Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Серія.doc
Скачиваний:
3
Добавлен:
31.08.2019
Размер:
1.88 Mб
Скачать

Тема 2. Перша світова війна 1914–1918 рр. 73

іV. Домашнє завдання

1. Опрацювати відповідний матеріал підручника.

2. Позначити на контурній карті.

1) місця і дати найбільш визначних битв 1916–1918 рр.;

2) місце і дату, де було підписано перемир’я з Німеччиною.

Урок 9

Узагальнення знань за темами

«світ на початку ХХ ст.» і

«Перша світова війна 1914—1918 рр.»

Мета: узагальнити та систематизувати матеріал, вивчений з да-

ної теми; розвивати в учнів уміння аналізувати й систематизувати

матеріал, робити висновки, виділяти головне і другорядне; працю-

вати з історичними термінами, висловлювати власну точку зору;

вчити учнів культури спілкування.

Хід уРОКу

і. організаційна частина уроку

Методичні рекомендації

Урок проходить у вигляді змагання трьох команд. Клас зазда-

легідь об’єднується у три команди, кожна з яких обирає собі капі-

тана.

Правила гри

1. На уроці учні будуть працювати в групах, урок проходитиме

у вигляді змагання між ними.

2. Командам буде запропоновано шість конкурсних завдань, за

які будуть нараховуватися бали. За кожне завдання — певна

кількість балів.

3. За «мертві душі» — учнів, які не працювали впродовж уроку,

з команди будуть зніматися бали (один учень — один бал).

4. За кожне порушення правил гри з команди знімається один бал.

5. За кожне доповнення команда отримує додатковий бал.

6. Учні з команди-переможниці отримують наприкінці уроку

оцінки, на один бал вищі від зароблених.

7. Перемагає та команда, яка отримає більшу кількість балів.

У кінці уроку капітани команд виставляють оцінки членам сво-

їх команд. Ці оцінки будуть узгоджені з учителем.

74 Усі уроки до курсу «Всесвітня історія». 10 клас

II. Основна частина уроку

Завдання 1. історичний марафон

Команди називають по черзі поняття і терміни з теми та пояс-

нюють їх. Наприклад:

Імперіалізм (від лат. imperare — правити) — державна політика,

спрямована на завоювання територій, колоній, або встановлення по-

літичного й економічного контролю над іншими державами.

Дуалістична монархія (двоїста монархія) — форма державно-

го правління, за якої поряд з монархом функціонують парламент

і уряд. Глава держави особисто формує уряд, який відповідальний

не перед парламентом, а перед монархом. Монарх має право вето на

закони, які приймає парламент.

Технічний прогрес — це поступальний рух техніки, еволюцій-

ний розвиток усіх елементів продуктивних сил суспільного вироб-

ництва на основі широкого пізнання і освоєння зовнішніх сил при-

роди, це об’єктивна, постійно діюча закономірність розвитку

матеріального виробництва, результатом якої є послідовне вдоско-

налення техніки, технології та організації виробництва, підвищен-

ня його ефективності.

Державне регулювання економіки — це майже всі функції дер-

жави, пов’язані з економічною та економіко-соціальною діяльніс-

тю і покликані забезпечити умови функціонування ринкової еко-

номічної системи.

Націоналізм — специфічний стан свідомості етносу і соціально-

психологічних орієнтацій людей, а також сполучені з ними ідеоло-

гія, теорія і соціальна практика.

Національний рух — 1) будь-який суспільно-політичний рух,

учасниками якого є представники певної етнічної спільності пле-

мені, народності, нації), з метою звільнення своєї країни від чужо-

земного панування; 2) у вузькому розумінні — національно-

визвольний рух — масові рухи Нового і Новітнього часу проти

інонаціонального панування, що розгортаються під чіткими націо-

нальними гаслами і мають на меті об’єднання в єдину національну

державу всіх етнічних територій свого народу.

Латифундизм — 1) система землеволодіння, основу якої скла-

дають великі поміщицькі земельні володіння — латифундії; 2) за-

силля латифундій в економіці слаборозвинених країн Латинської

Америки.

Гонка озброєнь — політичне протистояння двох або декількох

держав (а частіше — цілих військових блоків) за перевагу в області