Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Лохвицька Л.В., Андрющенко Т.К. Дошкільникам пр...doc
Скачиваний:
23
Добавлен:
26.11.2019
Размер:
1.09 Mб
Скачать

Читання в.Ладижець “Хитрий зуб”, г.Бойко “Ой болить у мене зуб”, м.Стельмах “Чому в зайця не болять зуби?” ііі тиждень

Загадки про рот і язик.

  • Завжди в роті, а не проковтнеш. (Язик).

  • Крутиться, вертиться, а в ополонку не попаде. (Язик).

  • Якби ти його не мав, то нічого б не сказав. (Язик).

– Лежить колода серед болота, не гниє, не іржавіє. (Язик у роті).

Заняття:

Тема: “Рот: що ж цікаве там ховається?”

Програмовий зміст. Поглибити знання дітей про рот як орган організму людини. Розповісти дошкільникам, що процеси травлення починаються в

ротовій порожнині. Дати поняття про язик – орган смаку. Ознайомити дітей з профілактикою захворювань ротової порожнини.

Словник: рот, ротова порожнина, слина, пережовувати, ковтати, язик, стоматит, смак.

Матеріал: картинка з зображенням ротової порожнини, язика, дзеркальце, лимон, сіль, цукерка, печиво.

Хід заняття:

  1. Роздивитися в дзеркальце, що заховано в ротику. Рот нагадує будиночок, де є підлога, на якій зручно вмостився язик, стеля – піднебіння, стіни – внутрішній бік щік, двері – зуби та губи.

  2. Пригостити дітей печивом і запропонувати самостійно зробити висновок: що ж відбувається в ротику, коли ми їмо.

  3. Розповісти, що слина змочує їжу і починає її перетравлювати вже у роті.

  4. Дати поняття, що язик – орган смаку, без нього ми не будемо відчувати, яку їжу їмо.

Прислівя про язик.

  • Від красних слів язик не висохне.

  • Най говорить, як язик його свербить.

  • Всяка сорока від свого язика страждає.

  • Не спіши язиком, квапся ділом.

  • Язиком діри не залатаєш.

  • Язик не лопата – знає, що солодке.

Досліди, під час яких показати дітям значення зубів і язика в процесі перетравлювання їжі, допомогти їм зрозуміти роботу шлункового тракту, уявити, що відбувається в шлунку з їжею.

Обладнання. Скибки хліба, м’ясорубка, склянка води, посуд для демонстрацій.

У ході досліду довести дітям значення зубів і язика шляхом прокручування шматочків хліба через м’ясорубку і змочування їх водою. Майже так все відбувається і в шлунку.

Д/вправа “Впізнай на смак”. Діти повинні з зав’язаними очима визначити на смак, яку страву вони куштують. І сказати, який смак відчувають: гіркий, солоний, солодкий, кислий. Запропонувати їм лимон, часник, цукерку, яблуко, солоний огірок.

Бесіда “Ротик любить чистоту”.

Розповісти дітям, що існує дуже неприємна хвороба ротової порожнини – стоматит. В роті з’являються болючі ранки, піднімається висока температура, дитина не може нічого їсти. А все це відбувається тоді, коли в рот потрапляють хвороботворні мікроби з брудних рук, коли дитина бере до рота іграшки та інші предмети, якими можна подряпати шкіру в роті. Щоб не захворіти на стоматит, треба берегти рот від бруду.

С\р гра “Сім’я”.

Читання г.Демченко “Нянька”, л.Полтава “Хто як говорить”.

ІY ТИЖДЕНЬ

Заняття:

Тема: “Знайомство з органами травлення”.

Програмовий зміст. Познайомити дітей з органами травлення, зі шляхом, який проходить їжа в організмі людини. Вивчити назви органів травлення. Дати поняття про поживні речовини, які засвоюються організмом під час перетравлювання їжі.

Словник: ротова порожнина, стравохід, шлунок, кишковик, перетравлювання, поживні речовини.

Матеріал: ілюстрація з зображенням внутрішніх органів, олівці, аркуш паперу.

Хід заняття:

  1. Роздивитися ілюстрацію, на якій зображені органи травлення. Вивчити назви: ротова порожнина, стравохід, шлунок, кишковик.

  2. Прослідкувати шлях, який проходить їжа: після того, як ми пережували їжу, вона потрапляє через стравохід у шлунок, а потім – в кишковик.

  3. Через стінки кишковика поживні речовини потрапляють в кров і засвоюються організмом.

  4. Розповісти малюкам, що коли дитина не миє руки, то разом з їжею до організму потрапляють мікроби, які порушують роботу кишковика. Вони викликають розлад шлунка, біль у животі, пронос. Тому необхідно додержуватись правил гігієни.

Бесіда “Що відбувається в шлунку?”

Все, що ми проковтнули, потрапляє в стравохід і по ньому в шлунок. Шлунок нагадує мішечок. Всередині він порожній, тому там може поміститися багато рідини та їжі. Шлунок дорослої людини розміром з футбольний м’яч, а в дитини – менше. М’язи стінок шлунка перетирають їжу, подрібнюючи її на маленькі частинки і гарно перемішують із шлунковим соком. Коли їжа стає м’якою, як каша, вона переходить в кишковик.

Д\вправа “Що корисно, що шкідливо”.

Показати дітям картинки, на яких зображені різні ситуації: діти їдять за столом; хлопчик біжить з бутербродом по вулиці і їсть його; дівчинка зриває яблуко з дерева та їсть; дитина вночі їсть кашу; діти миють груші та їдять їх. Дошкільники повинні визначити, які дії корисні для організму, а які – шкідливі.

Валеохвилинка “Не всі мікроби вороги”.

Дати поняття малюкам, що не всі мікроби шкідливі для організму людини. Без деяких не можна обійтися. Існують мікроби довгасті, схожі на сосиски – паличкоподібні бактерії, або лактобацили, а також схожі на перлисте намисто – стрептококки. Вони сприяють скисанню молока, визріванню кислого тіста, квашенню капусти та огірків. Пиво теж робиться за допомогою мікробів. Мамі під час прання теж допомагають мікроби. Звуться вони біологічними добавками. Це вони очищають одяг від плям.