Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Всесвітня історія ч.1.doc
Скачиваний:
58
Добавлен:
07.06.2015
Размер:
1.17 Mб
Скачать

Середній рівень навчальних знань

- Які факти свідчать про те, що після закінчення Першої світової війни США стали світовим лідером?

- Які зміни відбулись в економіці США після війни?

- Які реформи провів уряд Ф. Рузвельта в 1933-1937 роках?

Достатній рівень навчальних знань

- Прослідкуйте процес зародження економічної кризи в США. Які передумови були визначними на Ваш погляд?

- В чому полягала різниця в реалізації внутрішньополітичного курсу між демократами та республіканцями?

- Чому в США вдалося не допустити приходу до влади ліворадикальних сил?

Високий рівень навчальних знань

- Який досвід могли б винести країни світу, зокрема Україна, з досвіду подолання економічної кризи в США?

- Які факти та події повоєнної історії США свідчать про наявність в країні правової держави та громадянського суспільства?

Домашнє завдання:

- повторити матеріал лекції;

- опрацювати рекомендовану літературу по темі;

- виконати практичну роботу: «Порівняльний аналіз особливостей розвитку США на основних етапах повоєнного розвитку».

План заняття

Дисципліна: «Всесвітня історія.»

Тема: «Велика Британія та Франція в 20-30 роки.»

Мета заняття:

- навчальна: - розглянути основні етапи розвитку зазначених країн в повоєнний період, особливості їх становища на кожному етапі, фактори, які вплинули на перебіг внутрішньої та зовнішньої політики.

розвиваюча: - сприяти формуванню у студентів навичок: історичного мислення, зіставлення; аналізу та узагальнення історичного матеріалу;

виховна:-виховувати у студентів почуття патріотизму, толерантності, поваги до історичного минулого своєї держави.

Вид заняття: лекція.

Тип заняття: вивчення нового матеріалу.

Методи проведення заняття: словесні ( лекція, бесіда);

наочні ( карта; таблиці ).

Методичне забезпечення: - конспект лекції;

  • карта «Міжнародні відносини в 1924-1939 роках.»

  • тестові завдання.

Література

1.Всесвітня історія: 1914 – 1938 рр.: навчальний посібник для 10 кл.

середньої загальноосвітньої школи / авт.- упорядник Я.М.Бердичевський.- К.: А.С.К., 2000

2.Всемирная история: учебное пособие для 10 кл. сред. общеобраз. школы / авт.: Я.М.Бердичевский, Т.В.Ладыченко.- Запорожье: Премьер,2002

3.Всесвітня історія: навчальний посібник / Б.М.Гончар, М.Ю.Козицький, В.М.Мордвінцев, А.Г.Слюсаренко.- К.: «Знання»,2001

4.Всемирная история: учебник для вузов / под ред. Г.Б.Поляка, А.Н.Марковой.- М.: ЮНИТИ, 2000

5.Всесвітня історія: Навч. посіб./ Б.М. Гончар, М.Ю. Козицький, В.М. Мордвінцев, А.Г. Слюсаренко.- К.: Т-во «Знання», КОО, 2001

6.Пивовар С.Ф., Слюсаренко А.Г., Стельмах С.П. Всесвітня історія. Новітній період. 1900 – 1997 рр. – К.: «Академія», 1998

7.Полянський П.Б. Всесвітня історія 1914 – 1939 рр.: підручник для 10кл. загальноосв. навч. закладу.- К.: Ґенеза, 2003

8.Щедріна І.Е. Всесвітня історія у схемах і таблицях. 10 – 11 кл.: навч. посібник. – Х.: Видавнича група «Академія», 2001

Хід заняття

1.Організаційний момент:

- привітання студентів;

- підготовка аудиторії до заняття, перевірка наявності студентів.

2. Ознайомлення студентів з темою та навчальними цілями, порядком роботи на занятті.

3. Актуалізація опорних знань студентів:

- Назвіть головні умови договорів, укладених в повоєнний період, які торкались інтересів Великої Британії та Франції;

- Які основні протиріччя таїли в собі укладені договори?

- Як Перша світова війна вплинула на становище зазначених країн?

- Чому в цих країнах, на відміну від країн Четверного союзу не відбулись революції?

4. Коментар відповідей студентів, підведення узагальнюючих висновків.

5. Повідомлення плану заняття та вивчення нового матеріалу згідно теми заняття:

ПЛАН

  1. Велика Британія в міжвоєнний період.

  1. Франція в міжвоєнний період.

Британія в період повоєнної кризи

5.1 Велика Британія як одна із провідних держав Антанти у результаті перемоги в Першій світовій війні отримала мандат на значну частину німецької і турецької колоніальної спадщини, також був розгромлений її головний супротивник — Німеччина. Але перемога дісталася дорогою ціною. Людські втрати становили 750 тис. убитими, 1,7 млн. пораненими, країна втратила більше третини національного багатства, скоротився випуск промислової продукції, передусім традиційних галузей економіки (вугледобувна, металургія, суднобудівна), зменшився торговельний флот та скоротилися традиційні ринки збуту. Зі світового кредитора Англія перетворилася у боржника. У 1920 р. почалася криза перевиробництва, що призвело до подальшого спаду в економіці та безробіттю. Але до серйозних соціальних конфліктів не дійшло: далися взнаки традиції парламентаризму та законності.

Наприкінці 1918 р. в Англії відбулися парламентські вибори, на яких перемогу здобув блок консерваторів і лібералів. Лейбористи отримали 59 місць у палаті громад (майже 2,3 млн. голосів виборців, ставши найбільшою опозиційною партією). Уряд знову очолив Д. Ллойд Джордж (ліберал), але його політика багато в чому залежала від консерваторів.

Внутрішня політика уряду полягала у подоланні повоєнних кризових явищ, пов'язаних зі структурною перебудовою економіки, впровадженням державного регулювання економічних і соціальних процесів. Було прийнято програму допомоги безробітним і будівництва дешевого житла для незаможних тощо.

У зовнішній політиці Ллойд Джорджа важливе місце посідала боротьба з Радянською Росією. На початку 1919 р. Велика Британія разом з Францією і США розпочали проти неї воєнну інтервенцію, а в радянсько-польській війні підтримала Польщу. Британські домініони — Канада, Австралія і Південно-Африканський Союз — отримали статус автономних держав у складі Британської імперії. У 1921 р. англійська колонія Ірландія дістала статус домініона (шість графств у Північній Ірландії з переважно протестантським населенням, а не католицьким, як у решті Ірландії, залишились у складі Великої Британії).

Уряд Д. Ллойд Джорджа виявився неспроможним подолати фінансові негаразди. Купівельна спроможність населення падала. У 1919—1923 рр. поширювався страйковий рух. Особливо гострий конфлікт виник у 1921 р. між власниками і шахтарями.