Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Методичка ТОМ ч 2.doc
Скачиваний:
38
Добавлен:
09.11.2019
Размер:
2.73 Mб
Скачать

П рактичне заняття № 13

Т

Практичний блок

ема. Розв'язування вправ з раціональними і дійсними числами та величинами. Модульний контроль.

Мета. Застосувати закони додавання і множення додатних раціональних і дійсних чисел до розв’язування вправ.

Студенти повинні знати:

  • означення додатного раціонального числа;

  • правила додавання і віднімання раціональних чисел;

  • правила множення та ділення раціональних чисел;

  • правила виконання дій над дійсними числами та величинами.

Студенти повинні вміти:

  • виконувати дії над раціональними числами;

  • виконувати дії над дійсними числами та величинами.

Література

1. Пышкало А. М., Стойлова Л. П., Лаврова Н. Н., Ирошников Н. П. Сборник задач по математике. – М.: просвещение, 1979.- С. 189-202.

2. Стойлова Л. П., Пышкало А. М. Основы начального курса математики. – М.: Просвещение, 1988.- С. 219-224.

План та хід заняття

І. Актуалізація опорних знань

1. Означення дробу.

  1. Основна властивість дробу.

  2. Сума двох дробів (з однаковими і різними знаменниками).

  3. Різниця дробів.

  4. Добуток дробів.

  5. Частка дробів.

  1. Закони додавання і множення.

ІІ. Розв’язування вправ

1. На множині дробів задане відношення рівносильності. Перелічіть всі пари дробів, що знаходяться в цьому відношенні. Побудуйте граф цього відношення.

2. Дано дріб . Яке число треба додати до чисельника і знаменника дробу, щоб отримати дріб ?

3. Обчисліть раціональним способом і поясніть, які закони додавання і множення раціональних чисел при цьому були використані:

а)

б) ;

в) ;

г) .

4. Знайдіть значення виразу:

а) ;

б) ;

5. Серед наступних висловлень вкажіть істинні:

а) ( х – число ірраціональне);

б) ( х – число раціональне);

в) ( х – число ірраціональне);

г) ( х – число ціле);

д) ( х – нескінченний десятковий дріб).

6. Відмітьте на координатній прямій точки, що зображують дійсні числа, якщо:

а) ;

б) ;

в) .

7. Знайдіть значення числового виразу.

а) ;

б)

8. Розв’язати алгебраїчним та арифметичним способами задачу:

З пункту А до пункту В велосипедист їхав зі швидкістю 12 км/год, а повертався назад з швидкістю 15 км/год, тому затратив на зворотній шлях на 18 хв менше. Скільки кілометрів від пункту А до пункту В?

9. Розв’язати задачі арифметичним способом і пояснити, які операції над величинами були при цьому виконані.

1) Купили 6 кг 500 г фарби. А фарбування вікон використали п’яту частину всієї фарби, на фарбування кімнати – у 2 рази більше, ніж на фарбування вікон, а на кухню фарби пішло на 800 г менше, ніж на фарбування кімнати. Скільки фарби залишалось?

2) Загальна площа двох земельних ділянок прямокутної форми дорівнює 7,4 га. Довжина першої ділянки 250 м, довжина другої 150 м. Знайти площу кожної ділянки, якщо ширина першої ділянки на 40 м більша, ніж ширина другої.

3) В одному сувої було 24 м тканини, а в другому – на 8 м менше. Із всієї цієї тканини пошили декілька однакових платтів, використовуючи на кожне по 4 м тканини. Скільки пошили платтів?

10. Виконайте дії:

а) додайте 5 років 7 місяців 8 днів і 3 роки 2 місяці 4 дні;

б) від 5 год 36 с відніміть 45 хв 40 с ;

в) 7 год 48хв 56с помножте на 18;

г) 9 тиж 21 год 52 хв розділіть на 1 тиж 23 год 44 хв.

ІІІ. Самостійне розв’язування вправ.

Тести

ІV. Підсумок. Домашнє завдання

Література

1. Н.Боровик, Л.М.Вивальнюк, М.М.Мурач,О.І.Соколенко. Курс математики. -К.:Вища школа, 1995.

2. В.М.Кухар, Б.М.Білий. Теоретичні основи початкового курсу математики.

-К. Головне видавництво видавничого об'єднання Вища школа, 1989.

3. А. М. Пышкало, Л. П. Стойлова, Н. Н. Лаврова, Н. Б.

Ирошников. Сборник задач по математике. - М.: Просвещение, 1979.

4. Л. П.Стойлова, А.М.Пышкало. Основы начального курса математики.

-М.:Просвещение, 1988.