Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
АнглІйська 6.doc
Скачиваний:
24
Добавлен:
16.05.2015
Размер:
1.03 Mб
Скачать

1. Організація класу.

2. Підготовка до іншомовного мовлення.

Фонетична мовленнєва зарядка.

3. Основна частина уроку.

a) Повторення вивченої ситуативної лексики і граматики: PresentSimplePassive.

b) Перевірка виконання домашнього завдання: вправа 23 стор.91:

What kind of books do you enjoy reading?

Do you sometimes read the same book again and again?

What book have you read more than once?

What was the reason for that?

How do you choose a book to read?

Who are your favourite authors?

What qualities of characters would you like to follow?

Can you describe a memorable episode from the books that impressed you most?

Try to describe different kinds of books using the following:

+ read for ages – full of fun – exciting – fascinating – quite different – never end;

─ bad – awful – terribly boring – a terrible bore – want to close – drop it;

c) Виконання вправи 25 стор. 92 – «Libraries», опрацювання нових ЛО і читання тексту з повним охопленням прочитаного:

libraries fiction catalogues

bookstores non-fiction listening centres

book market reference photocopiers

e) Введення додаткових фразеологічних одиниць по темі :

know a thing like a book – знати як свої п’ять пальців;

without book – напам’ять;

suit somebody’s book – збігатися з планами, пасувати комусь;

I am booked! – я піймався!

f) Повторення і узагальнення вивченого лексико-граматичного матеріалу.

4. Заключна частина уроку.

Домашнє завдання: драматизувати діалог вправи 27 стор. 94.

Підсумки уроку. Вчитель підводить підсумки уроку і оцінює роботу учнів.

Урок 56

Тема: Hobbies. Books. Synonyms and Antonyms. Conditional Clauses Ι

Мета: ─ формувати лексичні та граматичні навички по темі;

─ ознайомити учнів з англійськими синонімами та антонімами, навчити вживати

граматичні структури з підрядними умови Ι типу;

─ розвивати логічне мислення, спостережливість, елементи аналізу та самоаналізу;

─ виховувати пізнавальний інтерес до вивчення граматичних явищ.

Хід уроку

1. Організація класу.

2. Підготовка до іншомовного мовлення.

Фонетична мовленнєва зарядка.

3. Основна частина уроку.

a) Повторення вивченої ситуативної та тематичної лексики.

b) Драматизація діалогу вправи 27 стор.94 – «At the Library».

c) Рольова гра «Readers and Librarians», «How to choose the book».

d) Граматика : synonyms are words with the same meaning or with similar meanings;

antonyms are words with opposite meanings;

good – bad hot – cold clean – dirty true – false

fast – slow glad – sad long – short right – wrong

e) Граматика – підрядні речення часу і умови Ι типу:

If you read this book you will know its contents.

If you ask me I shall help you with pleasure.

If he goes to the reading – hall he will look up these words in the dictionary.

f) Тренувальні граматичні вправи з підрядними реченнями часу і умови Ι типу:

John will learn the poem by heart (not to be tired).

On Sunday our group will go on an excursion (not to rain).

Jane will explain everything to Mary (to see her).

I shall meet Ann at the library (to be free).

I shall buy these books for sister (to have money).

We shall discuss the question (pupils to come).

Children will make a snowman (a lot of snow).

You will take a taxi (to be late).

They will visit relatives (go to the country).

You will have dinner (Father to come in time).