Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
АнглІйська 6.doc
Скачиваний:
24
Добавлен:
16.05.2015
Размер:
1.03 Mб
Скачать

4. Заключна частина уроку.

Домашнє завдання: підготуватися до контролю знань з теми: “Britain–Ukraine”.

Підсумки уроку. Вчитель підводить підсумки і оцінює роботу учнів.

Урок 75

Тема: My Favourite Subject. Learning English.

Мета: ─ вдосконалювати навички читання, усного та писемного мовлення з теми;

─ ознайомити та навчити учнів вживати додаткову лексику у монологічному мовленні;

─ практикувати учнів у ММ та ДМ за проблемними ситуаціями;

─ навчити узагальнювати і систематизовувати отриману інформацію;

─ розвивати елементи аналізу та самоаналізу, логічного і критичного мислення.

Хід уроку

1. Організація класу.

2. Підготовка до іншомовного мовлення.

Фонетична і мовленнєва зарядка.

3. Основна частина уроку.

a) Вступна навчальна бесіда з учнями з нової теми

b) Учні записують наступний жарт і висловлюють власну думку:

The more we study – the more we know,

The more we know – the more we forget,

The more we forget – the less we know,

The less we know – the less we forget,

The less we forget – the more we know.

Whystudy?

c) Вправа 1(а) стор.120 – what Vira`s activities were her favourite ones at school?

d) Учні відкривають свої щоденники і дають відповіді на питання вчителя:

• What lessons have you got on Monday (Tuesday, Wednesday …..)?

• How many English lessons do you have a week?

• When did you begin studying English at school?

• Can you recollect your first English words and sentences?

• How much time does it take you to be well-prepared for school?

e) Опрацювання додаткової лексики з теми “Learning English”:

─ John is slow to learn. He is good for nothing.

─ He is a very backward boy. He is lagging behind in English.

─ He is on bad terms (at odds, disagrees) with grammar.

─ He is not much at home in the art of spelling.

f) Виконання вправи 1 в: match the questions on the topic “School”:

• What subjects do you study at school?

• Which of them are your favourite ones?

• What are your favourite activities in these lessons?

• What languages do you study?

• What do you usually do in the language lessons?

• Are all language lessons the same? What is different?

• Where can you see and hear foreign languages outside school?

4. Заключна частина уроку.

Домашнє завдання: Вправа 3 стор. 121.

Підсумки уроку .Вчитель підводить підсумки уроку і оцінює роботу учнів.

Урок 76

Тема: My favourite Subject. Learning English. Borrowings in modern English.

Мета: ─ вдосконалювати навички читання, усного та писемного мовлення по темі;

─ ознайомити та навчити учнів вживати додаткову лексику у монологічному мовленні;

─ формувати позитивне ставлення до вивчення іноземних мов;

─ розвивати спостережливість, мовну здогадку, вміння вирішувати лінгвістичні проблеми.

Хід уроку

1. Організація класу.

2. Підготовка до іншомовного мовлення.

Фонетична і мовленнєва зарядка.

3. Основна частина уроку.

a) Перевірка виконання домашнього завдання: вправа 3 стор.121.

b) Проблема: Why do people learn foreign languages?

• to be better educated

• to travel abroad

• to get a lot of money

• to be famous

• to be able to talk to native speakers

• to understand English and American songs etc.

c) Вправа 5 стор. 121: read the text and count the languages that have formed modern

English.

d) Вправа 6 стор. 121: answer the questions about different languages:

• How do words from one language get into another one?

• Are there any words in English and Ukrainian that sound alike?

• Are there any words in Ukrainian that have come from other languages?

Can you give examples?

• Can you remember the words that are the same in Ukrainian and English?

How did they come to Ukrainian?

• Are there any words that have come to English from Ukrainian?

e) Опрацювання додаткової лексики з теми “Learning English”:

+ John is at the top of the group. He is a top boy.

+ Nobody can match him in English. He has a good head for English.

+ He hungers for knowledge. He is thirsting for knowledge.

+ He will go a long way. He will make good.

+ He is simply born for learning English. He has a flash of wit.

f) Some lexical borrowings in Modern English:

French: echelon – chef – chauffeur – communique – cafe – souffle.

German: verboten – kaiser – kaput – waltz – zinc – junker.

Spanish: flamenco – junta – macho – cargador – autopista – aficionado

Italian: zanella – ravioli – magnifico – scampi – basta – commedia

Russian: sputnik – taiga – britzka – glasnost – kasha – kazachok

Japanese: aikido – kimono – kibei – kabuki – kakemono – ruokan

Chinese: yuan – ginseng – kowtow – kaoliang – kung fu – Yang.

g) Вправа 9 стор. 122-123 : read the texts and match them with the words that came to English from other languages.