрації послідовності

 

(вправи на розвиток

і техніки виконання роботи.

 

сприйняття просторового

Альбом для малювання;

 

розташування предметів;

 

простий і кольорові олівці;

 

заповнення площини арку-

 

гумка; фломастери; акварель;

 

ша за допомогою

 

гуаш; пензлі № 4, 6;

 

великого зображення)

 

ємність для води; серветка

 

 

 

 

для витирання рук і пензлів;

 

 

палітра

 

 

 

 

 

Навчальні плакати, репродукції

 

 

картин та ескізів відомих

 

Україночка Оленка

художників і на­вчальні роботи

 

Малювання за уявою

з методичного фонду.

 

 

 

(створення сюжетної

Альбом для малювання;

 

композиції;

простий і кольорові олівці;

 

малювання людської

гумка; фломастери; акварель;

 

фігури за пропорційною

гуаш; пензлі № 4, 6; ємність

 

схемою за ескізом)

для води; серветка

 

 

для витирання рук і пензлів;

 

 

палітра

 

 

 

Розділ V

Плани-конспекти уроків

Урок1

Чарівна сила мистецтва.

Художній образ

 

Чарівний світ мистецтва

 

Дата проведення уроку

Мета навчальна: ознайомлювати учнів із видами мистецтва, поняттям «образотворче мистецтво», видами образо­ творчого мистецтва;

розвивальна: формувати у дітей уміння сприймати, розрізняти та аналізувати види мистецтва, характерні особливості візуальних мистецтв; розвивати дрібну моторику руки;

виховна: виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу, уміння сприймати та аналізувати твори образотворчого мистецтва; виховувати естетичні почуття.

Обладнання: навчальні плакати; репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий олівець; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; тарілка.

Тип: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

М. Плісецька в партії Одетти з балету
П. Чайковського «Лебедине озеро»

Розділ V. Плани-конспекти уроків

75

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Пояснення нового матеріалу

Пояснення вчителя

Картини, оповідання, вірші, танці, музичні твори, чудові палаци і парки, мультфільми

івистави, пам’ятники — усе це твори різних видів мистецтва. Світ мистецтва — це світ прекрасного! Світ, сповнений зву­ ків, барв, неповторної краси ліній, форм, слів. Світ люд­ ських почуттів і мрій. Світ на­ родної мудрості та майстерності. Видів мистецтва безліч,

івсі вони такі різні.

В. Фаворський. Заставка до III акту трагедії В. Шекспіра «Гамлет» (1941)

 

Як ви гадаєте, що поєднує

 

українську народну пісню,

 

Софійський собор в Києві

 

і вірші Т. Г. Шев­ченка?

 

Вони привертають нашу ува-

 

гу. Колись твори мистецтва

 

здавалися людям дивом. Вони

С. Коньонков «Паґаніні» (1906)

вірили, що

 

на їх створення митців надихають боги. В уявленнях давніх греків Муза Талія була покровителькою комедії, Кліо — історії, Мельпомена — трагедії, Терпсихора — тан­ ців...

Звісно, під час створення творів мистецтва натхнення є дуже важливим, але все-таки найголовніше — це знання та вміння.

Нам потрібно навчитися розуміти музику, живопис, поезію. У художніх творів є своя мова і свої закони. Розуміти їх так само важливо, як уміти писати, рахувати, читати.

Харків. Площа Свободи. Держпром

76

Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

Запитання

Навіщо людині потрібні твори мистецтва?

Чи можна обійтися без творів мистецтва?

Т. Г. Шевченко у вступі до поеми «Гайдамаки» писав:

Я не одинокий, я не сирота,— Єсть у мене діти, та де їх подіти?

Заховать з собою? — гріх, душа жива! А може, їй легше буде на тім світі, Як хто прочитає ті сльози-слова, Що так вона щиро колись виливала,

Що так вона нишком над ними ридала. Ні, не заховаю, бо душа жива.

Як ви гадаєте, про що хотів сказати нам Т. Г. Шевченко? (Про потребу художника ділитися  з людьми своїми думками, враженнями, переживаннями.)

Пояснення вчителя

 

Будь-який твір мистецтва — це

 

розмова художника з глядачем, чи-

Київ. Собор святої Софії

тачем, слухачем. Художник може

(ХI ст.)

відобразити у своєму творі не тіль-

 

ки побачене, але і свої думки, враження, переживання. Багато про що ми не можемо розповісти за допомогою слів. Напевно, ви чули вирази «несказанна краса», «невимовні почуття». Те, про що так важко висловитись, можна передати

мовою мистецтва.

На уроках образотворчого мисте­ цтва ми з вами говоритимемо про мистецтва, твори яких ми можемо бачити, тобто ми сприймаємо їх за допомогою зору. Це архітектура, живопис, графіка, скульптура та декоративноужиткове мистецтво. Їх називають

візуальними, або образотворчими (від слів «бачу» та «створюю образ»).

Рафаель Санті
«Мадонна Конестабіле»
(1500—1502)

Розділ V. Плани-конспекти уроків

77

Отже, архітектура. Слово це грецького походження, воно означає «будівельник», «будувати».

Архітектура — мистецтво проектування та зведення будівлі, створення простору­ , в якому живуть люди.

Живопис — вид образотворчого ми­ стецтва, твори якого створюють за допомогою фарб, що наносять на яку-небудь поверхню. Це може бути картон, полотно, стіна будівлі.

Живопис «розмовляє» з нами мовою кольору, світла і почуттів.

