Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
АнглІйська 6.doc
Скачиваний:
24
Добавлен:
16.05.2015
Размер:
1.03 Mб
Скачать

4. Заключна частина уроку.

Домашнє завдання: підготуватися до контролю навичок аудіювання та писемного мовлення за семестр (повторити ЛО, мовленнєві штампи і словосполучення, модальні дієслова).

Підсумки уроку. Вчитель підбиває підсумки уроку та оцінює роботу учнів.

Урок 44

Тема: Контроль навичок аудіювання та письмового мовлення за семестр

Мета: - перевірити навички аудіювання та письмового мовлення;

- навчити учнів самостійному виконанню завдань тестового характеру, правильному

вибору комунікативних завдань;

- виховувати позитивне ставлення до навчання;

- розвивати мовну здогадку і логічність висловлювання.

Хід уроку

1. Організація класу. Привітання.

2. Підготовка до іншомовного мовлення.

T. Answer the questions:

What kinds of traveling are the most popular?

Do you like traveling by train?

How often do you travel by train?

What are specific features of traveling by train?

What should you keep in mind when traveling by train?

What travel regulations should you follow?

3.Основна частина уроку

а) Listening comprehension

Text “Mark Twain in Franсе

Mark Twain, а famous American writer, liked to travel very much. Once he was traveling in France. He was going by train to one little town.

That day he was very tired and wanted to sleep. He asked the conductor to wake him up when the train got to that town. He said, “I am a heavy sleeper and I’ll protest loudly when you try to wake me up. Don’t listen to me, just put me off the train.”

Then Mark Twain went to sleep. When he woke up it was night-time. The train was in Paris already. Mark Twain understood that the conductor had forgotten to wake him up. He got very angry. “I have never been so angry in all my life”,he said to the conductor. The conductor looked at him and said, “You are not so angry as the passenger whom I put off the train instead of you three hours ago”.

b)Виконання групами учнів письмових різнорівневих завдань:

Level A: to write the translation of the story in Ukrainian;

Level B: to write the translation of the whole story in Ukrainian and the following words;

- подорожувати потягом - я буду протестувати

- була вже ніч - письменник зрозумів

- замість вас - такий сердитий

Level C: finish the following sentences using words and word combinations from the text: Mark Twain, а……………………. in France.

He was ……………………………… town.

Mark Twain asked ……………………… up.

He said, "Don’t ……..me, ….. me ………………… train.

The writer ……………….. that the……… had……… up.

“I ………. never ……..so ……………….. in………”, he said.

The conductor answered that he …………… ago.

Level D: write the rendering of the story as if you were: Mark Twain, the conductor,

companion of Mark Twain

  1. Заключна частина уроку

Домашнє завдання: підготуватися до контролю навичок читання за семестр

Підсумки уроку