Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
АнглІйська 6.doc
Скачиваний:
24
Добавлен:
16.05.2015
Размер:
1.03 Mб
Скачать

Хід уроку

1. Організація класу. Привітання.

2. Підготовка до іншомовного мовлення.

Фонетична і мовленнєва зарядка.

3. Основна частина уроку.

а) Перевірка домашнього завдання – вправа 11 стор. 70

b)Парне та групове повторення вивчених ЛО по темі

c) Виконання вправи 14 стор. 72 – “What can people wear and where?

- On a quiet evening at home we can wear ….

- At a football match we can wear ….

- At an open-air rock concert we can wear ….

- At a formal dinner with your business partner you can wear ….

d) Введення додаткових лексичних одиниць у мовленнєвих штампах:

I always change after work.

Have you a hat to fit me?

I like to be well-dressed but quietly.

This tie doesn’t match the suit.

I would like to see the latest designs.

e) Вправа 16 стор. 72 – match the expressions from A and B:

I am looking for a dress – when you need the shop assistant’s help;

Can I try it on? – when you want to see how the thing looks on you;

Do you have it in a bigger (smaller) size? – when something is small (big) for you;

Do you have it in a different colour? – when you don’t like the colour;

I’ll have (leave) it – when you decide to buy (not to buy) something;

f)Повторення вивченого на уроці лексичного матеріалу.

4. Заключна частина уроку.

Домашнє завдання :виконати вправу 19 стор. 73

Підсумки уроку. Вчитель підбиває підсумки уроку та оцінює роботу учнів.

Урок 41

Тема: Shopping. Clothes

Мета: - вдосконалювати навички усного мовлення та читання тексту з повним охопленням

змісту прочитаного;

- навчити учнів вживанню в ММ та ДМ нових ЛО – ознак якостей характеру людини;

- практикувати учнів у ММ і ДМ за проблемною ситуацією, вчити логічному і критич-

ному мисленню, вмінню давати власну оцінку подіям;

- сприяти розвитку самостійного мислення, вміння чітко виконувати інструкції вчителя

Хід уроку

1. Організація класу. Привітання.

2. Підготовка до іншомовного мовлення.

Фонетична і мовленнєва зарядка.

3. Основна частина уроку

а) Перевірка виконання домашнього завдання – вправа 19 стор. 73.

b)Повторення вивченої лексики по темі у словосполученнях і реченнях.

c) Виконання вправи 20 стор. 74 – Fill in the gaps with the correct phrasal verb, match the

columns A and B:

1) fill in 3) take off

2) wash up 4) get up

d) Виконання вправи 21 стор. 74 – “Clothes and Characters”:

1) lazy 6) creative

2) conservative 7) pessimistic

3) intelligent 8) tidy

4) boring 9) shy

5) optimistic 10) adventurous

e) Виконання завдання 22 стор. 157 – оповідання “The Shirt”; аудіювання тексту з

виконанням проблемних завдань

Why was the king unhappy? Give your arguments.

What was the wise man’s advice? Did the king follow it?

Why did the king visit most of the capitals in the world?

Were other kings, barons and aristocrats unhappy? Why?

Why didn’t the farmer sell his shirt to the king? Can clothes make people happy? Why?

Can clothes change a person? Why? Why not?

How do you understand a proverb “The clothes doesn’t make a man”?

  1. Виконання завдання 22 стор. 74 - “Our favourite clothes”;

    1. make a list of three of your favourite items of clothing;

    2. move round the class and find as many people as you can who like the same items;

    3. choose one of your items on your list that has got the most names.

    4. How does wearing the same clothes characterize you?

    5. How does the item that nobody else likes characterize you?