Слово графіка прийшло до нас із грецької мови і означає «пишу».

Графіка — це вид образотворчого мистецтва, що включає малюнок і художні зображення, створені друкарськими машинами (гравюра, літографія, монотипія та ін.) і засновані на мистецтві малюнка.

Скульптура — латинське слово, яке означає «вирізую», «ви­ сікаю». Скульптура — вид образотворчого мистецтва­ , твори якого мають об’ємну тривимірну форму і виконуються з твердих (каменю, металу) або м’яких, пластичних (глини, пластиліну) мате­ріалів.

У творах образотворчого мистецтва митці передають свої думки й почуття, зображують людину, предмети, що нас оточують, природу.

IIІ. Закріплення вивченого матеріалу

Творче завдання

Учитель пропонує розглянути ілюст­ рації в робочому­ зошиті та розповісти, про що говорять і яке враження справляють представлені зразки різних видів образотворчогомистецтва;намалюватитвір мистецтва, який подобається найбільше. Це можуть бути будівля, картина, ілюстрація­ до вірша, танцю або пісні.

Г. І. Нарбут «Україн­ський букварик» (1917)

78

Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

IV. Підбиття підсумків

Урок не має на меті детально правильно відтворити твір мистецтва. Учні повинні вміти передати власні враження.

Навчальна гра «Художник і види мистецтва»

Учні об’єднуються у п’ять груп. Учні першої групи зображують художників, решта­  — види образотворчого мистецтва. «Види мистецтва» вихваляються одне перед одним своїми чеснотами, а «художники» повинні їх помирити.

Додатковий матеріал

М. Г. Манізер

«Катерина». Ескіз до пам’ятника Т. Г. Шевченку

в Харкові (1930-ті рр.)

Коли і як виникло мистецтво? Тисячі років тому невелики­ ми групами блукали дикими лісами первісні люди. Їхній спосіб життя був напівтваринним: вони збирали коріння і трави, їли м’ясо вбитих на полюванні тварин. Зброєю та знаряддям праці первісних людей був загострений камінь. Згодом у людей виникла

потреба в обміні думками, з’явилося мовлення. Праця і мовлення остаточно відокремили людину від світу тварин. Люди навчилися обробляти необхідні для життєдіяльності предмети, надавати їм певної форми. У такий спосіб людина вперше зіткнулася з по­ няттям форми предмета, відповідності його частин одна одній. Людина також почала відтворювати те, що бачила та чула. Гост­ ре око і зорова пам’ять первісного художника допомагали йому створювати зображення тварин на стінах печер.

Іншими словами, людина навчилася створювати предмети мистецтва.

Ритуальні танці набували все більшого значення для первісної

людини. Майбутній воїн та мисливець, наслідуючи рухи дорослих, розвивав в собі силу і спритність. Танці зазвичай супроводжували­ ся піснями. Спочатку це були лише окремі вигуки, але поступово вони все більш ускладнювалися та удосконалювалися.

Так, за допомогою малюнків, танців первісна людина не тільки передавала нащадкам накопичені впродовж життя відомості, але й намагалася пояснити таємничий світ, що її оточував.

Урок2

Кольорознавство:

теплі та холодні кольори

 

Пори року

 

Дата проведення уроку

Мета: навчальна: продовжувати закріплювати поняття «холодні та теплі кольори»; навчати учнів розрізняти кольо­ри за настроєм; надавати початкові відомості про колорит;

розвивальна: формувати у дітей образне, логічне, просторове мислення; навчати міркувати;

виховна: виховувати в учнів уважність; стимулювати розвиток допитливості.

Обладнання: репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду; аудіозапис твору П. Чайковського «Пори року».

Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий і кольорові олівці; фломастери; гумка; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра. (Матеріали уроку за вибором учнів.)

Тип: комплексний урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і вмінь

Запитання

Чому люди малюють?

Які кольори художники називають основними? Чому вони так називаються? (Червоний, жовтий та синій кольори не можна отримати змішуванням.)

80Усі уроки образотворчого мистецтва. 2 клас

Який колір ми отримаємо, якщо змішаємо жовтий і синій? (Зелений) Синій та червоний? (Фіолетовий) Червоний і жов-

тий? (Оранжевий або жовтогарячий)

Як художники називають кольори, що отримані змішуванням основних кольорів? (Змішані або похідні)

IIІ. Вивчення нового матеріалу

Учитель пропонує учням уважно розглянути спектральне коло, назвати кольори за годинниковою стрілкою, починаючи від синього.

Пояснення вчителя

Художники розподіляють усі кольори на холодні та теплі. Давайте спробуємо описати кожен із них. Синій колір — це колір виблискуючих гірських вершин — холодних і недосяжних. Колір безхмарного неба. Він не перетворюється на брудно-білий, як інші кольори, тому його і використовували під час прання, додаючи до води, в якій прали білу білизну, синьку.

Тепер зробимо один крок до зеленого: набігають морські хвилі, на безкрайніх просторах бушують шторми.

Робимо ще один крок і потрапляємо в суто зелений колір — колір трави та листя дерев, такий приємний і близький.

Рухаючись далі до жовтого, ми потрапляємо в болотно-зелений колір і колір хакі, колір захисних костюмів військових.

Наступний колір — брудно-жовтий — це запорошений пилом піщаний шлях. За ним — колір лимона і чистий, яскраво-жовтий колір — колір сонця.

М. Реріх «Гімалаї» (1939)

В. ван Гог «Будинок» (1880-ті рр.)