Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ЗМІСТ кириленко.doc
Скачиваний:
5
Добавлен:
26.08.2019
Размер:
880.64 Кб
Скачать

VI. Підбиття підсумків уроку

Бесіда з учнями

- Що Ви можете сказати про видатного письменника В. Винниченка?

- Чи може життєпис великої людини минулого навчити чогось, спонукати до роздумів сучасного десятикласника? Відповідь обґрунтуйте.

Viі. Домашнє завдання.

Прочитати новелу В. Винниченка «Момент».

Написати твір-роздум «Що таке щастя?»

Урок № 4

Тема. В. Винниченко. Новела «Момент». Поєднання у творі реалістичного змалювання дійсності та філософського підтексту.

Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художні особливості твору, його філософський підтекст; розвивати навички аналізу прозових творів малих форм, визначення їх жанрових та стильових особливостей, висловлення власних думок щодо прочитаного; виховувати оптимістичне світобачення, любов до художньої літератури.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього, мультимедійна презентація.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Заслуховування усних творів

(Заслуховуються твори учнів «Що таке щастя?»).

2. Бесіда з учнями

1. Чи можна назвати новелою твір І Карпенка-Карого ”Хазяїн”? А „Іntermezzo” М. Коцюбинського?

2. Тож який твір за жанром є новелою? (Слайд №1)

3. Який момент в новелі ,, Іntermezzo” є кульмінаційним?

4. Чи можна стверджувати, що момент зустрічі ліричного героя з селянином був моментом щастя?

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ(Слайд №3)

III. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя (Слайд №4)

Видатний філософ Зигмунд Фрейд, досліджуючи світ людських почуттів, однозначно сформулював основне питання буття і дав таку ж однозначну, прямолінійну відповідь: «Що вони (люди) вимагають від життя і чого прагнуть у цьому житті? Навряд чи можуть бути сумніви при відповіді на це питання. Вони борються за щастя, вони хочуть стати щасливими і залишитися в цьому стані». Найприродніше до щастя йти біологічним шляхом – він найближчий до первісних витоків людини. Тим, більше,природний світ, проходячи життєвий, фізіологічний цикл, включає в себе й момент щастя. Це народження, розвиток, розквіт і продовження себе в дітях, у новому житті.

Для героя новели В. Винниченка «Момент» це звичайна істина. Її підтвердження він знаходить щомиті, споглядаючи розкіш весняного дня: «Круг мене кохалося поле, шепотіло, цілувалося… Пахло ростом, народженням, щастям руху і життя, змістом сущого».

Проблему, щастя, розуміння цього поняття різними людьми, його складові ми разом із В. Винниченком будемо досліджувати на сьогоднішньому уроці.

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Робота над переказом

(Учні переказують зміст новели«Момент», виділяють ключові епізоди тексту.)

  1. Герой-оповідач,якого називають «тюремною Шехерезадою» розповідає, що якось навесні йому треба було терміново, нелегально перебратися через кордон.

  2. Герой-оповідач звертається до контрабандиста Семена. Той попереджає, що це небезпечно, що можуть і вбити.

  3. Герой замислюється про смерть, уявляє, як він лежатиме неживий, а над ним кружлятимуть мушки.

  4. Семен ховається в повітці.Знайомство з красивою панною.

  5. Утікачі перевдягаються у селянські свитки. Юнак і панна пішли полем.

  6. Наближалися до кордону. Муся попросила, щоб юнак написав за адресою, яку вона скаже, листа, якщо вона загине. І підкреслила, що там мають бути слова: «Вмерла так, як вмирають ті, що люблять життя».

  7. Юнак і панна йшли, потім повзли лісом у сильному напруженні, щомить чекаючи нападу, смерті, і все їхнє єство протестувало проти насилля.

  8. Небезпечна втеча через кордон. Муся кинулася юнакові на шию й жагуче обняла його. Вихор кохання захопив їх, і вони були схожі на двох великих кузьок.

  9. Потім дівчина сказала, що тепер їм треба попрощатися. І хай їхнє кохання вмре зараз. Тому що щастя – момент, а далі вже буде буденщина, непристойність.

  10. Юнак у душі протестував, але зрозумів почуття панни. І відпустив її, заховавши щастя у своїй душі.